Zimski športi

Therese Johaug zlata na 30 km

Falun, 28. 02. 2015 14.43 |

Norveška smučarska tekačica Therese Johaug je svetovna prvakinja na 30 kilometrov. Na prvenstvu v Falunu je v boju za naslov ugnala Marit Bjoergen, ki je za osem let mlajšo rojakinjo zaostala 52,3 sekunde. Domačinka Charlotte Kalla je osvojila bron z zaostankom 1:31,6 minute. Slovenk ni bilo na startu.

Therese Johaug
Therese Johaug FOTO: Reuters

Therese Johaug ima zdaj šest naslovov svetovne prvakinje, v Falunu je na vrhu končala v skiatlonu in štafeti. Marit Bjoergen je na Švedskem osvojila zlato v sprintu in štafeti, srebrna je bila tokrat. Charlotte Kalla je pred domačimi gledalci osvojila štiri medalje, bronu je že pred tem dodala zlato na 10 km, srebro v štafeti in bron v skiatlonu. "Moj bog, komaj razumem. To so bile moje sanje že zelo dolgo časa. Bila sem dobro pripravljena, smuči so bile izjemne. To je eden največjih trenutkov moje kariere, skupaj z domačo zmago na SP na Holmenkollnu na 30 km," je za domače medije povedala 26-letna zmagovalka Therese Johaug.

Bjoergnova se je že v četrtek na štafetni tekmi vpisala v zgodovino, ko je osvojila zlato, svoje štirinajsto na SP, s katerim je prehitela Rusinjo Jeleno Vjalbe. Z njo se je Norvežanka sicer izenačila po številu zlatih medalj, a je z več drugimi in tretjimi mesti na vrhu razpredelnice vendarle prehitela Rusinjo. Danes je to še popravila; zdaj ima 14 zlatih, pet srebrnih in tri bronaste kolajne. Bjoergnova je rekorderka tudi po številu odličij na olimpijskih igrah. Na treh igrah je osvojila šest zlatih medalj, dve srebrni in eno bronasto.