Avtor
Barbara

Na svetu vsako leto proizvedemo približno 150 milijard kosov oblačil, kar 13 milijonov ton jih zavržemo

25. 08. 2021 17.25

Modna industrija je – takoj za naftno – drugi največji onesnaževalec okolja. Potrošniki se tega vse bolj zavedajo, zato se je razvil globalni trend "zelene mode", oblačil iz druge roke, katere mednarodni dan tudi obeležujemo. Zelena moda je moda, ki je prijazna do okolja in zdravja potrošnikov ter spodbuja pravične delovne pogoje zaposlenih v modni industriji. 25. avgust je idealna priložnost, da podarite ali prodate oblačila, ki jih ne potrebujete več.

Na male ekrane se jeseni vrača zabavni šov Kmetija

25. 08. 2021 16.06

Spletke, solze, delo, a tudi smeh in obilica zabave. Vse to vas septembra čaka v novi sezoni priljubljenega resničnostnega šova Kmetija. V oddaji, ki jo bo tudi letos vodila Natalija Bratkovič, se bodo tekmovalci s težkim delom na kmetiji, še bolj pa z učenjem sobivanja s sotekmovalci potegovali za glavno nagrado 50 tisoč evrov. Kakšno pa je dogajanje v zakulisju zabavnega šova?

Koronakriza veliko družin potisnila na socialni rob

25. 08. 2021 08.15

Koronakriza je zelo močno zarezala v življenja družin, ki so se zaradi izgube služb enega od staršev znašle na socialnem dnu. In takšnih družin je iz dneva v dan več. Če je bil kos kruha z maslom včasih za marsikoga povsem običajen zajtrk, zdaj nekaterim predstavlja že čisto pravi luksuz. Takim družinam je treba pomagati in jim v najhujših trenutkih stati ob strani. Zato je tu tudi Veriga dobrih ljudi, ki tem družinam pomaga, da znova najdejo pot do dostojnega življenja.

70 let taborništva v Sloveniji

19. 08. 2021 16.23

Tabornike družba povezuje predvsem s preživljanjem prostega časa v naravi in učenjem specifičnih, taborniških veščin. Vendar je taborništvo mnogo več. Bistvo njihovega delovanja je v vzgoji in celostnem razvoju mladih, saj jih spodbujajo k samostojnosti in odgovornosti. Letos taborniki v Sloveniji praznujejo 70 let in vsako leto v njihove vrste vstopajo novi mladi, ki si želijo postati del taborniške družine. Poleg ljubezni do narave jih povezujejo tudi vrednote, kot so prijateljstvo, poštenost, pomoč sočloveku. Prav ta teden pa poteka teden izobraževanja v Bohinju in tam jih je obiskala tudi naša ekipa.

V Ljubljani postavili največji trampolin na svetu, ki si ga želijo tudi v Parizu in Dubaju

19. 08. 2021 16.21

Želijo si ga nad fontano pred znamenito dubajsko Burdž Kalifo, radi bi ga imeli ob Eifflovem stolpu. Megatrampolin si želi že skoraj vsako veliko mesto. Supernova, kot so poimenovali največji trampolin na svetu, pa je prvič razpeta nikjer drugje kot nad Ljubljanico. Na njej bodo konec tedna vrhunski telovadci izvajali vrtoglave skoke in akrobacije, z enega na drugi breg reke pa boste lahko odskakljali tudi sami.

V Radovljici dobrodelni dogodek Zaplavaj za dober namen

13. 08. 2021 19.59

Na radovljiškem bazenu bodo v nedeljo dobrodelni. Vse popoldne, od 12. ure naprej, bo vstop na bazen brezplačen, plačilo za vse, kar se bo tam pojedlo in popilo, pa bo šlo socialno ogroženim družinam v okolici.

Več tisoč zvestih navijačev v Slovenj Gradcu sprejelo zlato plezalko

12. 08. 2021 19.01

Sprejemi naših olimpijcev v domačih krajih se še kar vrstijo. Korošci so veličasten sprejem pripravili svoji zlati olimpijki Janji Garnbret. Ko je na daljnem Japonskem plezala do olimpijskega zlata, so zanjo stiskali pesti in verjeli v njeno zmago. Zdaj, ko je zlato končno doma, pa so se plezalni kraljici želeli pokloniti prav vsi. Najprej so jo sosedje pozdravili v njenem domačem Šmartnem pri Slovenj Gradcu, kasneje pa je več tisoč zvestih navijačev zlato junakinjo pričakalo še v središču Slovenj Gradca.

Garnbretova v Slovenj Gradcu: Sprejem v domačem kraju je nekaj najlepšega

11. 08. 2021 18.23

Navdušenje in ponos nad našimi športniki ne pojenjata. Zvezda je ponovno olimpijska prvakinja v plezanju Janja Garnbret, ki je doživela že četrti sprejem v treh dneh. Po tistem ob prihodu na Brnik in torkovem pri predsedniku Pahorju in na Kongresnem trgu, so ji slavje pripravljali še v domačem Slovenj Gradcu.

Projekt Botrstvo 50 otrokom omogočil poseben tabor

10. 08. 2021 18.42

Eden najlepših spominov na osnovnošolske počitnice so – poleg morja z družino – različni tabori in letovanja. Druženje z vrstniki, učenje novih veščin, prijazni vzgojitelji in narava. Marsikdo bi svojemu otroku rad omogočil takšno doživetje, a finančno ne zmore. Zato pomaga Zveza prijateljev mladine Moste Polje, ki otroke – ne glede na finančni status – pelje na letovanje. Prav zdaj pa je 50 otrok iz projekta Botrstvo na posebnem taboru, ki ga prirejajo v sodelovanju z Zvezo tabornikov Slovenije. Katerih veščin in vrednot se učijo in kako se imajo?

V japonski prestolnici kmalu tudi paraolimpijske igre

09. 08. 2021 19.06

Konec avgusta se v Tokiu začenjajo še paraolimpijske igre, na katerih bo sodelovalo 4500 športnikov z vsega sveta. Med njimi tudi sedem slovenskih, ki bodo na največjem športnem dogodku na svetu za Slovenijo lovili 50. paraolimpijsko kolajno. Kljub težkim življenjskim zgodbam nosijo s sabo ogromno optimizma in dobre volje. Pripravljeni so, da sebi in svetu dokažejo, da telesna poškodba ne pomeni konca življenja, pač pa je lahko nova priložnost za dosežke in uspehe.

Klic v Tokio: 'Oba ti čestitava, vsi ti čestitamo, ves Slovenj Gradec ti čestita'

06. 08. 2021 19.42

Da je Janja že dolgo najboljša športna plezalka na svetu, je vsem dobro znano. A vse to je še nadgradila in dokončno potrdila z neverjetnim plezanjem na olimpijskem turnirju in tako bo za vedno zapisana v zgodovino olimpijskih iger kot sploh prva zmagovalka. Ne le starša, z Janjo je, kot je rekel njen oče, dihala vsa Slovenija, vsi smo ponosni nanjo. Najbolj pa seveda od ponosa pokajo v njenem domačem mestu, kjer se je že dopoldne zbrala množica navijačev. V središču mesta so Janjo glasno pospremili do najvišje olimpijske stopničke.

Na olimpijskih igrah potrebna tudi prava oprema

30. 07. 2021 19.45

Čeprav si na koncu medaljo okrog vratu nadene le eden, za šampionskim uspehom stoji uigrana in strokovna ekipa. Tako bronastemu Tadeju Pogačarju kot zlatemu Primožu Rogliču je kolo za tekmo pripravil serviser Boštjan Kavčnik, ki se v Slovenijo vrača po cesti. Del ekipe je namreč pristal v Parizu in bo zdaj poskrbel, da se v domovino varno vrne tudi dragocena kolesarska oprema.

'Idrijska lokomotiva': domačini ponosni na olimpijca Jana Tratnika

30. 07. 2021 19.13

Idrija sicer slovi po čipki in žlikrofih, a ko beseda nanese na olimpijce, ne gre brez kolesarskih legend Valterja Bonče, Boruta Božiča in seveda letošnjega Jana Tratnika. Ta je v Tokiu odlično opravil vlogo pomočnika na olimpijski cestni dirki. Idrijska lokomotiva, kot mu doma radi rečejo, je namreč odigrala ključno vlogo in slovensko reprezentanco s Pogačarjem na čelu pripeljala do brona. Kako ponosni so sokrajani na dejstvo, da med njimi živi že tretji olimpijec?

Kolo, plod slovenskega izumitelja

19. 07. 2021 20.44

Radi se pohvalimo, da smo kolesarski narod, še posebej ob dosežkih in zmagah športnikov, kot smo jim bili priča. A marsikdo ne ve, da je prav slovenski izumitelj tisti, ki je s svojimi iznajdbami in patenti oblikoval kolo, ki ga vsi poznamo in vozimo danes. Kako so bila kolesa videti pred tem in kaj vse je genij Janez Puh še ustvaril?

Hotel Bohinj v novi podobi: kombinacija tradicionalnega in modernega

16. 07. 2021 19.42

Štirizvezdični hotel, katerega lastnik je kriptomilijonar Damian Merlak, ponuja 69 sob in stavi na kombinacijo tradicionalnega in modernega. Gre za enega izmed štirih hotelov, ki jih je Merlak kupil od družine Pačnik. Novo podobo so že dobili Apartmaji Triglav, zdaj je luč sveta ugledal Hotel Bohinj. Največja sramota bohinjskega turizma, propadli hotel Zlatorog, pa še čaka, da ga bo Merlakova ekipa začela prenavljati.

33-letni hrvaški inovator podpisal večmilijonsko pogodbo z znamko Bugatti

13. 07. 2021 19.05

Hrvaškemu inovatorju je uspel veliki preboj med zvezde. S svojim podjetjem za predelavo avtomobilov na električni pogon je podpisal večmilijonsko pogodbo s proizvajalcem superšportnikov znamke Bugatti. Z združitvijo s francoskim proizvajalcem je tako komaj 33-letni Zagrebčan Mate Rimac postal izvršni direktor podjetja Bugatti Rimac. Tako je Hrvaško postavil na zemljevid avtomobilizma in dokazal, da je s trdo voljo mogoče uspeti.

Vodja Kavačkega klana za glavo ovaduha ponuja milijon evrov

08. 07. 2021 19.05

Zgodba o krvavih poslih Kavačkega klana se nadaljuje. Potem ko se je svetovna javnost stresla ob novici o čevapčičih iz človeškega mesa, ki si jih je domnevni vodja združbe privoščil za večerjo, je ta Srbiji zdaj zagrozil, da bo 'plavala v krvi'. Nad njegovim srdom zdaj trepetajo tudi ovaduhi, ki so policiji pomagali pri razbitju slovenske mafijske podružnice. Za glavo zadnjega skesanca naj bi namreč besni vodja klana ponudil kar milijon evrov.

V storitvenih dejavnostih kritično primanjkuje kadra

05. 07. 2021 16.01

Zaradi vseh težav pri prehajanju meje se bodo številni tudi letos odločili za dopustovanje doma. Pri tem pa že novo vprašanje – kdo vas bo sploh postregel, vam počistil nastanitev in vam izstavil račun? Ne le, da pri nas kritično primanjkuje zaposlenih v gostinstvu in turizmu, premalo kadra je tudi v drugih storitvenih dejavnostih. Tako ni voznikov, mehanikov, skladiščnikov. In to je vseslovenski problem, opozarjajo v Obrtno-podjetniški zbornici, kjer pravijo, da na tak način ne bomo dolgo zdržali.

'Lastnik je rekel, da je najemnina 500, vpisanih pa je bilo le 300 evrov'

30. 06. 2021 18.59

Pri Zvezi prijateljev mladine Moste-Polje ugotavljajo, da je vse več primerov, ko družine, za katere skrbijo in ki jim pomagajo, končno le dobijo stanovanje in se dogovorijo o višini najemnine, nato pa pride čas za podpis pogodbe in znesek na njej je nižji od dogovora. Družina vseeno plačuje dogovorjeno najemnino, najemodajalec pa z nižjo ceno na pogodbi seveda plačuje nižji davek. In s tem ne oškoduje le države, ampak tudi družino.

V Hidrii proizvodnja ključnih komponent za elektromotorje Maseratijevih avtomobilov

28. 06. 2021 20.40

Idrijsko podjetje Hidria bo svetovno znani in prestižni znamki Maserati zagotavljalo rotorje in statorje za električne pogonske agregate in s tem pomembno sooblikovalo avtomobilske trende prihodnosti. Gre za ključna dela elektromotorja, ki jih bo slovenska Hidria do leta 2030 zagotovila tudi za mehke in priključne hibride mnogih drugih svetovnih avtomobilskih znamk. Kako njihova proizvodnja poteka in kako so sploh videti ti mali deli?

Kako bo z delom od doma po koncu epidemije?

23. 06. 2021 16.08

Čas epidemije, ko so nekateri praktično čez noč prešli na delo od doma, je pokazal številne prednosti takega dela na daljavo za zaposlene. Zdaj se na lokacijo delodajalca vrača vse več zaposlenih – zaradi spremembe dinamike, želje po druženju s sodelavci ali zahtev nadrejenih. Do sredine januarja je bilo takih slovenskih delavcev že dobra polovica. 17 odstotkov zaposlenih je delo opravljalo doma, sedem odstotkov je delovno mesto spreminjalo.

Trboveljčani priskočili na pomoč kulturnemu društvu Svoboda Trbovlje

23. 06. 2021 16.21

Kultura je del naroda in zanjo se moramo boriti, so jasni v kulturnem društvu Svoboda Trbovlje, kjer so se zaradi epidemije covida-19 znašli v težavah. Zaradi vladnih ukrepov so bili od marca lani zaprti in ker prostore v stavbi tudi oddajajo, prihodkov ni bilo. Utrpeli so skoraj popoln izpad prihodkov, s katerimi so skrbeli, da so bile mesečne obveznosti vedno in pravočasno poravnane. Dolg je znašal 17 tisoč evrov. Ker Trboveljčanom kultura pomeni veliko, so se odločili, da ne bodo stali križem rok, zato so oblikovali akcijo zbiranja prostovoljnih prispevkov, domislili pa so se tudi posebne nagrade za pomoč.

SmsPASS lahko pridobite v več cepilnih centrih, izdanih že 25 tisoč

12. 06. 2021 19.46

Na večini cepilnih mestih po državi je sedaj možno oddati vlogo za pridobitev smsPASS-a, torej digitalne identitete, s pomočjo katere lahko dostopate do svojih potrdil o cepljenju, prebolevnosti ali testiranju. S tem bo, pravijo na ministrstvu za zdravje, do potrdila PCT lahko prišel prav vsak, ki bo to želel, hkrati pa se bo zmanjšal pritisk na javne uprave. Trenutno oddaja vloge zaradi tehničnih težav še ni možna v prav vseh cepilnih centrih, a na ministrstvu obljubljajo, da se bo to v kratkem spremenilo.

Projekt Donirana hrana: v petih letih zbrali že 272 ton hrane za dobrodelne namene

10. 06. 2021 19.14

"Če dobim hrano, lahko vsak mesec plačam položnico za ogrevanje, da smo z otroki na toplem." "Ko bi vi vedeli, kako dober je lahko sendvič s šunko, če si ga ne moreš kupiti vsak dan." To sta le dva odziva ljudi, ki jim projekt Donirana hrana na Dolenjskem že peto leto zapored pomaga premagovati stisko. V Novem mestu so Donirano hrano, sicer vseslovenski projekt zveze Lions klubov, začeli razdeljevati leta 2016, tri leta kasneje pa se je srčni projekt razširili še na sedem okoliških občin. V teh letih so samo na Dolenjskem zbrali 272 ton hrane in jo razdelili v skoraj 26 tisoč paketih.

Družini iz Dolenjske, ki se je po epidemiji končno postavila na noge, zdaj preti bolezen

03. 06. 2021 20.17

Družina iz Dolenjske z dvema malima punčkama je prosila za pomoč. Živeli so v vlagi, neurejenih prostorih, ostali pa so zgolj z materino plačo. Oče je zaradi covida-19 namreč izgubil službo. Zdaj je njihov dom povsem drugačen, kot je bil pred pol leta, a kot da težkih preizkušenj še ne bi bilo dovolj, je na vrata potrkala bolezen.

Na Bledu biologinja rešila 130 eksotičnih živali

03. 06. 2021 20.18

Biologinji Niki Leben je uspelo rešiti 130 eksotičnih živali, ki jih je, potem ko so se jim nekdanji lastniki odpovedali, zbrala pod eno streho, tik ob Blejskem jezeru. Ko je morala biti zaradi ukrepov ob širjenju koronavirusa njena razstava zaprta in ni imela denarja niti za hrano za živali, so ji pomagali dobri ljudje in prostovoljci iz vse Slovenije. Del zbranega denarja je lahko vložila celo v prenovo prostorov.

Nove omejitve ob obisku Bohinjskega jezera

31. 05. 2021 18.57

Nič več plavajočih napihljivih flamingov, gradov in palm, konec je tudi posedanja v kopalkah na mostu ob cerkvici svetega Janeza. Bohinjski svetniki so spremenili občinske odloke, ki na območje jezera prinašajo več omejitev. Kazni letos še ne bodo pisali, prva poletna sezona bo namreč namenjena opozarjanju in ozaveščanju.

Razstava 30: 'Posvečena vsem, ki so prispevali svoj kamenček v mozaik osamosvojitve'

28. 05. 2021 16.33

Osamosvojitev in upanje sta besedi o pričakovanju nečesa boljšega, pa čeprav v luči upora in – še huje – vojne. Vse to se zrcali v fotografijah prvega slovenskega Pulitzerjevega nagrajenca, fotoreporterja Srdjana Živulovića, ki je prav ob 30. rojstnem dnevu Slovenije v Narodnem muzeju Slovenije postavil razstavo z naslovom 30. Kako je Živulović v prvih bojnih vrstah, v množici, v strahu, predvsem pa veselju v svoj objektiv lovil trenutke, ki so bili za Slovenijo prelomni?

Pravica do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika odslej tudi v ustavi

27. 05. 2021 15.50

Poslanci so z 78 glasovi ZA in brez glasu proti sprejeli ustavni zakon, po katerem bo naša ustava dopolnjena s pravico do uporabe in razvoja znakovnega jezika. V Sloveniji je približno 1500 gluhih in približno 100 gluhoslepih oseb, ki uporabljajo slovenski znakovni jezik. Slovenija je tako s sprejetjem ustavnega zakona po Avstriji, Finski, Madžarski in Portugalski peta država v Evropi, ki ureja znakovni jezik v svoji ustavi.

Na Debelem rtiču po mesecih zaprtja prva letovanja otrok

26. 05. 2021 19.15

Po več mesecih zaprtja zaradi epidemije koronavirusa se je v Mladinsko zdravilišče in letovišče Debeli rtič znova vrnil otroški smeh. Veseli smo, da so se otroci vrnili tja, kamor sodijo, saj je bilo zelo težko gledati prazne prostore in hodnike, razlagajo zaposleni. Ko jih je obiskala naša ekipa, so bili tam otroci v šoli v naravi, počasi se vračajo tudi ostali, zato v zdravilišču upajo, da bo poletje takšno, kot so ga vajeni.