okusno.je
Pečena zelenjava v pekaču

Zdravo in vegi

Živila, ki se jim morate izogibati, če imate artritis

Tudi na delovanje sklepov je mogoče vplivati s premišljeno izbranimi živili. Predvsem morate v primeru težav paziti, da v vaši prehrani ni veliko živil, ki lahko poslabšajo simptome in prispevajo k vnetju v telesu.

okusno.je
06. 11. 2023 05.00

Artritis je stanje, za katerega so značilni vnetje in bolečine v sklepih. Čeprav ni posebne diete, ki bi lahko pozdravila artritis, je bilo ugotovljeno, da nekatera živila poslabšajo simptome in prispevajo k vnetju v telesu. Z izogibanjem tem živilom lahko posamezniki z artritisom občutijo zmanjšanje bolečine, izboljšano delovanje sklepov in tudi izboljšano splošno počutje. Predstavljamo vam nekaj živil, ki se jim je za zdravljenje artritisa najbolje izogibati, pripravili pa smo tudi primer jedilnika, ki vam bo pomagal pri obvladovanju težav.

Na žalost je današnja hrana pogosto preveč predelana, polna transmaščob, sladkorjev in kemije, ki v našem telesu povzročajo hormonsko neravnovesje in vnetja, ki vodijo do številnih težav.
Na žalost je današnja hrana pogosto preveč predelana, polna transmaščob, sladkorjev in kemije, ki v našem telesu povzročajo hormonsko neravnovesje in vnetja, ki vodijo do številnih težav. FOTO: Shutterstock

Predelana in ocvrta hrana

Predelana hrana in hrana z visoko vsebnostjo transmaščob, kot je ocvrta hrana, lahko prispeva k vnetjem v telesu. Tako pripravljena živila pogosto vsebujejo nezdrave maščobe, umetne dodatke in imajo hkrati tudi visoko vsebnost natrija. Namesto tega se odločite za polnovredna, nepredelana živila ter izberite bolj zdrave načine kuhanja, kot so na primer peka, hitro praženje ali kuhanje v sopari.

Sladkor in sladkarije

Visok vnos sladkorja in raznoraznih sladkih priboljškov lahko spodbudi vnetje in privede tudi do povečanja telesne mase, kar še dodatno obremenjuje sklepe. Omejite uživanje sladkih pijač, sladic in predelanih sladkih prigrizkov. Namesto tega željo po sladkem potešite z bolj zdravimi alternativami, kot je sveže sadje ali pa kakšna bolj zdrava sladica. 

PRIPOROČAMO: Bananin kruh z jabolkom (brez sladkorja)
PRIPOROČAMO: Sladke prosene kroglice

Za kosilo ali večerjo si lahko pripravite okusno solato s piščancem, zelenjavo in kvinjojo.
Za kosilo ali večerjo si lahko pripravite okusno solato s piščancem, zelenjavo in kvinjojo. FOTO: Shutterstock

Predelani ogljikovi hidrati

Rafinirani ogljikovi hidrati, kot so beli kruh, beli riž in sladki kosmiči, imajo visok glikemični indeks in lahko povzročijo skoke v ravni sladkorja v krvi. Ta živila lahko prispevajo tudi k vnetju in povečanju telesne mase. Odločite se raje za polnozrnata žita, kot so rjavi riž, kvinoja in polnozrnat kruh, ki zagotavljajo več hranilnih snovi in tudi manj vplivajo na krvni sladkor.

PRIPOROČAMO: Fit solata s piščancem in kvinojo
PRIPOROČAMO: Riževa skleda z zelenjavo in avokadovim prelivom
PRIPOROČAMO: Polnozrnati špageti s kozicami in brokolijem

Rdeče meso

Medtem ko so pusti kosi rdečega mesa lahko del zdrave prehrane, bo uživanje prevelikih količin vseeno lahko prispevalo k vnetju zaradi visoke vsebnosti nasičenih maščob. Namesto tega se raje odločite za puste vire beljakovin, kot so ribe, perutnina, stročnice in tofu, ki zagotavljajo osnovna hranila brez dodanih nasičenih maščob.

Določeni posamezniki z artritisom so lahko občutljivi tudi na mlečne izdelke.
Določeni posamezniki z artritisom so lahko občutljivi tudi na mlečne izdelke. FOTO: iStock

Mlečni izdelki

Določeni posamezniki z artritisom so lahko občutljivi tudi na mlečne izdelke, še zlasti tiste, ki vsebujejo laktozo ali kazein. Te sestavine lahko pri nekaterih posameznikih sprožijo vnetje. Razmislite o uživanju mlečnih izdelkov brez laktoze ali pa se raje odločite za rastlinske napitke, kot so mandljevo mleko, sojino mleko in kokosov jogurt, da vidite, ali vam bo to pomagalo ublažiti simptome. 

PRIPOROČAMO: Jesenska ovsena kaša
PRIPOROČAMO: Kokosov mlečni riž

Uživanje razhudnikov

Razhudniki, kot so paradižnik, jajčevci, paprika in krompir, vsebujejo spojino, imenovano solanin, na katero so lahko nekateri ljudje z artritisom občutljivi. Medtem ko so raziskave na to temo omejene, nekateri posamezniki vseeno poročajo o zmanjšanju bolečin v sklepih, potem ko so se izogibali uživanju zelenjave, ki vsebuje solanin. 

Alkohol in prekomerno uživanje kave

Alkohol in tudi prekomerno uživanje kofeina lahko dehidrira telo, kar lahko sproži vnetje. Poleg tega lahko alkohol vpliva tudi na določena zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje artritisa. Zmernost je ključnega pomena, zato omejite uživanje alkohola in razmislite o zmanjšanju vnosa kofeina iz virov, kot so kava in energijske pijače.

S pravilnim pristopom k prehrani lahko prevzamete aktivno vlogo pri obvladovanju artritisa in izboljšanju splošnega počutja.
S pravilnim pristopom k prehrani lahko prevzamete aktivno vlogo pri obvladovanju artritisa in izboljšanju splošnega počutja. FOTO: iStock

Primer jedilnika pri težavah z artritisom

Zajtrk:
- Čija puding: zmešajte čija semena z izbranim mlekom (navadnim, brezlaktoznim ali rastlinskim), dodajte kanček medu ali javorjevega sirupa za sladkost in vse skupaj čez noč postavite v hladilnik. Ko se puding zgosti, mu dodajte sveže sadje, oreščke in semena za dodatno hranilno vrednost. 
- Zelenjavna omleta: pripravite omleto iz beljakov ali celih jajc in jo nadevajte s pisano zelenjavo (špinača, paprika, gobe in čebula). Postrezite s polnozrnatim kruhom ali rezinami avokada.
- Smuti skleda: V gosto zmes zmešajte kombinacijo zamrznjenega sadja, listnate zelenjave, jogurta (navadnega, brezlaktoznega ali rastlinskega) in kanča tekočine (vode, mandljevega mleka ali kokosove vode). Po vrhu posujte granolo in semena ter dodajte še nekaj svežega sadja.

Kosilo:
- Kvinojina solata: Kvinojo skuhajte in pustite, da se ohladi. Zmešajte jo z narezano kumaro, češnjevimi paradižniki, sesekljanimi zelišči ter začinite z oljčnim oljem in limoninim sokom. Za dodatne beljakovine lahko dodate piščanca na žaru, čičeriko ali lososa,
- Lečina juha: pripravite lečino juho z različno zelenjavo, kot so korenje, zelena in paradižnik. Začinite jo z zelišči in začimbami, kot sta kurkuma in kumina, ki sta znani po svojih protivnetnih lastnostih.
- Piščančji zavitek: polnozrnato tortiljo napolnite s piščancem na žaru, mešano zelenjavo, narezanim avokadom in kančkom humusa. Vse skupaj prelijte s prelivom iz grškega jogurta. Zavijte in uživajte s skledo solate.

Večerja:
- Pečen losos: Fileje lososa začinite z limoninim sokom, oljčnim oljem in zelišči, kot sta koper ali rožmarin. Specite jih v pečici in postrezite s pečeno zelenjavo, kot sta brstični ohrovt in sladki krompir. 
- Pražen tofu in zelenjava: prepražite kocke tofuja z različno pisano zelenjavo, kot so brokoli, paprika in sladki grah. Vse skupaj začinite s sojino omako z nizko vsebnostjo natrija, ingverjem in česnom. Postrezite z rjavim rižem ali kvinojo. 
- Puranji čili: Naredite okusen puranji čili tako, da na čebuli prepražite mleto puranje meso. Dodajte fižol v zrnju, na kocke narezan paradižnik in vrsto začimb, kot so čili v prahu, kumina in paprika. 
 
Medtem ko same spremembe v prehrani najverjetneje ne bodo pozdravile artritisa, lahko izogibanje nekaterim živilom pomaga pri obvladovanju simptomov in zmanjša vnetja v telesu. Predelana živila in živila z visoko vsebnostjo sladkorja, rafinirani ogljikovi hidrati, rdeče meso, mlečni izdelki, razhudniki, alkohol in prekomerna količina kofeina so med živili, ki bi se jim ljudje z artritisom morali izogibati ali pa zmanjšati njihovo zauživanje. Pomembno je, da poslušate svoje telo, vodite dnevnik prehrane in tudi sodelujete z zdravnikom ali registriranim dietetikom, da razvijete prilagojen načrt prehrane, ki ustreza vašim potrebam in podpira zdravje vaših sklepov. S pravilnim pristopom k prehrani lahko prevzamete aktivno vlogo pri obvladovanju artritisa in izboljšanju splošnega počutja.

Zdrava prehrana

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Sorodni članki

Nasveti, kako povečati dnevni vnos magnezija

Magnezij je izjemno pomemben mineral, ki je vpleten v stotine kemičnih reakcij v našem telesu in vpliva tako na naše telesno kot tudi mentalno počutje. Dnevne potrebe lahko zagotovimo z uživanjem hrane z visoko vsebnostjo magnezija. Preverite, v katerih živilih se ta esencialni mineral nahaja!

Zdravo in vegi
Nasveti, kako povečati dnevni vnos magnezija
5 preprostih prehranskih sprememb za znižanje holesterola

Prehrana, ki je zdrava za srce, je ključnega pomena za znižanje holesterola. Odkrijte pet preprostih prehranskih sprememb, ki vam lahko pomagajo doseči vaše cilje.

Zdravo in vegi
 5 preprostih prehranskih sprememb za znižanje holesterola
Prehrana pri driski: kaj jesti in čemu se izogniti?

Ko imate drisko, je pomembno vedeti, kaj jesti in čemu se izogibati. Predstavljamo vam seznam živil, ki lahko olajšajo simptome, in tistih, ki jih lahko poslabšajo.

Zdravo in vegi
Prehrana pri driski: kaj jesti in čemu se izogniti?
Kaj jesti, ko boli želodec?

Ne veste, kaj jesti, ko vas boli želodec? Z vami delimo nekaj primernih živil in prehranskih nasvetov, ki vam bodo olajšali nelagodje in hkrati pomagali obnoviti vaš prebavni sistem.

Zdravo in vegi
Kaj jesti, ko boli želodec?
Kaj jesti, da se bomo bolje počutili?

Ni skrivnost, da naša prehrana vpliva tudi na to, kako se počutimo, a vse prevečkrat ji dajemo premalo pomena. Če bomo naredili že nekaj manjših sprememb, lahko bistveno izboljšamo svoje razpoloženje. O vplivu hrane na razpoloženje smo se pogovarjali z mag. diet. Sanjo Krušič, raziskovalko na Inštitutu za nutricionistiko, ki nam je podala tudi nekaj odličnih nasvetov, ki se jih je dobro držati.

Zdravo in vegi
Kaj jesti, da se bomo bolje počutili?
Kako preiti na rastlinsko prehrano?

Ponudba rastlinskih nadomestkov mesnih izdelkov na trgovskih policah in v restavracijah se povečuje, prav tako tudi povpraševanje po njih. Vse bolj se uveljavlja t. i. rastlinsko prehranjevanje. A ne gre le za modni trend, pač pa nekaj, kar spodbujajo tudi okoljevarstveniki, saj bi lahko pomagalo zmanjšati izpuste toplogrednih plinov. Nenazadnje ima prehranjevanje s pretežno rastlinskimi viri hrane tudi številne prednosti za zdravje.

Zdravo in vegi
Kako preiti na rastlinsko prehrano?
To so najboljši rastlinski viri beljakovin

Pred nami so vse toplejši dnevi, ko zdravi prehrani posvečamo še več pozornosti, obenem pa smo tudi bolj skrbni in izbirčni pri živilih, ki jih bomo uvrstili na svoj jedilnik. In prav zato si lahko brez slabe vesti privoščimo živila, ki nas bodo nasitila za dlje časa, hkrati pa so odličen vir kakovostnih beljakovin.

Zdravo in vegi
To so najboljši rastlinski viri beljakovin
ISSN 2630-1679 © 2024, Okusno.je, Vse pravice pridržane Verzija: 445