Ana Boršič

Vrednost umetniških del robotke Aide presegla 1,2 milijona evrov
08. 04. 2022 18.54
Umetna inteligenca v zadnjih letih drastično spreminja potek naših življenj in nič drugače ni niti na področju umetnosti. Če ste mislili, da lahko portret naslika samo vrhunski slikar, ste se zmotili. V enem izmed londonskih muzejev lahko vaš obraz v pičlih 45 minutah naslika humanoidna robotka Aida. Njena kariera pa več kot očitno cveti. Vrednost prodanih umetniških del, ki jih je naslikala od leta 2019, je namreč že presegla 1,2 milijona evrov. Poleg tega bo prav kmalu odletela v Italijo, kjer bo svoja dela razstavila na slovitem Beneškem bienalu.

Obupani krajani Petrovč zahtevajo rešitve zaradi neprijetnega vonja
01. 04. 2022 18.50
Ste že kdaj odprli tetrapak pokvarjenega mleka? Verjetno ste in vonja ne moremo opisati kot ravno prijetnega. Krajani Petrovč vonj po kislem mleku vonjajo skoraj vsak dan. Ko odprejo okna, ko gredo na sprehod ali pa zgolj sedijo na terasi tamkajšnjega lokala in pijejo jutranjo kavo. Neznosen smrad se po Petrovčah širi že več kot desetletje, krivi pa naj bi bili odpadni materiali iz bližnje Mlekarne Celeia. Obupani krajani zahtevajo rešitve, saj si želijo čim prej ponovno dihati čist in svež zrak.

Skoraj tri mesece od skrivnostnega izginotja 27-letnega Mateja v Beogradu
25. 03. 2022 18.19
Skoraj tri mesece je že minilo od skrivnostnega izginotja 27-letnega Mateja Periša iz Splita, za katerim se je v Beogradu 31. decembra lani v zgodnjih jutranjih urah izgubila vsaka sled. V vsem tem času se je pojavilo nemalo teorij – nekateri so prepričani, da je utonil v Savi, iz katere so nazadnje potegnili neznano truplo, spet drugi verjamejo, da je Matej še vedno živ. Da je tako, upa predvsem njegov oče Nenad Periš, ki je po več kot dveh mesecih le stežka zapustil mesto, v katerem je izginil njegov sin, in se vrnil v Split.

Prebivalci Petrinje obljubam hrvaške vlade o obnovi mesta ne verjamejo več
21. 03. 2022 18.58
Verjetno se spomnite zgodnjega jutra v marcu leta 2020, ko je prebivalce večjega dela Slovenije iz postelj vrglo tresenje oken in pohištva – približno 100 kilometrov stran, v Zagrebu, kjer je bil epicenter potresa, pa je bilo medtem še veliko huje. V torek bosta minili natanko dve leti, a Zagrebčani so šele prejšnjo soboto dočakali rušenje prve v potresu poškodovane zgradbe v središču mesta. Prebivalci Petrinje pa se medtem 15 mesecev po potresu, ki je njihove domove skorajda zravnal z zemljo, sprašujejo, kdaj se bodo lahko po mestu varno sprehajali tudi oni.

Povpraševanje po zlatu vedno večje
09. 03. 2022 19.08
Ob divjanju cen energentov in vseh življenjskih potrebščin je jasno, da je naš denar vreden vedno manj. In spet smo pri vprašanju, kaj ohranja svojo ceno. Odgovor je očitno zlato, saj je povpraševanje po zlatu v zadnjem času rekordno. Ponudniki zlata komajda dohajajo povpraševanje, česa takega ne pomnijo, ponekod se zlata sploh ne da dobiti. Je tudi pri tem enako kot pri bencinskih črpalkah? Je odziv pretiran ali je nakup zlata zdaj v resnici pametna naložba in je treba pohiteti?

Pomoč živalim: Ukrajinka na poti v Slovenijo s 30 rešenimi mačkami
08. 03. 2022 18.32
Na poti v Slovenijo je Ukrajinka, ki bo s seboj pripeljala 30 prav posebnih mačk. Te bodo kmalu iskale dom v Sloveniji. Namreč, eden izmed obrazov vojne v Ukrajini so seveda številne živali, ki so ostale brez domov in svojih skrbnikov. Številni prostovoljci so tako priskočili na pomoč in jih začeli reševati iz Ukrajine v tujino, nekaj živali pa bo v prihodnjih dneh prispelo tudi v Slovenijo.

Več kot 35.000 žensk v Ukrajini z orožjem brani domovino
03. 03. 2022 18.18
Mogočnost in nevarnost dvomilijonske ruske vojske Ukrajincev ne upogne, Putinova želja po razkolu države prav tako ne. Ravno nasprotno, ukrajinski narod je v enotnosti združen kot še nikoli do sedaj. Za orožje so tako, poleg moških, morda prvič v življenju prijele tudi ženske. Te dni jih svojo domovino Ukrajino brani več kot 35.000. Tu so tudi študenti in upokojenci, ki se ne skrivajo v zakloniščih, temveč so odločeni, da bodo svojo domovino in svobodo branili do konca.

Zgodbe, ki jih piše vojna
01. 03. 2022 18.31
Vsaka vojna piše zgodbe – zgodbe tistih, ki v strahu za življenje za seboj pustijo vse, kar imajo. Nekatere pričajo o izgubi in obupu, spet druge o ljubezni in upanju. Ukrajinska vojna jih je v šestih dneh spisala že več kot 660.000 – torej toliko, kot je ljudi, ki so zbežali pred vojno. Med njimi tudi 80-letna babica, ki je svoj dom zapustila zaradi ljubezni do svojih vnukinj, ali pa zakonca, ki sta se na poljsko-ukrajinski meji ponovno združila s svojo hčerko.

Skrivnostno izginotje v Šanghaju: bankovce ukradle miši
23. 02. 2022 19.11
Iz Šanghaja prihaja zgodba o nenavadni kraji bankovcev v eni izmed tamkajšnjih trgovin. Zakonca – lastnika trgovine – sta ob prihodu ugotovila, da je ena od dveh vreč denarja, ki sta bili zaklenjeni v omari, skrivnostno izginila. Ker ključavnica omare ni bila poškodovana, okoliščine izginotja bankovcev pa precej skrivnostne, sta se odločila na pomoč poklicati policijo. In takrat se je začel eden izmed najbolj bizarnih lovov na nepridiprava.

Ministrstvo za infrastrukturo je pripravilo načrt gradnje nove hitre ceste proti Kočevju
17. 02. 2022 18.57
Večina tistih, ki ne živijo v Ribnici, Kočevju in ostalih okoliških občinah, se tem krajem zaradi dolge vožnje po regionalni cesti raje izogne. To pa ne velja za več kot 10.000 domačinov, ki se na delo dnevno vozijo v prestolnico. Jutra in popoldneve preživljajo v gneči, za pot do Ljubljane pa porabijo tudi do uro in pol. A to bi se v prihodnjih letih lahko spremenilo. Ministrstvo za infrastrukturo je namreč pripravilo načrt gradnje nove hitre ceste, s katero bi težavam tamkajšnjih prebivalcev končno pomahali v slovo.

Skupina mladostnikov v Sibiriji v škatli za jajca našla dojenčico
13. 01. 2022 18.39
Navdihujoča zgodba o preživetju pa prihaja iz Sibirije, kjer je skupina tamkajšnjih mladostnikov v škatli za jajca na minus 20 stopinjah Celzija našla le nekaj dni staro dojenčico. Deklica je skupino petih prijateljev, ki so se nič hudega sluteč odpravili na sprehod, nase opozorila z jokom. Golo naključje in seveda hitro posredovanje vseh prisotnih pa je preprečilo, da bi tamkajšnji mediji poročali o tragediji.

Bo težave z iskanjem stanovanj res rešila nova najemniška služba?
07. 01. 2022 19.07
Vse večja nočna mora, predvsem po večjih mestih v državi, postaja tudi iskanje cenovno dostopnega stanovanja za najem. Tako študenti kot tudi mlade družine in ostali posamezniki za iskanje porabijo tudi več mesecev. In tega se, kot pravijo, zavedajo tudi na Stanovanjskem skladu, kjer so z novim letom vzpostavili javno najemniško službo. Gre za nekakšno posredništvo med lastniki zasebnih stanovanj in najemniki – slednji bodo najem plačevali po neprofitni ceni, razliko pa bo prispeval Stanovanjski sklad.

Slovenci blestimo tudi na kinološkem področju
24. 12. 2021 18.57
Iz Slovenije prihajata psici Ella in Aura, ki sta pred kratkim postali svetovni prvakinji. Slovenci blestimo tudi na kinološkem področju. Izmed 28 ekip, ki jih sestavljajo samo najboljši iz vsake države, sta Jože in Tomaž s svojima psičkama pometla z vso konkurenco in slovensko kinologijo ponesla v sam svetovni vrh.

V nekdanjem skladišču soli Granda odprli praznično drsališče
15. 12. 2021 18.50
V Portorožu je že povsem praznično. Na idilični lokaciji so odprli drugo največje praznično drsališče v državi. Obiskovalci se bodo lahko na ledeno ploskev, ki stoji v nekdanjem skladišču soli Granda, podali vse do 15. januarja. Otroci bodo drsali brezplačno, odrasli pa bodo morali za uro drsanja odšteti dva evra. Za kako veliko drsališče gre?

Gorski reševalci oblekli Božičkova oblačila in razveselili otroke v jeseniški bolnišnici
09. 12. 2021 16.46
Ko se v gorah znajdemo v težavah, nam prvi na pomoč priskočijo gorski reševalci. No, tokrat so ti reševalno opremo pustili doma in za en dan oblekli Božičkova oblačila. Že tradicionalno so namreč v jeseniški bolnišnici obdarili otroke, ki decembrske dni preživljajo bolni v bolnišničnih sobah. Dimnik jeseniške bolnišnice je zatajil, zato so v zadnje nadstropje pediatričnega oddelka darila morali dostaviti drugače.

Prebivalci Reke že 26. leto zapored izdali svoj koledar
03. 12. 2021 19.06
Leto 2022 je že za ovinkom, z novim letom pa v paketu obvezno pride tudi nakup novega koledarja. Na trgu jih dobimo v vseh oblikah, velikostih in barvah, zato je izbira pogosto precej težka. Prebivalci hrvaške Reke težav z izbiro ne bodo imeli. 26. leto zapored je namreč izšel koledar z naslovom Reški fantje, kjer naslovnice mesecev v letu ne krasijo manekeni ali igralci, temveč čisto običajni domačini, ki jih srečujejo vsak dan. In letos so na vrsto prišli natakarji.

Z donacijami zbrali 10 ton sadja za zdravstvene delavce
02. 12. 2021 18.26
Za odpornost zdravstvenih delavcev v bolnišnicah je z veliko donacijo sadja poskrbelo 40 podjetij iz vse Slovenije. Ideja se je porodila podjetju e-Branjevka, poziv na enem izmed družbenih omrežij pa je presegel vsa pričakovanja. V dveh tednih so namreč zbrali več ton sadja, ki bo v prihajajočih dneh dostavljeno v prav vse bolnišnice, kjer se že mesece borijo za življenja tako kritičnih covidnih kot tudi vseh ostalih bolnikov.

Vse več trgovcev s polic umika pirotehnična sredstva
30. 11. 2021 18.50
Nemalo požarov povzročajo pirotehnična sredstva in skoraj zagotovo ste kakšen pok tu in tam v zadnjih dneh že lahko slišali. Pirotehnika je med ljudmi vse manj priljubljena in to, kot kaže, zaznavajo tudi večji trgovci, ki s svojih polic en za drugim umikajo pirotehnična sredstva. Takih novic so vesela predvsem društva za zaščito živali in tudi bolnišnice, ki vsako leto obravnavajo grozljive posledice uporabe pirotehničnih sredstev.

Z inovacijo mladih raziskovalcev bi lahko učinkoviteje zdravili raka in srčne bolezni
12. 11. 2021 18.24
Da je znanost tista, ki podira meje mogočega, so dokazali mladi inovatorji Univerze v Ljubljani. Prvo mesto v kategoriji mladih raziskovalcev je dobila inovacija, s pomočjo katere bomo v prihodnosti lahko še učinkoviteje zdravili raka in srčne bolezni. Inovacija predstavlja tudi nov preboj na področju genske terapije, s pomočjo katere bi lahko v prihodnosti razvijali še učinkovitejša zdravila in še varnejša cepiva. Gre za prototip elektroporatorja visokofrekvenčnih bipolarnih pulzov. Kaj to sploh je in kaj pomeni za prihodnost medicine?

Prekratka varnostna razdalja lahko stane življenja
05. 11. 2021 19.06
Kranjski policist ne počivajo, nedavno so namreč na gorenjski avtocesti ujeli voznika, ki je sicer upošteval omejitve hitrosti, povsem pogrnil pa je pri vzdrževanju varnostne razdalje, ki je tako rekoč ni bilo. Da bi prikazali, kako nevarno vožnjo si je privoščil, smo se odpravili tudi v Center varne vožnje na Vranskem in se s pomočjo preproste simulacije prepričali, kako pomemben je v prometu prav vsak meter.

Konji privezani na drevesa, brez primerne oskrbe, inšpektorji v tem ne vidijo težave
02. 11. 2021 19.24
Večmesečno zanemarjanje je bilo za konja Maxija preveč. Še preden sta ga v torek zjutraj obiskala inšpektorica in veterinar, ki bi se odločila o njegovi usodi, je Maxi umrl. Natalija Nedeljko, njegova skrbnica, je več kot teden dni vsako noč bedela ob njem in se na vse pretege trudila, da bi Maxija v družbi ostalih konj v društvu čakala lepa prihodnost. Takih zgodb, kot je Maxijeva, pa je v naši mali deželi na žalost veliko. Eden izmed odmevnejših primerov, o katerem smo poročali že pred tremi leti, so konji Janeza Saboleka iz okolice Komna. Pred leti jih je imel pod milim nebom sredi gozda več kot 50. In od takrat se, kot kaže, ni kaj dosti spremenilo, konjev je tam vedno več.

Noč čarovnic: zabave v maskah in rezljanje buč
29. 10. 2021 18.41
Če ima praznik vseh svetih tisočletno tradicijo, pa je precej novejša pogruntavščina, in to iz Amerike, noč čarovnic, na predvečer prvega novembra. A ker gre za zabavni dogodek, se je pri nas hitro prijel. Od rezljanja buč in obešanja duhcev za najmlajše, do mask in zabav za starejše. Kaj vse lahko počnete ob tem dogodku?

Nov vodni vir za preskrbo obalno-kraške regije bi zgradili v Brkinih, a ne brez zapletov
19. 10. 2021 18.27
Obalni župani že leta opozarjajo, da se slovenska obala s kraškim zaledjem sooča s hudim pomanjkanjem pitne vode. Izvir reke Rižane kot edini vodni vir za obalo namreč ne zadošča potrebam vsega prebivalstva. Ali bo voda pritekla iz pip prebivalcev slovenske Istre je – še posebej poleti – odvisno od količin, ki jih na slovensko obalo pošljeta sosednja Hrvaška in Kraški vodovod. Lokacija novega vodnega zajetja je sicer že določena, prav tako je potrjena izvedba prostorskega načrta, a brez zapletov ne gre.

Roglič na sprejemu: Ko vidiš takšno množico ljudi, ki navija zate, je vedno lepo
12. 10. 2021 18.58
Primož Roglič je natanko 11 tednov po veličastni zmagi na olimpijskem kronometru stopil med svoje sokrajane - najprej v domačem Kisovcu, nato v Zagorju. Še pred uradnim sprejemom je skupaj z županom simbolno odprl začetek nove kolesarske poti, ki bo nedvomno še povečala zanimanje za kolesarstvo v njegovi domači dolini. Ob prihodu v rojstno vas so vihrale zastave, odmevali kriki navdušenja, kraj pa je prekrila zlata barva.

Iskreno zanimanje za počutje drugih je izjemnega pomena za duševno zdravje
08. 10. 2021 19.14
Kdaj ste nazadnje nekoga z iskrenim zanimanjem vprašali, kako si? V nedeljo obeležujemo svetovni dan duševnega zdravja in ob tem pomembnem dnevu so moči združili v društvu študentov psihologije. Letošnja tema pa nasilje. V prihajajočih dneh se bo tako zvrstilo kar nekaj dogodkov, njihov glavni namen pa je ozaveščanje in opolnomočenje tako žrtev kot tudi širše javnosti ob pojavu katere koli oblike nasilja. Svoji zgodbi sta z nami ob tej priložnosti delili tudi nekdanji žrtvi nasilja.

V primerjavi z letom 2020 letos umrlo več pešcev, velikokrat zaradi lastnih kršitev
06. 10. 2021 20.07
Da bo pot varna tudi za tiste, ki raje hodimo kot tečemo, tudi letos Agencija za varnost prometa v sodelovanju s policisti ozavešča o pomenu varnosti pešcev v prometu. Pešci namreč poskrbimo za kar nekaj prekrškov in kršitev, ki se lahko končajo tudi tragično. Statistika namreč kaže, da je največ pešcev v zadnjih štirih letih umrlo zaradi lastnega neupoštevanja cestno-prometnih predpisov, zato policisti do 10. oktobra pešce opozarjajo prav na njihovo lastno varnost.

V Sloveniji je lani pod pragom revščine živelo 254.000 ljudi
21. 09. 2021 18.39
O tem, da je s socialno državo, ki je tudi ustavna obveznost Slovenije, nekaj hudo narobe, poleg zdravstva priča tudi sveže poročilo računskega sodišča o uspešnosti zmanjševanja revščine pri nas. Pod pragom revščine – leta 2020 je bil postavljen pri 739 evrih na mesec – je lani živelo kar 254.000 ljudi. In to je samo eden izmed podatkov, ki bi pri najvišjih državnikih morali vklopiti vse alarme. Telefoni humanitarnih organizacij vsakodnevno pregorevajo, humanitarni delavci pa so prepuščeni samim sebi, saj tvornega sodelovanja z državo ni, opozarjajo. Predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel medtem svari, da si Slovenija kot socialna država takih številk ne bi smela privoščiti.

Narava letos do vinogradnikov kljub suši bila prizanesljiva
10. 09. 2021 20.10
Ko je v petek proti jutru večina še trdno spala, se je družina Slejko iz Dornberga pri Vipavi že pripravljala na letošnjo prvo trgatev. In bandima – tako, kot ji sami rečejo – ni navaden delovni dan, pač pa prav poseben praznik. Je dan, ko so ure in ure dela v vinogradu končno poplačane. Letina letos sicer ni ravno rekordna, se pa nad njo, kot pravijo, ne morejo pritoževati.

Smrad na Obali postaja neznosen, a občina zatrjuje, da ni strupen
08. 09. 2021 20.18
Po težavah s fekalijami v morju, ki so koprsko občino doletele tik pred pričetkom turistične sezone, se prebivalci Olma in Semedele zdaj soočajo še s smradom, ki v zadnjih mesecih postaja neznosen. Šlo naj bi za vodikov sulfid, plin, ki nastaja ob bakterijski razgradnji organskih snovi in je v visokih koncentracijah za ljudi zelo strupen, a na občini občane mirijo, da nevarnosti za zdravje ni.

Umoja: vas v severni Keniji, v katero moški nimajo vstopa
07. 09. 2021 16.28
Ste vedeli, da na svetu obstajajo tudi kraji, kjer živijo in vladajo samo ženske? Umoja je majhna vasica v severni Keniji, v katero moški nimajo vstopa. Matriarhalna vasica je nastala kot odgovor na fizične in psihične zlorabe žensk s strani moških in pomanjkanja pravic kenijskih žensk, ki jih v tamkajšnji kulturi tako rekoč nimajo. Zato so združile moči in si ustvarile svoj svet, v katerem se jim nikoli več ne bo treba bati za življenje.