Zimski športi

Ani Bucik in Maruši Ferk točke v Leviju, Shiffrinova prepričljivo zmagala

Levi, 12. 11. 2016 09.36 |

Američanka Mikaela Shiffrin je zmagala na slalomu za svetovni pokal alpskih smučark v finskem Leviju. Olimpijska in svetovna prvakinja je vodila že po prvi vožnji. Od treh Slovenk na startu prvega slaloma v sezoni sta točke osvojili dve; Ana Bucik z 18. in Maruša Ferk s 24. mestom.

Mikaela Shiffrin
Mikaela Shiffrin FOTO: AP
Mikaela Shiffrin je slavila zmago z naskokom 67 stotink sekunde. Drugo mesto je pripadlo Švicarki Wendy Holdener, tretja je bila Slovakinja Petra Vlhova (+0,75). Švedinja Frida Hansdotter, druga po prvi vožnji, je v finalu odstopila. V slovenskem taboru so lahko zadovoljni z dvema Slovenkama v finalu in osvojenimi točkami, čeprav so si v strokovnem štabu slovenskih ženskih reprezentanc za cilj postavili vsaj eno uvrstitev med najboljših deset ter eno uvrstitev med najboljših petnajst. Zastavljeni cilj je Slovenkama vzel zaključni strmi del finalne slalomske preizkušnje na progi, v katerem sta si nabrali preveč zaostanka. Maruša Ferk, na startu je imela številko 29, je na prvi progi, kljub dve številki slabši startni številki, za 17 stotink sekunde prehitela moštveno tekmico. Na drugi progi pa je strmi del bolje zvozila Primorka Ana Bucik, kar se ji je tudi obrestovalo pri končni uvrstitvi. Bucikova je bila po prvi vožnji 21. z zaostankom 2,23 sekunde, Ferkova pa je bila 18., zaostala je 2,08 sekunde.

Ana Bucik
Ana Bucik FOTO: Damjan Žibert
Na drugi progi je Bucikova pridobila ter je preizkušnjo končala na 18. mestu (+3,12), Ferkova (+3,40) pa je bila 23. Drugi čas sta si po prvi vožnji delili Švicarka Holdenerjeva in Švedinja Hansdotterjeva, obe sta za olimpijsko in svetovno prvakinjo zaostali za 72 stotink sekunde. Zaostanek Slovakinje Vlhove na četrtem mestu pa je znašal 89 stotink sekunde. V finalu je stopničke zapravila Hansdotterjeva, kar je bil dober znak za Slovakinji, Vlhova je bila tretja, Veronika Velez Zuzulova pa četrta (+1,60). Enaindvajsetletna Shiffrinova je po težavah s poškodbami kolena v minuli sezoni znova v zmagovalnem ritmu. Vpisala je svojo še 21. zmago v svetovnem pokalu ter je prevzela vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala. Na veleslalomski premieri v Söldnu je bila druga, za Švicarko Laro Gut, ki v slalomu ne tekmuje. V nedeljo bo na sporedu še moški slalom, na startu bosta tudi Slovenca Žan Kranjec in Štefan Hadalin.

Frida Hansdotter
Frida Hansdotter FOTO: AP

Po veleslalomskem in slalomskem uvodu v sezono, ki je tradicionalno na stari celini, v Söldnu in Leviju, se bo karavana preselila onstran velike luže, z uvodnimi preizkušnjami v hitrih disciplinah v kanadskem in ameriškem Lake Louisu in Beaver Creeku. Ameriški Killington pa bo gostil naslednja ženska veleslalom in slalom.

1. Mikaela Shiffrin (ZDA)        1:52,71        56,09 56,62
 2. Wendy Holdener (Švi)          1:53,38 +00,67 56,81 56,57
 3. Petra Vlhova (Slk)            1:53,46 +00,75 56,98 56,48
 4. Veronika Velez-Zuzulova (Slk) 1:54,31 +01,60 57,42 56,89
 5. Maren Skjöld (Nor)            1:54,52 +01,81 58,07 56,45
 6. Melanie Meillard (Švi)        1:54,58 +01,87 57,23 57,35
 7. Šarka Strachova (Češ)         1:54,72 +02,01 57,67 57,05
 8. Nina Löseth (Nor)             1:54,87 +02,16 57,72 57,15