Tujina

Vse več letalskih prevoznikov je na črni listi

Ljubljana, 05. 12. 2013 13.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na posodobljeni črni listi je 295 letalskih prevoznikov iz 21 držav, ki jim je v celoti prepovedano leteti v Evropski uniji. Na seznamu je tudi 10 letalskih prevoznikov, ki lahko letijo v Uniji le pod strogimi pogoji.

Evropska komisija je objavila 22. posodobljeni evropski seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved letenja ali druge omejitve delovanja znotraj Evropske unije.
Evropska komisija je objavila 22. posodobljeni evropski seznam letalskih prevoznikov, za katere velja prepoved letenja ali druge omejitve delovanja znotraj Evropske unije. FOTO: Reuters

Na posodobljenem letalskem varnostnem seznamu Evropske unije je 295 prevoznikov, ki jim je v celoti prepovedano leteti v Uniji. Gre za vse letalske prevoznike iz 21 držav: Afganistana, Angole, Benina, Republike Kongo, Demokratične republike Kongo, Džibutija, Ekvatorialne Gvineje, Eritreje, Gabona, razen treh letalskih prevoznikov, ki lahko letijo pod določenimi pogoji in omejitvami, Indonezije, razen petih prevoznikov, Kazahstana, razen enega prevoznika, ki lahko leti pod določenimi pogoji in omejitvami, Kirgizistana, Liberije, Mozambika, Nepala, Filipinov, razen enega prevoznika, Sierre Leoneja, São Toméja in Principa, Sudana, Svazija in Zambije. Na seznamu sta še dva posamezna letalska prevoznika – Blue Wing Airlines iz Surinama in Meridian Airways iz Gane. Vseh skupaj jih je tako 297.

Na seznamu je tudi 10 letalskih prevoznikov, za katere veljajo omejitve delovanja in lahko zato letijo v Unijo le pod strogimi pogoji: Air Astana iz Kazahstana, Afrijet, Gabon Airlines in SN2AG iz Gabona, Air Koryo iz Demokratične ljudske republike Koreje, Airlift International iz Gane, Air Service Comores s Komorskih otokov, Iran Air iz Irana, TAAG Angolan Airlines iz Angole in Air Madagascar z Madagaskarja.

Na seznamu so vsi nepalski letalski prevozniki

S črne liste so umaknili prevoznike, ki ne delujejo več, in uvrstili nove, ki so jih nedavno ustanovili v nekaterih državah, med drugim v Kirgizistanu, Kazahstanu, Indoneziji in Mozambiku.

Na črni listi so se znašle vse letalske družbe iz Nepala. Po besedah evropskega komisarja za promet Siima Kallasa zaradi trenutnih varnostnih razmer v Nepalu nimajo druge možnosti, kot da vse nepalske letalske prevoznike uvrstijo na seznam.

Upa, da bo prepoved pomagala izboljšati varnost v letalstvu. "Evropsko agencijo za varnost v letalstvu sem že zaprosil za pripravo projekta za pomoč Nepalu na področju varnosti v letalstvu. S pozitivnega vidika z veseljem opažam nadaljnji varnostni napredek, zlasti na Filipinih, v Sudanu in Zambiji. Te in številne druge države, kjer se varnost postopoma izboljšuje, so še vedno na seznamu, vendar verjamem, da so v pripravi pozitivne odločitve, če ohranimo korak v pravo smer," je dejal.

Prepoved letalskim prevoznikom na seznamu onemogoča letenje v Unijo ali znotraj nje. Obenem bodo morali evropski operaterji in potovalne agencije obvestiti evropske potnike, ki bodo imeli pravico do povračila, če so pri prepovedanem letalskem prevozniku rezervirali vozovnico in se odločijo, da je ne bodo uporabili.

Seznam prepovedanih letalskih prevoznikov
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

naturalist
05. 12. 2013 16.03
+3
zakaj pa letala,ki uporabljajo goriva z dodatki težkih kovin niso na seznamu prepovedanih letov? ====================================================================Avion
Slovenec-slovencu=pes
05. 12. 2013 14.06
-7
In kakšni so kriteriji za pridet na ta seznam. Po prebranem sklepam, da kr nekdo določi da ti nisi varen in pika. Mi lahko kdo pojasni zaradi česa so prišli na črno listo?
ascension
05. 12. 2013 14.39
+0
Možnost terorizma. Dobava heroina.. Šverc ljudi.. Rabiš še kaj?
ptuj?anka
05. 12. 2013 15.12
-5
potem takem mora biti Adia na seznamu :) hahahahaha
BigBrother90
05. 12. 2013 15.15
+5
+ premalo denarja za redne preglede letala
Sara Rebek
06. 12. 2013 17.03
guro
05. 12. 2013 13.46
+7
Iran air redno leta po evropi res pa je da ne vem kakšni so strogi ukrepi pod katerimi leta. In ker mu nikjer drugje v evropi ne dovolijo točit goriva je najmanj 2 krat tedensko na Brniku kjer pride samo dotočit in potem leti domov. lp
general.....****
05. 12. 2013 13.45
-2
Air lepi leti povsod hehe