VIDEO in FOTO: Veleslalomski del Zlate lisice pripadel Worleyjevi, Drevova osma, Ilka Štuhec kar med petnajsterico

Maribor, 07. 01. 2017 13.11 |

M.G./T.Š./M.F.
30

Zmagovalka veleslaloma Zlate lisice v Mariboru je Tessa Worley. Druga je bila Sofia Goggia, tretja pa Švicarka Lara Gut. Vodilna po prvi vožnji Mikaela Shiffrin je končala na četrtem mestu. Najboljša Slovenka je bila Ana Drev z osmim mestom, Ilka Štuhec pa je vknjižila najboljšo veleslalomsko uvrstitev v karieri (14. mesto). Do točk še Tina Robnik (19.). Slovo Tine Maze.

Iz 24UR: Smučarsko slovo od Tine Maze

Worleyjeva si je zmago priborila z odlično vožnjo v spodnjem delu proge in z najboljšim časom druge vožnje. Največji skok v drugem delu je sicer uspel Norvežanki Ragnhild Mowinckel. Norvežanka je tekmo končala na šestem mestu, po prvi vožnji pa je bila 23. Najboljša Slovenka je bila na koncu pričakovano Ana Drev, ki je zasedla osmo mesto. V drugi vožnji je izgubila dve mesti, mesto pa je izgubila tudi Ilka Štuhec, ki je prvič v karieri veleslalom končala med petnajsterico. Zasedla je 14. mesto. Dobro je v drugo odpeljala Tina Robnik, ki je na koncu pristala na 19. mestu. Povratnica v svetovni pokal po hudi poškodbi Ana Veith je odstopila na drugi progi, ki jo je postavil njen trener. Po prvi je zasedala osmo mesto.

Kot prva Slovenka se je na drugo progo podala Tina Robnik. Z dobro vožnjo v srednjem delu je v cilj prišla kot vodilna, in jasno je bilo, da bo v drugi vožnji nekaj mest pridobila. Domačinki Štuhčevi v drugi progi zgornji del ob napaki ni uspel tako dobro kot v prvi, tako da je na koncu v cilj ob vodstvu Ragnhild Mowinckel, ki je fantastično odpeljala drugo vožnjo, privijugala na peto mesto. Drevova je v drugi vožnji naredila manjšo napako v zgornjem delu, na drugem vmesnem času bila celo pred tedaj vodilno Viktorio Rebensburg, a v spodnjem delu izgubila precej časa in v cilj prišla kot tretja.

Po prvi vožnji vodila Shiffrinova, Mazejeva se je častno poslovila
Veleslalom se je sicer začel z odstopom prvih dveh tekmovalk – Tine Weirather in Federice Brignone. Kot prva je v cilj prismučala Nemka Viktoria Rebensburg. Njen čas pa je presegla že naslednja tekmovalka, in sicer vodilna v veleslalomskem seštevku, Francozinja Tessa Worley, ki je odlično odpeljala v spodnjem delu proge. S startno številko šest se je na progo podala zmagovalka zadnjih dveh veleslalomov Mikaela Shiffrin in z odličnim srednjim delom proge za 20 stotink prevzela vodstvo iz rok Worleyjeve. Po štirih zaporednih odstopih v svetovnem pokalu je do konca prve proge uspelo presmučati tudi Sofii Goggia, ki je za Shiffrinovo zaostala zgolj za sedem stotink. Ana Drev se je na progo podala s startno številko 15 in v cilj prismučala s 54 stotinkami za vodilno Shiffrinovo.

Shiffrinova je dobro formo s Semmeringa prenesla tudi na Pohorje.
Shiffrinova je dobro formo s Semmeringa prenesla tudi na Pohorje. FOTO: AP
Kazalo je še bolje, saj je na drugem merjenju vmesnega časa imela celo tretji čas. Z dobro vožnjo se je izkazala tudi Ilka Štuhec. Ta je bila v zgornjem delu celo najhitrejša, nato v srednjem izgubila dobro sekundo, v spodnjem pa znova ni izgubljala in na koncu v cilj prismučala na 13. mesto. S startno številko 34 se je poslovila Tina Maze. Po prvem vmesnem času (+0,69) se je na progi zaustavila, čestitala članoma svoje ekipe Andrei Massiju in Valeriu Ghirardiju, nato pa se pred ciljem zaustavila in pozdravila še gledalce, poslovilni 'šov' pa nadaljevala še v ciljni areni. Razkazala je tudi kopijo znamenitega nedrčka, s katerim je veliko prahu dvignila leta 2012, ko je na takšen način odgovorila kritikam, češ da uporablja sporno spodnje perilo. Z avtobusi iz Postojne, Celja, Murske Sobote, Slovenj Gradca so prišli slovensko smučarsko kraljico pozdravit njeni podporniki in navijači. Z avtobusom iz njene rojstne Črne na Koroškem so prišli tudi člani njene navijaške skupine, ki so jo v večjem ali manjšem številu spremljali povsod po svetu. Mazejeva se je tako poslovila tam, kjer je kariero pred 18 leti začela.
Tako se je poslovila Tina Maze.
Tako se je poslovila Tina Maze. FOTO: AP

Ana Drev je bila po prvi vožnji zadovoljna. "Sneg je super in vesela sem, da sem uspela najti pravi ritem za to progo. Srednji del je mogoče najtežji, tam je bilo nekaj menjav ritma pri visoki hitrosti, ampak sem nekako uspešno prišla do cilja."

Ilka Štuhec je v cilju prve vožnje prekipevala od zadovoljstva: "Moram reči, da sem tudi sama dokaj zadovoljna, ne še čisto, saj je bilo v vožnji nekaj napakic, ki so tudi vzele nekaj časa. Ampak vzdušje je res super, tudi ta spodbuda ob progi in v cilju me je še dodatno požgala, da sem res grizla do cilja in res, super izhodišče za drugi tek."