Francoski predsednik Francois Hollande se mudi na državniškem obisku v ZDA, kjer ga je sprejel ameriški prvi mož Barack Obama.
Predsednika sta istočasno v ameriškem Washington Postu in francoskem Le Mondu objavila članek o odnosih med državama. Uvodoma sta poudarila, da si je pred desetletjem le malokdo lahko zamislil, da bosta državi danes tako tesno sodelovali na številnih področjih. Pred desetletjem so bili odnosi na hladnem zaradi ameriške vojne proti Iraku, ki se ji Francija ni hotela pridružiti, danes pa sta državi na isti valovni dolžini glede Irana, Sirije, okolja, trgovine, Afrike in drugih vprašanj.
O nakupu Lousiane in frankofilih
Obama in njegova soproga Michelle sta Hollanda, ki je prišel brez spremljevalke, zjutraj pred Belo hišo sprejela z vsemi državniškimi častmi, med katere sodijo tudi topovske salve, pregled straže in srečanje z dvema ameriškima veteranoma druge svetovne vojne.
Predsednika sta na prvi dan odpravila v Monticello v zvezno državo Virginija, kjer sta si ogledala posestvo 3. predsednika ZDA Thomasa Jeffersona. "Vedno bomo prijatelji," je zatrdil Hollande in se pošalil, da niti ne bodo zahtevali nazaj Louisiane, ki jo je Jefferson kupil od Napoleona.
Obama je šaljivo pribil, da so Američani naredili dober posel. Obama je Hollanda pričakal na vojaškem letališču pri Washingtonu in ga s predsedniškim letalom popeljal do Charlottesvilla v Virginiji, odkoder so se s kolono avtomobilov podali v Monticello, kjer je muzej edinega predsednika ZDA, ki je bil pred tem veleposlanik v Franciji.
"Zdelo se mi je, da bo tole primeren kraj za začetek obiska, ker simbolizira neverjetno zgodovino med ZDA in Francijo. Jefferson je bil frankofil skozi in skozi," je dejal Obama.
Hollande je spomnil, da sta Jefferson in francoski general, ki je Američanom pomagal v času vojne za neodvisnost, Marquise de Lafayette v Monticellu snovala boljšo prihodnost. Jefferson, velik zagovornik enakopravnosti in državljanskih pravic, je sicer imel razmerje s temnopolto sužnjo Sally Hemmings, s katero je imel več otrok. Prvi temnopolti predsednik ZDA je ta del zgodovine celo mimogrede omenil.
Hvale na račun odnosov med državama
Predsednika sta imela najprej ločeno dvostransko srečanje v Ovalni pisarni, nato pa sta se skupaj z delegacijama preselila v večjo kabinetno sobo, kjer so razpravljali o sodelovanju med državama in skupnem reševanju svetovnih problemov na čelu z Iranom in Sirijo. V ZDA malce godrnjajo, češ da so francoska podjetja uprizorila poslovno invazijo na Iran, takoj ko so se po dogovoru glede jedrskega spora malce sprostile sankcije.
Obama je na novinarski konferenci glede tega poudaril, da se bodo ZDA na podjetja, ki kršijo sankcije proti Iranu, spustile kot "tona zidakov". Hollande je pripomnil, da ni predsednik francoskih delodajalcev in da podjetja sprejemajo svoje poslovne odločitve. Opozoril pa je, da so sankcije proti Iranu še vedno v veljavi, kar bodo morala podjetja upoštevati.
Francosko-ameriško sodelovanje glede Sirije še ni prineslo rezultatov. Sirski predsednik Bašar al Asad je še vedno na oblasti, mirovna pogajanja v Švici pa so v slepi ulici. Kemično orožje zaradi Obamove grožnje z vojaškim napadom sicer počasi zapušča Sirijo, a po mnenju Washingtona prepočasi. Obama je za pomanjkanje napredka v Siriji obtožil Rusijo, ki v Varnostnem svetu ZN blokira ukrepe proti Asadu. Francija medtem napoveduje predlog nove resolucije o Siriji za humanitarni dostop do ogroženega prebivalstva.
Predsednika sta danes govorila tudi o poglobitvi gospodarskega sodelovanja med državama ter med ZDA in EU, ki se pogajata o novem prostotrgovinskem sporazumu. Zavzemata se za odločnejše ukrepe v smeri varovanja okolja oziroma proti podnebnim spremembam. V Hollandovi delegaciji je tudi več podjetnikov, saj si želi Francija večjih vlaganj ZDA.
Romantike v odnosih ni pokvarilo niti vohunjenje ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA). Razkritja Edwarda Snowdna o tem, da NSA vohuni tudi za francoskimi državljani, so Hollanda lani močno javno razburili, tokrat pa o tem ni govoril. Obama je na novinarsko vprašanje glede tega odgovoril, da ZDA nimajo sklenjenega sporazuma proti vohunjenju z nobeno državo na svetu, kar pomeni, da se bo to nadaljevalo. Zagotovil pa je, da si ZDA prizadevajo za zaščito pravice do zasebnosti.
Težave, ker je zapustil partnerico
Nekaj težav so gostiteljem povzročile Hollandove romantične težave, saj so morali Američani ponovno zagnati tiskarske stroje in popraviti vabila na državniško večerjo, da so izbrisali ime dolgoletne partnerke francoskega predsednika Valerie Trierweiler. Z njo je bil skupaj od leta 2007, ko se je razšel s politično kolegico Segolene Royale, s katero ima štiri otroke. Ljubezen je trajala do 25. januarja, ko je tabloid objavil informacijo o Hollandovem razmerju z igralko Juliet Gayet. Francija je trenutno brez prve dame.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.