Slovenija

FOTO in VIDEO: Tragedije danes niso nič večje, kot so bile nekoč

Celje, 04. 11. 2013 12.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Blaž Garbajs
Komentarji
26

Laži, nasilje, prevare, umori, splavi, detomori, spolni delikti, kraje, prometne nesreče in še mnogo podobnih primerov se najde v gradivu, ki ga hranijo v celjskem arhivu. Obiskali smo razstavo primerov črne kronike.

Že nekaj časa se trudimo, da bi arhiv predstavili, ne kot neko staro zaprašeno institucijo, ampak kot neko sodobno institucijo, ki je odprta javnosti. Borut Batagelj, direktor Zgodovinskega arhiva Celje

"Pečena piška iz tujega kurnika, Denar bi koval, Tudi on bi rad fotografiral, Os ga je ubila" se glasijo nekateri nadvse zanimivi primeri črne kronike, ki so jih v prvi polovici prejšnjega stoletja obravnavali na slovenskih sodiščih. "Ne le danes, pač pa so se tudi že nekoč ljudje zelo pogosto soočali s hudimi primeri črne kronike. Laži, nasilje, prevare, umori, splavi, detomori, spolni delikti, kraje, prometne nesreče in še mnogo podobnih primerov se najde v arhivskem gradivu, ki ga hranimo," nam je ob našem obisku dejal Borut Batagelj, direktor Zgodovinskega arhiva Celje, kjer so iz ohranjenih sodnih dokumentov pripravili razstavo primerov črne kronike.

Razstava 'Za poljubčke je dobil vse': Črna kronika v sodnih dokumentih Zgodovinskega arhiva Celje bo v prostorih arhiva na ogled predvidoma do aprila 2014.
Razstava 'Za poljubčke je dobil vse': Črna kronika v sodnih dokumentih Zgodovinskega arhiva Celje bo v prostorih arhiva na ogled predvidoma do aprila 2014. FOTO: Sani Karić

Tragedije danes niso nič večje, kot so bile nekoč

Kot nam je najprej pojasnil Batagelj, želijo z razstavo pokazati na bogastvo arhiva, poleg tega pa tudi na to, kako je črna kronika včasih polnila le zadnje strani časopisov, usmerjena pa je bila predvsem v preventivo. Namesto spektakularnega poročanja je imela nekdaj črna kronika bolj vzgojno naravnano sporočilo, z njo so skušali vzgajati, opozarjati, karati in poučevati sodobnike, pravi.

Stekleni izdelki, ki jih je šempetrski mesar dobil po polovični ceni v zameno za meso in kosila.
Stekleni izdelki, ki jih je šempetrski mesar dobil po polovični ceni v zameno za meso in kosila. FOTO: Sani Karić

Metka Bukošek, avtorica razstave z naslovom Za poljubčke je dobil vse, je izbrala nekaj najbolj zanimivih primerov črne kronike, ohranjene v sodnih spisih. Batagelj nam je pojasnil, da je razstava ime dobila po primeru, ki ga je obravnavalo celjsko sodišče davnega leta 1924. Gre za zgodbo šempetrskega mesarja, ki je prodajalkama na osrednjem celjskem trgu ponujal meso v zameno za nižjo ceno dragocene steklovine, to pa je nato prodajal po višji ceni. Nespametni mesar se je pred ljudmi hvalil, da se v Celju za poljubčke dobi vse, nakar so njega in prodajalki ovadili. Mesarju so prisodili tri mesece, prodajalkama pa štiri tedne strogega zapora. Na razstavi si je mogoče ogledati omenjene steklene izdelke, katalog izdelkov trgovine Julius Weiner in nasledniki ter seznam ukradenih stvari.

Našo pozornost je pritegnil tudi naslov primera Pečena piška iz tujega kurnika. "Gospa je svoji sosedi iz kurnika ukradla ’piško’. Soseda je to posumila, a je bila prepozna, saj je hiša že dišala po pečeni kokoši," nam je pripovedoval Batagelj. Iz sodbe Okrajnega sodišča v Trbovlju je razvidno, da se je vse skupaj dogajalo leta 1952, soseda pa je našla pepel in kosti svoje kokoši. Obvestila je policijo, kurja tatica pa je bila obsojena na 14 dni zapora.

Primer "pečene piške"
Primer "pečene piške" FOTO: Sani Karić

Med razstavljenimi predmeti je mogoče najti tudi originalen fotoaparat znamke Leica, ki ga je leta 1933 iz ateljeja gospoda Pelikana v Celju ukradel 18-letni slaščičarski vajenec. Iz spisov je razvidno, da se je mladenič zagovarjal, češ da mu je bil fotoaparat pač všeč in da je imel veliko željo, da bi fotografiral. Dodelili so mu dva meseca strogega zapora.

Spravil se je na kobilo, a mu ni uspelo

"Res sem hotel "probat", ali mi ista ni pustila," je bil zagovor nekega hlapca, ki ga je leta 1938 posestnikov sin v hlevu zalotil pri nečedni nameri. "Gre za primer tako imenovane zoofilije. Hlapec se je skušal spraviti na kobilo, a so ga zalotili," je pojasnil naš sogovornik in pokazal na domiselno in hudomušno ponazoritev dogajanja. V razstavnem prostoru namreč za lažjo predstavo stoji iz kartona izdelan zadnji del kobile, pod njenim repom pa je postavljen leseni podstavek, ki ga je hlapec nameraval uporabiti za svoje dejanje. S tem so želeli pokazati na zelo raznolike primere, ki so se že tedaj znašli na sodiščih. "Zanimivi so predvsem opisi, ki so se ohranili," je še dejal in pokazal na dokument, v katerem so zapisane opazke šolskega zdravnika. Ta je na primer o hlapcu pisal, da je ta večkrat kradel in preklinjal.

Med primeri so tudi krvni delikti, pri katerih so na razstavi prikazane skice prizorišč umorov, pisma morilcev in žrtev ter različni predmeti, ki so si jih za čas razstave med drugim sposodili tudi v Kriminalističnemu muzeju v Tacnu.

Nadvse zanimiva razstava 'Za poljubčke je dobil vse': Črna kronika v sodnih dokumentih Zgodovinskega arhiva Celje bo v prostorih arhiva na ogled predvidoma do aprila 2014. Kot pravijo v arhivu, pa ogled poteka na lastno odgovornost, saj da znajo nekateri predstavljeni primeri človeka dodobra presuniti.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

breakon
05. 11. 2013 17.49
+1
Popovci in slovnica. Blaž Garbajs - sram naj bo tebe in tvojo učiteljico slovenščine. - iz tedanjih obravnav (se gre v obravnavo ali na? Malo logike prosim - je prehudo?) - iz avtomobilskega državnega prvenstva (ponavadi se gre NA prvenstvo ne V - torej greš lahko samo S prvenstava - ponovno logika) - Po pritožbi se je zaporna kazen spremenila (SE je kazen spremenila? - ponavadi jo spremeni sodišče, same sebe nikakor ne) Popovi šalabajzerji.
a.kralj1994
05. 11. 2013 11.23
+1
AJA, SAJ POL JE PA VSE O.K. !!!
ONniON
04. 11. 2013 19.43
+6
Danes se dogajajo še hujše tragedije zaradi recesije
hotchilipoper
05. 11. 2013 09.43
Recimo,da 24 ur objavlja take neumne članke
Northwest
04. 11. 2013 18.09
+14
Ko bodo cez 100.let obiskali ta muzej bo pisalo samo:uradel 100 milijonov,oskodoval gospodarsko druzbo za 75.milionov,ogulofal podjetje za 300.milijonov,si protizakonito prilastil 125.milijonov...
Ramzess
05. 11. 2013 00.47
+3
SonyGirl
05. 11. 2013 08.43
+4
Še takrat bodo mape imele oznako ˝zaupno˝.
Mars
04. 11. 2013 17.55
-3
Važn da so komunisti - TITO zamenjali TRST za belogardiste z angleži, da so jih lahko likvidirali.
sercek
04. 11. 2013 18.33
+12
Ne.. Važn, da si ti zgodovino špricu, ko si še v šolo hodil... To, kar ti ti sds pa nsi trobi, je pa, seveda, vse res!
Morana7
04. 11. 2013 18.53
+9
Mars če nisi opazil so ljudje še danes v primežu strahu pred "rdečimi". Kakšna panika je šele mogla bit v času II. sv. vojne. Trst smo izgubili iz preventivnih razlogov v smislu, da so zajezili komunizem...kako to storiti drugače kot pa vzeti en vir možnega dohodka, ki bi sicer pripadal Jugi. Med 700.000 in miljon nemcev je po vojni shiralo do smrti v povojnih taboriščih. Kolaboracija se je dogajala še kje drugje kot pri nas in kolikor vem v nobene primeru s kolaboranti niso obračunavale velesile temveč njihov lastni narod. Da bi bil Tito tako blesav, da bi se odrekel finančnemu viru kot je Trst je pa povsem nelogično...ravno začneš novo državo in te briga za finance? Pomojem pa tudi ja. Sicer pa poglej si Harrya Trumana, ki je testiral atomsko bombo na civilistih in tudi pod slučajno ni imenovan kot vojni zločinec. Ni vse črno belo za razjasnitev določenih zadev si je pa obvezno treba prebrat več kot eno knjigo.
ZakoniZdravja
04. 11. 2013 17.50
+1
in tega je vedno vec...torej ? je vse skupaj na pravi poti? milijoni milijarde se dajejo v zdravstvo in vedno vec je podjetij oz takoimenovanih bolniscnic in VEC bolanih ljudi ne pa manj. Torej kaj nam bo milijone vredne naprave...ce pa ljudje jedo svinjarije ? ce cloveke rece jaz bom jedo McD ce bom tak hodo? al pa jaz kadim ne ti?
SilverBullet
04. 11. 2013 14.46
+18
Sam včasih ni bilo prplusa, pa je bila boljša obča atmosfera.
Die einemaister
04. 11. 2013 14.30
+6
bravo 24 kej bol depresivnega in negativnega se ne da še dobit
FCL
04. 11. 2013 14.14
+29
DEJTE ŠE KAJ POZITIVNEGA OBJAVIT NA TEM PORTALU, HALOOOOOOOOOOO?!!?!?!?
SilverBullet
04. 11. 2013 14.46
+16
Saj imaš "pokazala jo je" v zgornjem kotu, zraven krvavega noža simbolične slike.
24vohomurckov
04. 11. 2013 15.35
+3
...jp....za prosvetljenstvo občestva slovenskega...
hondica
04. 11. 2013 13.46
+5
Seveda se je včasih dogajalo še več zločinov in slabega, samo človeška psiha je tako narejena, da slabo hitreje pozabi, kot dobro, od tod tudi rek, "dobri stari časi".
Ramzess
04. 11. 2013 14.02
-1
Ramzess
04. 11. 2013 14.23
+0
Ramzess
04. 11. 2013 13.25
-2
Ker se s časom zadeve spreminjajo, kopičijo zakoni, in ljudje se učijo, danes za take kršitve in zločine obtožijo, sodijo in obsodijo drugače, kot so jih takrat. Pa tudi procesi so posledično daljši. Čas je dosegel tudi to da danes na človeških sodiščih sodijo le eni vrsti obtožencev, namreč človeškim. Včasih so živalskim, za čisto človeške grehe. Kolikor je človek pri nekaterih stvareh orazumil, se pri drugih še vedno ni, ali pa se je celo poslabšal. Stanje v svetu in sveta, jasno priča o tem.
Ramzess
04. 11. 2013 13.19
-2
Vsaj 'strogi zapor' bi lahko definirali, če ga v članku večkrat omenjate.
Ramzess
04. 11. 2013 13.27
-3
Danes si 'strogi zapor' predstavljamo drugače, kot so si ga takrat. Ker danes tudi dejansko pomeni nekaj čisto drugega, kot takrat.
Ramzess
04. 11. 2013 13.17
+0
"Med razstavljenimi predmeti je mogoče najti tudi originalen fotoaparat znamke Leica, ki ga je leta 1933 iz ateljeja gospoda Pelikana v Celju ukradel 18-letni slaščičarski vajenec." Iz članka ni jasno, ali so pravi lastniki predmete darovali arhivu, ali pa predmeti nikoli niso bili vrnjeni lastnikom. Kdo bi vedel.
Ramzess
04. 11. 2013 13.11
+2
"Tragedije danes niso nič večje, kot so bile nekoč" Gotovo ne, je pa zato več zakonov, ki pripeljejo do njih, po eni strani, in otežujejo njihovo razreševanje, po drugi strani.