AvtorBarbara

Razočarani navijači iz Berlina: 'Ob reprezentanci si, ko zmaguje in ko izgublja'
15. 09. 2022 15.54
Na tisoče navijačev je svoje načrte za ta konec tedna takoj po tekmi s Poljsko spremenilo. Čarterski poleti in avtobusi so bili pripravljeni za pot v Berlin na polfinalne in finale. Zdaj bodo mesta v dvorani zasedli poljski navijači. In naši? Mnogi v dvorani sploh niso mogli verjeti, kaj se dogaja na igrišču. Da smo morda preveč z lahkoto spremljali pot naših fantov, kaže tudi število naših navijačev, ki je bilo manjše od pričakovanj, in sinoči so ob premoči na igrišču premoč Poljaki kazali tudi na tribunah. Ampak, kot pravijo tisti pravi navijači, ki so kupili karte in šli v Nemčijo, ob reprezentanci si, ko zmaguje in ko izgublja.

V Berlinu med 300 prostovoljci na Eurobasketu tudi Slovenci
14. 09. 2022 19.30
Kot na vseh velikih prireditvah imajo pri organizaciji tega evropskega prvenstva nepogrešljivo vlogo tudi prostovoljci. V Berlinu jih pomaga 300, med njimi je tudi Slovenec Matjaž Juren, ki sicer živi v nemški prestolnici. Je, kot pravi, strasten ljubitelj košarke, zato je v službi vzel dopust in se pridružil ekipi. Kako poteka njihov delovni dan?

Nemška prestolnica čaka slovenske navijače
13. 09. 2022 19.39
Nekaj najbolj zagretih navijačev je že v Nemčiji, večino pa pričakujejo pred boji za medalje. Navijačem je v Berlinu namenjena slovenska hiša. Kako bodo poskrbeli za vzdušje v osrednjem zbirališču naših navijačev v Nemčiji?

'Za krutimi dejanji vedno stojijo ekstremna čustva'
07. 09. 2022 06.10
22-letnik, ki se je v nedeljo ponoči v mariborskem mestnem parku spravil nad 20-letno dekle s sekiro in nožem, je od ponedeljka v sodnem pridržanju zaradi ponovitvene nevarnosti. Preiskovalni sodnik ga bo zaslišal v sredo, ko bo tudi odločal o priporu. Policija okoliščine poskusa umora še preiskuje, a za takimi krutimi dejanji vedno stojijo ekstremna čustva, pojasnjuje klinični psiholog Tristan Rigler. Storilci pa se, dodaja sociologinja Jasna Podreka, svojega obnašanja zavedajo in dejanja vnaprej velikokrat tudi načrtujejo. Kakšne osebe stojijo za krutostmi in kakšni so njihovi značilni koraki?

'Skrbeti za prenos in spremljati tekmo pred 12.000 navijači je zelo adrenalinsko'
01. 09. 2022 18.46
V izločilnih bojih svetovnega prvenstva v odbojki bo znova zelo zanimivo. Slovenska izbrana vrsta se bo tako v soboto v razprodanih Stožicah v osmini finala znova pomerila z Nemci, ki so v torek v skupinskem delu kljub borbenosti klonili s 3:0 v nizih. In vzdušje bo v razprodanih Stožicah zopet evforično, poleg zvestih navijačev pa svojo piko na i dodajo tudi naša športna novinarka Nataša Gavranič, komentator Matic Flajšman ter strokovna komentatorja Jasmin Čuturić in Tomi Šmuc. Četverica se med tekmami in v prenosih zelo dobro razume, čeprav je delati v takih pogojih, ko glasno navija 12.000 ljudi, zelo adrenalinsko. Kako poteka komunikacija in koliko je živčnosti med spremljanjem tekme?

Stožice bučale in 'gorele'
31. 08. 2022 18.49
Do zadnjega sedeža in stojišča razprodane Stožice so v tretjem dejanju slovenskih odbojkarjev v torek bučale in gorele, Nemčijo so namreč naši odbojkarji premagali s 3:0, za kar pa je zagotovo zaslužna tudi skoraj 12.000-glava množica navijačev, ki je ozračje ogrevala že ure pred tekmo. Vzdušje je slavnostni vrhunec doseglo že takoj po ogrevanju, ko so navijači kar brez tonske spremljave in v en glas odpeli slovensko himno.

Stožiška arena valovala v morju slovenskih zastav
29. 08. 2022 16.04
Stožiška arena je v nedeljo zvečer do zadnjega sedeža razprodana valovala v morju slovenskih zastav. V težkem pričakovanju zmage slovenskih odbojkarjev je grmela in se tresla, a glasno je bilo tudi že dolge ure pred tekmo. Kljub temu, da so navijači vedeli, da slovenske odbojkarje po prepričljivi zmagi nad Kamerunom čaka precej težja naloga premagati aktualne olimpijske prvake Francoze, pa so z njimi upali in dihali do konca.

Stožice vzklikale do konca: Fantje, mi smo z vami
28. 08. 2022 18.33
Slovenski reprezentanti se pred razprodanimi Stožicami za zmago borijo z olimpijskimi prvaki Francozi. Pred Stožicami je bilo pestro že dopoldan, kjer so najbolj zvesti navijači organizirali različne športne izzive, igrali so harmoniko in celo pekli odojka. Iz VIP-sektorja za naše odbojkarje navijajo tudi številni znani obrazi in njihove boljše polovice. Vzkliki, vihtenje zastav in mehiški vali. Vzdušje v Stožicah je bilo do konca, in kljub porazu, neverjetno.

Svetovno prvenstvo v odbojki se je začelo: vrhunska in napeta že prva tekma
26. 08. 2022 17.20
Začel se je največji športni dogodek pri nas - svetovno prvenstvo v odbojki za moške. In že smo lahko v prvi tekmi na Kanalu A videli vrhunsko odbojko med Kubanci in Brazilci. A seveda vsi nestrpno pričakujemo prvo tekmo naših fantov. V času jubilejnega 20. svetovnega prvenstva v odbojki za moške pa bo veljal tudi poseben režim za prihode na prizorišče in za parkiranje.

Žrtve trgovanja z ljudmi tudi v Sloveniji
25. 08. 2022 19.28
"Draga moja, kupili smo te. Nikoli se ne boš vrnila." To je stavek, ki ga je slišalo mlado iraško dekle, katerega usoda je bila zapečatena, ko je bilo prodano v trgovini z ljudmi. V Iraku so pravice žensk v zadnjih desetletjih močno nazadovale. Novinarji Al Jazeere so več kot leto dni raziskovali področje trgovine z ljudmi, opravili številne pogovore z žrtvami, aktivisti, trgovci z ljudmi, sodniki in ugotovili, da se v državi v prostitucijo prodajajo predvsem mlada dekleta iz revnih družin.

Odbojkarji pred SP o tem, ali je težje igrati doma ali v tujini
18. 08. 2022 18.44
Parket športne stoženske arene se po sredini košarkarski tekmi še ni dodobra ohladil, nanj so že stopili slovenski odbojkarji, ki nestrpno, a aktivno odštevajo dneve do novega športnega spektakla v dvorani. Odbojkarji se zadnji mesec namreč pripravljajo na svetovno prvenstvo, ki ga bo med 26. avgustom in 11. septembrom Slovenija gostila skupaj s Poljsko, v neposrednem prenosu pa si ga boste lahko ogledali tudi na POP TV in Kanalu A.

Koliko dopusta pripada Slovencem in koliko zaposlenim v drugih državah?
17. 08. 2022 18.58
Čeprav se poletje že počasi bliža koncu, nekateri šele dobro začenjajo svoje dopuste. Vsi zaposleni, ne glede na obliko zaposlitve, imajo pravico do letnega dopusta. Po zakonu je to namreč pravica do počitka, da si naberemo moči za nadaljnje izzive, ki nam jih prinaša življenje. Koliko dni počitka vam po zakonu pripada? In kdaj vam pripada pravica do dodatnih dni dopusta?

Policija iz helikopterja v objektiv ujela gnečo na gorenjski avtocesti
15. 08. 2022 19.13
Eden prometno najbolj obremenjenih podaljšanih vikendov v letu je s prazničnim ponedeljkom in koncem šolskih počitnic v delu Nemčije in Švice dosegel vrhunec. Samo na mejnem prehodu Dragonja je ta vikend v državo vstopilo več kot 47 tisoč osebnih vozil. Če smo bili zadnja leta navajeni na manjše razseljevanje narodov, je pretekli vikend podrl vse rekorde, opozarjajo policisti. Ti so iz helikopterja v objektiv ujeli gnečo na gorenjski avtocesti.

Spoznajte kolesarja, ki je prevozil vse ljubljanske ulice
15. 08. 2022 18.24
V Ljubljani ne boste našli ulice, ki je strasten kolesar in član Ljubljanske kolesarske mreže Gašper Pintar ni prekolesaril vsaj enkrat. Več kot 1300 kilometrov skupno okoli 1600 ljubljanskih ulic in cest je prevozil v desetih letih, in čeprav se tega ni lotil načrtno, je danes prvi in zaenkrat še edini Slovenec, ki mu je to uspelo.

Otrok pohitel na svet in se rodil kar v kopalnici
12. 08. 2022 17.32
Nervoza, negotovost in strah, ali bo vse v redu, so stalne spremljevalke vsakega poroda, tudi tistega, ki se zgodi ob prisotnosti strokovnega osebja, v varnem okolju porodnišnice. Kaj pa, če otrok pohiti? In se rodi kar na kopalniških tleh? To se je zgodilo hrvaškemu paru iz okolice Požege. 32-letna mamica je v kopalnici rodila deklico, medtem ko sta njena starejša otroka v dnevni sobi gledala risanke. Ob njej je bil mož, ki ji je želel pomagati, a sploh ni utegnil, saj se je vse odvilo prehitro.

Prijet še četrti član Beatlov
11. 08. 2022 18.45
Britanske oblasti so včeraj prijele še četrtega člana skupine Beatlov, vendar ne znane glasbene četverice, temveč podružnice skrajne teroristične združbe Islamske države. Londončan Aine Davis, znan kot islamski Paul, je iz turškega zapora priletel na londonsko letališče naravnost v roke metropolitanskih policistov, ki so ga aretirali zaradi posedovanja predmetov za teroristične namene. Zdaj ga obtožujejo sodelovanja v skupini Beatles, ki je že pred desetletjem v Siriji mučila in ubila več deset talcev.

Porast pedofilov na plažah
10. 08. 2022 18.53
Pri majhnih otrocih je treba biti ves čas na preži, jih imeti ves čas na očeh, in žal – hkrati imeti na očeh tudi okolico in sumljive neznance. Iz bolj obleganih hrvaških turističnih destinacij namreč vse pogosteje poročajo o moških, ki na plažah in v naseljih na skrivaj snemajo otroke in tako nezakonito pridobivajo pornografski material za lastne potrebe oz. za preprodajo. V Rovinju so recimo v zadnjih tednih odkrili že štiri take izprijence, zato domačini verjamejo, da gre za organizirano združbo tujih zločincev – drug drugega in turiste zato ob tem pozivajo k previdnosti.

Število mladih v Sloveniji se zmanjšuje
09. 08. 2022 18.52
Res je, da na mladih svet stoji, a to za Slovenijo potem ne pomeni nič dobrega. Število mladih se pri nas v zadnjem desetletju namreč zaskrbljujoče zmanjšuje, medtem ko število starejših Slovencev narašča. Pred mednarodnim dnevom mladih smo pregledali podatke Statističnega urada RS, ki so razkrili največje vidike razlik med mladimi in starejšimi Slovenci.

Najtesnejši prijatelj pokojnega novinarja prek telefona spremljal njegove zadnje trenutke
09. 08. 2022 18.52
Pomoč je najprej iskal v splitski bolnišnici, njegova partnerka Andrea Topić pa je kasneje najmanj desetkrat klicala tudi nujno medicinsko pomoč, a znanega hrvaškega preiskovalnega novinarja v bolnišnico niso želeli sprejeti. Kasneje je ob prihodu reševalcev na dom umrl. Za nas je spregovoril najtesnejši prijatelj pokojnika, še ena legenda hrvaškega (pravzaprav jugoslovanskega) novinarstva Boris Dežulović. Prek telefonske zveze je spremljal njegove zadnje trenutke, zadnjo borbo za življenje.

Z imunoterapijo do zgodovinskega odkritja v onkologiji
08. 08. 2022 18.52
Veliko upanja prinaša novica, da so v študiji z 12 bolniki z rakom danke to bolezen pri vseh povsem premagali. In to brez kemoterapije in operacije, le z imunoterapijo. Kaj pa pravzaprav je imunoterapija, je to revolucionarno odkritje? Ne gre za zgodovinsko odkritje, lahko pa se veselimo, razlaga prof. dr. Janja Ocvirk, predstojnica sektorja internistične onkologije na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Z imunoterapijo uspešno zdravimo tudi v Sloveniji, pravi Ocvirkova, in premalokrat opozarjamo, da je na hodnikih in v ambulantah Onkološkega inštituta v zadnjih letih mnogo več obetov ter resnično veliko sprememb, saj je diagnoza rak še vedno za vsakega posameznika velik šok.

Po 100 letih berlinska parna lokomotiva prispela do zadnje postaje
08. 08. 2022 18.48
Kar štiri desetletja je stala na križišču med Kajuhovo ulico in Letališko cesto v Ljubljani, a rdeče-črne parne lokomotive, ki je morda marsikdo morda sploh ni opazil in ki je na travi ob cesti za BTC-jem počivala od leta 1981, zdaj tam ni več. Z nekdanje tovorne postaje Ljubljana-Moste je dobro ohranjen primerek berlinske lokomotive iz zbirke Železniškega muzeja, ki je sicer žalostno čakal na razrez, namreč že pred tednom dni odšel še na zadnje potovanje proti obnovi, a tudi ta pot ni bila dolga.

Tiskalnik, ki deluje v obratno smer in odstranjuje napake
03. 08. 2022 19.47
Ali ne bi bilo lepo, da bi pretekle napake lahko izbrisali in se pretvarjali, da jih nikoli ni bilo? Dobra novica – po novem je to mogoče, a ne na splošno v življenju, zaenkrat na žalost le na papirju. V Izraelu so namreč razvili poseben tiskalnik ali bolje rečeno de-tiskalnik, ki natiskano barvo posrka z lista in tako ne odstrani le zapisanih napak, ampak ob tem poskrbi še za trajnostno uporabo papirja.

Vrnitev turistov v Slovenijo: polni lokali, na ulicah poplava tujih jezikov
02. 08. 2022 19.27
Če se sprehodimo po Bledu, Piranu ali skozi Ljubljano, je jasno, da se turizem tudi v Sloveniji po dvoletnem premoru že dobro postavlja na noge. Polna so parkirišča, mize v lokalih, na ulicah že skoraj stežka slišimo slovenščino. Samo v Ljubljani je namreč po podatkih Statističnega urada v prvih petih mesecih prenočilo kar 587 odstotkov več gostov kot v prvih petih mesecih lanskega leta.

Bo smejalni plin kmalu na seznamu prepovedanih substanc?
28. 07. 2022 19.46
Na prvi pogled pa tudi prvi vdih nedolžen brezbarvni plin, ki se ga je ob kratki uporabi zaradi kratkih učinkov evforije in sproščenosti prijelo ime "smejalni", je v svetu v preteklosti že vzbujal skrb. A zdaj se zaradi škodljivih posledic ob vdihovanju v svetu vse pogosteje uvršča na sezname prepovedanih substanc, razen seveda za osnovne namene, torej v medicini in gostinstvu. Njegovo uporabo bo za mladoletne v kratkem prepovedala tudi Bolgarija. Kako razširjen je ta tihi ubijalec v Sloveniji in kje vse je že prepovedan?

Zakaj smo kot družba tako nestrpni do drugačnosti?
27. 07. 2022 18.47
Skozi vrsto posegov je že šla in tudi še bo 42-letna Lia, ki se je za operacije odločila zaradi ujetosti v napačnem telesu. Več kot štiri desetletja je živela kot moški, potem pa spoznala, da že vse življenje potiska v ozadje svoje občutke, da si v resnici želi biti ženska. Njen pogum je v mnogih vzbudil val odobravanja in izkazovanja podpore. Pa vendar se, kot vedno, med množico odprtih in sprejemljivih ljudi najdejo tudi posamezniki, ki svojo nestrpnost do drugačnosti izražajo z žaljenjem in sovraštvom. To smo občutili tudi sami, ko smo Liino zgodbo delili na družbenem omrežju, kjer se je vsul plaz žaljivih in grozilnih komentarjev. Kaj to sporoča o nas kot družbi – je drugačnost med nami res takšna težava?

Zaradi zavajajočih 'filtrov' o lepotnih popravkih razmišljajo že osnovnošolke
27. 07. 2022 18.45
Naši osnovnošolci in dijaki bi morali biti še posebej previdni pri uporabi družbenih omrežij. Nedoseganje lepotnih idealov, ki jih prikazujejo večinoma grafično obdelane spletne objave vplivnežev, ima lahko zlasti v obdobju odraščanja zanje pogubne posledice. Prav zadnja raziskava platforme Safe.si namreč govori tudi o tem, da se za lepotne popravke obraza in telesa čedalje pogosteje zanimajo celo že osnovnošolci.

Mednarodni dan umetne oploditve: dostopnost nekoč in danes
25. 07. 2022 19.01
To je prelomen trenutek, ustvarjali se bodo mali Frankenštajni, videli bomo tovarne otrok in ti otroci nikoli ne bodo mogli imeti svojih otrok in to je konec človeštva. Tako je bilo in se je pisalo med najbolj zagrizenimi verskimi fanatiki pred 44 leti, ko je na svet prijokalo dekletce Louise Joy Brown, prvi otrok, rojen z medicinskim čudežem. S pomočjo tega nekdaj zdravstvenega dosežka, danes pa rutinskega postopka, se na slovenskih klinikah letno rodi do 1300 otrok. Kako dosegljiv je bil ta pred desetletji in kako je danes?

Ko moški po 42 letih življenja postane ženska
18. 07. 2022 19.56
Si predstavljate, da 42 let živite kot moški, si zgradite kariero, osnujete družino, imate otroke in ste uspešni v tem, kar počnete? Potem pa se neki zimski večer vse spremeni. Prav to se je zgodilo Lii Bordon. Lia se je rodila kot moški, zdaj pa končno diha s polnimi pljuči kot ženska, tudi uradno. Kako je potekal njen prehod iz moškega v žensko, kako so to sprejeli žena, otroci in prijatelji ter kaj kot ženska najraje počne?

Imate ljubezenske težave? V laboratorijih nastaja čudežna tabletka zanje
15. 07. 2022 19.37
Vam tisti, ki ga imate radi do večnosti in nazaj, ne vrača čustev? Je začela ljubezen v partnerskih odnosih usihati? Bi se radi zaljubili, pa vam nihče ne povzroča metuljčkov? Znanstveniki v laboratorijih že pridno izdelujejo tabletko, ki bo rešila vaše težave. Ja, prav ste slišali, v laboratorijih nastaja posebna tabletka, ki bo čez tri do pet let reševala težave zaljubljanja. Tako bo Kupid namesto puščice iz loka spustil tabletko, ki bo rešila vse težave. Iz česa pa je sestavljena tabletka in kako naj bi delovala?

Kaj storiti, če nam meduza povzroči opeklino?
13. 07. 2022 19.09
Z zahodne obale Istre v zadnjih tednih prihajajo opozorila o povečanem številu meduz. V Centru za raziskovanje morja iz Rovinja so med drugim objavili zemljevid lokacij, kjer so meduz opazili največ. V prvih osmih dneh julija so prejeli 21 prijav. V 16 primerih je šlo za kompasne meduze, v štirih so opazili morski oreh, v le enem pa uhatega klobučnjaka. Iz hrvaške Istre pa meduze prihajajo tudi v slovensko, kjer sicer niso izjema. Severni Jadran, kamor spada tudi naše morje, je namreč homogeno okolje, zato vrste, ki jih imajo sosedje Hrvati, pridejo tudi k nam. Ob naši obali tako lahko opazimo velike klobučnjake, kompasne meduze in tudi rebrače. Kaj storiti v primeru, če nas oplazi meduza in nam povzroči opeklino?