Špela Lobe

154 milijonov rešenih življenj s cepljenjem: Kakšna je vloga Slovenije?

30. 04. 2025 18.01

V zadnjih 50 letih je cepljenje rešilo 154 milijonov življenj. To je šest življenj vsako minuto ob evropskem in svetovnem tednu cepljenja sporoča Svetovna zdravstvena organizacija. Zaradi cepljenja v Sloveniji ni več otroške paralize, davice, rdečk, mumpsa. Se pa Slovenci za cepljenja, ki niso obvezna, še vedno odločajo manj kot drugi Evropejci. Medtem ko do milijonov otrok na svetu cepiva sploh ne pridejo.

Kakšne bodo kazni za lastnike, ki svoje pse zapirajo v kletke?

28. 04. 2025 19.58

Od 1000 do 1600 evrov kazni za lastnike, ki svoje pse zapirajo v kletke. To med drugim predlaga novela zakona o zaščiti živali, ki jo je vlada poslala v državni zbor. Spremembe čakajo tudi zavetišča za živali, ki jih bo, če bo zakon sprejet, poleg občin financirala tudi država. In obvezno bo postalo tudi čipiranje mačk in uvedba rejništva za živali. Je vse to izvedljivo?

'Vsaka nenadna sprememba v vedenju nam govori, da se z otrokom nekaj dogaja'

17. 03. 2025 16.22

Na eni od slovenskih srednjih šol se je zgodil poskus samomora. V isti regiji so v zadnjem obdobju obravnavali še en podoben primer, je potrdila Policija. Klinična psihologinja poudarja, da so stiske mladostnikov v obdobju adolescence pogoste in v nekaterih primerih zelo izrazite, ključno pa je, da pravočasno poiščejo pomoč. Na spremembe v vedenju morajo biti pozorni tudi starši. "Vsaka nenadna ali bolj intenzivna sprememba v vedenju otroka nam govori o tem, da se z njim nekaj dogaja, kar ne obvladuje dobro," pojasnjuje dr. Mateja Hudoklin.

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?

15. 03. 2025 09.05

Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

Funkcijska nevrološka motnja: pot do diagnoze traja več let

14. 03. 2025 20.36

Motnje gibanja, tresenje, težave z vidom, spominom. Vse to doživljajo bolniki s funkcijsko nevrološko motnjo, ki pa so bili v zgodovini pogosto deležni različnih diagnoz. V antičnih časih so bolezen povezovali z nadnaravnimi silami, kasneje so ji rekli histerija in jo zdravili s psihoanalizo. Sodobna medicina ve, da je funkcijska nevrološka motnja resna in precej pogosta nevrološka bolezen, ki je posledica nepravilnega delovanja živčnega sistema. A ker so izvidi slikovnih in drugih preiskav teh bolnikov povsem normalni, tudi danes prepogosto hodijo od zdravnika do zdravnika, pot do diagnoze pa lahko traja več let.

Akcija cepljenja proti HPV: 'Šeraj ljubezen, ne bolezen'

01. 03. 2025 11.10

"Šeraj ljubezen, ne bolezen." S tem sloganom Nacionalni inštitut za javno zdravje študente in študentke vabi k akciji cepljenja proti HPV, virusu, ki lahko povzroči določene vrste raka tako pri ženskah kot pri moških. Akcija bo potekala prihodnji torek v petih univerzitetnih mestih.

Nova metoda povečanja prsi tudi v Sloveniji: poseg traja manj kot pol ure

01. 03. 2025 09.22

Tudi v Sloveniji si boste ženske, ki si želite lepših prsi, odslej lahko privoščile poseg, ki traja manj kot pol ure, kirurg pa ga lahko izvede kar v lokalni anesteziji. Gre za postopek povečave prsi, ki ga ponekod v tujini opravljajo že nekaj let, pri nas pa je novost. Kirurg vsadek vstavi s posebnimi pripomočki skozi minimalen rez. Ta metoda zato obljublja hitro okrevanje ter manj bolečin in brazgotin na prsih kot pri klasičnem posegu. Prvo operacijo z novo metodo smo spremljali tudi z našo kamero.

Pljučnice in težave z ledvicami. Zaskrbljujoča diagnoza za 88-letnega človeka

24. 02. 2025 18.34

Zdravje papeža Frančiška ostaja kritično. Zadnje novice iz Vatikana in Rima so sicer skope, sveti oče naj bi še vedno potreboval kisik, ki mu pomaga pri dihanju. Pljučnica je v tem starostnem obdobju izredno nevarna bolezen z visoko stopnjo smrtnosti, pravi infektologinja Mateja Logar. Ob starosti so dodatni dejavnik tveganja tudi pretekle pljučne bolezni.

Zimska depresija: kakšni so znaki in kdaj poiskati pomoč?

16. 02. 2025 18.30

Od štiri do šest odstotkov populacije se v teh mesecih sreča s takoimenovano sezonsko razpoloženjsko motnjo, znano tudi kot zimska depresija. Zanjo je značilno vsakoletno doživljanje depresivne epizode v zimskih mesecih, ki pa se ponavadi konča spomladi ali poleti. Najpogostejša je v skandinavskih državah, kjer za njo trpi kar desetina ljudi.

Svitu sta odpovedali obe ledvici, a upanje je v revolucionarnem zdravljenju

16. 02. 2025 12.10

Ste že slišali za atipični hemolitično - uremični sindrom oziroma AHus? Gre za zelo redko sistemsko bolezen, ki je posledica napake v delovanju obrambnega sistema telesa. Začne se nenadno, lahko kadarkoli v življenju, povzroča pa odpoved ledvic in drugih organov. Za to redko boleznijo se v Sloveniji zdravijo le trije otroci. Med njimi šestletni Svit, ki je pred dobrim letom čez noč hudo zbolel, namesto na težko pričakovane počitnice pa odšel na urgentno zdravljenje v bolnišnico. K sreči imamo v Sloveniji v zadnjih letih za to bolezen na voljo revolucionarno, a dolgotrajno zdravljenje, ki preprečuje tudi nevarne ponovitve bolezni.

Štiri skodelice kave na dan za nižje tveganje raka

18. 01. 2025 08.11

Dobra novica za vse ljubitelje kave. Ne le da kava ne škoduje, celo zelo koristi. Lani je Mednarodni konzorcij za epidemiologijo raka glave in vratu objavil posodobljene podatke. Uživanje več kot štirih skodelic kave na dan je povezano s 17 odstotkov nižjo pojavnostjo raka glave in vratu. Kava zmanjšuje tudi tveganje za nekatere druge rake, prav tako pa ni škodljiva za srce.

Se z zdravim življenjskim slogom lahko izognemo težavam v menopavzi?

18. 01. 2025 07.00

Menopavza običajno nastopi okrog 50. leta. A marsikatera ženska se z utrujenostjo, motnjami razpoloženja, nespečnostjo in drugimi težavami, ki so posledica nihanja hormonov, srečuje že kmalu po ali celo pred 40. letom, v obdobju perimenopavze. Kako z zdravim življenjskim slogom poskrbeti, da bo težav v perimenopavzi in menopavzi čim manj, smo se pogovarjali s strokovnjakinjo za gibanje in trenerko Alenko Ružič Jovović, ki nam je zaupala tudi svojo izkušnjo s tem življenjskim obdobjem.

Zdrav življenjski slog v novem letu: 'Prvi cilj je sprememba navad'

04. 01. 2025 07.00

Zabave, druženja, ob tem pa mize, polne dobrot, kozarček več kot običajno. Veseli december pogosto prinese tudi kakšen dodaten kilogram telesne teže, z novim letom pa se marsikdo odloči za hitro in strogo dieto, ki običajno na dolgi rok ne učinkuje. V Zdravstvenem domu Ljubljana pripravljajo delavnico Zdrava mera, kjer udeleženci hujšajo počasi, s spremembo življenjskega sloga. Lansko leto se je delavnice udeležilo 120 udeležencev, med njimi je bil tudi naš sogovornik.

Dojenje štiriletnikov in petletnikov: kaj pravijo pediatri?

04. 01. 2025 10.34

Materino mleko je najboljša hrana za dojenčka, pravita NIJZ in Svetovna zdravstvena organizacija, a predvsem dolgotrajno dojenje spremljajo tudi številni tabuji. Vedno več domačih in svetovnih zvezdnic javno govori o dojenju svojih malčkov, starih tri, štiri, tudi pet let. V svetu je ena takih estradnica Tamara Ecclestone, ki je še dojila svojo skoraj petletno hčerko, pri nas pa igralka Ana Dolinar, ki doji svojega petletnega sina. Za nas je o dojenju malčkov v tandemu spregovorila pevka Maja Prašnikar. Kaj pa pravijo pediatri? Je dojenje – ob vseh svojih koristih – lahko tudi predlogo?

Po osmih letih dialize prejela prašičjo ledvico: 'To je nov začetek'

21. 12. 2024 08.15

53-letna ženska iz ameriške Alabame je po osmih letih dialize z eksperimentalnim posegom prejela prašičjo ledvico. Je peta Američanka, ki je dobila gensko spremenjen prašičji organ. Njeni predhodniki so v dveh mesecih po prejemu prašičje ledvice ali srca izgubili življenje. 53-letnica je v boljšem zdravstvenem stanju, zato se bo, če bo njeno telo ledvico zavrnilo, lahko vrnila na dializo.

Dobri medosebni odnosi imajo na zdravje celo večji vpliv kot genetika

21. 12. 2024 08.15

Ste vedeli, da dobri odnosi in druženje z najbližjimi in prijatelji podaljšuje življenje? Ena od obsežnih študij je pokazala, da kakovostni, pristni odnosi prepolovijo tveganje za prezgodnjo smrt. Druga dolgoletna raziskava pa ugotavlja, da imajo dobri odnosi celo večji vpliv na zdravje kot genetika. Praznični december je torej tudi priložnost za krepitev pristnih odnosov in s tem tudi našega zdravja.

Matic z redko gensko boleznijo, zdravilo pa vrtoglavih 3,2 milijona evrov

14. 12. 2024 09.25

Ali Slovenija, pa tudi druge evropske države ne zmorejo slediti bliskovitemu razvoju genskih terapij? Starši še enega otroka s kruto gensko boleznijo morajo za revolucionarno zdravilo denar zbrati sami. Sedemletni Matic ima Duchenovo mišično distrofijo. Ti otroci zaradi propadanja mišic najkasneje pri 12 letih pristanejo na invalidskem vozičku, s časom paralizirani od vratu navzdol. Slabenje srčne in dihalnih mišic pa vodi v prezgodnjo smrt, zdravila do nedavno ni bilo. Zdaj pa za te otroke končno obstaja upanje. Genska terapija, ki so jo odobrili v ZDA. V Evropi še čaka na zeleno luč, a le za otroke do sedmega leta starosti. Matičeva edina možnost je torej pot v ZDA, a zdravilo stane vrtoglavih 3,2 milijona evrov.

Za svoj videz zapravila že več kot 900 tisočakov, načrtuje že nove posege

14. 12. 2024 07.00

V svetu slavnih svetovne zvezdnice milijone zapravljajo za lepotne operacije. Nedavno je norveški Playboy za najbolj popolno žensko na svetu razglasil brazilsko manekenko, ki je za svoj videz zapravila že več kot 900 tisoč evrov, načrtuje pa že nove posege. Pri nas tako visokih zneskov v lepotni kirurgiji ni, pravi priznani kirurg Uroš Ahčan, v Združenih državah Amerike pa nekateri kirurgi samo za obrazni lifting računajo 200 tisoč evrov.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo: obsežen postopek in dolge čakalne vrste

27. 11. 2024 20.26

Kje so meje sodobne medicine? V porodnišnici v Skopju je svojega prvega otroka rodila 61-letna ženska, ki je zanosila z biomedicinsko pomočjo z lastnimi celicami. Pri nas je Ustavno sodišče pred leti odpravilo starostno omejitev pravice do umetne oploditve. Kljub temu strokovne smernice in izkušnje kažejo, da je pomoč z umetno oploditvijo z lastnimi jajčnimi celicami po 45. letu večinoma neuspešna in je zato večinoma ne izvajajo. Ena najstarejših porodnic pri nas, šlo je za spontano zanositev, pa je bila stara 51 let, se spominjajo ginekologi.

Na obisku pri desetmesečnih četvorčkih

23. 11. 2024 06.00

Bili smo na obisku pri četvorčkih, ki so se v začetku leta rodili v ljubljanski porodnišnici. Marko, Matej, Jovan in Luka imajo 10 mesecev in so iz drobnih nedonošenčkov zrasli v živahne dojenčke. Družina Petrović, ki se je čez noč povečala s treh na sedem članov, je morala svoje življenje povsem prilagoditi. Že odhod na sprehod je zdaj pravi podvig, pripovedujeta starša, ki sta se sicer pred nekaj leti k nam preselila iz Banjaluke. Kljub izjemno tvegani nosečnosti in porodu – dojenčki so bili rojeni dobra dva meseca prezgodaj – pa je najbolj pomembno, da so zdravi, razvojno pa lepo dohitevajo vrstnike.

Srednješolec zaradi nikotinske vrečke dobil epileptični napad

22. 11. 2024 20.24

Novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronski cigareti, so med mladostniki vedno bolj popularni. Narašča tudi uporaba brezdimnih izdelkov, kot so snus, fuge, tobak za žvečenje, nikotinske vrečke, opozarjajo na Nacionalnem inštitut za javno zdravje. Ena od posledic uporabe teh izdelkov pa je lahko celo epileptični napad. In prav to se je po uporabi nikotinske vrečke z izredno visoko koncentracijo nikotina, zgodilo srednješolcu, katerega mama zdaj opozarja druge starše - ti izdelki niso nedolžni.

Kako izgleda delovni dan pediatričnega radiologa?

08. 11. 2024 20.26

Od ultrazvoka trebuha zaradi suma na vnet slepič, do obravnave nedonošenega novorojenčka, ki je ob rojstvu doživel možgansko krvavitev. Pa magnetna resonanca v nosečnosti, s katero sodobni radiologi ugotavljajo hujše nepravilnosti v razvoju ploda. Kako delovni dan poteka za pediatričnega radiologa Domena Pluta?

Bodo ukrepi ministrstva za zdravje ustavili odhode radiologov iz javnih bolnišnic?

29. 10. 2024 20.01

Za magnetne resonance v bolnišnicah in pri koncesionarjih bo ZZZS plačal petino, za CT preiskave pa za desetino manj denarja. Ob tem naj bi ministrstvo omejilo še obseg teh radioloških preiskav. Gre za dva ukrepa, ki bi tudi koncesionarjem vzela precej denarja in dela, zato računajo, da bo iz javnih bolnišnic odhajalo manj radiologov. V nekaterih bolnišnicah so ukrep v minulih dneh že podprli. Koncesionarji pa pravijo, da to zanje pomeni konec vseh investicij. Bo torej vse to skrajšalo ali podaljšalo čakalne dobe?

Štefan Hadalin o perfekcionizmu, pritiskih in izgorelosti v športu

26. 10. 2024 07.00

Vedno več vrhunskih športnikov javno govori o izgorelosti, depresiji, paničnih napadih, ki spremljajo njihovo profesionalno kariero. S težavami v duševnem zdravju se soočajo olimpijski, svetovni prvaki. Plavalec Michael Phelps, nekdanja alpska smučarka Lindsey Vonn, teniška igralka Naomi Osaka. Pa večkratna olimpijska prvakinja, gimnastičarka Simone Biles, ki je o svojih težavah zapisala: "Včasih se počutim, kot da je na mojih ramenih breme vsega sveta." Pri nas je o tem ob koncu kariere javno spregovoril nekdanji vrhunski alpski smučar, dobitnik srebrne medalje na svetovnem prvenstvu. Tokrat v iskrenem pogovoru o perfekcionizmu, visokih pričakovanjih, pritiskih vrhunskega športa. Ter o tem, kako je vse to vodilo v izgorelost in depresijo ter zato v prezgodnji konec profesionalne smučarske poti.

Oživljanje: znanje, ki lahko rešuje življenja

16. 10. 2024 20.25

Bi znali pomagati osebi, svojcu, prijatelju ali neznancu, ki je doživel srčni zastoj? V Sloveniji srčni zastoj doživi več kot 1500 oseb letno. K preživetju največ prispevajo prav očividci, ki znajo pravilno ukrepati v prvih petih minutah. V Simulacijsko izobraževalnem centru Zdravstvenega doma Ljubljana zato vsak dan organizirajo tečaje temeljnih postopkov oživljanja in prve pomoči.

'Samo opravičilo predsednice DZ ne koristi ne Anžetu, ne Aneju in ne meni'

15. 10. 2024 18.50

Kdaj bodo starši otrok s posebnimi potrebami dobili pomoč pri skrbi za otroke? Za to se borijo že več kot 10 let, a jim nobena vlada doslej ni pomagala. Do polnoletnosti otrok so družine upravičene le do nadomestila za izpad rednega dohodka, saj mame večinoma ostajajo doma. A če na primer zbolijo, nege in skrbi za otroka ne prevzame nihče. Dve leti so že stare tudi obljube te vlade, ki pa je namesto zakonsko urejenih rešitev za vse, začela s projektom, ki bo pomoč omogočil le nekaj deset družinam.

Okvara rumene pege: 'Nisem dobro videla, črke so mi kar izginjale'

11. 10. 2024 20.21

Vsak četrti, ki je starejši od 65 let, se sooča s starostno okvaro rumene pege. Gre za okvaro, ki povzroča izgubo centralnega vida. Za eno od oblik te bolezni, neovaskularno starostno degeneracijo rumene pege, obstajajo učinkovita biološka zdravila, ki lahko bolezen zelo upočasnijo ali pa izgubo vida celo preprečijo.

'Mama si, ne glede na to, kako je otrok nastal'

11. 10. 2024 20.21

Pri nas ima vsak šesti par težave z zanositvijo. V primeru neplodnosti ženske, je edini način zanositve oploditev z biomedicinsko pomočjo z darovano jajčno celico. Jajčeca ustrezne anonimne darovalke tako oplodijo s partnerjevimi semenčicami, zarodek pa prenesejo v maternico prejemnice darovane celice. In takšna je tudi zgodba mlade mamice Pie, ki je pred tremi leti s pomočjo darovane jajčne celice dobila sinčka. Kljub napovedim zdravnikov, da najverjetneje nikoli ne bo spontano zanosila, pa se je dve leti pozneje zgodilo ravno to veliko presenečenje in prišla je še hčerka.

Stanovalci Masarykove: 'Smo na strani bolnikov. A da nas država izigrava, je višek'

01. 10. 2024 19.04

Bodo stanovalci stavbe na Masarykovi, ki stoji tik ob gradbišču novega onkološkega oddelka mariborskega kliničnega centra, in država vendarle našli skupni jezik? Za skupno mizo bodo sedli jutri zvečer. In neuradno naj bi država za odkup stanovanj ponudila 1700 evrov na kvadratni meter ter 36 odstotkov tako imenovane pravične cene. To je manj, kot pričakujejo stanovalci. A šef Urada za investicije v zdravstvu je pred srečanjem optimističen. Kako pa odgovarja stanovalcem, ki trdijo, da jih država izigrava in da je postopek tega odkupa – kot se je izrazil eden od njih – svinjarija?

Za sladkorno boleznijo zbolela mati, nato tudi hči

28. 09. 2024 21.15

Začenjamo z zgodbo mame in hčerke, ki dobro vesta, kako je, če brezskrbno otroštvo in mladost zaznamuje bolezen. Ana Sova je diagnozo sladkorna bolezen tipa 1 dobila pred skoraj tremi desetletji, ko je bila stara 17 let. Pred dvema letoma pa nov šok - zdravniki so sladkorno bolezen potrdili tudi pri njeni takrat 9 letni hčerki Sari. Ana je kljub bolezni tekla polmaratone, odločena pa je, da bo kar se da brezskrbno otroštvo omogočila tudi Sari.