Denis Malačič

Tiha moč zdravstva

12. 05. 2025 19.13

Za kirurško mizo se bitka začne. A pravo zaupanje in človeška bližina se odvijajo tam, kjer ni reflektorjev. Tam, kjer v tišini in s predanostjo delajo medicinske sestre. Naj bo njihov današnji mednarodni dan priložnost, da se zahvalimo za predanost, strokovnost in srčnost, ki jo vsak dan znova nesebično vlagajo v svoje delo. Na oddelkih, kjer je vsak utrip srca dragocen, so prav medicinske sestre tiste, ki prve zaznajo spremembo, ukrepajo v ključnih trenutkih in ostajajo ob pacientu še dolgo potem, ko drugi že odidejo. So tiha moč zdravstva, a kljub svoji nepogrešljivosti jih v največji bolnišnici v državi trenutno primanjkuje več kot 500.

Fizično privezovanje otrok in mladostnikov z duševnimi motnjami in izbruhi

08. 05. 2025 19.39

V Sloveniji potekata pilotna projekta, ki omogočata uporabo skrajnega ukrepa – fizično privezovanje otrok in mladostnikov z najhujšimi duševnimi motnjami in vedenjskimi izbruhi. Vprašanje pomoči tem mladim je predolgo ostajalo na robu. Na pedopsihiatriji je le 12 postelj, specializirani enoti v Dornavi in Dragi pa sta polni. Otroci in mladi do 26 leta tam obiskujejo prilagojeno šolo, sodelujejo v terapevtskih programih in po potrebi prejemajo zdravstveno oskrbo. Za oddajo Svet je spregovorila mama 16-letnice, ki občasno doživi poseben varovalni ukrep. Kdaj se ta uporabi in kakšne posledice ima? Zgodba odpira težka, a nujna vprašanja.

Bojazen pred mrkom: kako je z elektriko v Sloveniji?

29. 04. 2025 18.58

Mrk na Iberskem polotoku razkriva, kako krhek je lahko svet, od katerega smo povsem odvisni. Na Elesu mirijo: v Sloveniji smo pripravljeni z jasno določenimi protokoli za krizne razmere. A čeprav strokovnjaki mirijo, da je verjetnost za tako obsežen izpad elektrike pri nas nizka, se v takih trenutkih človek vpraša, kako bi reagiral v podobni situaciji.

Inšpektorji razkrili na tisoče kršitev varnosti na delovnih mestih

28. 04. 2025 18.35

Lani so inšpektorji za delo prejeli več kot 1300 prijav zaradi pomanjkljive varnosti na delovnih mestih in razkrili kar 9400 kršitev. Številni delodajalci še vedno zanemarjajo osnovne ukrepe za zaščito zaposlenih. Pomanjkljivo usposabljanje, slaba ocena tveganja, neustrezna varnostna oprema in zastarela delovna sredstva so vsakodnevna realnost. In te številke še toliko bolj kličejo po spremembah ob Svetovnem dnevu varnosti in zdravja pri delu, ki je posvečen vlogi umetne inteligence.

Kateri pogrebi so združili narode in ganili milijone?

25. 04. 2025 19.19

Kako so potekala slovesa, ki so za vedno ostala v kolektivnem spominu? Kateri pogrebi so združili narode in ganili milijone in katere pomni svet kot največje? Od pogreba jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita do pogreba najdlje vladajoče britanske monarhinje Elizabete II.

Slovenci se poslavljajo od papeža: kako v Rim in koliko stane?

22. 04. 2025 19.14

Ne le naš politični vrh, od papeža se želijo posloviti tudi številni slovenski verniki, ki verjetno že preverjajo, kako priti v prihodnjih dneh v Rim. Pa bodo iz Slovenije organizirani posebni prevozi ali romanja? Kakšne so možnosti za pot, koliko stanejo nastanitve in do kdaj se je potrebno prijaviti?

Američani namesto jajc barvajo krompir

18. 04. 2025 18.43

Medtem ko se v slovenskih kuhinjah ribajo hren, kuha šunka in peče potica, se je svet znašel v jajčni krizi. Zaradi inflacije in ptičje gripe so cene v ZDA poletele v nebo – za ducat jajc tudi do sedem evrov! A Američani zaradi tega niso ostali brez pirhov –namesto jajc barvajo krompir. Tudi pri nas se je pred prazniki povpraševanje močno povečalo. Kljub visoki stopnji samooskrbe z jajci, pa mnogi Slovenci razmišljajo, kako dragocena je v resnici domača kokoš nesnica. A pozor – če jo želite kupiti, boste skoraj zagotovo ostali praznih rok.

Slovenija se utaplja v smeteh, tujina naših odpadkov noče več

16. 04. 2025 18.35

Slovenija se utaplja v lastnih smeteh. Tujina naših odpadkov noče več, domače deponije pa so prenapolnjene in vedno pogosteje zagorijo. Rešitev bi lahko bile sežigalnice, a ob vsakem predlogu nastane vihar nasprotovanja. Medtem pa edina slovenska sežigalnica v Celju dokazuje, da je mogoča tudi drugačna pot, a je premajhna, da bi reševala celotno državo. Nova objekta, ki sta načrtovana v Mariboru in Ljubljani, sta še precej oddaljena, do takrat pa bomo odpadke vozili čez Evropo.

Naj šole vzgajajo, ščitijo ali nadzorujejo?

14. 04. 2025 18.40

Medtem ko šolski hodniki v teh dneh odmevajo od nemira in stiske, kot je v ciljni ravnini šolskega leta pogosto, v ospredje prihaja vprašanje – naj šole vzgajajo, ščitijo ali nadzorujejo? Predlog zakona o osnovni šoli je namreč razdelil stroko. Eni govorijo o nujnih ukrepih za obvladovanje razmer, drugi o nevarnem približevanju represiji. Kaj šola danes sploh še sme in zmore?

Zgodovina referendumov: od zakona o malem delu do dolgotrajne oskrbe

11. 04. 2025 16.16

Referendumi so v slovenski politični zgodovini igrali pomembno vlogo. Kot orodje neposredne demokracije, pa tudi kot prostor političnih obračunavanj. Od prvega zakonodajnega referenduma leta 1996 do danes so volivci odločali o marsičem. Od odmevne zavrnitve zakona o malem delu in delu na črno do zadnjih štirih: o vodah, vladi, zakonu o Radioteleviziji Slovenija ter o dolgotrajni oskrbi. Kakšni so bili rezultati nekaterih ključnih referendumov?

Vsi upamo, da jih ne bo treba uporabljati, a prav je, da vemo, kje so

10. 04. 2025 16.29

Zaklonišča v Sloveniji so bila nazadnje uporabljena med osamosvojitveno vojno leta 1991, nato pa so za več desetletij utonila v pozabo. Danes, ko se varnostne razmere v Evropi zaostrujejo in so pozivi k oboroževanju vse glasnejši, je Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami pri Ministrstvu za obrambo odredil celovit pregled vseh zaklonišč v državi. Obiskali smo tri različna zaklonišča. Vsako s svojo zgodbo, namenom in ključno vlogo pri zagotavljanju zaščite v kriznih razmerah.

Med mladimi vedno več zanimanja za prostovoljno služenje vojaškega roka

04. 04. 2025 18.14

"Želim služiti domovini, zato sem se odločil za vojsko," pravi eden izmed mladih, ki se je podal na pot prostovoljnega služenja vojaškega roka, izziva, ki prinaša nove izkušnje, vojaške veščine in tudi finančno nagrado skoraj 4000 evrov neto. Na Ministrstvu za obrambo in v Slovenski vojski opažajo, da zanimanje za služenje vojaškega roka narašča. Zakaj se mladi vse pogosteje odločajo za to izkušnjo in koliko jih po usposabljanju ostane v vojaških vrstah?

Kakšna je potresna varnost v Ljubljani?

28. 03. 2025 19.02

Izjemno močan potres v Mjanmaru so izmerili tudi na opazovalnici šolske mreže v Šmartnem ob Paki. Zračna razdalja med državama je sicer več kot 7600 kilometrov. Ob takšnih dogodkih se znova postavlja vprašanje, katere stavbe pri nas so potresno ogrožene. Strokovnjaki opozarjajo, da je samo v Ljubljani hudo potresno ogroženih skoraj 400 večstanovanjskih zgradb.

Kam bi se zatekli, če bi se razmere zaostrile?

27. 03. 2025 18.25

Ko svet postaja vse bolj nepredvidljiv, se vedno več ljudi sprašuje: kam bi se zatekli, če bi se razmere zaostrile? Kako si lahko v nekaj dneh uredite lastno varno zavetje, prostor, ki ne bo le shramba za ozimnico, temveč tudi zaščita za vas in vašo družino v nepredvidljivih časih?

Do leta 2027 bo manjkalo za eno Slovenijo voznikov tovornjakov

26. 03. 2025 18.43

Vozniške kabine tovornjakov po Evropi se praznijo. Do leta 2027 bo na cestah manjkalo že za eno Slovenijo voznikov tovornjakov. Starajoča se delovna sila in pomanjkanje mladih za ta poklic pomenita, da bo skoraj vsaka peta kabina ostala prazna. Že zdaj stara celina potrebuje 745.000 voznikov, a se jih premalo odloča za ta poklic. Zakaj mladi ne vidijo prihodnosti v eni ključnih panog gospodarstva?

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?

24. 03. 2025 18.53

V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

Pot do ortodonta traja leta, pacienti 'bežijo' na Hrvaško

22. 03. 2025 13.14

Če si želite poravnati zobe preko zdravstvenega zavarovanja, lahko minejo leta. V Sloveniji so večletne čakalne dobe žal realnost. V Zdravstvenem domu Ljubljana, največjem v državi, prvi termin za ortodonta z napotnico "zelo hitro" dobite šele čez dve leti. Če ste "redno" napoteni, je čakanje še daljše. Rezultat? Pravi eksodus pacientov v tujino! Samo lani je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije odobril skoraj 2000 povračil za zobozdravstvene storitve v tujini, pogosto na Hrvaškem. Kar 500 več kot leto prej. Največ vlog je bilo za ortodontsko zdravljenje.

Koliko tujih delavcev rešuje slovensko gospodarstvo?

20. 03. 2025 16.07

Po krizi gradbeništva pred leti je skoraj polovica zaposlenih v tej panogi tujih državljanov, večinoma iz bivše Jugoslavije. Največ tujcev je zaposlenih v prometu, skladiščenju in drugih poslovnih ter predelovalnih dejavnostih. In medtem ko se srečujemo z rekordno nizko stopnjo brezposelnosti, ko bi morali imeti delavci sladke skrbi, se žal srečujemo s sistemom, ki prevečkrat temelji na izkoriščanju delovne sile.

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?

13. 03. 2025 18.43

Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Mineva 12 let, odkar je papež Frančišek prevzel vodenje Cerkve

12. 03. 2025 17.02

Papež Frančišek 13. marca praznuje 12 let vodenja Katoliške cerkve – obdobje, ki je zaznamovano z novimi pristopi in pogumnimi stališči. Frančišek je prvi papež v 1300 letih, ki ne prihaja iz Evrope. Že od začetka svojega pontifikata izpostavlja pomen preprostosti ter zavzemanje za najbolj ranljive – revne, potisnjene na rob družbe, begunce. Njegov pontifikat pa mineva tudi v znamenju odločnega boja proti spolnim zlorabam otrok, ki že leta pretresajo rimskokatoliško cerkev. In kako tečejo zadeve v Vatikanu med papeževo odsotnostjo?

Vse več samskih, na aplikacijah za zmenke pa ogromno prevarantov

12. 03. 2025 18.34

Zakaj je v Sloveniji vse več samskih? Kar 313.000 žensk in več kot 400.000 moških živi brez partnerja. V dobi hitrega življenja, instant zmenkov in digitalnih plaftorm za zmenke se zdi, da postaja ljubezen vse bolj nedosegljiva. Aplikacije, ki obljubljajo sorodno dušo, prinašajo vse manj rezultatov, saj uporabniki pogosto iščejo le kratkotrajno zabavo.

Najhujše letalske nesreče v Sloveniji

11. 03. 2025 19.17

V zadnjih desetih letih se je v Sloveniji zgodilo devet letalskih nesreč, v katerih je umrlo 14 ljudi. Ena izmed bolj nenavadnih nesreč se je presenetljivo končala srečno.

Ekološko kmetijstvo: je čas za pravičnejšo porazdelitev sredstev?

04. 03. 2025 19.29

Eko kormpirja, tudi če si ga lahko privoščite, ni dovolj za vse, ker ga enostavno ne pridelamo dovolj. Med največjimi prejemniki kmetijskih subvencij so še vedno predvsem živinorejci in mesnopredelovalni velikani, ki so lani prejeli kar 66 milijonov evrov, ekološki kmetje pa zgolj 14,5 milijonov. Slovenija se sooča z velikimi razlikami v samooskrbi. Pri sadju in zelenjavi je ta zaskrbljujoče nizka in še upada, ostajamo pa visoko samooskrbni pri ključnih osnovnih živilih, kot so žita, meso in jajca.

Do leta 2030 napovedujejo 20 tisoč stanovanj, do zdaj zgrajenih le 1600

19. 02. 2025 18.58

Največja gradnja stanovanj v zgodovini države – obljube so velike, ali bodo tudi izpolnjene? Vlada napoveduje 20 tisoč novih javnih najemnih stanovanj do leta 2030, a za zdaj jih je zgrajenih le 1600. Kljub temu na ministrstvu za solidarno prihodnost zagotavljajo, da je cilj še vedno dosegljiv. Z 251 milijoni evrov v štirih letih gre za največjo finančno podporo javni stanovanjski gradnji v zgodovini države. Kje trenutno nastajajo nova najemna stanovanja, kje se jih še načrtuje in kaj pomeni dvig neprofitnih najemnin s 1. aprilom?

Poimenovanje novega priključka Dragomer razburja lokalne prebivalce

11. 02. 2025 18.56

Primorska avtocesta bo na odseku med Brezovico in Vrhniko v obe smeri zaprta tri zaporedne noči med 22. in 4. uro. Razlog je postavitev konstrukcije nadvoza za novi avtocestni priključek Dragomer, ki velja za ključen infrastrukturni projekt. Čeprav bo močno razbremenil obstoječi avtocestni priključek Brezovica, kjer že desetletja skoraj vsakodnevno nastajajo zastoji, ki pogosto segajo vse do Kozarij, in bo izboljšal prometno varnost, sproža tudi polemike. Nekateri vaščani Lukovice so namreč razočarani, saj bo priključek poimenovan po sosednjem Dragomeru, čeprav stoji na njihovem območju.

Premalo mest v čitalnicah: kje naj se študentje učijo?

07. 02. 2025 19.06

V središču Ljubljane se ob koncih tedna vijejo dolge vrste čakajočih za prosto mesto v čitalnici. Medtem ko so v tujini študijske knjižnice odprte 24 ur dnevno, je pri nas situacija povsem drugačna. Zakaj je v prestolnici, kjer študira 40.000 mladih, na voljo le okoli 4.000 čitalniških mest, ob sobotnih popoldnevih, večerih in nedeljah pa le približno 200?

Kolikšen bo prihranek ob nižji omrežnini v najdražjem časovnem bloku?

06. 02. 2025 18.36

Obetajo se nižji stroški elektrike za gospodinjstva, ampak, ali gre za gasilski ukrep ali prvi korak k pravičnejšemu sistemu? Marsikomu je namreč novo obračunavanje omrežnine povzročilo kar nekaj slabe volje in stresa. Državni zbor je sprejel zakon, ki januarja in februarja znižuje omrežnino v najdražjih urah v delovnih dneh med 7. in 14. ter med 16. in 20. uro. A kaj to pomeni za vašo denarnico, koliko manj, če sploh, boste plačevali zaradi novega sprejetega zakona in kaj bo marca, ko se izteče vladna uredba o omejitvi cen elektrike? Vas torej čaka olajšanje ali še večji strošek?

Kmetje na nogah: Predlagane spremembe bi lahko pospešile opuščanje kmetovanja

31. 01. 2025 18.59

"Naši osnovni cilji so, da je kmet spoštovan, da dobro živi ter prideluje zdravo in kakovostno hrano. Vsi si želimo urejenega, naseljenega in digitaliziranega podeželja, s čimer bomo na podeželje privabili več mladih." Tako kmetijska ministrica Mateja Čalušić ob predstavitvi novega svežnja kmetijske zakonodaje. A kmetje opozarjajo – zakonodaja je bila pripravljena brez njihovega glasu, predlagane spremembe pa bi lahko pospešile opuščanje kmetovanja. Razlogi? Birokracija, visoki stroški, nizki dohodki, posledično pa manj zanimanja mladih za delo na zemlji.

Vložiti v delnice ali obdržati denar? Nekateri ne bodo imeli izbire

27. 01. 2025 20.13

Ste med tistimi, ki bodo ob preoblikovanju Vzajemne postali delničarji? Kar 412 tisoč upravičencev ne bo imelo izbire, prejeli bodo delnice. Kaj pa preostalih 419 tisoč zavarovancev, ki bodo lahko izbirali med delnicami in denarjem? Vse to odpira pomembna vprašanja. Kaj pomeni metoda "en evro, ena delnica" in ali je delnice sploh vredno obdržati? Vzajemna bo na borzi zaživela šele spomladi 2026, ključne odločitve pa morate sprejeti že zdaj.

V Mengšu napet spor glede lokacije obnovljenega Marijinega znamenja

17. 01. 2025 19.06

Obeležje je do leta 1955 stalo na Glavnem trgu, nato so ga podrli,12 let kasneje pa znova postavili pred cerkvijo svetega Mihaela. Župan podpira ohranitev te lokacije, a civilna iniciativa z več kot 1.500 podpisi zahteva vrnitev Marijinega kipa na prvotno mesto. Napetosti je dodatno zaostrila mengeška župnija, ki nasprotuje vnovični postavitvi kipa pred njeno cerkvijo. Zakaj 230 centimetrov visok in 700 kilogramov težak simbol vere in tradicije, za obnovo katerega je občina doslej odštela več kot 100 tisoč evrov, razdvaja krajane Mengša?