Naslovnica

Trije triki, ki bodo otroku pomagali pri razvijanju ustvarjalne žilice

Ljubljana, 05. 10. 2020 07.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Dandanes pogosto slišimo, da se od otrok v šolah zahteva veliko, številni verjamejo celo, da preveč. A časi, v katerih živimo, so takšni, da pozdravljajo in spodbujajo tiste, ki lahko sami opravijo najrazličnejša dela. Številni otroški psihologi po svetu poudarjajo, da je velika razlika med siljenjem otrok v razvoj talentov, ki ste si jih želeli sami, in med spodbujanjem razvijanja, ki najbolj pomaga otroku pri razvoju v uspešno odraslo osebo.

Ljudje smo si v osnovi med seboj morebiti res enaki, saj vsi hlepimo po enakih osnovnih dobrinah in pravicah. Ko pa si vzamemo čas in človeka dobro spoznamo, ugotovimo, da je vsak zgodba zase. Prav to mora biti naloga vsakega starša: da na stran potisne vse svoje neuresničene želje in neizpolnjene ideale, ki morda izvirajo že iz njegovega otroštva, ter se posveti svojemu otroku, njegovim talentom in željam. Čeprav smo bili vajeni živeti v svetu hitrega tempa in naglih sprememb, kjer je zmanjkovalo časa za vse, kar si morda želimo, nam je letošnje leto še toliko bolj dokazalo, kako pomembno je, da smo notranje zadovoljni in srečni. Otroški psihologi pa pogosto poročajo o istih metodah, ki vam ne vzamejo veliko časa, a lahko vašemu otroku spremenijo življenje.

Poslušajte otroka in se posvetite pogovoru

Iskreni pogovori so temelj vsakega uspešnega odnosa, pa naj bo to odnos z našim otrokom, starši, sodelavci ali celo šefom. Medtem ko lahko odrasle osebe vseeno več stvari dojamejo iz okolice, vašega vedenja in morda zgolj namigov, otroci za te stvari niso tako dovzetni, zato morate z njimi komunicirati jasno in odkrito. Vsi vemo, da otroci ogromno sprašujejo, številne raziskave so dokazale celo, da štiriletni otroci postavijo tudi do 300 vprašanj na dan. Vse to so vprašanja, ki se jih zares sprašujejo in ki jim lahko pomagajo pri širjenju obzorij, a od staršev je odvisno, ali si bodo vzeli čas in se odgovoru posvetili ali pa bodo zgolj zamahnili z roko in nadaljevali svoj dan. Otroški psihologi so si enotni, da bi morali vprašanja pri otrocih celo spodbujati, odgovarjati pa z navdušenjem in ne po sili ter na kratko. Še več, na vprašanje lahko odgovorite z vprašanjem in tako otroka spodbudite k lastnemu razmišljanju in iskanju rešitev.

Čeprav ste včasih v stiski s časom, je čas, ki ga boste posvetili otroku, na dolgi rok zagotovo najbolje izkoriščen čas.
Čeprav ste včasih v stiski s časom, je čas, ki ga boste posvetili otroku, na dolgi rok zagotovo najbolje izkoriščen čas. FOTO: Shutterstock

Spodbujajte različne načine ustvarjalnosti

Se spomnite tistega reka, da bo riba veljala za neumno, če jo bomo ocenjevali zgolj po njeni sposobnosti letenja? Ljudje smo različni, zato se moramo zavedati, da bomo tudi uspešni v različnih stvareh. Dajte otroku prosto pot in ga spodbujajte tako k branju knjig kot risanju in slikanju, spoznavanju glasbe, športnim aktivnostim in številnim drugim dejavnostim, ki jih kot otroci šele spoznavajo, nato pa mu dajte proste roke, da sam odkrije in odloči, kaj ga veseli. Spomnite se, kako je bilo vam, če so vas starši silili k obiskovanju tečaja, ki vam ni bil všeč. Če otrok kaže veliko zanimanje in željo po razvijanju nekega talenta, ga k temu spodbujajte, čeprav sprva ne dosega veliko uspeha, saj na tak način razvijamo tudi njegovo vztrajnost.

Spodbujajte otroško ustvarjalnost in spremljajte njihova zanimanja.
Spodbujajte otroško ustvarjalnost in spremljajte njihova zanimanja. FOTO: Shutterstock

Svoj dom spremenite v inkubator idej

Otroci vidijo svet skozi svoje oči, skoraj ves njihov svet pa je vaš dom, zato ga morate prilagoditi tudi njim. Zapletajte jih v pogovor, omejite čas pred televizijo in računalnikom ter jim raje ponudite različne materiale za ustvarjanje in odkrivanje svojih talentov. Tudi sami bodite izvirni in otroku ponudite nenavadne kombinacije, ki mu bodo pokazale, da svet ni zgolj takšen, kot ga že pozna. Skupaj obiščite muzej nenavadnih stvari, z njim skuhajte eksotično jed s sestavinami, ki jih še ne pozna, presenetite ga z medenimi voščenkami ... Možnosti so neomejene, le oči morate imeti odprte.

Medenke Voščenke
Medenke Voščenke FOTO: Aljoša Rebolj

Prav s takšnim namenom sta se Aljaž Tršar in Miha Jedlovčnik, mlada podjetnika, ki smo ju že spoznali v eni izmed preteklih sezon projekta Štartaj Slovenija, združila z likovnimi pedagogi in vzgojiteljicami v vrtcih ter slovenskemu tržišču ponudila prve medene voščenke – da, voščenke iz slovenskega čebeljega voska in 100 % naravnih sestavin. Te so zaradi svoje sestave povsem varne za otroška ustvarjanja, dovolj mehke, da se barvni pigment brez težav prenese na papir, vi pa ob tem ne boste trepetali, kaj se bo zgodilo, če da otrok voščenko v usta. Medene voščenke so sicer oblikovane za malčke od prvega do tretjega leta starosti, ki voščenke držijo z dlanjo in ne med prsti, risanje z njimi pa bo tako še bolj zabavno.

Tršar nam je ob tem zaupal, da se je ideja za Medenke Voščenke porodila že med ustvarjanjem 2. sezone oddaje Štartaj Slovenija, v kateri smo spoznali Medenke, sladkarije iz medu in sadja, saj so takrat organizirali likovno-literarni natečaj za osnovne šole, ta pa je nosil naslov Medeni Svet. "Z natečajem smo želeli spodbuditi šolske otroke k razmišljanju o čebelah, njihovem pomenu za okolje in o tradiciji čebelarstva na Slovenskem. Seveda je bil ob tem velik poudarek na otroški ustvarjalnosti. Ko smo prejeli ogromno likovnih prispevkov, smo ugotovili, da je veliko otrok in njihovih mentorjev kot tehniko uporabilo voščenke. Ko sva tako razmišljala, sva ugotovila, da še nikjer in nikdar nisva zasledila naravnih voščenk iz čebeljega voska. Idejo sva skrbno shranila v ’predal’ in čakala na pravi trenutek, ko jo bova lahko začela razvijati. No, zdaj je nastopil pravi trenutek." Tršar ob tem priznava, da se s kolegom sprva nista zavedala, da je treba pri igračah, enako kot pri prehrani, opraviti vrsto analiz in laboratorijskih testiranj surovin, preden jih lahko postaviš na police, še strožja pravila pa veljajo prav za igrače, namenjene otrokom od prvega do tretjega leta starosti. "Seveda je kljub temu razvoj novih produktov veliko lažji, saj imamo že več kot tri leta izkušenj, potrebne poslovne povezave, predvsem pa smo boljši v razporejanju časa in predvidevanju potencialnih težav," nam je še zaupal Aljaž, ki ob tem dodaja, da z nakupom omenjenih voščenk podpiramo tudi slovensko čebelarstvo.

Miha Jedlovčnik in Aljaž Tršar sta ustvarila Medenke Voščenke; voščenke iz 100-odstotno naravnih sestavin.
Miha Jedlovčnik in Aljaž Tršar sta ustvarila Medenke Voščenke; voščenke iz 100-odstotno naravnih sestavin. FOTO: Aljoša Rebolj

Tudi letošnja jesen bo torej v znamenju projekta Štartaj Slovenja, ki Slovence navdušuje že peto leto zapored. Letos boste tako na policah trgovin Spar našli kar 29 novih izdelkov devetih izjemnih podjetniških ekip, ki jih že poznate iz preteklih sezon, na POP TV pa si boste lahko med oglasi ogledali kratke zgodbe o njih ter njihovih inovativnih in trajnostnih izdelkih, s katerimi se bodo potegovali za naziv HIT produkt 2020.

Glasujte za HIT PRODUKT 2020 in osvojite nagrade! 

Sodelujte pri odločitvi, kdo bo letos osvojil laskavi naziv HIT PRODUKT 2020, in z nakupom izdelkov podprite slovenske podjetnike. Z oddajo glasu sodelujete v tedenskem žrebu za nagrade Štartaj Slovenija.

Medenke Voščenke
Medenke Voščenke FOTO: Aljoša Rebolj

Sponzorirana objava

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou