Tujina
Oglas

Ali se sploh še splača študirati?

Ljubljana, 03. 02. 2014 10.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Študij danes predstavlja veliko časovno in finančno investicijo, zato verjetno niste edini, ki se sprašujete ali se Vam študij še sploh splača in prinaša napredek na delovnem mestu oziroma (boljšo) zaposlitev.

Kljub globalni gospodarski in finančni krizi, ki je pretresla tudi trg dela, so razlike v plačah med tistimi, ki imajo višje- in visokošolsko izobrazbo ter tistimi, ki imajo le srednješolsko, bistveno večje kot pred krizo. Glede na podatke iz Združenih držav so na splošno ljudje z manj izobrazbe manj zaposljivi kot tisti z izobrazbo. Takšna povezava med zaposljivostjo in izobrazbo je opazna tudi globalno, ugotavlja Daniel Hamermesh, ekonomist iz Univerze v Austinu v Teksasu. V Evropi je tako leta 2010, ko je kriza že bila prisotna, bila nezaposljivost v povprečju med 27 članicami 10 %. Stopnja brezposelnosti visoko izobraženega kadra pa le 6 %

V R Sloveniji je v zadnjih letih krize med brezposelnimi osebami v povprečju okoli 10 % oseb z visokošolsko izobrazbo in le 3% z višje strokovno izobrazbo. Vsi ostali brezposelni imajo srednješolsko ali nižjo raven izobrazbe.

Analize kariernega razvoja 2008- 2012 kažejo, da diplomanti višješolskih strokovnih programov ACADEMIE Maribor iz tehničnih programov - medijske produkcije, gradbeništva, strojništva, varovanja ter ekonomskih programov - komercialisti in računovodje, svoje pridobljene kompetence dobro unovčijo na trgu dela, saj se več kot 80% diplomatom investicija v študij povrne prej kot v dveh letih, več kot polovici diplomantom pa že v enem letu.

Predavatelji strokovnih predmetov Academie prihajajo iz gospodarstva in neposredno prenašajo svoja strokovna specialistična znanja na študente. Letno imajo študenti ob 400 kontaktnih urah predavanj in vaj tudi 400 ur prakse v podjetjih in organizacijah.

Poleg pomembnosti pridobivanja predmetno specifičnih kompetenc na Academii verjamejo v pridobivanje osebnostnih kompetenc, kot je sposobnost timskega dela, vodenja in poslovnega komuniciranja, zato vsa predavanja in vaje izvajajo v fizični obliki. Po drugi strani razumejo in spoštujejo vse, ki se zaradi delovnih ali družinskih obveznosti kakšnega predavanja ne morejo udeležiti, zato imajo okviru E-Academia, e – gradiva in snemajo vsa predavanja in tako omogočajo, da si predavanje študenti lahko ogledajo od doma kadarkoli želijo. Poleg tega so posneta predavanja odlični pripomoček za pripravo na izpite in kasnejšo ponovno usposabljanje. V okviru Erasmus+ programa Academia študentom omogoča tudi plačane strokovne prakse v sosednji Avstriji in drugod po Evropski uniji ter diplomante usposablja z EURES-om za morebitno zaposlitev v tujini.

Študentom je na voljo najsodobnejša programska oprema za izvedbo vaj. S vključitvijo Academie v Google Appsfor Education vsakemu študentu v okviru E-Academia podarjajo brezplačni šolski e-mail naslov z več kot 25 GB prostora ter dostopom do ostalih Google Aplikacij. Z vključitvijo Academie v MSDNAA vsem študentkam in študentom omogočajo prenos brezplačnih licenc za več kot 172 različnih Microsoftovih produktov.

Zavedajo se splošne problematike izvirnosti študentskih del v Sloveniji, zato že desetletje, kot ena izmed redkih izobraževalnih institucij v Sloveniji, vse diplome diplomantov javno objavljajo na spletni strani ter s tem gradijo bogato zakladnico javno dostopnega znanja, z uporabo ustrezne programske opreme pa nadzorujejo izvirnost vseh strokovnih del študentov.

Academia v petek 14. februarja ob 10. in 16.30 uri ter v soboto 15. februarja ob 10. uri, organizira informativne dneve za vse študijske programe. Več na www. academia.si.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10