Fedja Golež

Vlada si obeta 156 milijonov evrov iz solidarnostnega prispevka
08. 09. 2023 19.30
Kaj bi bilo boljše? Solidarnostno delo v soboto ali plačati enkratni znesek, podobno kot davek, v sklad za obnovo Slovenije po poplavah? Za fizične osebe naj bi solidarnostni prispevek v vsakem od obeh let, v letu 2024 in 2025, znašal v povprečju okoli 68 evrov. Tisti s povprečno plačo bi plačali 73 evrov, tisti z minimalno plačo pa 39 evrov. Vlada sicer iz naslova solidarnostnega prispevka v prvem letu pričakuje 156 milijonov evrov.

V vrsti za pomoč tudi podjetja, ki jim je ujma ustavila proizvodnjo
06. 09. 2023 19.16
V vrsti za pomoč stojijo tudi podjetja, ki jim je ujma zalila prostore, uničila stroje in ustavila proizvodnjo. Ocenjena škoda v do zdaj prejetih vlogah, 770 jih je prejelo Ministrstvo za gospodarstvo, znaša več kot 337 milijonov evrov. Podjetja, ki so želela predplačilo v višini desetih odstotkov ocenjene škode, so sicer morala vlogo oddati do prejšnjega petka. Kdaj bodo gospodarstveniki denar prejeli, za zdaj še ni povsem jasno. A glede na to, da je stanje v prizadetih podjetjih kritično, kot ocenjujejo v gospodarski zbornici, bi si sredstva želeli čim prej.

Na Savinjskem in Koroškem tisoč kmetij ostalo brez dejavnosti
17. 08. 2023 19.19
Potem ko so kmete v juliju prizadela neurja, toča in močan dež, večini niso prizanesle niti avgustovske poplave. Zalilo jim je polja, pašnike in njive, mnogim tudi hleve. In kot da poplave niso bile dovolj, so sledili še plazovi. Na Savinjskem in Koroškem je bilo prizadetih kar 1400 kmetij, od tega tisoč tako hudo, da so ostali brez celotne kmetijske dejavnosti, mnogi tudi brez turistične dejavnosti, ki so jo ponujali v sklopu svoje kmetije. A skrb, kako bodo poslopja sanirali in kako bodo kmetijstvo spet oživeli, se pojavlja šele v teh dneh. Najprej so morali reševati svoja življenja in poskrbeti za domove.

Hiš na fotografiji ni več, odnesel jih je plaz
08. 08. 2023 19.30
Razmere na Savinjskem ostajajo težavne. Luče so s cesto povezane le čez avstrijsko stran, zaselki med Ljubnim in Lučami pa so stik s civilizacijo za silo dobili šele sinoči. Območje ves čas preletavajo helikopterji, po zasilnih cestah in močno poškodovanih mostovih se k ljudem zdaj prebijajo tudi intervencijske službe iz tujine. Tam so že nemški gasilci in pripadniki hrvaške vojske, pomoč torej prihaja, ljudem je treba zdaj vliti še optimizem, pravijo pristojni.

Za silo zakrpali strehe, vrtinec večji del poti opravil zunaj poseljenih območij
03. 08. 2023 15.43
Bitko s časom so ves dan bili v naselju Koseze v Ilirski Bistrici. Dva dni po tem, ko je po Kosezah pustošil tornado, vaščani še vedno poskušajo za silo prekriti svoja bivališča s ponjavami. Čeprav je krovce po vsej državi to poletje še posebej težko dobiti, so ti že delali na strehah prizadetih hiš. V intervencijskem štabu so medtem preučili pot tornada in ugotovili, da so imeli precej sreče, saj je vrtinec večji del svoje dvokilometrske poti opravil zunaj poseljenih območij.

Pomanjkanje zdravnikov specialistov: okrepitvam nudijo javna stanovanja
31. 07. 2023 17.17
Redna zaposlitev, nastanitev in celo zaposlitev za partnerja. To je ponudba za zdravnike iz tujine, predvsem iz držav nekdanje skupne države, da bi svoje znanje ponudili v naših zdravstvenih domovih. V Sloveniji manjka najmanj 250 družinskih zdravnikov, če bi želeli doseči povprečje Evropske unije ali standard Avstrije, pa 1000 zdravnikov z različnih področij. A s kroničnim mankom zdravnikov se spopadajo praktično vse evropske države. Kaj torej storiti, da bi jih lahko zvabili k nam? Je stanovanje dovolj?

Lovska zveza o izjavah Tine Gaber: Neumnosti nekoga, ki ne ve, kaj je korupcija
26. 07. 2023 19.39
Da gre pri odlovu nutrij za sum sistemske korupcije, se je na Facebooku oglasila partnerka premierja Roberta Goloba Tina Gaber. Natančneje, zaradi študije iz leta 2019, ki so jo naročili v Krajinskem parku Ljubljansko barje, pripravili pa na ljubljanski biotehniški fakulteti. Da je bila odločba ministrstva izpeljana netransparentno, da so bile stranke v postopku le lovske družine, ki se bodo z odlovom najbolj okoristile, v svojem videu navaja Tina Gaber. Kar seveda v lovski zvezi ostro zavračajo in ji vračajo žogico, da premierjeva partnerka očitno ne ve, kaj korupcija sploh pomeni.

Trikratni porast napada volkov, napadajo tudi osle in goveda
10. 07. 2023 16.56
Kako postopati z volkovi, so se po krvoločnem napadu volka na solčavske ovce in odločbi ministrstva za naravne vire o odstrelu štirih volkov na Gorenjskem pogovarjali v državnem svetu. Na območju Julijskih Alp je napadov volka vedno več, leta 2019 jih je bilo 10, lansko leto pa 27, kar kaže na skoraj trikratni porast škodnih primerov. Število mrtvih glav živine na območju Julijcev je bilo najvišje leta 2020, ko je volk pokončal 89 živali, leto zatem pol manj, lani pa precej več, 76. Ali gre pričakovati, da bodo zaradi vse številčnejših napadov volkov trpeli ne le rejci drobnice, ampak tudi turizem?

Z jumbo plakati v boj proti goljufijam, ki jih je vse več
03. 07. 2023 18.35
Oglasi na velikih panojih vam obljubljajo 1700 evrov vrnjene dohodnine ali pa 2500 evrov darila, če boste le med prvimi stotimi sporočili svoj TRR in še svojo pin kodo. Sliši se predobro, da bi bilo res. Namreč, denarja z naslova teh oglasov ne boste nikoli dobili. A vendarle ne gre za goljufijo, pač pa za opozorilno sporočilo Združenja bank Slovenije.

Rekordno nizka brezposelnost in veliko pomanjkanje delavcev
26. 06. 2023 20.07
Na zavodu za zaposlovanje je prijavljenih nekaj več kot 47 tisoč ljudi. A med njimi se očitno ne najdejo taki, ki bi opravljali dela v panogah, kjer delavcev močno primanjkuje. Tako ni zanimanja za dela v gostinstvu, transportu, zdravstvenem varstvu in gradbeništvu. Delodajalcem ne preostane drugega, kot da delavce iščejo na tujem, a kaj, ko tudi tam ni več takih, ki bi kar prišli k nam, ob tem pa je zakonodaja takšna, da prav nič ne olajša poti delavca iz tujine v naše podjetje, četudi je vladajoča politika obljubljala, da bo drugače.

Velik interes za mobilne hiške, ki jih je Zavašnikovim zarubil Furs
20. 06. 2023 13.27
Preverili smo, kdo se zanima zanje. Izklicna cena je namreč 5000 evrov, kupec pa jih mora sicer sam razstaviti in odpeljati. V roke bo moral pljuniti tudi tisti, ki bo na dražbi kupil okoli 600 kvadratnih metrov tlakovcev. Tudi te mora namreč najprej odstraniti sam, šele potem jih lahko odpelje.

Obupani stanovalci škofjeloškega bloka: 24 ur brez svetlobe
12. 06. 2023 20.39
Si predstavljate, da imate stanovanje tako zatemnjeno, da sredi belega dne ne morete prebrati časopisa, ne da bi prižgali vseh luči, ker vsa okna v bloku zastirajo plastične zavese in gradbeni odri? Tako živijo stanovalci enega od blokov v Škofji Loki, na katerem bi morali izvajalci obnoviti fasado. To so sicer sprva delali nekaj mesecev, potem pa so se z delovišča umaknili in se niso več pojavili 11 mesecev. Ves ta čas pa stanovanjsko stavbo obdajajo raztrgane zavese in odri, ki jim vsak dan povzročajo sive lase.

Francoska slikarka na pot okoli Slovenije s konjem
22. 05. 2023 19.40
Kaj je vaš najljubši način prevoza? Z avtom, kolesom, morda konjem? Francozinja Jessica Biler se je odločila, da jo po Sloveniji mahne kar peš, na precej dolg sprehod, ki bo trajal mesec dni, pa je s seboj vzela še svojega konja Zingala. 40-letna slikarka, ki zase pravi, da je precej divja ženska, je Slovenijo sicer obiskala že pred 13 leti, takrat v družbi dveh konjev in psa, in takrat je naša dežela nanjo naredila tako velik vtis, da se je odločila, da jo mora, ko bo čas, bolje spoznati.

Hitrejša povezava do Kočevja: so bile vse le prazne obljube?
22. 05. 2023 19.28
Eno uro in 45 minut ali celo dve uri vožnje v eno smer. To je kruta resničnost vseh tistih, ki se iz Kočevja ali Ribnice vsako jutro peljejo v Ljubljano. Zastoji se začnejo že malo iz Ljubljane, pri Škofljici. Rešitve seveda so, ena je že znana in obljubljena že desetletja, to je 3.a razvojna os. Končana naj bi bila do leta 2034. A temu praktično nihče ne verjame. Končna trasa sploh še ni izbrana, ministrica Alenka Bratušek se še ni sestala z župani, ki si želijo nove ceste.

Župani pri spremembi zakonov zanikajo diskriminatornost do Romov
19. 05. 2023 18.30
Višje kazni za sprožitev strelnega orožja v strnjenih naseljih, za tretjino nižji socialni transferji za odrasle, katerih otroci ne obiskujejo osnovne šole, nedostopnost vozniškega izpita za vse odrasle, ki nimajo narejenih sedmih razredov osnovne šole, in omejitev socialnih transferjev za tiste, ki imajo dolgove do države. Vse to si želi 11 županov slovenskih občin, ki zbirajo podpise za spremembo štirih zakonov, ki bi družbi prinesli boljše državljane pravijo. A Romi smatrajo, da je takšen zakon do njih diskriminatoren.

V Kranju prevzeli ključe štirih električnih mestnih avtobusov
15. 05. 2023 19.35
Sončne celice bodo v Kranju napajale štiri nove električne mestne avtobuse, ki so jih dobili tamkajšnji meščani. Občina načrtuje, da bodo vozili po mestu in okolici. Ničelni izpust, okolju prijazni in brez zvoka so nekatere prednosti, s katerimi se ponašajo mestni električni avtobusi, a ena izmed njihovih hib je tudi cena, ki trenutno znaša dvakrat toliko kot za mestni avtobus na notranje izgorevanje. Zato še sreča, da so večino kupnine za avtobuse na kranjski občini pridobili iz sredstev Ekosklada.

Kmetje in vlada še vedno brez skupnega jezika, stranke pa nabirajo točke
11. 05. 2023 18.08
Preden se v prestolnico znova zgrne več sto traktorjev jeznih kmetov, se ministrica za kmetijstvo Irena Šinko in minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan trudita, da bi z njimi našla kak dogovor. A se tudi po novem političnem pregovarjanju v državnem zboru zdi, da bo zveri še vedno enako število, Natura 2000 ne bo nič manjša in da bo leva vlada ostala "sovražnica kmetov", SDS pa, kot sami sebe vidijo, veliki prijatelji traktoristov.

Navijači na celjskem stadionu povzročili razdejanje, kot ga še ni bilo
10. 05. 2023 21.55
Razbiti in požgani stoli, zažgane tribune in celo razstavljen ter ukraden gol. Škode, ki so jo na sobotnem finalu slovenskega pokala povzročili mariborski in ljubljanski navijači, na celjskem stadionu ne pomnijo. Na vprašanje, kako so navijači sploh uspeli na stadion prinesti tako veliko število pirotehničnih sredstev, na Nogometni zvezi Slovenije, ki je bila odgovorna za varovanje dogodka, na kratko odgovarjajo, da pregledi na vhodu niso bili dovolj temeljiti.

Kaj je rdeče, leti 1000 km/h in za sabo pušča bel, rdeč in moder dim?
08. 05. 2023 19.59
Britanska letalska akrobatska skupina Red Arrows se je na dan slovensko-britanskega prijateljstva ustavila tudi pri nas. Dan prijateljstva z Veliko Britanijo praznujemo že četrtič od leta 2019, ko je princ Edvard obiskal Slovenijo. 'Rdeče puščice' so v vremenu, ki ni bilo ravno idealno, izvedle spektakel nad cerkljanskim letališčem.

50 tisočakov za lastno hišo? Občina Ajdovščina obljublja prav to
03. 05. 2023 19.23
Si predstavljate, da bi lahko svojo prvo hišo kupili za le 50.000 evrov? Sliši se skoraj predobro, da bi bilo res, a vendar se v občini Ajdovščina trudijo izpeljati projekt, ki bi zagotovil mladim, da bi si lahko za 50 tisočakov privoščili lastno hišo. Projekt se je začel že leta 2021, a je neprofitna organizacija Back to the village vmes šla v stečaj. Projekt je zdaj prevzela ajdovska občina, župan Tadej Beočanin pa napoveduje, da bi lahko bile hiše vseljive že pomladi prihodnje leto. Za hiše sicer še nimajo niti gradbenega dovoljenja.

Načrt za progo v Orehku: krajani upajo na drugo varianto
12. 04. 2023 19.05
Pripravljalci državnega prostorskega načrta za nadgradnjo železniške proge Ljubljana-Kranj so krajanom Orehka zagotovili, da trasa, ki jih razburja, še ni izbrana ter da sta v igri še dve drugi varianti trase. Krajani upajo, da so spodbudili pristojne, da bodo bolj razmišljali o drugih variantah.

Dolge čakalne vrste in vse dražji vozniški izpiti: ura vožnje že 40 evrov
11. 04. 2023 19.02
Ura vožnje v avtošoli se iz leta v leto draži, hkrati pa morajo kandidati, da se udeležijo glavne vožnje v Ljubljani, čakati vsaj dva meseca. Da pa mladi vozniki v roke dobijo vozniški izpit, lahko traja od šest mesecev vse do leta in pol. Razlog za dolge čakalne vrste naj bi bilo pomanjkanje ocenjevalcev. Za vse, kar spada k vozniškemu izpitu, kandidati odštejejo že od 1500 do 2000 evrov.

Klakočar Zupančičeva razburja: je Ruanda res lahko zgled za Slovenijo?
07. 04. 2023 20.21
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič na uradnem obisku v Afriki lobira za to, da bi tudi te, doslej za Slovenijo nezanimive države podprle slovensko kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov. Pri poznavalcih se poraja dvom, ali je izbor držav ustrezen. Klakočar Zupančičeva se je v Kigaliju v Ruandi sicer udeležila spominske slovesnosti ob dnevu genocida, v katerem je bilo leta 1994 pobitih več kot milijon ljudi, a je veliko prahu dvignila njena izjava, da bi se lahko Slovenija po Ruandi zgledovala glede spodbujanja pravic žensk.

Da bodo zaradi železnice ob hišo, so prebivalci Orehka izvedeli na Facebooku
05. 04. 2023 19.29
Če kaj, potem je hiša za Slovenca sveta stvar. Razumljivo, saj v nepremičnino vložimo vse premoženje in vzamemo kredit. Kaj bi rekli, če bi vam povedali, da bodo vašo hišo porušili, ker bodo novo železniško progo potegnili skozi vašo dnevno sobo? Prebivalci Orehka so ostali brez besed, ko so to prebrali na Facebookovi strani kranjskega podžupana. Ker je bila objava prvega aprila, so upali, da gre za šalo, a se je izkazalo, da ni tako. Nova trasa železnice bo šla skozi to kranjsko naselje.

Na ekskurziji z Jankovićem: 'Kje je kaj lepšega kot Petkovškovo nabrežje'
04. 04. 2023 18.33
Ljubljanski župan Zoran Janković je pred Rogom sprejel novinarje in jih nato kot na kakšni ekskurziji popeljal skozi ljubljanska delovišča. Ob zaključevanju prenove Roga še neprofitna stanovanja na Rakovi Jelši, Bazen Ilirija, prenavljanje Čufarjeve ulice, vse to je razkazoval Janković.

Evropska prepoved, ki lahko pokoplje slovenske vinarje
27. 03. 2023 20.01
Vsi imamo radi, da je naša hrana ekološko pridelana, organska in brez ostankov pesticidov. In ravno temu cilju naproti so v Evropski komisiji želeli stopiti z uredbo, ki narekuje, da bi morale države članice do leta 2030 zmanjšati porabo fitofarmacevtskih sredstev za več kot polovico. Na občutljivih območjih bi tako imenovane FFS-je skoraj povsem ukinili. Vse lepo in prav, le da je takšna direktiva za Slovenijo povsem neizvedljiva, pravijo naši kmetje, saj je večina naših obdelovalnih površin in nasadov na tako ali drugače zaščitenih območjih.

Predvidena reorganizacija upravnih enot: zmanjšanje iz 58 na 12?
21. 03. 2023 19.52
Iz 58 na 12 naj bi padlo število upravnih enot po celi Sloveniji, ostale upravne enote, ki so danes opolnomočene, pa bodo tako imenovane izpostave, kjer se ne bo dalo urejati ne gradbenih dovoljenj ne zadev za tujce. Vzrok pa je, kot je povedala ministrica za javno upravo, da so naše upravne enote po velikosti in obremenjenosti neenake in da želijo z reorganizacijo poskrbeti za kadrovski manko, ki je v nekaterih upravnih enotah vseprisoten. Upravne enote naj bi po reorganizaciji ostale v Ljubljani, Mariboru, Celju, Kranju, Novem mestu, Novi Gorici, Murski Soboti, Kopru, Slovenj Gradcu, Brežicah, Zagorju ob Savi in Postojni.

Večmilijonske koristi zasebnih koncesionarjev po sprejetju interventnega zakona
14. 03. 2023 19.48
Od interventnega zakona za skrajševanje čakalnih dob imajo milijonsko korist zasebni koncesionarji. Od lanskega septembra, ko je zakon začel veljati, do decembra so prejeli več kot tretjino državnega denarja, namenjenega za skrajševanje čakalnih vrst. Od 80 milijonov evrov, ki jih je slovensko zdravstvo po interventnem zakonu porabilo do konca lanskega leta, so skupaj prejeli 30 milijonov evrov. Kdo so največji zasebni prejemniki davkoplačevalskega denarja v zdravstvu?

Panožni center v Kranju pomaga dijakom na poti do vrhunskih športnikov
06. 03. 2023 18.44
Kaj imajo poleg smučarskih skokov skupnega bratje Prevc, Anže Lanišek, Nika Križnar in Primož Roglič? Vsi so bili dijaki Gimnazije Franceta Prešerna in vsi so se urili v Državnem panožnem nordijskem centru v Kranju. Gre za sodelovanje med Gimnazijo Franceta Prešerna, Dijaškim domom Kranj in Smučarsko zvezo, ki medsebojno sodelujejo in skrbijo, da je čas mladih športnikov izkoriščen čim bolj učinkovito. Raziskali smo, kakšen je recept za izoblikovanje vrhunskih športnikov in katere obetavne športnike, ki so se izoblikovali v centru, bomo v bodočnosti še lahko spremljali.

Vam bolj odgovarja delo v pisarni ali od doma?
01. 03. 2023 18.53
Ste med tistimi, ki greste radi v službo tudi zato, da se za nekam uredite, ali raje delate od doma, v trenirki in s čim manj stika z drugimi sodelavci? Oboji bi verjetno kdaj pa kdaj pogrešali drugo možnost. Predvsem samostojni podjetniki, ki so sami za vse, delajo od doma in si občasno zaželijo družbe na delovnem mestu. Te zagotovo ne bo manjkalo mladim podjetnikom, ki se bodo odločili svoje poslovne poti začeti v generatorju, ki ga je predstavila skupina Emil Frey skupaj s klicnim centrom. Vsaj 12 ljudi, željnih delovnih izkušenj, bodo za 120 evrov na osebo sprejeli sveži prostori v Ljubljani.