Zimski športi

AVDIO: Kline le štiri stotinke od stopničk: Morda se sliši smešno, toda na startu pri poganjanju nisem bil najhitrejši

Val d'Isere, 02. 12. 2016 11.18 |

M.G./T.Š./STA
17

V francoskem Val d'Iseru je bil na sporedu moški superveleslalom za točke svetovnega pokala. Zmagal je Norvežan Kjetil Jansrud, drugi je bil njegov rojak Svindal. Izkazal se je slovenski reprezentant Boštjan Kline, ki je s startno številko 4 zasedel izvrstno 5. mesto in le štiri stotinke zaostal za stopničkami za zmagovalce.

In kje je Kline tokrat izgubil stopničke? "Na startu. Mogoče se smešno sliši ampak pri poganjanju nisem bil najhitrejši. Tudi spodaj sem naredil še eno napako oz. malce preveč potaktiziral. Skupek vsega pa je, da sem na celotni progi naredil par takih stvari, brez katerih bi lahko bil še višje," je posebej za 24ur.com povedal Boštjan Kline.

Z moškim superveleslalomom za svetovni pokal na sloviti progi Oreiller-Killy ali skrajšano O.K., se je odprla smučarska sezona še za specialiste v hitrih disciplinah. Pomanjkanje snega v Kanadi in ZDA je krepko spremenilo načrte alpskim smučarjem, saj so ostali so brez tekem v Lake Louisu in Beaver Creeku, sedaj pa so se preselili v francoski Val d'Iser. Aktualni prvak v tej disciplini je Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, ki je šel na progo s številko 3, a je tehnično zahtevno postavitev presmučal slabo in ostal brez stopničk.

Kjetil Jansrud je slavil na prvem superveleslalomu v sezoni.
Kjetil Jansrud je slavil na prvem superveleslalomu v sezoni. FOTO: AP
Na startni listi je bilo kar 75 tekmovalcev, tudi štirje slovenski reprezentanti. Najboljše izhodišče od Slovencev je imel Kline (številka 4), ki je sicer prevzel vodstvo ob prihodu v cilj (1:22.11), a so ga nato prehiteli trije naslednji tekmovalci, v nadaljevanju pa le še Švicar Carlo Janka, tako da je Kline zasedel izvrsto 5. mesto. Za tretjim Parisom je zaostal le štiri stotinke sekunde. Zmagal je Norvežan Kjetil Jansrud (1:21.66), drugi je bil njegov rojak in povratnik po poškodbi Aksel Lund Svindal, tretji pa je bil Italijan Dominik Paris (1:22.07). Jansrud je slavil 15. zmago v svetovnem pokalu, sedmo superveleslalomsko.

Preostali trije slovenski tekmovalci so imeli višje startne številke, Klemen Kosi 38., Martin Čater 42., Rok Perko pa je imel številko 60, vsi so ostali brez točk. Najbližje točkam je bil Čater, ki je zaostal 1,98 sekunde in zasedel 32. mesto, trideseterico je zgrešil za zgolj štiri stotinke. Kosi je končal na 48. mestu (+2,52), slovenske nastope je sklenil Perko, vpisal je končno 57. mesto (+3,70). Slovenska moška vrsta je izvrstno začela sezono, že dolgo ne tako dobro. Na uvodnem veleslalomu na ledeniku Rettenbach nad Söldnom je bil Žan Kranjec četrti, z najboljšim dosežkom v karieri, Kline pa je sezono odprl s svojim tretjim najboljšim izidom.

Avstrijec Marcel Hirscher je s 13. mestom ohranil vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala. Zalogo točk si je nabral v Söldnu in Leviju, kjer je bil drugi in prvi. Bi pa se lahko Jansrud že z zmago na smuku na vrhu izenačil s Hirscherjem.

Val d'Isere je sicer nadomestna lokacija. Francozi so prevzeli tekme, ki so zaradi pomanjkanja snega odpadle v ameriškem Beaver Creeku. Zaradi slabih snežnih razmer, pretanke snežne podlage, so odpovedali tudi smuk in superveleslalom v kanadskem Lake Louisu, ki jih še niso nadomestili.

Boštjan Kline je s številko 4 prišel do 5. mesta.