Naslovnica

Bolečina v križu

, 09. 11. 2024 03.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Bolečina v križu je navidez preprosta bolezen, ki se navadno v kratkem času pozdravi kar sama od sebe. Da temu ni povsem tako kaže podatek, da je ta hip v Sloveniji 7500 oseb, ki so v bolniškem staležu zaradi bolečin v križu. Te težave zajemajo enajst odstotkov pregledov v splošni ambulanti, okrog devet odstotkov pri specialistih in skoraj sedem odstotkov vseh v bolnišnicah. Zaradi pogostosti predstavlja ta bolezen zdravstveni, socialni in ekonomski problem, saj povzroča pogosto izostajanje z dela. Svetovne raziskave kažejo, da se na delo vrne le okoli petdeset odstotkov bolnikov, ki so v bolniškem staležu.

Vzrokov za bolečino v križu je več - to so lahko degenerativne spremembe na okostju hrbtenice, na vezivnem tkivu ali mišičju hrbtenice, vzrok za bolečino so lahko manjše poškodbe, lahko pa se za bolečino skrivajo tudi hujše bolezni, kot so vnetne, revmatske ali nevrološke bolezni. Ključno vlogo pri diagnosticiranju in zdravljenju bolečine v križu ima splošni zdravnik, ki presodi ali bo bolnika napotil k ustreznemu specialistu. Vendar pa so te bolečine pogostejše, če imamo prekomerno telesno težo, če nimamo dobro razvitega mišičja ali če na primer razvijamo slabe navade, kot je nepravilno sedenje - bodisi na delu ali v avtu.

Tipična bolečina traja od enega tedna do največ štirinajst dni, za bolnika pa je dobro da dan ali dva počiva. Sicer pa se bolečina v križu vsaj enkrat v življenju pojavi pri približno osemdeset