Kaja Kobetič

Koliko bo morala Slovenija nameniti za obrambo?
07. 05. 2025 06.34
Zahtevana dva odstotka BDP, ki naj bi jih države članice Nata namenile za vojaške izdatke, se zdita že preteklost. Vse glasnejši so pozivi, da bi morale države nameniti tri odstotke in več. Bo Slovenija lahko izigrala Natov diktat, kot poziva koalicijska Levica? Vlada se zavzema za t. i. opremo za dvojno rabo. O tem smo se pogovarjali z evropskima poslancema Matejem Toninom in Vladimirjem Prebiličem.

Onesnaženje v Maxiju: še vedno ni jasno, kje je težava
25. 04. 2025 07.37
V Maximarketu je voda še vedno onesnažena s fekalijami. Kaj se dogaja, da v več dneh institucije niso ugotovile ne vzroka, zakaj je do onesnaženja prišlo, niti onesnaženja še niso odpravile? Mercator, ki upravlja z veleblagovnico, odgovorov nima. Z onesnaženo vodo pa se je medtem okužilo več kot 500 ljudi.

Rode o pokojnem papežu: Oboževal je potico in kranjsko klobaso
23. 04. 2025 06.00
Četudi ne kot papež se je kot Jorge Mario Bergoglio pred več kot 50 leti mudil v Sloveniji. Vzljubil je slovensko pokrajino, hrano in pijačo. In koliko je dal na besedo Slovencev? Pogovarjali smo se z nekdanjim nadškofom in kardinalom Francem Rodetom, ki zelo doživeto pripoveduje o spominih na papeža Frančiška.

Kaj prinaša reorganizacija Centra za varovanje in zaščito?
13. 04. 2025 20.23
Bo reorganizacija Centra za varovanje in zaščito prinesla večjo učinkovitost dela ali obračunavanje z žvižgači? Reorganizacija prihaja po izrecnem navodilu notranjega ministra Boštjana Poklukarja, po tem, ko je bil center deležen številnih očitkov o nepravilnosti pri delu. V sindikatu policistov sicer nekatere ukrepe ocenjujejo kot dobre, jih pa skrbi, da bodo pod krinko reorganizacije obračunavali s tistimi, ki so opozarjali na nepravilnosti.

Polemike o novem šefu Policije: ohlapnejši pogoji in strah pred politizacijo
12. 04. 2025 07.00
Medtem ko je vsa pozornost usmerjena v oboroževanje, se policijska sindikata in strokovnjaki za varnostna vprašanja držijo za glavo. Razlog? Predlog ministrstva za notranje zadeve, ki je v javni obravnavi in predvideva znižanje pogojev za imenovanje na položaj generalnega direktorja Policije. Je resno ogrožena strokovnost in neodvisnost Policije? Smo pred novo politizacijo in razvrednotenjem vodstvenih položajev? Te dni je Policija objavila razpis za generalnega direktorja in za prijave dala na voljo zgolj osem dni.

Zalokarjeva pri obravnavi nasilnežev za znanstveni in ne ideološki pristop
09. 04. 2025 06.17
Ali je preventiva, ko govorimo o nasilju med osnovnošolci, ki ga je vse več, je vse bolj brutalno in starše spravlja v obup, res rešitev za manj mladoletniške kriminalitete? Nekateri strokovnjaki opozarjajo, da je na preventivi – ob tem da je tudi kazenski zakonik zastarel, meja 14 let za kazensko odgovornost pa previsoka – storjenega premalo. A tiste, ki opozarjajo, da bi se napadalce in problematične mladoletnike primerno obravnavalo, se pogosto okarakterizira za populiste, se jim očita nepotreben preplah in ustvarjanje panike, dodajajo. Na to opozarja tudi psihoterapevtka in ravnateljica Strokovnega centra Planina Leonida Zalokar.

Mama žrtve pretepa na Ptuju: Poklical me je, bil je v solzah in brez besed
04. 04. 2025 07.42
"Poklical me je, bil je v solzah in brez besed, hlipajoč je le klical: Mami, mami." Tako pretresljivo je trenutke po napadu podoživela mama žrtve, ki so jo vrstniki ponižali, zahtevali, da kleči, ob tem pa pretepali in brcali. Sin je še vedno v šoku, pravi, ob ogledu posnetka, ki ga sploh ne želi gledati, se počuti grozno. Policija je medtem pri vpletenih v napad sicer opravila hišne preiskave in eno osebo tudi pridržala. Kakšna kazen lahko pridržanega sploh doleti, glede na to, da je mladoleten? In kako se mesec dni po napadu, ko so modrice zbledele, psihične poškodbe pa še zdaleč ne, s posledicami spopada mladoletna žrtev?

Provokacije in privzdigovanje krila v parlamentu: 'Obema bi dala ukor'
12. 03. 2025 06.06
Predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je zmotila izjava poslanca NSi, ki je dejal, da so njeni prihodi v dvorano vselej "pompozni" in "veličastni". Na njegove besede se je odzvala tako, da je v parlamentu pred skupino opozicijskih poslancev privzdignila krilo in pokazala svoje noge. Je bila njena poteza primerna?

Obrtniki bi za leto dni zamaknili plačevanje novega prispevka
27. 02. 2025 06.00
Zakaj bi plačevali za storitve, ki jih v praksi sploh ne bomo mogli uporabljati, se sprašujejo na obrtno-podjetniški zbornici in zato predlagajo, da se pobiranje novega prispevka za dolgotrajno oskrbo zamakne za eno leto. Ta naj bi vse državljane bremenil od 1. julija naprej, v državno blagajno bi delavci in delodajalci v povprečju plačali po 25 evrov na mesec, upokojenci okoli osem. A zdravstvenega kadra že za trenutne potrebe naše, starajoče se družbe ni dovolj, opozarjajo obrtniki in podjetniki, zato menijo, da se, dokler ni kadra in storitev, pobiranje tega prispevka odloži vsaj za eno leto.

NSi znova vložila paket šestih 'romskih' zakonov
25. 02. 2025 18.57
Zaradi neukrepanja vlade na področju reševanja romske problematike na Dolenjskem in v Beli krajini, je opozicijska Nova Slovenija ponovno vložila paket šestih zakonov, ki so jih spisali župani jugovzhodne Slovenije. Predlagane spremembe je koalicija že dvakrat zavrnila. Novomeški župan Gregor Macedoni opozarja, da se razmere na terenu medtem slabšajo, vodja poslancev Gibanja Svoboda pa je vnovičen poskus vložitve svežnja zakonov označila za hinavsko potezo opozicije, saj da vladajoča koalicija pripravlja svoje rešitve.

Lex Jaklič ali urejanje sivega področja, ki trenutno velja za ustavne sodnike?
22. 02. 2025 07.00
Razprava, ki je na zadnjih dveh sejah odbora za pravosodje prerasla vsebinsko in postregla s številnimi opomini, prekinitvami in celo hudimi obtožbami. Opoziciji je za zdaj uspelo preprečiti odločanje o noveli, ki jo je predlagala predsednica Državnega zbora in sledi primeru ustavnega sodnika Klemna Jakliča. Ta je v času opravljanja funkcije ustavnega sodnika pet let imel tudi popoldanski status samostojnega podjetnika, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost. Zakondajno-pravna služba parlamenta je predlog Gibanja Svoboda označila kot sporen z ustavnopravnega vidika, a ni se zataknilo le pri tem.

Kdo podpira prodajo alkohola v šolah, ko tam ni pouka, in kdo ne?
14. 02. 2025 06.32
"Hinavec, kaj tebi ni jasno," in udrihanje po mizi. Ne v gostilni, v državnem zboru smo to videli in slišali. Po sredini seji odbora za zdravstvo, kjer so se poslanci zmerjali z lopovi in primitivci ter razpravljali o predlogu SDS, da bi bila na prireditvah in dogodkih v šolah v času, ko tam ni pouka ali obšolskih dejavnosti, omogočena prodaja alkohola, odmevajo številne izjave, zmerljivke in opazke. Zakaj je zavrelo? Bi spremembe zakona o omejevanju porabe alkohola res škodljivo vplivale na šolarje? SDS opozarja, da različna športna in kulturna društva v majhnih krajih, kjer je dvorana samo ena in to šolska, nimajo alternative, da bi prireditve, kjer se spije kozarček ali dva, organizirali kje drugje, denimo koncerte, veselice in proslave. Kako ostro so se odzvali koalicijski poslanci na predlog sprememb SDS, kaj bi to sploh prineslo in kako je v praksi sedaj?

Policija zanika obtožbe, z Gončinovo naj bi govoril tudi evropski poslanec
13. 02. 2025 06.00
Policija se je pohvalila, da je aretirala nove štiri osumljene za vpletenost v likvidacijo Satka Zovka, medtem pa je taista Policija tožilce v zadevi Kavaški klan, ki so fizično varovanje dobili prav po likvidaciji Zovka, s tem tednom prenehala varovati. Absurd? Najmanj veliko presenečenje, tudi med samimi varnostniki in poznavalci sistema. So vsi osumljeni sploh že prijeti? In zakaj Nova Slovenija ne zahteva le odstopa ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja, temveč kar odstop celotne vlade Roberta Goloba?

Varnostnik CVZ: Gre za golo maščevanje. Policija: To je diskreditacija našega dela
12. 02. 2025 09.10
"Kot veteranu policije mi je kristalno jasno, da je to golo maščevanje vodstva Policije zaradi tožilkine pokončne drže, ki jo je pokazala z vložitvijo kazenskih ovadb zoper vodstvo Policije." Tako se začenja sporočilo glede ponovne ukinitve varovanja tožilcem v zadevi Kavaški klan, ki nam ga je poslal varnostnik, zaposlen na Centru za varovanje in zaščito, zaskrbljen nad dogajanjem na Policiji. Na Policiji pa očitke o maščevanju in nadzorovanju ter političnem vplivu odločno zavračajo, saj da je namen takih navedb diskreditacija dela CVZ in Policije.

Prestop preiskuje protikorupcijska komisija: 'Hvaležen sem za njegov pogum'
07. 02. 2025 06.00
Prestop poslanca Gibanja Svobode, ki je pomagal Anžetu Logarju oblikovati poslansko skupino, še naprej razburja. Iz Gibanja Svoboda so povsem neposredno sporočili svojemu nekdanjemu političnemu zavezniku, da prestop razumejo kot izdajo zaupanja volivk in volivcev. In še, da je bil Anže Logar eden najvidnejših članov stranke SDS, ki so ji volivke in volivci na zadnjih volitvah zaradi nedemokratičnih prijemov rekli odločen ne. Prestop Novaka že preverja protikorupcijska komisija, medtem ko se zapleta, ali bodo poslanci Demokratov sploh lahko sodelovali na parlamentarnih odborih.

Po NSi se je vpletel še SDS: bo vlada dvignila roke nad podjetjem CSS?
18. 01. 2025 07.00
Bo vlada dvignila roke in dopustila likvidacijo invalidskega podjetja CSS iz Škofje Loke? Na ministrstvu za delo še naprej zatrjujejo, da preučujejo vse možnosti, da invalidi ne bi pristali na cesti. Minister Luka Mesec je napovedal, da se bo z delavci in sindikatom sestal prihodnji teden. Še vedno pa čaka na jasno poročilo o stanju podjetja. Zgodba dobiva tudi politične razsežnosti. Po NSi, ki je sklicala izredno sejo komisije za nadzor javnih financ, se je zdaj vpletla tudi največja opozicijska stranka SDS. Slovenski državni holding pa je v pisnem odgovoru Mescu, ki bi na podlagi zakona o zaposlovanju invalidov lahko ustavil likvidacijo, zatrdil, da podjetje ni ustvarjalo zadostnih dobičkov in da bi preprečitev likvidacije vodila v stečaj, delavci pa bi lahko ostali brez plač in odpravnin.

'Mesec naj likvidaciji prižge rdečo luč': bo CSS prevzela kranjska Iskra?
17. 01. 2025 06.00
Čeprav se je premier Robert Golob osebno zavzel za iskanje rešitev za invalidsko podjetje CSS iz Škofje Loke, ki ga je državni SDH pod vodstvom Žige Debeljaka poslal v prisilno likvidacijo, na seji vlade tokrat dlje od razprave še niso prišli. Bo pa očitno rešitev namesto vlade zdaj začela iskati opozicija, saj so iz NSi vlado pozvali, naj ustavi likvidacijo invalidskega podjetja, sklicali pa so tudi izredno sejo komisije za nadzor javnih financ, kjer bodo od SDH zahtevali pojasnila, kaj so počeli, da je podjetje prišlo v likvidacijo. Da podjetje CSS očitno ni v tako slabem stanju, pa kaže zapis direktorja Iskre iz Kranja Klemna Šešoka, ki pravi, da so podjetje pod določenimi pogoji pripravljeni prevzeti in mu omogočiti nadaljnje poslovanje.

Na Policiji najprej preklicali varovanje treh tožilcev, nato pa si premislili
15. 01. 2025 06.00
Nove, nedopustne in predvsem varnostno tvegane akrobacije se dogajajo na Policiji, ki jo vodi na podlagi nezakonitega sklepa imenovan Senad Jušič. Razkrivamo podrobnosti, ko so v petek popoldan s Policije na Vrhovno državno tožilstvo sporočili, da treh tožilcev, ki v zadevi Kavaški klan preiskujejo preprodajo drog oziroma celo umore, ne bodo več fizično varovali. Le nekaj ur zatem pa so prvoten preklic preklicali.

Na vrhovno sodišče predlog za revizijo: zadnji poskus, da bi Jušić ostal na položaju?
14. 01. 2025 06.00
Uradniški svet je na vrhovno sodišče poslal predlog za odreditev revizije sodbe, ki je ugotovila, da je bil sklep, na podlagi katerega so imenovali Senada Jušića za generalnega direktorja Policije, nezakonit. Je predlog utemeljen ali gre le za zavlačevanje in reševanje notranjega ministra Poklukarja pred interpelacijo?

Kdo bi imel od nepremičninskega davka koristi in koga bi udaril po žepu?
31. 12. 2024 06.00
Nepremičninski davek je na noge dvignil tudi občine, ki so že zarožljale z ustavno presojo. Nasprotujejo namreč, da bi davek na stanovanjske nepremičnine pobirala država in da ta ne bi pripadel občinam. S tem se bo na lokalni ravni naredilo veliko škode, so kritični. To je sicer le eden od pomislekov zloglasnega nepremičninskega davka, ki so se ga lotile, a nikoli zares sprejele številne vlade. Kdo bi imel od nepremičninskega davka, kot ga je začrtala vlada, največ koristi, koga bi po žepu udaril pošteno in koga morda ne, kakšne so alternativne rešitve, pa z nekdanjim direktorjem Fursa Ivanom Simičem.

Je risa na dvorišče hiše prignala lakota? 'Gozd je vse bolj prazen'
29. 12. 2024 19.56
Marsikateri raziskovalec danes zavida prebivalcem naselja blizu Iga. V neposredni bližini hiš se je namreč zadrževal ris, tik pred dvoriščem je nepremično sedel kar pol ure. Domačini ugibajo, da ga je morda prignala lakota, v Društvu za zaščito živali pa opozarjajo, da jim dodaten stres lahko povzročijo tudi rakete oziroma petarde. In ob tem domačini še poudarjajo, da risi ne vdirajo v prostor, kjer bivamo ljudje, pač pa da smo mi tisti, ki smo, ko smo gradili tako blizu gozda, vdrli v njihovo prvotno bivalno okolje.

Trgovski centri in tržnice niso bili tako polni, kot pretekla leta
24. 12. 2024 19.15
Na božično večerjo pa smo se tokrat, kot kaže, pripravljali vsaj kakšen dan prej. Dopoldne namreč trgovski centri in tržnice niso bili tako polni, kot pretekla leta, so nam povedali tako prodajalci kot obiskovalci, s katerimi smo se pogovarjali. Nekateri so seveda iz trgovin peljali polne vozičke, večina pa jih je dokupovala le malenkosti, ki so jim zadnji hip zmanjkale za popolno božično večerjo, ali pa denimo sveže stvari, kot je tradicionalni tatarski biftek. Kaj pa darila?

Pri imenovanju Jušića uporabili z uredbo neskladna pravila Policije
20. 12. 2024 06.00
Razkrivamo, da je Uradniški svet pri imenovanju Senada Jusiča za generalnega direktorja Policije prvič v zgodovini za presojanje, ali kandidat izpolnjuje zahtevanih osem let vodstvenih položajev za vodenje Policije, uporabil pravila Policije, ki niso v skladu z uredbo, ki določa, kaj so vodilna mesta v državnih organih in mesto pomočnika, ki jih je zasedal Jusič, tam ni opredeljeno kot vodstveni položaj, je pa kako prikladno opredeljen v pravilih Policije, ki mimogrede niso nit javno objavljena. Ob tem pa še ugotovitev upravnega sodišča, da je sklep uradniškega sveta, na podlagi katerega je vlada Jusiča imenoval za generalnega direktorja Policije, nezakonit. Ker policija preganja državljane in državljanke, ko ti kršijo zakone, je takšen položaj na vrhu Policije vse večje breme tudi za vlado in njenega predsednika Roberta Goloba.

Jušićeve kompetence pod vprašajem: zakaj ne ponovijo razpisa za šefa Policije?
19. 12. 2024 06.00
Vse jasneje postaja, zakaj vlada Roberta Goloba ne želi ponoviti razpisa za prvega moža Policije. Pridobili smo dokument, ki pod vprašaj postavlja kompetence posebne natečajne komisije in njihovo odločitev, da Senad Jušič izpolnjuje pogoje za generalnega direktorja Policije. Ali je posebna natečajna komisija Uradniškega sveta, ki je Jušiću prižgala zeleno luč, upoštevala dokumente, ki jih sploh ne bi smela? Večino od zahtevanih osmih let vodstvenih izkušenj mu je komisija priznala, kot izhaja iz dokumenta, na podlagi internih pravil Policije. Torej internega akta, ki nikakor ne more razveljaviti zakona ali uredb.

Pred mafijsko likvidacijo po Ljubljani polepili opozorilne plakate
03. 12. 2024 06.20
Kako je mogoče, da skupina Albancev in Kosovcev z avtomobili blokira trgovsko središče, uporablja strelno orožje, se norčuje iz dela Policije s tem, ko mirno polaga albanske in kosovske zastave na uradne avtomobile Policije? To je samo nekaj vprašanj, ki so jih v zahtevi za sklic nujne seje odbora za notranjo politiko, ki jo vodi poslanka Gibanja Svoboda, zapisali v Novi Sloveniji, kjer predlagajo, da komisija od Policije zahteva podrobna pojasnila o tem, kako je potekalo varovanje umorjenega Satka Kekiča, ki bi lahko povedal marsikaj o delovanju obeh klanov, in ali je bila slovenska Policija obveščena o tem, da se pripravlja njegova likvidacija.

Štiri dni delali po 18 ur, brez počitka in dnevnic
22. 11. 2024 06.00
Ne le, da varnostniki Centra za varovanje in zaščito za razliko od varnostnikov predsednika vlade ne dobivajo dnevnic za Slovenijo, ampak vodilni od njih zahtevajo, da delajo več, kot bi po zakonu lahko. Inšpektorat za delo je namreč v izrednem pregledu, o katerem smo izvedeli neuradno, ugotovil več nepravilnosti in zato uvedel postopek o prekršku. Več kot 70 ur na teden, štiridnevno zaporedno delo od jutra do večera in brez zakonskih 11 ur počitka. "Gre za policijski Marinblu" je oster predsednik Sindikata policistov, ki opozarja, da utrujeni in nenaspani varnostniki ne ogrožajo le svoje varnosti, pač pa tudi varnost funkcionarjev, nad katerimi bdijo. Denimo predsednico države in Državnega zbora, notranjega in obrambnega ministra ter zunanjo ministrico.

Modiana in Fortenova dosegli dogovor, trgovine se odpirajo že v petek
21. 11. 2024 17.08
Po naših informacijah naj bi hrvaški družbi Fortenova, ki je lastnica Mercatorja, in Montecristo, ki ima v lasti Modiano, razrešili medsebojni spor. Jutri naj bi tako znova odprli vseh deset pred tedni zaprtih poslovalnic Modiane, vključno z ljubljanskim Maximarketom.

Neenake dnevnice za varnostnike: 'Enako delo mora biti enako plačano'
21. 11. 2024 06.28
"Tako, kot je urejeno sedaj, ni pošteno. Vlada bi morala za enako delo čimprej zagotoviti tudi enake plačilne pogoje." Tako ostro se je predsednica države Nataša Pirc Musar odzvala na naše torkovo razkritje, da varnostniki, ki poleg nje varujejo še tri ministre in predsednico državnega zbora, niso upravičeni do dnevnice za službeno potovanje po Republiki Sloveniji, medtem ko varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, so. Da diskriminatornost ni sprejemljiva, prikimava tudi prva med poslanci Urška Klakočar Zupančič in apelira na pristojne, da nastale razlike odpravijo, potem ko so varnostniki že več kot leto dni brez dnevnic, na to pa sta večkrat opozorila tako vodstvo Policije kot ministrstva za notranje zadeve. In kaj pravi predsednik vlade Robert Golob, ki v torek očitanih dvojnih meril ni komentiral?

Golobovim varnostnikom dnevnice, varnostnikom Pirc Musarjeve pa ne
20. 11. 2024 06.00
So varnostniki, ki varujejo predsednika vlade Roberta Goloba, v privilegiranem položaju oz. vredni več v primerjavi s tistimi, ki varujejo predsednico države Natašo Pirc Musar in ministre? Dokopali smo se namreč do podatkov, da varnostniki, ki so zaposleni na Centru za varovanje in zaščito in varujejo predsednico oz. ministre, v primeru službene poti po Sloveniji niso upravičeni do dnevnice, četudi so več dni stran od svojega doma, ko na njihovem domu varujejo funkcionarje. Namesto tega dobijo le sorazmerno nadomestilo za malico, ki za osem ur znaša slabih sedem evrov. Medtem so varnostniki, ki varujejo predsednika vlade in so bili premeščeni na generalni sekretariat vlade, letos dobili izplačanih že več kot 18.000 evrov dnevnic.

Tožilka v primeru Kavaški klan se je sama odpovedala varovanju
14. 11. 2024 06.25
Tožilka v enem najhujših primerov pri nas, zloglasnem in krvoločnem Kavaškem klanu, ni več varovana. Temu se je namreč odpovedala sama, potem ko so jo, kot pravi, nezakonito nadzorovali, obenem pa naj bi ji v ekipo podtaknili varnostnika, ki naj bi jo nadzoroval. Ker ne zaupa več vodilnim na Policiji, varnostnikov nima, sama pa naokoli hodi s solzivcem.