Rusi za svoje drugo olimpijsko zlato šele v podaljšku strli nemški odpor

Pjongčang, 25. 02. 2018 07.32 |

Ruska hokejska reprezentanca, ki je na olimpijskem turnirju v Pjongčangu nastopala pod zastavo Mednarodnega olimpijskega komiteja, je v velikem finalu šele po podaljšku strla odpor odlične nemške izbrane vrste. Odločilni trenutek tekme je nastopil v 70. minuti, ko je nemočnega Dannyja aus den Birkna premagal mladi Kiril Kaprizov.

Finalni obračun olimpijskega hokejskega turnirja v Pjongčangu je ponudil pravo poslastico med reprezentancama Rusije in Nemčije, ki sta v 60 minutah rednega dela igre postregli z vsem, kar najhitrejšo kolektivno športno panogo dela tako zanimivo in razburljivo.

Če je kdo še pred začetkom obračuna pomislil na prepričljivo zmago ruskih hokejistov, ki v Južni Koreji nastopajo pod zastavo Mednarodnega olimpijskega komiteja, se je močno uštel. Nemški hokejisti so podobno kot v četrtfinalu in polfinalu, kjer so bili presenetljivo boljši najprej od Švedov nato še od Kanadčanov, tudi v dvoboju s favoriziranimi Rusi prikazali organizirano in disciplinirano igro v obeh smereh, kar je Iliji Kovalčuku in druščini povzročalo številne preglavice.

Nemški hokejisti so se tudi v finalu olimpijskega turnirja prikazali v izjemni luči. FOTO: AP
Vojnov tik pred koncem prve tretjine povedel Ruse v vodstvo
Ko je že kazalo, da se bosta moštvi po uvodnih 20 minutah razšli brez zadetkov, je rahlo premoč ruskih hokejistov v izdihljajih prve tretjine v vodilni zadetek pretvoril Vječeslav 'Slava' Vojnov. Toda to ni zmedlo velike senzacije željnih Nemcev, ki so nadaljevali z zbrano igro v obrambi, medtem ko so v napadu postajali vse bolj nevarni za tekmečeva vrata. V 30. minuti srečanja je nemške navijače osrečil izenačujoči zadetek Felixa Schutza, ki je pokazal veliko mero natančnosti, saj je zadel desni zgornji kot ruskih vrat. Izid po dveh tretjinah je bil tako izenačen (1:1), v zadnjih dvajsetih minutah rednega dela pa smo spremljali izvrsten hokej, dostojen finala olimpijskega turnirja v moški konkurenci.

Najprej udaril Gusev, čez deset sekund na 2:2 poravnal Kahun
Rusi so v uvodnih petih minutah tretje tretjine znova prevzeli pobudo, poizkušali s številnimi streli z modre črte, a je bil vselej na pravem mestu nemški čuvaj mreže Danny aus den Birken. Slabih sedem minut pred koncem pa je nemška obramba vendarle kapitulirala. Najboljši ruski mož na olimpijskem turnirju v Pjongčangu Nikita Gusov je hitro pridrsal z leve strani in bolj iz obupa sprožil strel proti nemškim vratom, kjer pa se je plošček odbil od aus den Birkna in na veliko veselje ruskih privržencev končal v mreži za novo vodstvo 'Zbornaje komande' z 2:1.

Rusi so se zasluženo veselili svoje druge zlate olimpijske kolajne po daljnem letu 1992. FOTO: AP
Veselje ruskih navijačev je bilo kratkotrajno, saj je po desetih sekundah na 2:2 izenačil Dominik Kahun po podaji Franka Mauerja.
Ruski hokejisti so med podelitvijo medalj po osvojeni zlati medalji glasno prepevali rusko himno v času, ko so v dvorani organizatorji predvajali olimpijsko himno; s tem so kršili pogoje nastopa športnikov iz te države na letošnjih zimskih OI.

Tekma je bila znova na izhodiščni točki, ko je na presenečenje mnogih dve in pol minuti pred koncem Nemce v vodstvo s 3:2 popeljal Jonas Müller, ki je iz neposredne bližine z natančnim strelom premagal sicer odličnega ruskega vratarja Vasilija Košečkina. Vse je kazalo na veliko presenečenje, nov čudež na ledu, ko se je ruski selektor odločil za edino logično potezo; iz igre je poslal vratarja Košečkina, na ledeno ploskev pa poslal dodatnega hokejista, kar je pomenilo igro 5:5. Slabo minuto pred koncem je pravilnost omenjene poteze dobila potrditev v obliki izenačujočega zadetka Gusova, ki je tako izsilil podaljšek.

Kaprizov prinesel Rusom želeno zlato
Podaljšek se je pričel s previdno igro na obeh straneh. Odločilni trenutek dvoboja pa je nastopil z izključitvijo nemškega hokejista Patricka Reimerja v 70. minuti tekme, ko je s palico udaril po obrazu Pavla Dacjuka. Rusi so igro štirih proti trem izkoristili že po slabih 30 sekundah, ko je lepo podajo z leve strani Nikite Gusova v zmagoviti zadetek pretvoril najmlajši član ruske zasedbe na turnirju Kiril Kaprizov.

To je šele druga zlata olimpijska kolajna za ruske hokejiste po daljnem letu 1992, ko so na Igrah v francoskem Albertvillu - prav tako pod zastavo MOK-a - slavili v velikem finalu.

Hokej, finale, izid:
Rusija - Nemčija 4:3 (1:0, 0:1, 2:2, 1:0)*
1:0 Vojnov 20., 1:1 Schutz 30., 2:1 Gusev 54., 2:2 Kahun 54., 2:3 Müller 57., 3:3 Gusev 60, 4:3 Kaprizov