Vrsta demokratov je namreč proti zavlačevanju. Ashcroft je med zaslišanjem pred senatom sicer obljubil, da bo spoštoval vse zakone, celo pravice do abortusa, pravice gayev in zakone o kontroli nad orožjem. Republikanci trdijo, da mu je treba verjeti, veliko število demokratov pa dvomi. Ne verjame pa mu tudi močna koalicija okoli 200 liberalnih manjšinskih skupin, skupaj z Nacionalno organizacijo za ženske. Demokratski senator Edward Kennedy iz Massachusettsa je včeraj prebral 30-stransko izjavo proti Ashcroftu.
Predsednik ZDA George W. Bush pa se je včeraj prvič po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Putinom. Predsednika sta v pogovoru podprla racionalne rešitve odprtih vprašanj, ki bodo sprejemljive za obe državi. Po navedbah ruskih virov sta se Putin in Bush med pogovorom dotaknila tudi primera nekdanjega svetovalca v Kremlju Pavla Borodina, ki je trenutno priprt v ZDA. Putin je izrazil upanje, da bodo za primer našli rešitev, ki bo "v skladu s humanitarnimi načeli in z zakonom". Kot so sporočili iz Kremlja, je Bush z razumevanjem sprejel željo ruskega predsednika. Putinove besede so se tokrat bistveno razlikovale od prvih stališč Moskve po Borodinovi aretaciji. Rusko zunanje ministrstvo je namreč kmalu po aretaciji zahtevalo "takojšno osvoboditev" Borodina. Borodina, generalni sekretar zveze Rusija-Belorusija, ki ga Švica išče zaradi domnevnega pranja denarja, so 17. januarja aretirali na newyorškem letališču JFK. Švicarski pravosodni organi so izdali mednarodno tiralico za Borodinom zaradi pranja denarja v t.i. aferi Mabetex. Mabetex je švicarsko podjetje, ki naj bi nakazovalo podkupnine več bližnjim sodelavcem nekdanjega predsednika Borisa Jelcina.
Putin je minuli teden izrazil upanje za konstruktivno sodelovanje z novo ameriško administracijo. Eno od vprašanj, o katerih imata državi različno mnenje, je predvsem izgradnja ameriškega protiraketnega ščita, ki mu Rusija ostro nasprotuje. Po mnenju ruskega predsednika bi namestitev protiraketnega ščita povzročila "nepopravljivo škodo v mednarodnih odnosih". Sicer pa se je danes tudi ruski zunanji minister Igor Ivanov prvič pogovarjal z ameriškim kolegom Colinom Powellom. Ivanov in Powell sta se dogovorila za skorajšnje srečanje, druge podrobnosti pogovora pa za zdaj niso znane.