"Dobro delo. Dobrodošli na postaji", je izjavil član druge stalne posadke na MVP James Voss. "Hvala, Jim. Veseli smo, da smo tukaj", mu je odgovoril poveljnik Atlantisa Lindsey.
Preden so se začele priprave na nedeljski vesoljski sprehod in preden so najpomembnejši tovor prenesli iz enega plovila v drugo, je poveljnik MVP, ruski kozmonavt Jurij Usačov, goste seznanil s kratkimi varnostnimi navodili. Astronavtki Susan Helms in Janet Kavandi bosta pred zahtevno operacijo preizkusili daljinsko vodeni mehanični roki MVP in Atlantisa.
Združitev raketoplana s postajo so načrtovali ob 4.53 po srednjeevropskem času. Atlantis se je MVP približeval od spodaj in zadaj nato pa se je združil z združevalnim mehanizmom na adapterju PMA-2, ki je na zadnjem delu ameriškega znanstvenega modula Destiny. Raketoplan je vodil vesoljski veteran Lindsey. Ameriška vesoljska plovila namreč nimajo sistema za samodejno združitev.
Tokratna združitev z MVP je deseti obisk postaje z raketoplanom odkar so ZDA, Rusija, Evropa, Kanada in Japonska novembra 1998 z izstrelitvijo modula Zarja začele sestavljati vesoljsko postajo, ki uradno še vedno nima imena.
Pri namestitvi novega modula bodo na MVP prvič uporabili novo kanadsko mehanično roko Canadarm-2 brez katere naloge ne bi mogli izpolniti. Hkrati bo iz Atlantisa potekal prvi vesoljski sprehod astronavtov Michaela Gernhardta in Jamesa Reillya.
Ista dvojica bo med drugim vesoljskim sprehodom, ki bo v torek, na Quest pritrdila štiri rezervoarje s kisikom in dušikom, ki ju bodo potrebovali med izstopi vesoljcev iz MVP.
Gernhardt in Reilly bosta v četrtek izstopila še tretjič, tokrat prvikrat skozi Quest. Med sprehodom bosta preverila, če je vse pravilno pritrjeno in preizkusila novo pridobitev MVP, modul Quest, ki bo omogočal izstope v vesolje v ameriških in ruskih skafandrih neodvisno od raketoplanov. Doslej so bili mogoči le izstopi v ruskih skafandrih.
Atlantisa se bo prihodnjo soboto ločil od MVP in 23. julija pristal na Cape Canaveralu.