Kristoffersen z izjemnim zaključkom ugnal Hirscherja na klasiki v Wengnu, Hadalin do uspeha kariere

Wengen, 15. 01. 2017 11.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Ž.L./J.K./STA
3

V Wengnu se je organizatorjem pokala Lauberhorn vendarle nekoliko nasmehnila sreča z vremenom. Potem ko so bili zaradi prevelike količine novozapadlega snega primorani odpovedati enega najbolj spektakularnih klasičnih smukov v svetovnem pokalu, so vendarle uspeli izpeljati klasični slalom. Četrte zmage v letošnji sezoni pa se je veselil Henrik Kristoffersen, ki je znova ugnal velikega rivala Marcela Hirscherja. Štefan Hadalin s 15. mestom do uspeha kariere.

Henrik Kristoffersen še naprej dokazuje, da je ta hip najboljši slalomist na svetu. FOTO: AP

Po zelo sporno izpeljani alpski kombinaciji, kjer si je v petek prvo zmago v svetovnem pokalu privozil Švicar Nils Hintermann, in po odpadlem klasičnem smuku je organizatorjem tekem za svetovni pokal v alpskem smučanju v Wengnu vendarle uspelo izpeljati klasični slalom za pokal Lauberhorn. Tako so se najboljši alpski smučarji in slalomisti pomerili na šestem slalomu v letošnji sezoni za svetovni pokal. Do četrte zmage pa je z novo odlično vožnjo prišel Henrik Kristoffersen, ki je vodil že po prvi vožnji. V finalu pa je moral odgovoriti na izziv Marcela Hirscherja, ki je brez napake odpeljal drugo vožnji, a na koncu moral znova priznati premoč mlademu Norvežanu, ki ga je prehitel za pičlih petnajst stotink sekund. Do tretjega mesta je z najboljšim časom druge vožnje na koncu prišel Felix Neureuther, ki je bil sicer po prvi vožnji šele na 13. mestu. Odlično pa je z zahtevno drugo vožnjo opravil tudi edini slovenski predstavnik Štefan Hadalin, ki je v finalu napredoval za 12. mest in na koncu osvojil 15. mesto. To je za Štefana tudi najboljši izid kariere v svetovnem pokalu alpskega smučanja. Z novo slalomsko zmago je Kristoffersen povečal prednost pred Hirscherjem v slalomskem seštevku, saj sta bila pred tekmo v Wengnu točkovno poravnana.

Po prvi vožnji je prepričljivo vodil vodilni v slalomskem seštevku svetovnega pokala Henrik Kristoffersen, ki je s startno številko štiri daleč najbolje opravil s prvo progo. V cilj je prišel s skoraj pol sekunde prednosti pred Aleksandrom Horošilovim (+0.44), ki je sicer otvoril klasični slalom in bil po prvi vožnji tretji. Nekaj časa je bil drugi Manuel Feller, ki se je v prvi vožnji spustil s startno številko 19. A so Avstrijca kasneje diskvalificirali, saj je povozil enega izmed rdečih količkov na progi in s tem proti pravilom nadaljeval s tekmo. Na drugo mesto se je nato s startno številko 30 nekoliko presenetljivo prebil še en Norvežan, in sicer Leif Kristian Haugen.Ta je odlično opravil s prvo vožnjo in je v cilj prišel z daleč najmanjšim zaostankom za rojakom. Kristoffersen je sicer na zadnjem slalomu v Adelbodnu povsem deklasiral konkurenco, saj je slavil s skoraj dvema sekundama prednosti. Norvežan je v letošnji sezoni sicer dobil tri od petih slalomov. Na prvem v Leviju sicer ni nastopil, na najvišjo stopničko pa ni stopil zgolj še v Zagrebu, kjer je bil tretji, zmage pa se je veselil Manfred Moelgg. Četrti je bil po prvi vožnji najboljši alpski smučar zadnjih let in tudi vodilni v skupnem seštevku svetovnega pokala Marcel Hirscher. Avstrijec za Norvežanom, s katerim se tudi bori za mali slalomski kristalni globus, zaostaja nekaj več kot pol sekunde (+0.56). Velika tekmeca sta sicer v slalomskem seštevku po petih slalomih poravnana, a ima rdečo majico v svoji lasti Kristoffersen, saj je zbral več zmag od Marcela. Edini Slovenec na tekmi je Štefan Hadalin, ki je prvo vožnjo začel s startno številko 45 in je v cilj prišel z zaostankom sekunde in 61 stotink. Njegov zaostanek je po prvi vožnji zadostoval za 27. mesto in uvrstitev v finalno vožnjo.

Norvežan ostaja nesporni kralj slaloma.
Norvežan ostaja nesporni kralj slaloma. FOTO: AP

Edini slovenski finalist Hadalin je bil po prvi vožnji 27., v finalu pa je za kar pet mest popravil svojo najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu. Na prejšnjem slalomu v Adelbodnu je dosegel doslej najboljšo uvrstitev z 20. mestom. "Super je, da grem korak za korak in stopničko za stopničko. Danes, kljub temu, da nisem naredil najboljših voženj, sem dosegel to petnajsto mesto, s katerim sem zelo zelo zadovoljen. Gre za klasičen slalom, je razgiban. Povprečna naklonina je zelo visoka. V največji strmini mi ni uspelo sestaviti najboljših zavojev. Tudi zadnji del ni lahek, moraš spustiti smuči in iti čez zadnji val. Lahko pa rečem, da sem kar užival," je dejal 21-letni Hadalin, ki je prvič v karieri ob prihodu v cilj prevzel vodstvo, finale je ujel s startno številko 45: "To se mi v karieri ni zgodilo še nikoli. Prvič sem prišel v cilj in videl zeleno. Dal sem iz sebe svoja čustva in užival v tistem trenutku." Odgovorni trener za tehnične discipline v moški ekipi za svetovni pokal Klemen Bergant pa je dejal: "Trenutno je tako dober, da četudi ne gre dol tako dobro, se lahko pripelje tako visoko kot danes. Drugače je pa še dosti stvari, ki se jih mora naučiti, to bo prišlo s kilometri in tekmami." Hadalin je zelo dobro nastopil na petkovem slalomu za alpsko kombinacijo v Wengnu, ko je bil po prvem delu kombinacijske tekme drugi, nato je v smuku padel na 29. mesto.

Pravzaprav odlična pa je bila tudi današnja finalna vožnja, saj je bil po časih deseti. S slalomom se je v Wengnu sklenilo letošnje tekmovanje za znameniti pokal Lauberhorn, ki pa je bilo letos zelo okrnjeno, saj zaradi neugodnega vremena in novozapadlega snega v soboto niso izpeljali specialnega smuka na najdaljši progi v svetovnem pokalu. Zaradi vremenskih razmer so sicer v tej zimi odpadli že kar štirje moški smuki. Drugi čas na prvi progi je imel Norvežan Haugen, ki je bil 30. tekmovalec na startu, za rojakom na prvem mestu pa je zaostal 23 stotink sekunde. A Haugen ni zdržal pritiska in je v finalu odstopil. Rus Horošilov je bil na prvi progi hitrejši od Hirscherja. A je vodilni smučar sezone v finalu pritisnil na plin ter z najhitrejšo vožnjo finala prišel do novih stopničk. Tudi Neureuther je bil zelo hiter v finalu, v katerem je bil počasnejši le od avstrijskega asa. Pred svetovnim prvenstvom v St. Moritzu se bo moška karavana ustavila le še prihodnji teden v Kiztbühlu, kjer bodo od petka do nedelje na sporedu smuk, superveleslalom in slalom, ter 24. januarja na nočnem slalomu pod žarometi v Schladmingu. Do konca sezona nato sledi slalom za pokal Vitranc v Kranjski Gori ter finale v Aspnu. Kristoffersen je po Leviju, uvodni slalom je izpustil zaradi spora z matično norveško zvezo o osebnem sponzorju na čeladi, bil na stopničkah na naslednjih petih slalomih. Zmagal je v Val d'Iseru, Madonni di Campiglio, v Adelbodnu in v Wengnu, najslabši tretji je bil v Zagrebu. V posebnem slalomskem seštevku vodi z naskokom 20 točk pred Hirscherjem, ki je zmagal v Leviju. Hirscher v seštevku sezone vodi s 973 točkami, 281 več od Kristoffersna (692), ki je drugi skupno.