
Davčni utajevalci so te dni na udaru marsikje. V Evropi teče debata o tem, kako omejiti odtekanje denarja v davčna nebesa, z davčnimi praksami, ki bi jih bilo treba preprečiti, pa se ukvarjajo tudi Američani.
In kdo je na vrhu njihovega seznama? Po nekaterih ugibanjih naj bi največ davkov utajilo znano in priljubljeno podjetje Apple, znano kot izdelovalec iPhonov, iPadov, osebnih računalnikov in druge zabavne elektronike.
Družba se po mnenju preiskovalnega odbora ameriškega senata ni posluževala običajne prakse utaje davkov, ki pomeni nakazilo denarja v katero od davčnih oaz, ampak naj bi v ta namen po svetu ustvarila učinkovito mrežo povezanih družb, ki so imele le vodje, ne pa tudi zaposlenih. Tako naj bi se izognili plačilu milijard dolarjev davkov, še sumijo v ameriškem senatu.
Pri Applu pa pravijo, da se družba nekako pač mora zaščititi pred 35-odstotnim ameriškim davkom in da so le tako zaslužek iz tujine lahko uporabili za raziskave in razvoj podjetja v ZDA in v tujini.
Objavili so tudi pričanje direktorja družbe Tima Cooka pred kongresom. Ta je stopil v bran davčni politiki podjetja in pozval k spremembi zakonodaje. Kot je dejal, Apple ni storil nič narobe. "Apple je najbrž med podjetji največji davčni plačnik v ZDA, samo lani smo davčni upravi plačali skoraj 6 milijard davkov," je dejal in dodal, da je družba torej prispevala en dolar na vsakih 40 dolarjev, ki jih ameriška davčna uprava pobere od podjetij, oziroma okoli 30 odstotkov. Nasproti temu podatku sicer stoji številka preiskovalcev, ki trdijo, da je Apple oblastem zamolčal kar 74 milijard dolarjev.
Podjetje je senatorjem opisal kot gonilni stroj gospodarske rasti in opozoril na Applovo politiko, v skladu s katero s selitvijo proizvodnje nazaj v ZDA tam odpirajo delovna mesta. "Apple deluje v skladu z zakonodajo te države, prav tako plačuje vse zahtevane davke, tako doma kot v tujini," je zatrdil Cook.
Prav tako je branil odločitev družbe, da za nakup lastnih delnic vzame visok kredit, namesto da bi uporabila del od okoli 100 milijard evrov, ki jih hrani v tujini. Kot je povedal Cook, so v družbi ocenili, da je za delničarje bolj ugodno, če se v ta namen najame posojilo z okoli 2-odstotnimi obrestmi, kot v ZDA vrniti v tujini naložena sredstva, ki bi jih doletel 35-odstotni davek.
Je pa Cook precejšen del pričanja porabil tudi za lobiranje za spremembe. Kot je dejal, je trenutna zakonodaja namenjena industriji, ne pa visoko tehnološkim podjetjem, ki bi jih bilo treba močno razbremeniti, če želijo ostati konkurenčni igralci na globalnem trgu.
Zaslišanje Appla je sicer del preiskave senata, ki še vedno poteka, lani pa so o svojih davčnih praksah že pričali predstavniki Microsofta in HP. V Veliki Britaniji prav tako v zvezi z davčnimi utajami na primer preiskujejo Google, Starbucks in Amazon, indijska vlada pa se je obregnila ob poslovne prakse Googla, Samsunga, Nokie in Infosysa.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.