Naslovnica

Ameriško-japonsko srečanje

Washington, 30. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ameriški predsednik George Bush je v Camp Davidu pri Washingtonu sprejel novega japonskega premiera Juničira Koizumija. Prvo srečanje obeh politikov je zasenčil nov incident na japonskem otoku Okinava, na katerem je 26.000 od 48.000 na Japonskem nameščenih ameriških vojakov. Neki ameriški narednik je namreč osumljen, da je posilil japonsko dekle. Zahteve za zmanjšanje števila ameriških vojakov na Okinavi bodo ena od194160tem japonsko-ameriškega srečanja.

Že pred odhodom iz Tokia je Koizumi dal vedeti, da Japonska v nasprotju z ZDA podpira Kjotski protokol o ukrepih proti podnebnim spremembam. Kot je napovedal, bo Busha zaprosil, naj ZDA sodelujejo v boju za zmanjšanje emisij plinov, ki povzročajo učinek tople grede. Ena od tem pogovorov bo prav gotovo japonska zaskrbljenost nad ameriškimi načrti za izgradnjo protiraketnega ščita. Bush in Koizumi naj bi se tudi dogovorila za oblikovanje dveh delovnih skupin, ki se bosta ukvarjali z varnostnimi oziroma gospodarskimi vprašanji.

Pred vrhom skupine G-8, ki bo od 20. do 22. julija v Genovi, bo Koizumi obiskal še London in Pariz, kjer se bo srečal z britanskim premierom Tonyjem Blairom in francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom.

  • Splošen
  • Goran Bojčevski
  • Rade Šerbedžija
  • Svetlana Zaharova
  • Od čardaša do valčka
  • Večer Puccinijeve glasbe
  • Hamo
  • Vlado Kreslin
  • Trip to Las Vegas
  • Orkester Sv. Cecilija
  • Tosca
  • Nesrečniki
  • Otello
  • Maksim Vengerov
  • Martha Argerich
  • Dunajski filharmoniki