Gospodarstvo

Glede Elana se bo vlada verjetno pritožila na odločbo Evropske komisije

Ljubljana, 19. 11. 2012 14.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po besedah premierja Janše se bo vlada verjetno pritožila na odločbo Evropske komisije, da mora Elan vrniti 10 milijonov evrov pomoči, in opozarja, da so bile v mandatu prejšnje vlade dodeljene še druge sporne pomoči. Pritožbo naj bi sicer poslala v kratkem.

Ministrstvo za finance je danes na vlado posredovalo gradivo v zvezi z ukrepanjem glede odločbe Evropske komisije, po kateri bi moral Elan vrniti 10 milijonov evrov državne pomoči iz dokapitalizacije leta 2008. Do gradiva se bo na torkovi seji vladnega odbora z dokončno obravnavo opredelila tudi vlada, so povedali na ministrstvu.

Premier Janez Janša pa je danes dejal, da so bile z vidika presoje evropskih institucij v času mandata prejšnje vlade sporne še nekatere druge državne pomoči, ki so bile podeljene različnim podjetjem. Zato gre po njegovih besedah pričakovati še druga opozorila Evropske komisije.

Vlada se bo sicer verjetno pritožila na odločbo. To naj nam bo nauk, da se bo naslednjič pomoč dodeljevala na tak način, da potem denarja ne bo treba vračati, je dodal. Pri dodeljevanju državnih pomoči je treba biti premišljen – da ima od tega korist podjetje in da davkoplačevalci nimajo škode. Po predvidevanjih pa naj bi pritožbo Slovenije, sicer v obliki tožbe, že v torek vlada poslala na Splošno sodišče v Luksemburgu.

Janez Šušteršič
Janez Šušteršič FOTO: Reuters

Minister za finance Janez Šušteršič je sicer v petek dejal, da bo dokonča odločitev glede tožbe znana do danes, a ker se mora do odločitve finančnega ministra najprej opredeliti vlada, bo treba na končno odločitev še počakati.

Elan sicer lahko tudi sam vloži tožbo na Evropsko sodišče, a želi najprej izvedeti odločitev države, na podlagi katere bodo v družbi sprejeli lastne ukrepe za zaščito interesov družbe. Če bodo ocenili, da je za zaščito interesov Elana to potrebno, bodo vložili tožbo, je v petek dejal član uprave Elana Leon Korošec.

Spomnimo ...

Evropska komisija je maja 2010 po pritožbi Elanovega tekmeca sprožila preiskavo, ki je pokazala, da dokapitalizacija v letu 2008 ni bila v skladu s predpisi EU o državnih pomočeh, saj zasebni akter, ki bi deloval v skladu s tržnimi pogoji, pod podobnimi pogoji ne bi privolil v naložbo.

Septembra je Komisija od slovenskih oblasti zahtevala izterjavo desetih milijonov evrov nezakonite državne pomoči, ki je bila leta 2008 odobrena proizvajalcu smuči Elan. Slovenske oblasti so imele dva meseca časa, da Komisijo obvestijo, kako bodo to storile – glede na to, da je Evropska komisija izterjavo zahtevala 19. septembra, se ta rok izteka danes. Običajno je treba denar izterjati v štirih mesecih.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

usi-glih
20. 11. 2012 10.12
kar ne bo spremenilo stanja ampak neizbežni stečaj samo preložilo
Nauders
20. 11. 2012 09.12
+1
vsi še samo mučkajo, sprenevedajo
HooplaToopla
19. 11. 2012 23.02
+2
-- Najprej bi bilo treba pogledat, če je kaj od teh raznih milijonskih pomoči sploh prišlo do Slovenije. -- Bolj imam občutek, da je ta banda že tako freh in komot, da si kar direktno na svoje račune v Liechtensteinu, Cipru in podobnih državah nakazuje. Se jim niti ne zdi več potrebno, da bi vsaj na prvi pogled izgledalo vse OK.
usi-glih
20. 11. 2012 10.16
+1
no v tem primeru so res dobili denar ampak so ga porabili za poplačilo upnikov - dobaviteljev in seveda s pogoje da ostaneta pri koritu dva odvetnika , ki sta skeširala v pol leta cca 1 miljonček. Res pa je da je se 20 letna kalvarija ki jo je povzročil Lojze Petrle s prodajo elana hrvatom , vleče že vse predolgo. skratka GOTOF JE. Ubogi delavci ki jih bo njihova uprava na čelu s sindikatom peljala žejne čez vodo, seveda za svojo dobrobit
Zlobnež
19. 11. 2012 20.39
-2
Kako lepo in s kakšnim »zanosom« pišete o »Elan-u«; Elanu, ki je nekoč v skupni domovini, Jugoslaviji, držal trženjski »monopol«, kjer se je prodalo med 100 in 115.000 parov smuči, kjer Elan ni imel konkurence, saj je bil uvoz tujih znamk omejen na minimalne kvote... Samo v Srbiji (znana smučarska Država???) je Elan, na letni ravni , pridelal 15-20 MIO DEM prometa (sami si preračunavajte???); s tem, da so prodajali tudi vse tisto, čemur danes rečemo »škart«, pač vse tisto, kar ni bilo mogoče prodati na tuje trge... Križaj sam pa je nekoč nekje izjavil, da se je zanj bilo pač neugodno to, da se je rodil v času Stenmarka –sicer pa je »Elan« tudi vse, kar je nekoč povezovalo Bojana in Stenmarka na eni ter Titovo Jugoslavijo in Palmejevo Švedsko na drugi strani... Zato je dan današnji govoriti v samih superlatvih, o »nekakšnem« bivšem Elanu, preprosto samoprevara in zavajanje, kajti Elan je bil proizvod planskega (načrtovanega) gospodarstva in sicer ravno tako kot »smučanje« - v nekem pravem časovnem obdobju... Vedno pa velja tista, da vsi mi zelo radi plačujemo nekaj, kar je hipno ali v trenutku mimo, neradi pa tisto, kar nam lahko ostane v trajno last - to pa je le »znanje, mar ne???«!
Zlobnež
19. 11. 2012 20.31
-2
Kako lepo in s kakšnim »zanosom« pišete o »Elan-u«; Elanu, ki je nekoč v skupni domovini, Jugoslaviji, držal trženjski »monopol«, kjer se je prodalo med 100 in 115.000 parov smuči, kjer Elan ni imel konkurence, saj je bil uvoz tujih znamk omejen na minimalne kvote... Samo v Srbiji (znana smučarska Država???) je Elan, na letni ravni , pridelal 15-20 MIO DEM prometa (sami si preračunavajte???); s tem, da so prodajali tudi vse tisto, čemur danes rečemo »škart«, pač vse tisto, kar ni bilo mogoče prodati na tuje trge... Križaj sam pa je nekoč nekje izjavil, da se je zanj pač neugodno to, da se je rodil v času Stenmarka - sicer pa je »Elan« tudi vse, kar je povezovalo Bojana in Stenmarka na eni ter Titovo Jugoslavijo in Palmejevo Švedsko drugi strani... Zato je dan današnji govoriti o »nekakšnem« Elanu, z priponkami naj...., preprosta samoprevara in zavajanje, kajti Elan je bil proizvod planskega (načrtovanega) gospodarstva in sicer ravno tako kot »smučanje« v nekem pravem časovnem obdobju... Vedno pa velja tista, da radi plačujemo nekaj, kar je hipno in v trenutku mimo, neradi pa tisto, kar nam lahko ostane v trajno last...«