Zimski športi

Na tekmi v Einsiedelnu Peter Prevc drugi

Zürich, 15. 08. 2015 18.35 |

Na tekmi poletne velike nagrade v smučarskih skokih v švicarskem Einsiedelnu je slovenski skakalec Peter Prevc po petkovem tretjem mestu v Courchevelu tokrat osvojil drugo mesto. S 112 in 113 metra dolgima skokoma je zbral 260,3 točke ter za vsega pol točke zaostal za Nemcem Severinom Freundom (113,5, 113,5 m; 260,8).

Najboljši slovenski športnik minulega leta Peter Prevc je po prvi seriji zaostajal le za Freundom, Avstrijcem Andreasom Koflerjem in Nemcem Andreasom Wellingerjem. S skokom dolgim 112 m je za novimi stopničkami zaostajal le za dve točki, zaostanek za vodilnim Freundom pa je znašal 4,4 točke. V finalni seriji, ki je potekala z dveh zaletnih mest višje, je bil do Prevčevega nastopa v vodstvu Poljak Kamil Stoch, sedmi po prvi seriji (111,5, 113; 257,2), toda Prevc je pristal pri 113 m in prevzel vodstvo.

Na vrhu zaletišča so bili le še prvi trije po prvi seriji. Wellinger ni zdržal pritiska in je skočil le 109 m, kar mu je na koncu zadostovalo za sedmo mesto, z isto daljavo pa je finalno serijo končal tudi Kofler, ki je bil na koncu osmi. Zmagovalec petkove tekme v Courchevelu, Freund, je tudi v finalni seriji pristal pri 113,5 m, toda čeprav so bile njegove ocene precej slabše od Prevčevih, je pred njim ohranil pol točke prednosti, kar mu je prineslo drugo zaporedno zmago na poletni veliki nagradi.

Peter Prevc
Peter Prevc FOTO: Aljoša Kravanja

V finalni seriji je od slovenskih tekmovalcev nastopil le še Robert Kranjec, ki je bil v prvi seriji s 108,5 m na 22. mestu. S 5,5 metra krajšim skokom si je v svojem prvem letošnjem finalu pokvaril uvrstitev in tekmo končal z 228,4 točke na 29. mestu. Že po prvi seriji so s tekmovanjem končali Anže Semenič, ki je pristal pri 106 m, kar mu je prineslo 41. mesto, Tomaž Naglič je bil s 104 m na 47. mestu, Jaka Hvala pa s 102 metroma mesto za njim. V današnjih kvalifikacijah sta obstala Nejc Dežman in Jurij Tepeš.

V skupnem seštevku poletne velike nagrade v smučarskih skokih je z zmago vodstvo prevzel Freund, ki ima 280 točk. Do zdaj vodilni Poljak Kubacki, danes je bil peti, je drugi z 249 točkami, tretji je s 186 točkami Japonec Kento Sakuyama, ki je bil v Einsiedelnu šele 25., Prevc pa je s 171 točkami na četrtem mestu. Hvala, ki je prvič letos ostal brez finalnega nastopa, je na 28. mestu z 29 točkami, s prvima dvema pa je Kranjec na 49. mestu.

V pokalu narodov vodi Nemčija, ki ima 1485 točk, druga je Poljska s 1408 točkami, tretja Norveška z 951, Slovenija je peta s 502 točkama. Naslednji tekmi bosta na sporedu 29. in 30. avgusta v Hakubi na Japonskem.