Slovenija

Štejete plastične vrečke, ki jih prinesete iz trgovine?

Ljubljana, 06. 11. 2013 10.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Medtem ko povprečen Danec ali Finec v enem letu porabi le 4 lahke plastične vrečke, jih povprečen Slovenec porabi okoli 130. Razlog tiči tudi v tem, da v Sloveniji za zdaj niso predpisani prav nobeni ukrepi za omejitev potrošnje lahkih plastičnih nakupovalnih vrečk.

Lahke plastične nosilne vrečke se pogosto uporabijo le enkrat, medtem ko lahko v okolju zdržijo več sto let. Povprečen Slovenec naj bi vsako leto porabil okoli 130 takšnih vrečk. Evropska komisija zahteva zmanjšanje uporabe.
Lahke plastične nosilne vrečke se pogosto uporabijo le enkrat, medtem ko lahko v okolju zdržijo več sto let. Povprečen Slovenec naj bi vsako leto porabil okoli 130 takšnih vrečk. Evropska komisija zahteva zmanjšanje uporabe. FOTO: Thinkstock

Vse glasnejša so opozorila o onesnaženju našega planeta s plastičnimi vrečkami in embalažo, kljub temu pa povprečen Slovenec po podatkih iz minulih let na leto še vedno porabi od 130 do 150 lahkih plastičnih vrečk. Kot pravijo v društvu Ekologi brez meja, je to v primerjavi z Dancem ali Fincem, ki porabita le 4 lahke plastične vrečke na leto, ogromno. V tamkajšnjih državah so to dosegli z višjimi davki in višjimi cenami plastičnih vrečk, pri nas pa kljub številnim predlogom okoljevarstvenikov po pojasnilih ministrstva za kmetijstvo in okolje zaenkrat ni predpisanih nobenih ukrepov za omejitev te potrošnje.

Kam so izginili tako imenovani "škrniclji"?
Kam so izginili tako imenovani "škrniclji"? FOTO: Thinkstock

Od akcije leta 2010, ko so člani omenjenega društva z nekaterimi poslanci podali predlog Zakona o omejevanju rabe nakupovalnih vrečk, se ni veliko spremenilo. Takratno Ministrstvo za okolje in prostor je presodilo, da bo pot do predlaganih sprememb preko uredb boljša in hitrejša, a se je po protestih proizvajalcev vse skupaj ustavilo. Edina sprememba je bila odločitev trgovcev, da umaknejo lahke plastične vrečke na blagajnah in ponudijo vrečke za večkratno uporabo. "Problem seveda ostaja pri sadju, zelenjavi, mesu in drugih delikatesnih izdelkih. Prav tako opažamo, da so se v zadnjem času lahke plastične vrečke ponovno pojavile na blagajnah nekaterih trgovin," dobri dve leti po tem opozarja društvo Ekologi brez meja. Pozivi glede vrečk za sadje in zelenjavo so vse glasnejši. Nekateri menijo, da bi jih morali prepovedati in uvesti dobre stare stare papirnate "škrniclje", ki so razgradljivi. "Kaj nam pomaga, če trgovci propagirajo vrečke za večkratno uporabo, ko pa v njih iz trgovine prineseš 15 malih plastičnih vrečk," je mogoče prebrati na enem od okoljevarstvenih forumov.

V Evropi vsako leto več kot osem milijard plastičnih vrečk konča na odpadu, kar povzroča ogromno okoljsko škodo. Nekatere države članice so pri zmanjšanju uporabe plastičnih vrečk že dosegle velike rezultate. Če bodo druge hitro sledile, bi lahko trenutno skupno porabo v EU zmanjšali za 80 odstotkov. Janez Potočnik, evropski komisar za okolje

Evropska komisija zahteva ukrepanje

Če ne drugače, nas bo k ukrepanju končno prisilila Evropska komisija. Ta je namreč v začetku tega tedna sprejela predlog, ki od držav članic zahteva zmanjšanje uporabe lahkih plastičnih vrečk. Opozorila je, da je na trg EU leta 2010 prišlo približno 98,6 milijarde plastičnih nosilnih vrečk, kar znaša 198 vrečk na državljana EU na leto.

"Predlog, ki je bil sprejet s strani Evropske komisije, zelo podpiramo, saj gre za korak v pravo smer, ki pa mora biti sprejet še s strani Evropskega parlamenta in Sveta. To sicer ne bo rešilo celotnega problema plastike, ker predlog ureja samo specifičen odpadkovni tok, torej plastične vrečke, ampak vsak premik k reševanju problema je več kot dobrodošel," zadevo komentirajo slovenski ekologi. Kot pravijo bodo nadaljevali osveščanje, poleg tega pa se bodo bolj posvetili širšemu področju ravnanja z embalažo, kamor pri nas sodijo tudi plastične vrečke. "Držimo pesti, da se bodo države članice, med njimi tudi Slovenija, končno zganile in naredile nekaj na tem področju," še pravijo.

V Evropi po podatkih Evropske komisije vsako leto med smetmi konča več kot 8 milijard plastičnih vrečk.
V Evropi po podatkih Evropske komisije vsako leto med smetmi konča več kot 8 milijard plastičnih vrečk. FOTO: Reuters

Ministrstvo o ukrepih Slovenije še ne more govoriti

Evropska komisija je državam članicam predlagala tri možnosti zmanjševanja smetenja s plastičnimi vrečkami, in sicer z davki in visokimi cenami, z določevanjem nacionalnih ciljev za zniževanje porabe in s prepovedjo uporabe. "Počakati je treba, da bo predlog sprejet in objavljen v Uradnem listu EU," pravijo na našem ministrstvu za kmetijstvo in okolje. Ker se lahko predlog do takrat še zelo spremeni, je po njihovih besedah še nemogoče govoriti o tem, za katere ukrepe se bo odločila Slovenija. Ekologi podpirajo prvo možnost, torej ekonomske instrumente, saj so se v nekaterih evropskih državah, ki so takšno zakonodajo že uvedle, izkazali za najučinkovitejše. "Na primer na Irskem so s takšno zakonodajo porabo lahkih plastičnih vrečk znižali kar za 96 odstotkov," so še ponazorili.

O tej temi so nedavno strokovnjaki spregovorili tudi na okrogli mizi z naslovom Slovenija na poti do Zero Waste.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (75)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KSAKS
06. 12. 2013 07.29
+2
Ko berem vse te komentarje sam kar zgrožena kako ljudje razmišljajo v današnjem času. Valijo krivdo na druge, ne razmislijo pa na posledice, predvsem naših dejanj. Ne bi se o tem pogovarjali, če bi bili ljudje malo bolj osveščeni. Ali kdaj pomislite na te posledice, preden vse te vrečke zavržete? Problem ni toliko v proizvodnji ampak predvsem v količinski porabi in kje vse te vrečke na koncu pristanejo. Zakaj je potrebno toliko vrečk? Je tudi za večkratno uporabo, a po podatkih, ki jih najdemo na spletu, vsaka vrečka v uporabi le dobre pol ure in pristane v mešanih komunalnih odpadkih in na žalost tudi v naši naravi. Ali veste, da se v Sloveniji reciklira le 3-4 % vseh teh porabljenih vrečk? Če bi ljudje ločevali plastiko na pravilen način in bi se vsa ta količina porabljenih vrečk v večini tudi reciklirala, te problematike ne bi bilo. Malo si poglejte na internetu, kakšne posledice naša brezbrižna dejanja pustijo, predvsem v naših oceanih!
srecnii
09. 11. 2013 10.26
V vrečke ne sodi hrana, jaz imam vedno košaro ali škatlo v katero zložim kupljeno blago, če vzamem banane ne vzamem vrečke, če vzamem 1kg kivija potem so krivi trgovci, ker nimajo druzga kot vrečke, le kam naj potem dam.
Krta?a 21
07. 11. 2013 09.56
+1
Zdaj ko so vse papirnice v tuji lasti, prodaja pada, bi pa lobirali za skrnicle. Nic ne recem so precej bolj neoporecni. Plastiko bi morali ze zdavnaj posteno obdavcit in pristric peruti naftarjem.
Roxy79
06. 11. 2013 22.52
+8
ja ja ja... in zdej vso krivdo prevaliti na potrošnika. Kaj pa če bi se proizvajalci malce skulirali.. in namesto plastičnih vrečk....dajali papirnate škrnicle?? Učasih so bili samo ti.... za plastične blo trebalo plačati. Ja ja..tudi danes plačaš plastične... ampak samo une...tavečje.. kjer na veliko piše IME TRGOVCA. Torej si plačal u bistvu reklamo trgovcu.... Trgovec tako brezplačno reklamira svojo štacuno v zameno da jo kupec še plača taisto reklamo. Ah.... Mar pa so trgovci prebrisani in vedo da je izdelava papirnate vrečke za 600% dražja , kot pa izdelava 1 plastične. . . . . In potem ....vso krivdo prevaliti na potrošnika. ZA KOZLAT
nikhrast
06. 11. 2013 19.44
Problem ni toliko po supermarketih, tam uprabljaš samo tiste male, tanke vrečke za sadje in zelenjavo, domov pa neseš v vrečaš za večkratno uporabo. Pa saj plastične vreče tako uporabljamo doma za smeti. Problem so pisarne, šole, vrtci..., tam moreš uporabljati plastične vreče, pa menjajo se večkrat na dan. Odprite svoj vrtec, boste videli koliko plastičnih vreč gre, saj ti bo inspektor vrgel licenco če jih ne boš uporabljal.
lunatic_panic
06. 11. 2013 18.09
-1
Kot da imam 30€ za kupit eno vrečo hrane, tisti hleb pa namaz pa že loh nesem ročno...
vzdev
06. 11. 2013 18.18
+0
Vedno se najdete takšni, ki pišete kako ste revni in da še za hrano nimate. Ja, zakaj si pa potem plačujete naročnino za internet, ki pa tudi ni tako poceni? Kaj si nebi raje zapravili ta denar za hrano?
lunatic_panic
06. 11. 2013 18.50
+1
Mogoče zato ker raje jem manj in imam internet, zato da lahko končam faks in dobim dobro službo v tujini? Itak ga imajo tudi moji cimri tako da ni od mene odvisno. Dej uporablji mau možgane, žalostno je, da se ti dandanes zdi internet prioriteta, ki se ji moramo kljub delu odpovedati, zato da lahko s plačo pokrijemo izključno nekaj hrane.
lunatic_panic
06. 11. 2013 18.54
+3
Če ne bi večina razmišljala tako kot ti, bi ljudje že zdavnaj spoznali kako zelo jih ožema ta država in kaj naredili glede tega. Dober si, če se lahko sprijazneš z vsem kar se tu dogaja, jaz se žal ne morem.
orel4
06. 11. 2013 18.08
+3
Če znajo dražiti cigarete naj pa še vrečke
windmaster
06. 11. 2013 15.20
+13
V vaških Merctorjevih trgovinah te prav začudeno pogledajo, ko poveš da ne rabiš vrečke.....
Turgensis
06. 11. 2013 15.00
+2
Sedaj pa naj okoljevarstveniki pospravijo svoje podstrešje in razmislijo kaj bi sploh radi. Enkrat jokajo kako veliko CO2 proizvedemo in koliko gozdov posekamo, drugič pa so proti plastiki in bi imeli papirnate vrečke, zaradi katerih bi bilo potrebno posekati gozdove in pri njihovi proizvodnji se porabi največ energije! Oboje ne gre skupaj, naj se za nekaj odločijo in tisto zagovarjajo!
MačekMuri
06. 11. 2013 14.42
+6
Za ukinitev sem TAKOJ! Ali pa davek za okolje bi moral bit
Turgensis
06. 11. 2013 14.51
-2
Verbena
06. 11. 2013 14.19
+10
Sem tudi proti plastiki, ampak zaboga kam mi naj mesar da meso, kadar ga kupim,kam naj dam tisto napito solato,,,,papirnata vreča se takoj raztrga.Za domov prnest imam pa cekar pleten iz ličja.
belma16
06. 11. 2013 18.14
-3
Heheh kupi nov cekar heheh,,,meso pa si bomo v zep dali,al pa od doma nosli plasticne posode hehe
ne ne
06. 11. 2013 14.03
+5
Točno dvanajst vrečk je ker lahko grem samo enkrat v trgovino...
hoco
06. 11. 2013 13.42
+3
V trgovini vidim, da grejo dobro v promet debelejše vrečke. A te niso problem? Teh vrečk jaz nikoli ne jemljem, ker imam za to vrečke iz bombaža ali pa gre blago direktno v avto.
Miki004
06. 11. 2013 13.57
+9
Jaz pa dajem blago v škatlo, ki jo v naši trgovini najdeš skoncem blagajn. Pa platnena vrečka. Ampak problem so vrečke, v katere nalagaš sadje in zelenjavo ... res me zanima, zakaj smo včasih vse to lahko zlagali v škrniclje?!?
hoco
06. 11. 2013 13.35
+4
Spet ena kaprica tistih, ki jim ni toliko za okolje kot za to, kje bi pobrali več denarja. Najlažje je uvesti dodaten davek ali podražiti vrečke. Mi bomo te vrečke plačali eni si bojo pa na ta račun kupili nov avto. Jaz doma stekla še vedno ne morem ločevati, ker nimam posebne kante, ekološki otok so pa ukinili. Tu naj raje ukrepajo!
hoco
06. 11. 2013 13.30
+9
A ne grejo vrečke v kanto za embalažo? A v plastiko zapakirana solata v hladilniku je pa OK?
lunatic_panic
06. 11. 2013 18.10
+2
Sam res, tok embalaže se porab za pakiranje čisto vsega da ena vreča res ne spremeni velik..
tian28
06. 11. 2013 13.13
+8
Najprej vprašajte SPAR, zakaj ti mora trgovka, tudi če tega ne želiš, vsako papriko in vsak paradižnik posebej zapakirati v plastiko in jo stehtati ter nato zavariti (da ne bi slučajno naknadno dodal še kakšnega kosa, seveda), na koncu se v košari nabere en sam šop plastike, ki gre doma samo še v koš. Ta ekološki problem bi se moral najprej začeti odpravljati pri največjih trgovcih, ki so vzrok onesnaženja.
hoco
06. 11. 2013 13.33
-1
SPAR ima prav. Za njih je vrečka cenejša kot sadje, ki ga boš naknadno podtaknil. Od kupca je pa odvisno kam bo vrečko odvrgel.
yaks
06. 11. 2013 13.37
+4
Ni važno kam jo odvrže, plastike je še vseeno preveč, četudi je v košu. Vso sadje in zelenjavo bi lahko dali v eno vrečko in potem skupaj zalimali.
hoco
06. 11. 2013 13.39
+4
Plastika se reciklira in se iz nje naredijo nove vrečke. A bi rad da ti jagode in krompir stresejo v isto vrečko?
Sara Rebek
06. 11. 2013 13.45
+2
hoco nič se ne reciklira. vse roma na deponijo.
hoco
06. 11. 2013 14.47
+0
Kot sem obveščen se reciklira. Če se ne, ni v skladu z zakonom.
Turgensis
06. 11. 2013 14.55
+1
@lole seveda se reciklira, če odložiš vrečko v ustrezen zabojnik, če ga pa v klasično kanto za mešane odpadke je pa odvisno kje živiš. Vrjemi, da surovine, ki jih lahko prodajo ne bojo vozili na deponijo!
Darja Henigman
07. 11. 2013 09.51
Jaz če se le dadam več različnega sadja in zelenjave v eno vrečko. Pač stehtam brez vrečke, dam v vrečko in pol kode gor lepim. Uporabimo pa te male vrečke za plenice in ostale mešane odpadke (teh je sicer zelo malo, ker vse ostalo samo v reciklažo).
jezni_jezek
06. 11. 2013 13.03
+5
eno za krompir,eno za čebulo,eno za česen,eno za sadje,eno za .....
dannyer
06. 11. 2013 13.00
+11
eu je izgubila kompas iz ene skrajnosti v drugo
Froš
06. 11. 2013 12.59
+9
Mah, bolj je problem ko greš v štacuno nakupovar sadje in zelenjavo, kjer ti oni tehtajo robo, in četud nočeš dat eno posamezno zadevo, ki jo rabiš (npr 1 paprika) v svojo vrečko ti jo dajo oni v posebej vrečko in zavežejo. Da ne omenjam kako je nekaterim prodajalkam težko poskenirat več etiket na eni vrečki, ker je treba pač pazit kaj je že šlo čez skener in kaj ne. Nauk zgodbe, če se mene vpraša je tu problem pri trgovcih in ta njihov način, ne pa pri porabnikih. Če bi trgovci dali drug način, bi se ga vsi navadili, tako kot smo se naprimer na evre, pa ga noben ni maral sprva.
Kjegavidissss
06. 11. 2013 12.58
+0
Naj mi povedo koliko vrečk naredijo iz litra nafte? Pa malo razmislite o tem ko se vozite v službo vsak zase, ko pokurite 2000 litrov+ kurilca za ogrevanje, pa ne mi o vrečkah iz blaga, raje poglejte koliko pesticidov se porabi za to. Novinarji vam vržejo kost vi jo pa glodate, kot da niste jedli že pol leta.