Natančnih podatkov, koliko ljudi je umrlo zaradi radioaktivnega sevanja tudi 15 let po nesreči ni. Posledice nesreče naj bi še danes čutilo več kot 2 in pol milijona Ukrajincev. Rak na ščitnici je ena najpogostejših bolezni pri najstnikih, vse več otrok se rodi prizadetih.
Čeprav je minilo že 15 let od nesreče, se število obolenj ščitnice in patologij povečuje. Najvišji davek so plačali likvidatorji, kot pravijo 300 tisoč reševalcem, ki so brez ustrezne opreme pomagali pri odpravi posledic in evakuaciji okoliških prebivalcev. Vsak deseti je v nekaj letih umrl ali pa naredil samomor.
Ljudje, ki jih je prizadela černobilska katastrofa potrebujejo psihološko pomoč ter informacije, da se sploh lahko spopadejo s svojimi težavami. Čas ni odpravil njihovih težav, pač pa jih je povečal.
Nesreča se je zgodila med varnostnim preizkusom. Radioaktivnost, ki se je sprostila po eksploziji četrtega reaktorja, je bila 500 krat večja od bombe, ki je padla na Hirošimo. Radioaktivni oblak se je raztezal nad celotno Evropo, poleg Ukrajincev pa so bili sevanju najbolj izpostavljeni še prebivalci Rusije in Belorusije. Število žrtev bi bilo morda manjše, če takratne sovjetske oblasti katastrofe ne bi prikrivale kar teden dni. In tudi danes, ob 15 obletnici nesreče, so iz Moskve sporočili, da so posledice med prizadetim prebivalstvom neznatne.