Znanost in tehnologija

Vsak tretji napad z zvabljanjem cilja na krajo denarja

Ljubljana, 01. 04. 2014 10.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Spletni kriminalci se vse bolj trudijo pridobiti zaupne podatke o uporabnikih in ukrasti denar. Lani je kar 31,45 odstotkov vseh napadov z zvabljanjem (t.i. phishing) predstavljajo trgovanje v imenu vodilnih bank, spletnih trgovin in sistemov elektronskih plačil.

Z masko za računalnikom
Z masko za računalnikom FOTO: Thinkstock

Spletni kriminalci se vse bolj trudijo pridobiti zaupne podatke o uporabnikih in ukrasti denar z bančnih računov, kažejo podatki, ki so jih zbrali za študijo Kaspersky Laba Finančne spletne grožnje v letu 2013. Tako ustvarjajo lažne spletne strani, ki posnemajo finančne organizacije.

Lani je kar 31,45 odstotkov vseh napadov z zvabljanjem (t.i. phishing) predstavljajo trgovanje v imenu vodilnih bank, spletnih trgovin in sistemov elektronskih plačil, kar je za 8,5 odstotnih točk več kot leto poprej. V nasprotju z zlonamernim programjem, ki je ustvarjeno za določene operacijske sisteme, napadi z zvabljanjem ogrožajo vse naprave, s katerimi lahko dostopamo do spleta, so sporočili iz Kaspersky Laba.

Spletne strani za zvabljanje, ki ciljajo na pridobivanje finančnih podatkov uporabnikov, v glavnem uporabljajo imena priljubljenih spletnih trgovin, sistemov za elektronsko plačevanje in spletnih sistemov bank. Lani so bile tarče kriminalcev predvsem banke, ki so jih uporabili v 70,6 odstotka vseh zvabljanj na področju financ. Gre za visok dvig v primerjavi z letom 2012, ko je bančno zvabljanje predstavljalo le 52 odstotkov.

Goljufi pri iskanju dobička uporabljajo imena znamk velikih podjetij z velikimi bazami podatkov o strankah. Na primer, okrog 60 odstotkov vseh napadov z zvabljanjem, ki so pri tem uporabile lažne spletne strani bank, je izkoristilo imena le 25 organizacij. Spletni kriminalci tudi pri posnemanju sistemov za elektronska plačila uporabljaj nekaj najbolj priljubljenih: 88,3 odstotka napadov z zvabljanjem v tej kategoriji je vključevalo eno od štirih mednarodnih znamk: PayPal, American Express, Master Card in Visa, so še zapisali v sporočilu za javnost. Že nekaj let zapored pa je najbolj priljubljena krinka za napade z zvabljanjem Amazon.com, sledita Apple in eBay.

Prek katerih strani s t.i. phishingom napadajo spletni goljufi? 35,4 odstotka prek družbenih omrežij, 31,5 odstotka prek finančnih institucij (banka, trgovina), 23,3 odstotka prek elektronske pošte, 2,3 odstotka prek spletnih iger, 7,5 pa ostalo. Nadalje so še razložili, kako je razdeljenih 31,5 odstotka napadov prek finančnih institucij: 70,6 odstotka tarč so banke, 20,7 spletne trgovine, 8,7 pa plačilni sistemi.
Prek katerih strani s t.i. phishingom napadajo spletni goljufi? 35,4 odstotka prek družbenih omrežij, 31,5 odstotka prek finančnih institucij (banka, trgovina), 23,3 odstotka prek elektronske pošte, 2,3 odstotka prek spletnih iger, 7,5 pa ostalo. Nadalje so še razložili, kako je razdeljenih 31,5 odstotka napadov prek finančnih institucij: 70,6 odstotka tarč so banke, 20,7 spletne trgovine, 8,7 pa plačilni sistemi. FOTO: Kaspersky Lab

Napadi z zvabljanjem so priljubljeni zaradi svoje preprostosti in izredne učinkovitosti. Pogosto je tudi za naprednega uporabnika interneta težko razlikovati med dobro oblikovano lažno in originalno spletno stranjo, so prepričani pri Kaspersky Labu.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

s2k1
03. 04. 2014 14.37
Zelo nerazumljiv naslov