Santander, 20. 09. 2014 18.43 |

Tina Mrak in Veronika Macarol sta na SP v olimpijskem jadranju v razredu 470 končali na petem mestu. Na morju pred Santanderjem v razredu finn se danes ni jadralo, Vasilij Žbogar pa je Sloveniji prijadral drugo jadralno olimpijsko vozovnico za Rio de Janeiro leta 2016.

Na svetovnem prvenstvu v olimpijskih jadralnih razredih, kjer so dve leti pred začetkom naslednjih olimpijskih iger, podeljevali prve olimpijske vozovnice, se je danes tekmovanje zaključilo za vse slovenske predstavnike. Slovenski jadralci so domovini prijadrali dve olimpijski vozovnici: Tina Mrak in Veronika Macarol v dvosedu 470, Vasilij Žbogar pa v enosedu finn. Mrakova in Macarolova sta danes nastopili v plovu za odličja, kjer sta odlično jadrali in ga končali na tretjem mestu ter se s sedmega mesta povzpeli na končno peto mesto. S tem uspehom sta dopolnili odličen dosežek iz evropskega prvenstva, kjer sta bili bronasti. Svetovni prvakinji sta postali Avstrijki Lara Vadlau in Jolanta Ogar, srebrni sta bili predstavnici Nove Zelandije Jo Aleh in Polly Powrie, bronasti pa Britanki Hannah Mills in Saskia Clark. V razredu finn bi morali danes odjadrati še dva plova finalnih jadranj, a to zaradi brezvetrja pred špansko obalo ni bilo mogoče. Žbogar je tokrat svetovno prvenstvo končal na 12. mestu in le pet točk od želenega plova za odličja, ki bo na sporedu v nedeljo. "Na začetku današnjega plova ni kazalo najbolje. Vedeli sva, da so pogoji nepredvidljivi in da veter obrača ter da se bo lahko vrstni red med regato spreminjal. Mislim, da sva dobro izkoristili vse najine priložnosti in na koncu v cilj prišli kot odlični tretji," je plov komentirala Mrakova, o letošnji sezoni in načrtih za naprej pa dodala: "Sezona je bila pozitivna, opravili sva veliko priprav, bili veliko dni na morju. Vedeli sva, da sva v Santander prišli dobro pripravljeni. Cela sezona je bila podrejena temu svetovnemu prvenstvu. Zadovoljna sem, da se je tako izšlo. Cilji še naprej ostajajo visoki, saj veva, da imava še veliko stvari za popraviti ter da še imava še rezerve. Še naprej bova vneto trenirali ter se pripravljali. Do Ria je še dve leti, od sedaj naprej morava vse podrediti jadranju."

Vasilij Žbogar
Vasilij Žbogar FOTO: Damjan Žibert

Je pa Žbogar Sloveniji zagotovil nastop na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru, kljub slabši pripravljenosti zaradi bolezni pred prvenstvom. Gašper Vinčec je prvenstvo končal na 35. mestu. Svetovni prvak je dan pred koncem tekmovanja postal Britanec Giles Scott, ki ima pred drugouvrščenim Hrvatom Ivanom Kljakovičem Gašpičem neulovljivih 20 točk prednosti. Tretji je dan pred koncem Francoz Jonathan Lobert.

Jadralci v razredu 470 so imeli, tako kot dekleta, danes na sporedu plov za odličja. V zadnjem plovu sta sicer slavila španska predstavnika Jordi Xammar in Joan Herp, a to ni bilo dovolj za uvrstitev na zmagovalni oder, kjer sta na koncu na najvišji stopnički stala Avstralca Mathew Belcher in Will Ryan. Druga sta bila Hrvata Šime Fantela in Igor Marenič, tretja pa Grka Panagiotis Mantis in Pavlos Kagialis.