Ljubljana, 12. 09. 2013 07.42 |

Slovenska košarkarska reprezentanca je drugi del evropskega prvenstva začela z zmago nad Italijani (84:77). Na Eurobasketu po prvem porazu Italijanov ni več neporaženih reprezentanc. Blestel je Goran Dragić, ki je dosegel 22 točk.

Slovenska košarkarska reprezentanca je po dveh zaporednih porazih na Eurobasketu imela dovolj časa za regeneracijo in analize slabosti. Proti Italijanom, ki so njihov uvodni tekmec v drugem delu tekmovanja pa prostora za napake praktično ni bilo več. Tekmec je namreč v Stožice prispel 'brez praske', kar je za izbrance Božidarja Maljkovića predstavljlo le še dodaten motiv. Po začetni zadržanosti – gostje so povedli s 4:0 – je prvi točki za Slovence dosegel Goran Dragić, s trojko mu je sledil Boštjan Nachbar in slovenska igra je stekla. Na krilih glasnih navijačev so gostitelji povedli (9:8), a Italijani so se hitro vrnili. Z natančnimi meti izza črte 6,75 so prešli v vodstvo s 14:9, minimalno prednost pa zadržali vse do izteka prve četrtine (21:18).

Gašper Vidmar
Gašper Vidmar FOTO: Damjan Žibert

Drugih deset minut so Slovenci začeli s točkama Zorana Dragića, zatem prešli še v vodstvo, prav mlajši od bratov Dragić pa je bil tisti, ki je blestel v vsem svojem sijaju. Tudi, ko se je iztekal napad je zadel trojko z velike razdalje in dvignil občinstvo na noge. Italijani so še naprej stavili na svoje glavno orožje – met z razdalje - , Luigi Datome pa je bil tisti, ki je bil najbolj natančen. V izjemno izenačenem obračunu so si z dobro igro prednost vendarle priborili Slovenci, ki so na odmor odšli s šestimi točkami prednosti (45:39).

Slovenci so se po odmoru še bolj zbrali, začeli s točko Gorana Dragića, nato pa počasi začeli višati prednost. A sledila je neumnost Jake Blažiča, ki si je v preveliki želji po dobri igri v obrambi, prislužil tehnično napako, Italijani pa so jo maksimalno izkoristili in dosegli kar 5 točk. Izid je bil poravnan, to pa je očitno Maljkovićeve izbrance močno motiviralo. Napočilo je njihovih pet minut, obramba je delovala brezhibno, v napadu pa so zadevali vsi, ki se jim je ponudila priložnost za dosego točk. Tako je prednost narasla tudi na 10 točk (58:48). Tolikšnega naskoka domačini niso uspeli zadržati do izteka 3. četrtine, kljub vsemu pa so si pred zadnjimi desetimi minutami dvoboja uspeli priigrati točk šest naskoka (60:54).

Zoran Dragić
Zoran Dragić FOTO: Damjan Žibert

Sklepni del dvoboja je dolgo potekal po notah gostiteljev prvenstva, nato pa so se uspeli Italijani po zaslugi Alessandra Gentileja štiri minute pred koncem dvoboja približati na vsega štiri točke zaostanka (69:65). Sledilo je pet zaporednih košev Slovencev in gledalci so bili spet na nogah. In na nogah so Slovence pospremili do prve zmage v drugem delu Eurobasketa (84:77). Najučinkovitejši igralec dvoboja je bil Goran Dragić (22 točk), pri Italijanih pa jih je Alessandro Gentile dosegel 20.