AIS se zdi enako nedopusten način, kako predstavniki oblasti dnevno obveščajo javnost o ilegalnih prestopih meje in begunski problematiki. Poročanje, ki je bolj podobno beri lova na podivjane in stekle živali, kot pa soočanju s človeško tragedijo, begunce in migrante dodatno dehumanizira in podpihuje nestrpnost v javnosti. Neposreden rezultat te nestrpnosti je reakcija ljudi, ki prebivajo v okolici namestitvenih centrov za tujce.
Obremenitev za proračun, nalezljive bolezni in epidemije so stalnica v izrazoslovju v zvezi z begunci in migranti. Ocenjevati položaj s takimi besedami je prenapihnjeno, menijo v AIS in dodajajo, da se ne omenja tega, da so države, iz katerih ti ljudje prihajajo, kršiteljice človekovih pravic. Minister za notranje zadeve poudarja pojme, kot so zloraba azila in celo ogrožanje nacionalne varnosti. Ob 14 priznanih statusih azila in ob razmerah, v katerih ljudje živijo, se bolj kot pojem zlorabe azila zdi utemeljen pojem zlorabe s strani države, še piše v sporočilu AIS.
Slovenija je dolžna reševati vprašanje beguncev in migrantov tako, da spoštuje človekove pravice. Zdi pa se, da tudi nova vlada rešuje vprašanje po načelu, če beguncev in migrantov ne spustimo v državo, potem begunstva za nas ni. Slovenija se deklarira kot država, ki je demokratična, to pa vključuje tudi strpnost do tujcev. V AIS menijo, da državni uradniki z nekaterimi izjavami podpihujejo ksenofobijo in rasno nestrpnost. "Država ni demokratična takrat, ko se kot taka deklarira v pravnih aktih, ampak takrat, ko načela demokratičnosti tudi dejansko izvaja in ko vsem ljudem enakopravno zagotavlja varstvo človekovih pravic," so še zapisali v AIS.