Slovenija

Zabeležili 77 domnevnih kršitev

Ljubljana, 20. 09. 2008 10.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Dežurna služba na ministrstvu za notranje zadeve je zabeležila 77 domnevnih kršitev volilnega molka. Večina je povezana z razdeljevanjem volilnega materiala.

Do zaprtja volišč velja volilni molk.
Do zaprtja volišč velja volilni molk. FOTO: Nina Mavrič

Natančno ob polnoči se je pred državnozborskimi volitvami uradno zaključila volilna kampanja. Začel je veljati volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla volišča po državi. V tem času je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov ali katero od političnih strank.

Volilna kampanja, ki se je začela 22. avgusta, se mora namreč v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji zaključiti najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja.

Za volilno kampanjo sicer štejejo vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev. Za volilno kampanjo štejejo zlasti propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in z uporabo telekomunikacijskih storitev, plakatiranje ter javni shodi.

Kršitve volilnega molka

Na MNZ so do 19. ure prejeli 77 telefonskih klicev državljanov v zvezi z domnevnimi kršitvami volilnega molka, največkrat je šlo za razdeljevanje volilnega materiala. Največ, 27 kršitev so državljani prijavili na območju Ljubljane z okolico. Na Šajerskem so zabeležili 18 kršitev, na Primorskem 11, devet na Gorenjskem, osem na Dolenjskem, dve v Prekmurju, po eno pa na Koroškem in na neznanem območju.

V 41 primerih je šlo za domnevne kršitve povezane z razdeljevanjem volilnega materiala, v osmih primerih za kršitve preko interneta in v treh primerih za agitacijo. V petih primerih kršitev je šlo za objavo spornih vsebin v časopisih, v šestih primerih na radiu in v enem primeru za anketiranje o volitvah.

Zabeležili pa so dve prijavi kršitev volilnega molka s trganjem ali poškodovanjem plakatov ali panojev z volilnimi vsebinami, štiri kršitve z lepljenjem plakatov ter sedem kršitev s plakatom na vozilu, so sporočili z MNZ.

Prijave domnevnih kršitev molka

Podatke o domnevnih kršitvah državljani lahko v nočnem času, in sicer danes od polnoči dalje pa do 7. ure v soboto zjutraj sporočali operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Na isti telefonski številki pa bodo prijave sprejemali tudi v soboto od 19. ure do nedelje do 7. ure zjutraj. Preko dneva, torej v soboto in nedeljo od 7. ure zjutraj do 19. ure zvečer, pa bo prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejemala dežurna služba direktorata za upravne notranje zadeve pri notranjem ministrstvu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.