Slovenija

'Zbiranje podpisov oz. referendum lahko ustavi le nov zakon'

Ljubljana, 19. 11. 2012 08.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Teči je začel 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov za referendum o slabi banki. Podpise je že oddalo vodstvo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Sindikata KNG. Kot so pojasnili, lahko zbiranje podpisov oz. referendum ustavi le nov zakon.

Danes je začel teči 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov za referendum o slabi banki. Vodstvo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) je podpise oddalo na ljubljanski upravni enoti.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je pri tem izrazil upanje, da jim bo v predpisanem roku uspelo zbrati potrebnih 40.000 podpisov. Zakon o t. i. slabi banki po njegovih besedah ni prava alternativa za reševanje velikih težav slovenskih bank. Kot je poudaril, se za drugo pot reševanja težav bank, ki bi bila cenejša in učinkovitejša, zavzema tudi mnogo uglednih ekonomistov.

Referendum
Referendum FOTO: Aljoša Kravanja

Teoretično lahko zbiranje podpisov oz. referendum prekine le odločitev DZ, da referendumsko pobudo pošlje v presojo ustavnemu sodišču, je zatrdil.

Kumer: Vlada naj pripravi nov zakon

Predsednik Sindikata KNG Tomaž Kumer je na vprašanje, kaj bi lahko ustavilo zbiranje podpisov, odgovoril, da je sindikat izčrpal pogovore s finančnim ministrstvom. Dodal je, da so koncepti reševanja bank tako različni, da popravki zakona niso mogoči. V KNG po njegovih besedah zato želijo, da vlada pripravi nov zakon, v katerem se bo odločila za drugo alternativo. Ta zakon bi nato lahko bil predmet nadaljnjih pogajanj, je pojasnil.

Podpise v podporo referendumu bodo zbirali prek mreže ZSSS, ki je razpredena po vsej Sloveniji, ljudi pa bodo poskušali o negativnih vidikih slabe banke prepričati tudi z letaki, je še dejal Kumer. Izračunov, koliko jih bo ta akcija stala, še nimajo.

Poleg Semoliča in Kumra so podpise danes oddali tudi sekretar ZSSS Milan Utroša, izvršni sekretar ZSSS Ladi Rožič in sekretarka Sindikata KNG Sonja Kos.

Pogovori tečejo naprej

Nina Šoštarič, ki zbira podpise, je povedala, da so jih samo na njeni stojnici pred ljubljansko upravno enoto Center v pol ure zbrali 200. Skladno s tem verjame, da bo 40.000 podpisov zbranih zelo hitro.

Pobudniki referenduma zakonu o t. i. slabi banki očitajo, da je pisan na kožo bogatih posameznikov in v škodo večine. Med pomanjkljivostmi zakona navajajo, da bomo izgube bank pokrili prebivalci Slovenije, in sicer tudi deleže tujih bank v slovenskih bankah, da zakon omogoča krajo slovenskega premoženja, ki je še ostalo, da bodo o prenosih terjatev odločali politično nastavljeni posamezniki, da vlada s slabo banko izbira lažjo pot, ki je za prebivalce najdražja, da je zakon v nasprotju z več drugimi zakoni in da se bo javni dolg na njegov račun povečal za štiri milijarde evrov.

Izpostavljajo tudi tri primere slabe banke v Evropi, ki so bili vsi zelo dragi. Španska slaba banka, ki naj bi začela delovati v prihodnjem mesecu, se že v začetku srečuje z velikimi finančnimi težavami, opozarjajo. Na Irskem in v Nemčiji, kjer so slabi banki za reševanje slabih terjatev bank ustanovili v letih 2008 in 2009, pa so bile potrebne še "naknadne izdatne finančne injekcije, ki so jih plačali državljani", dodajajo.

Koalicijske poslanske skupine zahtevajo izredno sejo DZ, na kateri bi odločali o predlogu za ustavno presojo referendumske zahteve o slabi banki. Predlagajo sklep, da ustavno sodišče presodi, ali bi z odločitvijo uveljavitve zakona o slabi banki ali zaradi njegove zavrnitve na referendumu lahko nastale protiustavne posledice.

Sindikat KNG in ministrstvo za finance sta se v preteklih dneh neuspešno pogajala o umiku referendumske pobude. Obe strani sta sicer še vedno pripravljeni na pogovore. Kako bodo ti tekli naprej, ni znano, a do dogovora o novi rešitvi, kot jo zahteva sindikat KNG, se bodo vse referendumske aktivnosti nadaljevale.

Če ne bo dogovora o umiku pobude za referendum, bi ta ob ustreznem številu podpisov in upoštevanju rokov lahko bil januarja. Še pred tem bo pobuda za referendum verjetno romala na ustavno sodišče. Minister za finance Janez Šušteršič je namreč v petek napovedal, da bo večina v parlamentu vložila zahtevo za ustavno presojo referenduma o slabi banki. Ustavno sodišče bo sicer odločalo o ustavnosti referendumske zahteve o zakonu o Slovenskem državnem holdingu, ki jo je vložila skupina poslancev, večinoma iz opozicijske Pozitivne Slovenije.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (106)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BULDOH
19. 11. 2012 19.40
-4
Moj podpis sigurno ne dobijo.....
Terezinka
20. 11. 2012 09.51
+3
Nihče ga ne pričakuje. Zanima pa me, če si kaj radovedna čigave kredite bomo z našimi davki odplačevali. Zanima me, če podpiraš dejstvo, da tudi mali krediti dani današnjim brezposelnim in socialnim revežem niso primerni za slabo banko. Ti so celo dobro zavarovani z njihovimi domovi. Kaj torej, podpiraš, da plačamo in odpišemo samo velikim lopovom in tajkunom?
prašek
20. 11. 2012 10.27
+4
trenerka Verjemi mi , da tvojega podpisa niti ne pričakujejo !
odpisan2x
19. 11. 2012 18.11
-1
ne more,čas je potekel
Leonardo09
19. 11. 2012 17.39
-6
zdaj že ima vsaka pisarna javnega sektorja svoj sindikat ali smo svetovni prvaki v številu sindikatov?
Terezinka
20. 11. 2012 09.53
Sindikatni delavci, ki so v boju za pravice svojih članov dobri, bi nam morali biti za zgled in ne, da po njih pljuvamo. Odstop bi morali zahtevati od tistih sindikalistov, ki se v pravem trenutku za nas niso potegnili. Tudi ti so dobro plačani od svojega članstva
tron3
19. 11. 2012 17.13
+5
Seveda lahko referndum prepreči novi zakon, v katerem bo tudi zapisano, da je bilo telefoniranje na državno Banko kaznivo dejanje, kar pomeni, da bo JJ kazensko odgovoren, ker je klical na NLB, ter uredil kredit za Bavčarja in Šrota, pri prodaji Mercatorja! Pa tok denarja bi morali tudi preveriti, na kateri račun so bile izplačane provizije!
Terezinka
20. 11. 2012 09.48
+1
Javno naj objavijo vse kredite, ki se ne odplačujejo in jih mislijo prenesti na slabo banko
faronika
19. 11. 2012 16.44
-2
podprem referendum,če ustanovijo DVE SLABI BANKI!! eno za milijonske reveže z računi v davčnih oazah.drugo pa za tiste reveže,ki te pufe dejansko plačujejo in jih ubija jurja evrov njihovega lastnega pufa!!! kaj brišeš,admin???
Leonardo09
19. 11. 2012 17.36
+2
Terezinka
20. 11. 2012 09.56
+1
Jaz sem za objavo vseh tistih, ki so deležni odpisov dolga, ki ga bomo plačali vsi v prihodnosti namesto njih. Tak zakon, ki tega ne omogoča ne podpiram in sem zato za referendum v upanju, da zato zakon ne bo veljal. Sprejmejo naj nov zakon, če že mora biti ta slaba banka.
ROMELS
19. 11. 2012 15.58
-3
Če referendum bo, ga ne bomo podprli, ker je le ta v interesu posameznih monopolistov.
lotmerzanec
19. 11. 2012 17.20
-1
In tem monopolistom bo preprečil kraje našega denarja v bankah!!
Terezinka
20. 11. 2012 09.59
+1
To zakon tem monopolistom odpisuje dolgove in jih zato prenaša v slabo banko. Kaj klatite neumnosti. S tem, da jih rešimo kreditov ne rešujemo sebe ampak njih. Mi pa bomo z visokimi obrestmi in davki plačali dolgove tujini, ki je za take kredite dala denar. Ne razumem ali ste vsi proizvajalci megle, ki jo naroča JJ ali pa zadeve zares ne razumete
tedo974P8medo
19. 11. 2012 14.46
+0
Nisem proti referendumu, bi bilo pa prav, da bi se moralo zbrati več kot samo 40,000 podpisov. Če bi se jim zbralo desetkrat več, bi bilo to bolje, saj bi tako bilo več šans, da bi referendum uspel.
Terezinka
20. 11. 2012 10.02
Nisem proti referendumu ker ni druge poti, da se ta zakon ne slučajno začne izvajati. Referendum o zadevah, ki jih ljudje ne razumejo ni pravilna poti. Politika takih referendumov ne bi smela naprtiti na ljudi. To je strokovna stvar, ki bi jo morala pošteno reševati stroka in politika. Ker pa je pri nas kot pač je, moramo take lopovščine zavrniti na referendumu
Transformerji
19. 11. 2012 14.29
+4
Zbiranje podpisov lahko ustavi le nov zakon in ga tudi bo! Načrt pokvarjenega kapitalizma je, da na vsak način v razvitem svetu pride do razmerja 1:99. Ker pa se temu A načrtu upira že skoraj vsa Evropa, pa tudi Amerika, še vedno obstaja načrt B: Tudi v našem parlamentu že razmišljajo o ponovni uvedbi obveznega služenja vojaškega roka -2 meseca po končani srednji šoli - torej bodo umetno ustvarili sovražnike, proti katerem so bodo borili narodi - evropski sever pa pri tem ne bo prizadet. V resnici bo tako, kot je v intervjuju s slovensko novinarko izjavil g. Naom Chomsky - človeštvo drvi proti propadu, pri tem pa vzklika: kaj vse smo dosegli!
tedo974P8medo
19. 11. 2012 14.47
+2
Človeštvo je najslabša vrsta živega bitja na tem planetu.
ochi
19. 11. 2012 14.21
+7
slaba banka = privat luknja brez dna, ki ne rabi opravičevat zapraljanja denarja iz proračuna
Terezinka
20. 11. 2012 10.08
Slaba banka je skrivanje kraje v preteklosti in kraja vnukom v prihodnosti. Vse kar so si razdelili z neodgovornim kreditiranjem in krajo bodo sedaj odpisali, prenesli nezavarovano (ker tako je) v slabo banko, vračali pa bomo kot državni dolg tujini mi in naši otroci ter vnuki. Zavedati se namreč moramo, da temu dolgu rastejo obresti, vračat pa bomo začeli tedaj, ko bo kaj dati. Ne pričakujte, da se bo s tem stanje kaj poboljšalo. Če moj dolg dam na drugo banko sem še zmeraj toliko na mesec dolžna. To pomeni, da nič več nimam. Mogoče bom sedaj na drugi banki dobila nov puf, ki bo mojo obveznost še bolj povečal. Toda verjemite, da svet mojih in naših pufov ne bo odpisal v neko slabo banko. Vrnili bomo vse in to zelo drago in dolgo
Bavcb
19. 11. 2012 14.14
-1
Eni se samo IGRAJO , zakaj prelagajo,takšne stvari na volilce , kateri vrjetno NIMAMO celotno sliko, pojdite delat ter naredite kaj pametnega,ne pa samo zdrah ter slabo voljo. DELAT,tisti ki ste plačani za to.
Terezinka
20. 11. 2012 11.39
koprivljan
19. 11. 2012 13.54
+9
ZAKAJ RABIMO SE ENO SLABO BANKO,SEJ VECINA (ce ne vse) BANK SO SLABE BANKE...
Jožajoža
19. 11. 2012 13.50
+8
'Zbiranje podpisov oz. referendum lahko ustavi le nov zakon'. ljudje, ni res. nov zakon, ki bo po meri ljudi, ta vlada ne more spisat, ker je plačana s strani kapitala. torej ta vlada deluje proti narodu. referendum mora biti, in sicer je to referendum proti desni vladi
caspera1
19. 11. 2012 13.29
+6
Najprej naj mi povedo, koga in koliko bomo vse častili, medtem ko jaz dobim opomin za 8 dni star dolg. Potem naj mi razložijo, če imajo ekonomisti, ki trdijo, da je država kot lastnik banke dolžna jamčiti samo za denarna sredstva fizičnih in pravnih oseb na računih. Vse ostalo je pa odgovornost banke in odgovornih za dodeljevanje kreditov na banki.
caspera1
19. 11. 2012 13.30
+2
Malo popravljam, če imajo ekonomisti prav.
Vo Tj
19. 11. 2012 13.26
+6
a ni bilo včasih lepo ko so v Beogradu natiskali dinarjev na koše in ni bilo problema ne v bankah, ne za zagon gospodarstva
dule100
19. 11. 2012 13.16
+0
Šušteršič nima pojma ! To naj prepusti gumarjem. Oni so eksperti za bančništvo !
caspera1
19. 11. 2012 13.31
+8
Tudi med gumarji so ekonomski strokovnjaki, Šušteršiču enakovredni po izobrazbi.
El Koronito
19. 11. 2012 13.36
+4
Dule +. Za njega je vsak expert. Vsak zna samo jemat in davke nabijat...
Ost1234
19. 11. 2012 13.54
+5
dule100 zajnse pa popolnoma strinjam s tabo !!!! Šušteršiča šiša vsak študent ekonomije !!!!!
VolkBrenin
19. 11. 2012 13.58
+2
obvlada pa obveščanje raznih bonitetnih hiš... o "stanju" v državi .
Tago
19. 11. 2012 14.56
+2
Šušteršič je svoje sposobnosti prepustil predsedniku vlade,izvaja kar naroči.To je problem,zato so odstopali vsi njegovi finančni ministri.Ko logiko ekonomije spodnese logika skrbi za ´naše´ ne glede koliko stane.....
giovanni2
19. 11. 2012 12.56
+2
Ali je lahko podpis skeniran?
odpisan2x
19. 11. 2012 12.52
+9
naj ustanovijo slabo banko,pod pogojem da vse naše položmice poberejo
korintos1
19. 11. 2012 12.43
+5
Potem gre naš Janshastan res v stečaj?
selector
19. 11. 2012 12.35
+3
kje lahko podpišem?
korintos1
19. 11. 2012 12.41
+6
Ost1234
19. 11. 2012 13.08
+7
El Koronito
19. 11. 2012 12.31
+14
Tudi to je Švica: V Švici najdemo obliko vladanja, ki je ne uporablja nobena druga država na svetu, to je neposredna demokracija (oz. čista demokracija), pri kateri ima možnost soodločanja vsak izmed državljanov. Državljani so tako neposredno udeleženi pri izglasovanju določenih zakonov, kar omejuje politične elite, da bi sprejemali zakone, ki bi koristili le njim. Dve pomembni orodji direktne demokracije sta referendum in ustavna pobuda. O zadevah skupnega pomena odločajo državljani na referendumih, pri spreminjanju ustave je referendum obvezen. Ljudstvo lahko skliče referendum vsakokrat, kadar se ne strinja z zakonodajnim sklepom parlamenta, če predlog podpre 50.000 državljanov oziroma ga podpre osem kantonov. Švicarji imajo referendume najmanj štirikrat letno, glasujejo pa o državnem proračunu, konstitucionahiih amandmaj ih ter mednarodnih zadevah. Prebivalstvo je tako močno informirano o vsem, kar se dogaja v državi (Reich, 2008, str. 15).
El Koronito
19. 11. 2012 12.38
+11
Če hočemo živet v Švici, je zato potrebno tudi kaj storiti, ne pa samo čakat, da vam sperejo glave, z ene ali druge strani.
Terezinka
19. 11. 2012 12.48
+9
Sanjaj Švico. V Švici je bil lani nekdo samo osumljen, da je ženi povedal, da se bo fiksiral tečaj SCF in je isti dan spokal kovčke. Pri nas pa si nedolžen dokler nisi obsojen. Demokracija Švica Slovenija je še daleč. Najprej red potem Švica
Candy Man 1
19. 11. 2012 12.57
+4
El Koronito
19. 11. 2012 13.02
+3
El Koronito
19. 11. 2012 13.04
+3
caspera1
19. 11. 2012 13.25
+2
Ja, tako je to, če žena ne zna biti tiho.