Tujina

FOTO in VIDEO: Udeleženci pohoda po Beogradu: Naj živi ljubezen

Beograd, 28. 09. 2013 07.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
V.L./U.Z./STA
Komentarji
5

Odločitev o prepovedi parade ponosa v Beogradu je na noge dvignila člane skupnosti LGBT. Okoli 200 se jih je zbralo na protestnem shodu. "Naj živi ljubezen," je pisalo na enem od plakatov. "Ne bomo obupali," pa je dejala članica organizacijskega odbora.

Člani skupnosti LGBT so včeraj v Beogradu organizirali protest zaradi prepovedi parade ponosa, ki je bila načrtovana za danes. Okoli 200 se jih je včeraj zvečer zbralo pred vladnim poslopjem, nato pa so se sprehodili po eni glavnih mestnih prometnic od sedeža vlade do parlamenta. Organizacija protesta je potekala prek družbenih omrežij in sms sporočil.

Udeleženci so dejali, da so na ta način kljub prepovedi izvedli parado ter da že potekajo priprave na parado, ki bo naslednje leto. Na plakatih, ki so jih nosili, so bili napisi: "To je ponos, to je Srbija", "Zmaga, zmaga" in "Naj živi ljubezen".

"Ne bomo obupali. To je le prvi korak k slavju, ki ga bomo imeli čez nekaj let," je dejala članica organizacijskega odbora Maja Mićić. "Ne bomo se umikali, ker nismo mi tisti, ki jih je treba umakniti z ulic ali izolirati," je še dodala.

Dogajanje je spremljala policija. Po 45 minutah so se udeleženci mirno razšli.

Parado odpovedali zaradi varnostnih razlogov

Srbski urad za koordinacijo varnostnih služb je včeraj zvečer sporočil, da za danes napovedane parade ponosa ne bo. Srbski premier Ivica Dačić je povedal, da so takšno odločitev sprejeli predvsem iz varnostnih razlogov. Kot je dodal, se prepoved ne nanaša samo na parado ponosa, temveč na vsa zborovanja, ki so bila v soboto predvidena v Beogradu.

"Želel bi, da lahko rečem, da ni nikakršnih pomislekov. Nihče ni kapituliral pred huligani, ne gre za to, saj se policija lahko sooči z njimi. A sprašujem se, ali je izvedba tega shoda dovolj visoka cena, da se ustvari atmosfera kot pred nekaj leti," je dejal Dačić. Po njegovih besedah takšne stvari zahtevajo svoj čas.

Doslej edino parado ponosa leta 2010 je zaznamovalo nasilje med policijo in desničarskimi skrajneži. Zaradi varnostnih tveganj so parado v letih 2009, 2011 in 2012 odpovedali.

Parada ponosa v Beogradu - 6
Parada ponosa v Beogradu - 6 FOTO: Reuters

'Srbija mora držati pod nadzorom huliganstvo in nestrpnost'

Evropski komisar za širitev Štefan Füle je izrazil obžalovanje nad odločitvijo Beograda. "To je neizkoriščena možnost, da se pokaže spoštovanje temeljnih človekovih pravic," je dejal in dodal, da morajo bodoče članice EU "sprejeti vrednote, kot so pravica do zbiranja in svoboda izražanja".

Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schultz je izpostavil, da je treba "spoštovani pravice vseh". Poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo Jelko Kacin (Alde/LDS) pa je ocenil, da "sporočila vlade domači javnosti in javnostim v državah članicah EU govorijo o tem, da institucije države Srbije ne opravljajo svojega dela".

Obžalovanje nad dejstvom, da je bila odpovedana že tretja zaporedna Parada ponosa v Beogradu, so izrazili tudi v Svetu Evrope. "Srbija mora držati pod nadzorom škodljivo huliganstvo in nestrpnost. Tistim, ki sovražijo homoseksualce, se ne sme dovoliti, da spodkopavajo svobodo izražanja in zbiranja," je povedal tiskovni predstavnik generalnega sekretarja Sveta Evrope Thorbjorna Jaglanda.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3