Luka Bohinc

Na 24. olimpijske igre za gluhe se odpravlja tudi slovenska četverica

26. 04. 2022 18.51

Iris Breganski, Marino Kegl, Leja Glojnarič in Tadej Enci so štirje izmed številnih športnikov, ki se v življenju spopadajo z gluhoto, a jih njihova oviranost v življenju ni ustavila. Četverica se namreč odpravlja v Brazilijo, v mesto Caxias do Sul, kjer bodo tekmovali na 24. olimpijskih igrah za gluhe. Kdo so ti športniki, ki so svojo omejitev postavili ob stran in se povsem predali ljubezni do športa, kako so premagali svoje omejitve in sledijo svojim sanjam?

Neznanci ptujske cvetlične gredice uničili s herbicidi

14. 03. 2022 19.17

Pomlad se šele začenja in prve cvetlice že cvetijo v različnih barvah, a ne v mestnem parku na Ptuju, kjer so se neznanci spravili kar na neškodljivo cvetje. Konec februarja naj bi se nepridipravi spravili na ptujske cvetlične gredice, ki so jih poškropili s herbicidi. Ti naj bi poleg cvetja uničili tudi prst, ki jo bodo morali zdaj zamenjati. Kakšni so stroški in kdaj bo Ptuj znova obarvan z značilnimi mačehami?

Potni list Združenih arabskih emiratov med najbolj zaželenimi na svetu

14. 03. 2022 18.47

V vojnem času je bolj kot kdaj koli jasno, kako dragocena je človekova svoboda. Prehajanje državnih meja in vračanje, kadar želimo, je privilegij miru. A tudi takrat za prehod meje potrebujemo potni list. Pa bi bili lahko potnim listom, kot jih poznamo, šteti dnevi? Govorili smo s prof. dr. Kočenovom, ki se udeležuje strokovne konference mariborske fakultete Alma Mater Europea. Po rodu je Rus, ima nizozemski potni list, živi pa na Madžarskem. Sam zagovarja tezo, da potni listi spodbujajo rasizem in nacionalizem, zato se zavzema za njihovo odpravo in prost prehod med državami.

V Ljubljani znova zaživelo nočno dogajanje

22. 02. 2022 18.45

Življenje se počasi vrača v stare tire. Nočni klubi, bari in restavracije so v torek zvečer prvič po več kot treh mesecih znova lahko obratovali po 22. uri, kar so mnogi izkoristili za večerne zabave in druženje s prijatelji. Kako je bilo prvi večer po odpravi ukrepov videti nočno življenje v Ljubljani, kje so se najbolj zabavali?

Zastave, harmonika in glasno navijanje najzvestejših navijačev zlate skakalne ekipe

07. 02. 2022 19.23

Slovenci smo znova spisali olimpijsko pravljico. Kako so pesti za naše skakalke in skakalce stiskali njihovi domači? Veselje, ples, objemi in poljubi so pospremili naše zlate skakalke in skakalce do najvišje stopničke. In ker tekma ni postregla s pretirano dramatičnimi trenutki, si je družba tekmo še dodatno popestrila.

Predela se zgolj četrtina gospodinjske embalaže

24. 01. 2022 18.43

Koliko plastike, ki je romala v koš, ste imeli danes v rokah? Kar težko je vedeti, katera embalaža vsebuje plastiko, sploh mikroplastiko. Morda bi bilo dobro, da bi se začeli s tem vprašanjem bolj ukvarjati. Strokovnjaki namreč napovedujejo, da bo leta 2030 v svetovnih morjih več plastike kot pa rib. Zdaj je to razmerje ena proti tri. Problem odpadne plastike je iz leta v leto večji, zato se tudi posamezna podjetja aktivno ukvarjajo z njeno predelavo. Kaj vse se predela in kaj nastane?

Vid Pintarič s ponočevanjem v gorah navdušuje Slovence

03. 01. 2022 18.58

Zagotovo ste že slišali za pustolovca Beara Gryllsa, ki je svet navdušil s svojimi preživetvenimi sposobnostmi v naravi. S posnetki na družbenih omrežjih pa Slovence s svojimi podvigi v gorah navdušuje Vid Pintarič, ki svoj prosti čas preživlja tako, da obiskuje najvišje slovenske vrhove in tam prenoči, pa naj bo sonce ali sneg.

Na avtomobilih obvezna zimska oprema

15. 11. 2021 20.12

15. november je dan, ko je na avtomobilih obvezna zimska oprema. Kazen v višini 40 evrov boste prejeli, če vozila niste opremili z zimsko opremo, z globo do 200 evrov vas lahko kaznujejo, če ne boste, ko zapade sneg, primerno očistili vozila, do 500 evrov kazni in pet kazenskih točk pa vas lahko doleti, če ovirate promet zaradi neprimerne predpisane opreme. Kdaj po nove pnevmatike ter kaj vse sodi med obvezno zimsko opremo v vozilu?

Lani v Evropski uniji prijavljenih kar milijon spolnih zlorab otrok. Kako zlorabe prepoznamo?

12. 11. 2021 18.27

Pravnomočno obsojeni duhovnik, ki je med službovanjem v Pomurju spolno zlorabil mladoletnico, je bil junija odslovljen z duhovniškega poklica, in pridržani 41-letnik z območja Ljutomera, ki naj bi zlorabljal 10-letnico iz širšega družinskega kroga ter ji pošiljal pornografske posnetke, sta le zadnje dva izmed mnogih krutih primerov spolnih zlorab mladoletnih oseb pri nas. O problematiki spolnih zlorab med otroki, ki jih je notranji minister danes označil kot najbolj zavržna kazniva dejanja, so popoldan razpravljali tudi notranji ministri EU, Zahodnega Balkana in Europola. Kako prepoznati znake spolne zlorabe, kako jih preprečiti in se z njimi soočiti?

Miši v Pliskovici poskrbele za televizijski in internetni mrk

28. 10. 2021 19.05

"Ko mačke ni doma, miši plešejo" pravi stari rek. Na Krasu so doma tako mačke kot domačini, miši pa imajo vseeno veselico. V vasici Pliskovica so poskrbele za televizijski in internetni mrk. Mali glodavci so težave nakopali lokalnim turističnim ponudnikom, domačini pa so čez vikend dobili čas za kakšno knjigo, priljubljene oddaje ali poročila pa so morala počakati.

Lipicanka Thais postala najlepša kobila v Evropi

23. 09. 2021 19.06

Slovenci smo bogatejši še za en naslov, tokrat lepotni – osvojila ga je naša lipicanka, kobila Thais. Prvič po letu 2002 smo se Slovenci znova zavihteli na stopničke na lepotnem tekmovanju za konje. Naši lipicanci so osvojili kar pet prvih mest in eno drugo v različnih starostnih kategorijah.

Posebno prijateljstvo: Rusinja dneve preživlja z gozdnim medvedom

22. 09. 2021 19.11

Medtem ko se ljubitelji živali navadno stiskajo s svojimi domačimi ljubljenčki, pa se Rusinja Veronika Dička objema s pravim medvedom, tistim gozdnim. Skupaj preživljata dan za dnem, imata skupne hobije, sta skratka prava prijatelja. Njune dogodivščine pa Dičkova dokaj redno objavlja na Instagramu. Rusija je res daleč, a tudi v Sloveniji lahko najdemo ljudi, ki imajo medvede kar doma. Kakšno je življenje z medvedom in ali se ga sploh da udomačiti?

Redek cvet agave so v Cerkljah na Gorenjskem čakali skoraj pol stoletja

21. 09. 2021 18.53

Agava, ki v višino meri dobrih sedem metrov, je te dni navdušila družino Koritnik, ki je na ta poseben trenutek čakala dolgih 50 let. Gre sicer za rastlino, ki uspeva na bolj sušnih območjih in preživi temperaturo do – 5 stopinj, a kaže, da so ji tudi naše nekoliko bolj mrzle zime ustrezale. Po dolgih letih čakanja je tako s cvetom razveselila lastnika.

Kočevsko: neokrnjena narava s številnimi pragozdovi

17. 09. 2021 18.46

Še vedno prijetno topli jesenski dnevi so kot nalašč za oddih na svežem zraku in gozd je za to več kot primeren kraj. In prav Kočevsko s številnimi gozdovi ponuja številne možnosti za vse obiskovalce, da se v tišini povežejo samim s seboj in raziskujejo še neokrnjeno naravo.

Ljubljana, Zelena prestolnica Evrope

03. 09. 2021 20.31

Da ne bi preživljali še zadnjih toplih dni med štirimi stenami, se lahko odpravite kar v Ljubljano, Zeleno prestolnico Evrope. Ta že vrsto let privablja turiste z vsega sveta, ki so nad njeno lepoto navdušeni. Kako preživeti čas v Ljubljani, kaj obiskati in kaj prigrizniti?

Slovenci skupaj s slovensko Karitas pomagali že več kot 250.000 revnim v Afriki

23. 08. 2021 20.15

Slovenci smo že večkrat dokazali, da znamo stopiti skupaj, ko je treba. Z več kot 220 tisoč evri smo samo lani pomagali slovenski Karitas, s tem pa omogočili nove zdravstvene centre in porodnišnice v Ruandi in Burundiju, kot tudi šole in nove možnosti za delo domačinom, ki so zaradi epidemije ostali brez prihodka. Tudi v letošnjem letu sta pod okriljem Slovenske karitas stekli humanitarni akciji Za srce Afrike in Z delom do dostojnega življenja. Z zbranimi sredstvi bodo med drugim zgradili novo porodnišnico in več kot 1.450 družinam omogočili trajnostno oskrbo z vodo.

Na Fakulteti za strojništvo poteka 12 delavnic, ki so pritegnile 84 udeležencev

19. 08. 2021 16.08

Preživeti poletje v šoli se ne sliši najbolj obetavno, a nekateri otroci v tem izjemno uživajo. Že osmo leto zapored namreč na ljubljanski fakulteti za strojništvo poteka poletna šola za osnovnošolce in gimnazijce, ki so željni novih strojniških znanj. Na fakulteti so namreč prepoznali, da je otrokom treba strojništvo predstaviti že zelo zgodaj. Tako se mladi strojniški nadobudneži lahko preizkušajo v različnih delavnicah, ki potekajo po modelu zasnuj - izdelaj - preizkusi in otroška domišljija res nima meja.

V Ribnem uradno odprta prva kolesarska glamping vasica

17. 08. 2021 15.49

Turistični boni se dobro obnesejo tudi na Bledu, kjer te dni beležijo rekordne obiske domačih gostov, trenutno je Bled skoraj stoodstotno zaseden. Ne manjka niti tujih gostov. Veliko povpraševanje po nastanitvah na Bledu so izkoristili v Ribnem, kjer so tudi uradno odprli prvo kolesarsko, zero waste, glamping vasico, ki je hitro pritegnila goste iz vse Evrope. Že prvih 14 dni beležijo polno zasedenost kapacitet.

Volkswagen ukinja najbolj prodajan izdelek – klobasico s karijem

12. 08. 2021 19.14

Najbolj prodajan izdelek nemškega avtomobilskega velikana Volkswagna ni golf, passat ali polo, pač pa klobasica s karijem. In zdaj dobroto, ki so jo sprva ponujali le delavcem v službenih jedilnicah, zadnje čase pa lansirali na police trgovin in jih letno prodali skoraj sedem milijonov, ukinjajo. Razlog je boj proti podnebnim spremembam, zaradi katerih s tovarniških jedilnikov črtajo vse mesne menije.

Zlata kolajna Benjamina Savška že vpliva na priljubljenost kajakaštva

09. 08. 2021 20.03

Slovenci smo v svetu že prepoznani kot športni narod, dodatno promocijo pa je kajakaškemu športu zagotovo prinesla tudi zlata olimpijska medalja Benjamina Savška. Kajakaštvo je tako fizično kot tudi tehnično zahteven šport, ki mu podmladka v Sloveniji ne manjka. Kako pa bo zlata medalja še dodatno spodbudila razvoj tega športa?

V Gornjem Gradu slavnostno odprli prizidek za dementne starostnike

12. 07. 2021 17.02

Demenca je bolezen, ki prizadene predvsem starostnike, zanjo je značilno odmiranje možganskih celic. A čeprav se običajno pojavi po 65. letu starosti, se lahko razvije tudi pri veliko mlajših osebah. Z namenom, da bolnikom ponudijo sodoben, preprost, predvsem pa varen nov dom, so v minulem letu v občini Gornji Grad začeli z gradnjo prizidka v tamkajšnjem domu starejših občanov. Posebno pozornost pri oblikovanju doma so namenili prav zunanjim prostorom, kjer se bodo oskrbovanci lahko varno družili, predvsem pa neovirano uživali v vsakdanih aktivnostih.

Kranjska Gora: po slabi zimski sezoni upanje na boljšo poletno

07. 07. 2021 16.40

Če vam je v razbeljenih mestnih središčih prevroče, se lahko ohladite v še vedno prijetni Kranjski Gori, kjer obiskovalce pričakujejo s številnimi novosti, ki so jih pripravljali v zimskem času. Kljub številnim omejitvam, ki smo jim bili priča v zadnjem letu, pa so se letos v Kranjski Gori odločili, da bodo izpeljali vse predvidene dogodke.

'Apeliramo na vse delodajalce, da se med 11. in 15. uro čim manj dela na soncu'

06. 07. 2021 15.51

Vam je na delovnem mestu vroče? Ste vedeli, da lahko delo odklonite, če je v prostoru, kjer se delo izvaja, več kot 28 stopinj Celzija? Prav vsi pa nimajo te sreče, v teh peklensko vročih dneh se govori predvsem o gradbenih in drugih delavcih, katerih delo pretežno poteka na odprtih prostorih v vseh vremenskih razmerah. Kako preživijo na vročini osem ur in več, kako si lahko pomagajo?

Kako se naše telo obnaša pod različnimi substancami?

22. 06. 2021 19.34

Kako se odpravite na zabavo? Pa domov? Poletje je namreč, čas zabav in sproščenosti, a kljub vsemu ne pozabite, da je vožnja pod vplivom alkohola in drugih substanc namreč izjemno nevarna, zato poskrbite, da se varno vrnete tudi nazaj domov. Majhna količina alkohola in utrujenost nista zanemarljiva dejavnika na cesti.

Po več kot sedmih mesecih Postojnska jama znova odprta

09. 06. 2021 18.58

V Postojnski jami je prijetnih osem stopinj Celzija in za obisk vam ni treba izpolnjevati nobenega pogoja, obvezno pa je upoštevanje zaščitnih ukrepov. Po novem pa boste lahko svoj obisk plačali kar s turističnimi boni. Odsotnost turistov pa so izkoristili tudi "mali zmajčki", ki so v zadnjem letu zrasli za centimeter in pol, največji med njimi meri 14 centimetrov.

Prenova hotela Brdo: 'Nared bo za sprejem gostov ob predsedovanju Slovenije Svetu EU'

28. 05. 2021 20.46

Gradbena dela prenove hotela na Brdu pri Kranju potekajo s polno paro in po besedah direktorja Marjana Hribarja bo nared za sprejem gostov ob predsedovanju Slovenije Svetu EU, a časa za počitek nimajo. Da ne gre zgolj za hotel, ki bo gostil ugledne goste ob predsedovanju, sta s podpisom pogodbe o sodelovanju sklenila predsednik Nogometne zveze Slovenije Radenko Mijatović in direktor zavoda Brdo Marjan Hribar. Glavni namen pogodbe je tesnejše sodelovanje in krepitev poslovnih odnosov med organizacijama.

Bo moral živalski vrt Rožman zaradi spremembe zakona o zaščiti živali zapreti vrata?

19. 05. 2021 17.47

Novi zakon o zaščiti živali, ki je na poslanskih mizah, pri marsikomu, ki ima doma eksotične živali, vzbuja strah in negotovost. Jože Rožmanec je lastnik ZOO parka Rožman z eksotičnimi živalmi, katerega obstoj je zaradi predloga novele zakona za zaščito živali ogrožen. Že vrsto let namreč v svojem parku skrbi za živali, ki so bile v ujetništvu ali pa so jih zavrgli in jim tako omogoča dostojno življenje do zadnjega diha. Če bi bil zakon, ki posameznikom prepoveduje eksotične živali, sprejet, se boji, da bi moral prenekatere svoje živali, kot so tigri, predati pristojnim institucijam. In če prostora zanje ne bi bilo, opozarja, bi jih najverjetneje čakala usmrtitev.

Ula in Čili: specializirana za iskanje drugih živali

11. 05. 2021 18.50

Ula in Čili sta dva kužka, edina dva, ki sta pri nas specializirana za iskanje drugih živali. In imata kar veliko dela. Dnevno se izgubijo od trije do štirje psi, a jih pogosto nihče ne išče, saj za to nima ustreznega znanja. Čili in Ula iščeta vse živali, pse, mačke, tudi kunce, zajce in teleta.

Dan brez zavržene hrane: Slovenci v povprečju zavržemo kar tretjino kupljene hrane

24. 04. 2021 08.28

Ali se zavedate, da na leto v smeteh konča za več kot 200 evrov hrane, ki ste jo kupili? Denarja verjetno ne bi kar tako metali stran, zakaj se torej ne potrudimo, da bi tudi kruh, sadje in zelenjavo porabili, če smo ga že plačali, pridelovalci pa so vanje vložili delo in trud?

Na osnovni šoli v Slovenj Gradcu zbirajo sredstva za dvigalo za gibalno ovirane učence

22. 04. 2021 16.27

Jaka je 12-letni fant, ki se je rodil s težjo obliko cerebralne paralize in je že od rojstva prikovan na invalidski voziček. Da bi bil pri gibanju bolj svoboden, potrebuje dvigalo tudi v šoli. Investicija je težka kar 100.000 evrov, ne občina ne šola pa denarja za izpeljavo nimata, zato bodo denar skušali zbrati na različne načine.