Anamarija Krese

100-letni smučar, ki nima problemov
07. 03. 2023 11.54
Nekoč ga je iskala nemška policija, cevi ruskih pušk, pa tudi agenti slovenske tajne policije. Danes se zanj zanimajo predvsem mediji, tudi tuji. Je eden najstarejših aktivnih smučarjev na svetu. Kljub temu, da bo kmalu dopolnil 100 let, namreč ne izpusti niti enega lepega dneva zimske sezone za spuščanje po belih strminah.

'K vragu košarka, najpomembnejša je družina!'
20. 09. 2022 13.38
Stavek, ki ga je nekoč izrekel oče Eda Murića, sicer Edovemu bratu Dinu, ko je ta zaradi poškodbe kolena končal kariero košarkarja svetovnega formata. Družina je najmočnejša, pa hkrati tudi najranljivejša celica, iz katere človek črpa svojo pravo moč. To priznavajo tudi košarkarji slovenske reprezentance, ki se vedno radi, naj bo po porazu ali zmagi, vračajo v svoja družinska gnezda. Ker za vsakim uspešnim in profesionalnim športnikom stojijo tudi uspešne ženske, ki ustvarjajo varna družinska okolja, v katerih lahko očetje in možje brez sramu odvržejo svoje gladiatorske oklepe.

Medkulturni mediator – nov poklic prihodnosti
31. 05. 2022 11.14
Preseliti se v tujo državo ni lahko. Še težje je, če človek dobro ne razume niti jezika niti kulture in navad svojega novega doma. V podobni situacijski stiski se lahko znajde tudi tisti na nasprotni strani. Da ne bi prišlo do jezikovno kulturnih šumov, lahko iz zagate pomaga nekdo, ki razume obe strani – medkulturni mediator. To je poklic, ki je pri nas še precej svež, v tujini pa marsikje že stalna praksa. Opravlja ga lahko le človek, ki poleg jezika obeh strani pozna in razume tudi njuni kulturi, področje integracij, človekovih pravic, delovanje družbenih sistemov in podobno, hkrati pa premore tudi veliko mero empatije.

Rezai Mohammad Dawood pobegnil iz Afganistana, svoj drugi dom našel v Sloveniji
01. 03. 2022 19.45
Kot štirinajstletnik je iz rodne vasi na severu Afganistana zbežal pred revščino in političnim terorjem. 45 dni je trajala njegova pot čez puščave in gorske pregrade. Danes je devetnajstletni Rezai Mohammad Dawood perspektiven, mlad boksar in morda tudi prihodnji slovenski olimpijski kandidat, ki se ob vsakodnevnih treningih pridno šola in dela. Slovenija je pred petimi leti postala njegov drugi, Štajerska pa, kot se rad pošali, njegov prvi dom.

Dan z Anito Ogulin: Nekoč klicali za počitnice, danes za kruh in upanje
23. 02. 2022 15.46
S snemalno ekipo Preverjenega smo se odločili, da preživimo dan z Anito Ogulin. Tudi zato ker so zgodbe na papirju velikokrat napisane drugače, kot jih družine živijo v resnici. In ker se ljudje teh zgodb včasih ne zavedamo, pa v njih morda živijo družine poleg nas, v sosednji hiši, stanovanju ali bloku. Družine, ki se znajdejo v stiski, jo namreč raje zamolčijo. Ohranjajo fasado, ki jo zahtevata njihov ponos in družba.

Štiri utopitve še danes brez vseh odgovorov
25. 01. 2022 11.07
Matej Periš je ime, ki že dobre tri tedne polni predvsem hrvaške in srbske medije. 27-letni hrvaški študent in uspešen športnik, ki se je v noči pred silvestrovim s prijatelji zabaval v Beogradu, je po obisku enega od beograjskih lokalov izginil neznano kam, srbska policija pa je sprožila temeljito preiskavo. Mateja sicer za zdaj še niso našli. Je pa njegovo izginotje obudilo spomine na tragične dogodke, tako podobne tem v Beogradu, ko so pred dobrimi šestimi leti, v obdobju dobrega leta izpred lokalov, kjer so se zabavali, izginili trije mladi fantje v Mariboru in eden v Ljubljani, kasneje pa so jih našli utopljene v Dravi oziroma v Ljubljanici.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec
11. 01. 2022 12.14
Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

'Oddajamo le ljudem brez otrok in živali'
29. 12. 2021 06.00
Oddajamo le samskim osebam in parom. Tri najemnine vnaprej. Prijaviti se tu ne morete. Če želite, da vam najemno pogodbo podaljšamo še za enajst mesecev, plačajte več. To je le nekaj odgovorov oziroma ponudb, na katere pri iskanju stanovanja naletijo mnogi najemniki. In ker je povpraševanje večje od ponudbe, stanovanjski zakon pa je za marsikoga le mrtva črka na papirju, je trg na milost in nemilost prepuščen močnejšemu.

V Slovenijo na izganjanje hudiča tudi iz tujine
21. 12. 2021 14.53
Na novomeško škofijo se je v zadnjih dneh obrnilo nekaj zaskrbljenih vernikov. Slišali so, da naj bi bilo cepljenje povezano z delovanjem hudobnega duha. Eksorcist novomeške župnije pater Peter Vrabec je namreč pred časom nad ljudmi, ki so se k njemu zatekli po pomoč zaradi izgube duševnega miru po cepljenju, molil zarotilne molitve. Novomeški škof Andrej Saje je vsakršne dvome v cepiva zavrnil in takšno izganjanje hudega duha razglasil za zlorabo eksorcizma. Z ekipo Preverjeno pa so odkrito spregovorili tisti, ki jim je pater Peter Vrabec, kot pravijo, resnično pomagal v duševnih stiskah.

Padel z Malega Triglava in si polomil le nekaj reber
14. 12. 2021 10.46
To je zgodba o čudežu in neverjetnih naključjih. Je zgodba o mladeniču, ki je pred desetimi leti svoj notranji mir našel v premagovanju gorskih preizkušenj in ga po štirih skorajda zapravil. Ta mladenič je Dejan Grm, izkušen gornik in gorski tekač, ki cilje po brezpotjih dosega s hitrostjo in drznostjo, nekaterih njegovih rekordov pa ni presegel še nihče. Pred skoraj sedmimi leti se ga je oprijel sloves nespornega rekorderja, ko je govora o izobilju sreče v visokogorju.

Ko ljubitelji narave nevede morijo živali
30. 11. 2021 10.34
Ljudje radi hranimo živali. Hrano povezujemo z ljubeznijo. Na žalost pa lahko s tem namesto ljubezni "podarimo" tudi bolezen ali celo smrt. Na Velenjskem jezeru je zaradi zaužitja prevelike količine hrane pred mesecem poginilo nekaj labodov. Vzrok smrti je bila maščobna degeneracija jeter, kar je pogost pojav pri goseh, racah in labodih, ki pojedo prevelike količine človeške hrane, predvsem kruha. S podobnimi težavami, torej prekomernim hranjenjem vodnih ptic, se srečujejo v skorajda vseh slovenskih občinah, kjer je marsikje z odlokom že tako prepovedano hranjenje prostoživečih živali in so za to predpisane tudi globe.

'Jože, požen!'
16. 11. 2021 11.15
"Končno!" so pred tednom v Kranjski Gori, kjer so prvi doživeli letošnji sneg, rekli tisti, ki komaj čakajo zimsko sezono in 'ali pa tudi če ne' tisti, ki z obilnim snegom preteklega konca sezone, ko je padalo še maja, niso pozabili. Lanskoletne pozne pošiljke snega marsikdo ne more pozabiti, tudi ne na Kaninu, kjer so sicer odvisni od naravnega snega, a je bilo sedem metrov za njih malo preveč. A kot pravi direktorica smučišča Sončni Kanin Manuela Božič Badalič in hkrati tudi predsednica Združenja slovenskih žičničarjev, do odprtja zimske sezone res ni več daleč. Pa bo kaj drugačna od zadnjih dveh?

Namesto na Karibe na sodišče
09. 11. 2021 10.52
Veselili so se morja in sprostitve, dobili pa le morje težav in osiromašeno denarnico. Še ena od zgodb ogoljufanih turistov pri lucijski agenciji CFC Križarjenja, ki so vplačali po več tisoč evrov za sanjsko potovanje s potniško ladjo, nekaj dni pred predvidenim odhodom pa dobili sporočilo, da ne bo nič s počitnicami. Za to naj bi bil kriv koronavirus, denarja pa niso dobili nazaj niti po slabih dveh letih.

Žlahtni plin v Sloveniji vsako leto kriv za 120 smrti
02. 11. 2021 10.40
V lekarni v Novi vasi na Blokah so izmerili povišano koncentracijo radona, radioaktivnega plina, ki je takoj za kajenjem največji krivec za razvoj pljučnega raka. Lekarno so začasno zaprli, vanjo zdaj vstopajo le strokovnjaki za varstvo pred sevanji in delavci, ki bodo poskrbeli, da bo zadrževanje v teh prostorih varnejše. Pa je radon res tako nevaren plin? Ekipa Preverjenega se je z enim od strokovnjakom za varstvo pred sevanji odpravila na meritve v prostorih, v katerih sta poleg lekarne še pošta in knjižnica. Izkazalo se je, da so tudi v teh prostorih mejne vrednosti krepko presežene. Problematične pa niso le Bloke. Skoraj polovica Slovenije leži na območju, kjer je več radona oziroma ta prehaja v ozračje, kar 24 občin pa je kritičnih.

Biti brez službe je nekaj najhujšega v življenju
19. 10. 2021 11.27
"Samo jokaš na začetku. Navajen si bil delati, potem pa – konec. In potem iščeš in iščeš, vsi gledajo nate, kot da si len, nezainteresiran za službo, ti pa dobivaš samo negativne odgovore delodajalcev." To je le ena izmed zgodb in stisk brezposelnih ljudi, ki nočejo živeti na plečih države, ki bi radi bili koristni, a se jim vrata delodajalcev nenehno zapirajo pred nosom. Brezposelnost se pri nas sicer zmanjšuje že deveti mesec, kažejo podatki Zavoda RS za zaposlovanje. Se pa povečuje dolgotrajna brezposelnost. Statistika pa ne zajame množice ljudi, ki so lani in letos prejemali protikoronsko pomoč, kar je prikrita brezposelnost. Ne zajame niti tistih, ki so izgubili zaupanje v zavod in iščejo svoje možnosti za preživetje, niti ne zajame prekarnih delavcev. In teh navsezadnje ni malo, razlaga Tjaša Razpotnik Tomažin iz Verige dobrih ljudi. Na Zvezo prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje se namreč od začetka epidemije zgrinja vse več ljudi, ki so izgubili službo, ali pa delajo v nemogočih razmerah.

Matej Markovič in 24-letna Lana za en dan združila Slovence
05. 10. 2021 12.09
Podnevi in ponoči, v dežju, mrazu ali vročini – teče, plava in kolesari. Nekoč le zaradi premagovanja lastnih meja in za pokale svetovnih prvenstev, že dobrih deset let pa tudi za višje cilje. Matej Markovič je ekstremni športnik, triatlonec, osebni trener, nekdanji vojak, oče, predvsem pa humanitarec, ki združuje Slovence. Pred enajstimi leti se je odločil svojo strast osmisliti s pomočjo bližnjim in ustanovil športno-humanitarno društvo Vztrajaj – NEVER GIVE UP. To ima danes skoraj 10 tisoč sledilcev, podpornikov, ki so ta vikend znova stopili skupaj za dober namen. Za 24-letno Lano, navdušeno športnico, ki zaradi prometne nesreče zdaj ne hodi, ne govori in ne vidi.

Tri mesece po hudi letalski nesreči že načrtuje vrnitev na nebo
28. 09. 2021 10.15
S skoraj 300 kilometri na uro je v letalu strmoglavil proti tlom, treščil v vrhove dreves, zagorel in s hudimi poškodbami pri zavesti pričakal reševalce, bil šest tednov v komi, danes pa, le tri mesece po čudežno preživeti letalski nesreči, Miro Majcen, eden najbolj cenjenih koncertnih fotografov in ljubiteljski športni pilot, pravi: "V novo leto bom, upam, zakorakal brez tuje pomoči, se lotil izpitov za poklicnega pilota, jeseni pa me že čaka pomemben letalski miting."

V hribe po flancat in sekiro
21. 09. 2021 12.01
Vsako leto se v naše planine zgrne okoli 1,7 milijona ljudi. Tudi letošnja sezona ni bila izjema. In čeprav dnevi postajajo hladnejši, je še ni povsem konec. Do konca meseca, ob lepem vremenu pa še kakšen teden dlje, večina planinski koč ostaja odprtih, kljub temu pa se je o tem vredno prej pozanimati, še posebej pred odhodom na zahtevnejše ture. Od 161 planinskih koč jih svoja vrata sicer zapre 45, stalno je odprtih le 41, ob vikendih pa 75. Ena takšnih je tudi Krekova koča na Ratitovcu, ki je bila že večkrat v igri za najboljšo planinsko kočo, letos pa so ji planinci v kategoriji visokogorskih koč končno namenili zmago. Ekipa Preverjenega je izvedela, zakaj.

Romeo in Julija profesionalnega športa
14. 09. 2021 13.56
"Mogoče je res bolje, da partnerja nista v istem športu. Morda je tako lažje trenirati in voditi zvezo, ker se lahko včasih zgodi, da koga preveč boli ego – s tem imajo probleme predvsem moški," o uspešnem partnerstvu v profesionalnem športu razmišlja Janja Garnbret.

Ogenj požgal domačijo, a upanja ne
07. 09. 2021 10.22
Več kot stoletje na strmem pobočju na Osredku pri Krmelju stoji domačija Janovih, kjer je bilo vztrajnosti in ljubezni do kmetovanja dovolj, da se je preživelo. Na njej danes živita gospodar Valentin in njegov sin Robi, ki si kot mladi kmet iz vsega srca želi nadaljevati družinsko tradicijo, a jima je nesreča 17. julija prekrižala načrte. "Zabliskalo se je in močno počilo," se tistega popoldneva, ko je strela udarila v njihov hlev, spominja 21-letni Robi.

'Najhuje je, ko gledaš druge očete, kako se igrajo z otroki, ti pa se ne moreš'
17. 06. 2021 08.08
Zaspi z bolečinami, zbudi se z bolečinami in dan ni prav nič drugačen od njegovega začetka oziroma konca, ker cel mine v bolečinah. Tako svoje življenje preživlja Bojan že zadnjih pet let, oče treh otrok, ki je nekoč hodil v službo, skrbel za dom in družino, danes pa je odvisen od ženine pomoči. Sam se zaradi bolečin ne more ne oblačiti, ne slačiti, umivati, prazniti vrečko zaradi stome, mnogokrat potrebuje pomoč, da sploh vstane s postelje, na nogah preživi zelo malo časa, tudi sedeti velikokrat ne more zaradi bolečin v križu, trebuhu in stegnih, zato je zdaj njegova usoda postelja in razmišljanje, ki nikoli ne najde srečnega konca.

Eni v zakon odsmučajo, drugi se zapeljejo z motorjem, tretji pešačijo
08. 06. 2021 11.42
Če je maj mesec ljubezni, je junij mesec porok. V tem času namreč svoje življenjske odločitve potrdi največ parov. Med korono smo se Slovenci sicer manj poročali in tudi manj ločevali, kažejo podatki Statističnega urada Slovenije, marsikateri par je tako svoje zaobljube prestavil za več mesecev, zato ni presenetljivo, da se slavja po sproščenih ukrepih zdaj odvijajo kot po tekočem traku.

Izgorelost, prazen hladilnik, neplačani računi – kruta realnost žensk med korono
26. 05. 2021 08.38
Dobro leto po izbruhu koronavirusa je jasno, da bi lahko imeli družbeni in gospodarski vidiki pandemije dolgoročne posledice na enakost spolov. Doseženi napredek je ogrožen, poleg tega pa bi lahko situacija v revščino potisnila kar 47 milijonov deklet in žensk po vsem svetu, kažejo podatki, ki jih navaja Evropski parlament.

Invazija nevarnih glodavcev
25. 05. 2021 20.54
"Kamor koli stopiš, se usedeš, kar koli primeš, povsod same miši," o pravih mišjih invazijah zadnji mesec poročajo kmetje in gozdni delavci, med katerimi se povečuje tudi število obolelih z mišjo mrzlico. Vzrok za takšno namnožitev: bogat jesenski obrod žira in želoda, mila zima in razmeroma topel začetek pomladi. Ekipa Preverjenega se je odpravila v osrčje Trnovskega gozda, kjer je res vse gomazelo od sicer na prvi pogled ljubkih, a človeku zelo nevarnih glodavcev, saj so gostitelji človeku patogenega hanta virusa.

Nad zdravstvene delavce z grožnjami in žalitvami
04. 05. 2021 12.34
"Za svojega otroka tudi ubijam!" Tako je svoj telefonski pogovor z eno od pediatrinj končala nezadovoljna mati 17-letnika, ker ji ni uspelo izsiliti zdravniškega potrdila, da je njen sin zaradi morebitnih psihičnih posledic upravičen do nenošenja zaščitne maske. Zdravnica jo je prijavila policiji, ker je bila to njena dolžnost, pa tudi, ker jo je postalo strah zase in za svoje bližnje. To je le ena od zgodb, s katerimi se na Sekcijo za primarno pediatrijo obrača vse več pediatrov in pediatrinj, ki se znajdejo v konfliktnih situacijah z "vsevednimi" starši.

Prašičja kuga na pragu Slovenije
20. 04. 2021 11.54
Prašičjerejci so zadnjih deset let v stalnem strahu. Afriška prašičja kuga, bolezen, ki človeku ni nevarna, za prašiče in posledično tudi za to kmetijsko panogo, pa smrtonosna, se širi v vse več evropskih držav. Lani so bolezen pri divjih prašičih na novo zaznali v Nemčiji in Srbiji, pri domačih pa v Moldaviji in na Slovaškem. Pri nas sicer potrjenega primera okužbe še nimamo. Kljub temu pa je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi slabih razmer v sosednjih državah izdala sklep za začetek intenzivnega odstrela divjih prašičev, ki so eden od prenašalcev bolezni na domače prašiče.

Prostovoljci, ki poleg boljših ocen otrokom vračajo motivacijo in zaupanje vase
14. 04. 2021 06.00
Med epidemijo covida-19 je pri nas na samomor pomislilo desetkrat več otrok oziroma mladostnikov kot v letu 2015, s težavami v družini se jih je soočalo dvakrat več, s psihičnimi težavami pa štirikrat več kot pred petimi leti, kaže statistika klicev na TOM-telefon za otroke in mladostnike pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije.

Skrivnost uspešnih diet: najprej dieta v glavi, potem šele na krožniku
23. 03. 2021 12.45
38 odstotkov Slovencev je prekomerno hranjenih, 18 odstotkov debelih, kaže najnovejša raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje. V zadnjih dvajsetih letih imamo celo dva odstotka več debelih žensk, moških še enkrat toliko. In čas epidemije ni prav nič pripomogel k temu, da bi se statistika, ki sicer za zdaj ostaja v boljši polovici evropskega povprečja, ko je govora o prekomerno hranjenih in debelih, izboljšala. Ravno nasprotno.

V skromni hišici naleteli na lačne oči in skoraj že povsem strta upanje in voljo
17. 03. 2021 07.49
Sredi narave stoji hiša, ob kateri človek na prvi pogled podvomi, da v njej sploh kdo prebiva. Povsod gradbeni pripomočki, v tišini gozda pa se sliši le zgodnje spomladansko ptičje petje. Priznam, prepričana sem bila, da je naša snemalna ekipa Preverjenega zašla k "nekim sumljivim tipom", ki imajo to zidanico, od zunaj nevredno bivanja, le za kakšne občasne sumljive posle. Stereotipno razmišljanje, kajne? Potem pa se odprejo vrata in naenkrat se moje razbojniško gnezdo spremeni v pravljično hišico sredi gozda, ki potrebuje le dobre vile, da zamahnejo s čarobnimi paličicami in ji povrnejo trdnost in blišč. Iz nje namreč stopijo mama in dve hčerki. Vse zadržano nasmejane, rahlo v zadregi, kot so v zadregi vsi, ki se jim je težko sprijazniti, da potrebujejo pomoč in da sami ne zmorejo več naprej.

Mariborska čudežna dečka
09. 03. 2021 16.31
Nejc in Adam Kamplet sta brata, ki ju že od mladih nog druži posebno veselje – veselje do glasbe in igranja klavirja. In že ko sta pri petih letih sedla za klavir, je bilo jasno, da bo preigravanje klavirskih tipk postalo njun vsakdan, njuna strast in njuno življenjsko poslanstvo. Po skoraj dveh desetletjih postaja jasno, da se njune sanje uresničujejo, saj doma in po svetu že žanjeta pianistične uspehe. Ekipa Preverjenega je obiskala njun dom v Mariboru, kjer skorajda ni sobe, v kateri se ne bi našel kakšen klavir, pianino, kitara, flavta, trobenta ali kakšen drug inštrument.