FIT 24UR

Zdravniki svarijo: Tako hudega izbruha ne pomnimo

Ljubljana, 01. 04. 2014 13.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
N.Š.K./Reuters/STA
Komentarji
7

"Zadnja leta smo bili priča manjšim izbruhom ebole, a tako hudega in razpršenega izbruha, kot smo mu priča sedaj, ne pomnimo," je dejal predstavnik Zdravnikov brez meja v Gvineji, kjer je letos zaradi ebole umrlo že 78 oseb.

Predstavnik organizacije Zdravniki brez meja v Gvineji Mariano Lugli je za BBC dejal, da tako hudega izbruha ebole v kateri od afriških držav ne pomnijo. "Geografska razpršenost novih primerov okuženih z ebolo je zelo zaskrbljujoča. Nadzor nad epidemijo je tako močno otežen," opozarja Lugli, ki je prepričan, da nam grozi epidemija neverjetnih razsežnosti.

Gvinejsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je od januarja do sedaj umrlo 78 oseb. Za 122 oseb sumijo, da bi lahko bile okužene z ebolo
Gvinejsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je od januarja do sedaj umrlo 78 oseb. Za 122 oseb sumijo, da bi lahko bile okužene z ebolo FOTO: Reuters

V Gvineji je število umrlih zaradi ebole naraslo na 78, so sporočile pristojne oblasti. Liberijsko ministrstvo za zdravje je potrdilo, da se je ebola razširila tudi v Liberijo, kjer je smrtonosni virus zahteval najmanj štiri žrtve, tri osebe pa so okužene. Liberijski minister za zdravje je pozval državljane naj se čim manj zadržujejo v skupnih prostorih, prav tako naj se vzdržijo spolnosti, saj se virus zelo hitro širi tudi prek spolnega odnosa. Senegal je, da bi preprečil širitev bolezni, že zaprl meje z Gvinejo.

Epidemija ebole se je iz Gvineje razširila že v Liberijo. Svetovna zdravstvena organizacije je vse države, ki mejijo na Gvinejo, pozvala, naj uvedejo preventivne ukrepe in naj bodo pozorne na vse obolele, ki bi kazali znake virusne hemoragične mrzlice.

Pristojne oblasti v Gvineji so zabeležile tudi okoli 122 primerov virusne hemoragične mrzlice, ki bi lahko bila ebola, ki je ena najbolj nalezljivih virusnih bolezni. Je zelo smrtonosna, umre pa od 25 do 90 odstotkov vseh okuženih.

Gvinejske oblasti si prizadevajo omejiti izbruh ebole. Prve smrtne primere so zaznali že v začetku februarja, a so potrebovali kar šest tednov, da so identificirali virus. Če so prve primere zaznali na odročnem območju jugovzhodne regije Nzerekore, zdaj poročajo tudi o prvih primerih obolelih z ebolo v prestolnici Conakry.

Svetovna zdravstvena organizacija WHO pa je sporočila, da je v gvinejsko prestolnico že prispelo 3,5 ton zaščitnega materiala. Gre za zaščitno opremo za enkratno uporabo, ki je namenjena dezinfekciji ter varnemu pokopu umrlih. Kot poroča WHO, je kar polovica vseh okuženih v gvinejski prestolnici zdravstvenih delavcev, ki niso imeli ustreznega materiala, da bi se zaščitili.

Za virus ne obstaja cepivo ali drugi načini zdravljenja, zato je toliko bolj pomembna preventiva, opozarjajo zdravniki.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PadliAngel
04. 04. 2014 14.56
+1
To samo enkrat pride k nam boste videli. Ob vseh tistih prebežnikih tam dol v južni Italiji. Bog si ga vedi koliko jih je že to sranje z sabo privleklo. Pa naj to izbruhne v pandemijo smo v riti.
bakiras
02. 04. 2014 08.48
+8
Če je ebola v Conakry-ju, se pa res lahko začnemo bati. Samo na avion naj jo še spravijo pa bo totalka.
Tone 12345
02. 04. 2014 04.29
+3
vsaka večja epidemija gripe pobere 300000 ljudi!
Tone 12345
02. 04. 2014 04.25
+2
umre pa od 25 do 90 odstotkov vseh okuženih.Ne razumem tega-naj mi prosim kdo razloži!!
avsic
01. 04. 2014 21.41
+2
Obema komentatorjema spodaj se zahvaljujem, predvsem pa ju pohvalim za njuno pravzaprav (najbrž) laično, vendar pravilno in kritično razumevanje in komentiranje novice/objave. Če bi se virus Ebole prenašal aerosolno, kapljično kot virusi influence, bi bila to res "apokaplipsa".
Zrkizz
01. 04. 2014 19.54
+2
Povsod je najpomembnejsa preventiva. Res je vsak mrtev clovek zalostna zgodba zase, a teh manj kot 100 mrtvih je se dalec od potrebe po zaskrbljenosti, ebola se je zmeraj pojavila, nekaj casa morila in izginila za neko obdobje, ko se ponovno pojavi. V primerjavi z obicajno gripo sploh ni primerjave med stevilom umrlih, pa taksna panika, res je pa pri gripi manjsa umrljivost.
Sianne
01. 04. 2014 20.49
+3
Panika zato, ker če epidemija ebole dobi razsežnosti gripe, izgubimo 25-90% prebivalstva. To so pa že kar apokaliptične razsežnosti.