V času Avstro-Ogrske se je na današnji dan pred 100 leti v Trstu rodil pisatelj Boris Pahor. Že v mladosti sta pisatelja zaznamovala odvzem maternega jezika in življenje v multietničnem okolju, nato pa še taboriščna izkušnja, ki jo je popisal v romanu Nekropola. Pahor še danes opozarja na totalitarizme 20. stoletja: fašizem, nacizem in komunizem.
Pahor je bil že v mladosti priča rasti nacionalistične in fašistične ideologije v Italiji. Komajda sedemleten je videl požig slovenskega Narodnega doma v Trstu, prav tako pa je kot mladostnik zelo trpel ob odvzemu maternega jezika. Tako se je prelevil v zapriseženega borca za pravice ogroženih jezikov in pripadnikov ogroženih kultur.
Pisateljevo življenje je zelo zaznamovala tudi taboriščna izkušnja, ki jo je strnil v romanu Nekropola. Prav ta knjiga mu je prinesla svetovno slavo. Pahor podpisuje 12 romanov in skoraj 30 drugih del, za katere je prejel vrsto nagrad. Med njimi Prešernovo nagrado in francoski red legije časti. Večkrat se ga omenja kot slovenskega kandidata za Nobelovo nagrado.
V zadnjih letih je Pahor, deklarirani antifašist in pričevalec o fašističnem nasilju nad Slovenci v Italiji, sprožil nemalo vprašanj med svojimi privrženci z izjavami in dejanji, kot so nasprotovanje arbitražnemu sporazumu s Hrvaško in predlog za spremembo slovenske himne. Kljub vsemu pa pisatelj pravi, da dogajanje v Sloveniji "sodi od zunaj", oglasi pa se vselej, ko se bistveno ne strinja s slovenskimi politiki, ne glede na politično pripadnost.
Ob 100-letnici številna praznovanja
Boris Pahor ima sicer na rojstni dan zelo natrpan urnik. Že dopoldan se je srečal z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, ki je napovedal, da bo natanko čez leto dni pri Konzorciju zaživel trg Borisa Pahorja. V knjigarni je nato sledila predstavitev biografije Tako sem živel, Stoletje Borisa Pahorja, ki jo podpisuje Tatjana Rojc.
Predsednik uprave Mladinske knjige Peter Tomšič je ob začetku današnjih dogodkov ob Pahorjevi 100-letnici, poimenovanih Pahoriana, napovedal, da so se s pisateljem dogovorili, da bodo pred otvoritvijo trga pri Konzorciju priredili tudi kongres, ki bo potekal na temo tržaške slovenske literature. Na Pahorjevem trgu bodo seveda prodajali knjige, je dodal Tomšič.
Pahor je dejal, da se ideji o poimenovanju trga po njem čudi, saj tovrstni dogodki pridejo na vrsto po smrti neke osebnosti. Sam bi raje videl, da bi trg poklonili vsem literatom, ki so ustvarjali v Trstu, ne zgolj njemu.
Pahor je Pahorju podaril Plečnikov stol
Poleg tega je Pahorja na slavnostno kosilo povabil predsednik države Borut Pahor. Predsednik republike je pisatelju podaril Plečnikov stol, ki po besedah predsednika predstavlja trdnost, značajskost in izraznost, ki si ne pusti, da bi ji kdo vzel stabilnost.
Pisatelju se je v zdravici zahvalil za vse, kar danes kot "institucija" predstavlja in je hkrati navdih za nadaljnje ravnanje.
Pahorja je označil kot kritičnega intelektualca, ki si ni pustil reči, kaj sme in mora misliti. Vedno je to izpovedal in to je nekaj, kar je treba spoštovati in kar naj bo tudi danes navdih za demokratično družbo in državo. Kot je dejal, ljudje mislimo s svojo glavo in nikogar v tej domovini ne sme biti strah, da pove, kar misli.
Dogajanje je zaokrožila večerna slovesnost v prostorih SNG Opera in balet Ljubljana.
KOMENTARJI (274)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.