Maja Korošec

Namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice, so objekti manj varni?

28. 11. 2022 11.45

Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Kot so ocenili, je pogosta praksa, da gradbinci namesto vbetoniranih sider vgrajujejo navojne palice, ki pa na trgu niso označene kot betonska sidra. Kaj to pomeni? Ali so zaradi takšnih zamenjav stavbe manj varne? Gradbena strokovnjaka sta razložila, da če uporabljeni gradbeni proizvod nima izjave o lastnostih, potem je težko oceniti, kakšen je njegov vpliv na varnost objekta.

Slovenski in češki javni mediji v boju za depolitizacijo medijev

27. 11. 2022 15.05

V zadnjih nekaj letih se je srednja Evropa izkazala kot regionalno žarišče v boju za prihodnost neodvisnih javnih medijev v EU. V tem sta tudi naša država in Češka. Na spletnem seminarju 'Grožnje neodvisnim javnim medijem v srednji Evropi' so govorci razpravljali o situaciji na javnem medijskem parketu v obeh državah in raziskovali vzporednice pri izzivih, s katerimi se soočajo. Češka nova vlada je namreč blizu sprejetja zakonodaje, namenjene omejevanju političnega vmešavanja in krepitvi institucionalne neodvisnosti izdajateljev televizijskega programa.

Gradbeni nadzor: namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice

23. 11. 2022 15.34

Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Cilj akcije je bil ugotoviti, ali izvajalec gradbenih del dobavlja in vgrajuje izključno gradbeni material, ki ustrezajo nameravani uporabi in zadoščajo predpisom ter listinam o skladnosti. Med drugim so pregledovali navojne palice za povezovanje lesenih konstrukcij in vbetonirana sidra. V akciji je sodelovalo šest gradbenih inšpektorjev Inšpektorata za okolje in prostor, ki so opravili 61 nadzorov. Uvedli so 49 postopkov, od tega 47 upravnih in dva prekrškovna.

Ali zavarovalnice krijejo škodo na avtomobilih, ki jih je zalilo morje?

23. 11. 2022 13.33

Visoka plima in kombinacija vetrovnih razmer je vplivala, da je morje poplavljalo in med drugim poškodovalo vozila na parkiriščih v Izoli in Piranu, ki jih lastniki niso pravočasno umaknili. Da bo morje prestopilo bregove obale, so opozarjale pristojne institucije, prav tako je denimo občina Piran na svoji spletni strani obvestila, naj lastniki odpeljejo avtomobile oz. naj jih ne parkirajo na parkiriščih ob morju. Zanimalo nas je, ali zavarovalnice krijejo škodo na ustrezno zavarovanih avtomobilih v primerih, ko pristojni opozorijo na nevarnost?

Hrvaški navijači v Dohi razvili 200-metrsko zastavo

23. 11. 2022 10.34

Hrvaški navijači so v Dohi nekaj ur pred tekmo z Marokom razvili zastavo velikanko, ki v dolžino meri kar 200 metrov. Hrvaška reprezentanca je namreč odigrala prvo tekmo na svetovnem prvenstvu v Katarju. Navijači so tribune zasedli v posebnih uniformah.

Nekdanji ljutomerski župnik spoznan za krivega spolnega nadlegovanja

22. 11. 2022 12.13

Okrožno sodišče v Murski Soboti je nekdanjega ljutomerskega župnika Andreja Zrima spoznalo za krivega kaznivega dejanja kršitve spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja. Višje sodišče v Mariboru pa je sodbo potrdilo, so sporočili iz Škofije Murska Sobota. Obtožen je bil spolnega napada na osebo, mlajšo od petnajst let, oziroma spolnega nadlegovanja ministrantk in mladoletnic pri verouku.

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'

22. 11. 2022 07.00

Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

'Poskusite čim manj uporabljati zavoro na poledenelih strminah'

22. 11. 2022 06.00

Vremenoslovci napovedujejo sneženje do nižin, pred vrati pa je tudi december, ko v drugi polovici meseca nastopi koledarska zima. Ker se z zimskim časom spremenijo tudi razmere na cesti, se je potrebno na zahtevnejše vozne okoliščine ustrezno pripraviti, prav tako je treba preveriti, ali je naše vozilo kos zimskemu času. Agencija za varnost prometa je pripravila praktične nasvete, kako lahko vozniki s prilagojeno tehniko vožnje in pravilno pripravo vozila varneje pridejo na cilj. Eden izmed napotkov je, da poskušamo čim manj uporabljati zavoro na poledenelih strminah.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje

21. 11. 2022 12.44

Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

Povprečna starost očeta ob rojstvu otroka je skoraj 34 let

19. 11. 2022 17.20

Ob mednarodnem dnevu moških, ki ga obeležujemo 19. novembra, je Statistični urad RS pripravil statistiko zanimivosti o močnejšem spolu, ki med drugim potrjuje, da so bili lani očetje v Sloveniji ob rojstvu otroka povprečno skoraj tri leta starejši kot ženske. Plačna vrzel med moškimi in ženskami v Sloveniji je v letu 2021 znašala 2,7 odstotka, kar pomeni, da so imeli zaposleni moški v povprečju za toliko višje plače kot ženske. Plače žensk so bile višje od plač moških samo v uradniških poklicih.

Prevare z mobilnimi hišicami: pobiral avanse, hišic ni dostavil

19. 11. 2022 07.00

Moški iz Radeč je opeharil več strank, ki so želele kupiti mobilne hišice. Na spletu je oglaševal, da trži hišice oz. poskrbi za celotno storitev – od nakupa pri izdelovalcih do postavitve v kampu Mandre na Pagu. V vseh primerih je deloval podobno. S kupci je podpisali pogodbo in od njih zahteval del kupnine vnaprej. Ko bi hišice morale biti nared, se je izgovarjal, zakaj jih ni. Ker jih ni dostavil niti do novega datuma, je strankam obljubljal povrnitev avansa, a tudi tega ni izplačal. Nekatere žrtve prevare so ga kazensko ovadile, ena med njimi je že dobila civilno tožbo proti njemu. Trgovec hišic pa: "Problemi so bili z dobavitelji hišic, v pripravi je poravnava s strankami."

'Eden drugega smo nemo spodbujali in izmenjaje v vodstvu počasi rinili proti vrhu'

13. 11. 2022 07.04

Močni nalivi, zemeljski plazovi, ledeni veter in sneg, a na koncu topel občutek, širok nasmeh in neopisljivo zadovoljstvo so kratek povzetek dogodivščine osemčlanske ekipe slovenskih alpinistov, ki je v začetku oktobra odpotovala v Nepal in uspešno zaključila odpravo. Pet med njimi jih je osvojilo 7128 metrov visok himalajski vrh Himlung na meji med Nepalom in Tibetom ter se tako vpisalo med prve Slovence, ki so se vzpeli na to himalajsko goro in smučali z nje. Viki Grošelj pa je nadel ime 5405 metrov visoki še neimenovani koti Vrh Fakultete za šport. Druščina različnih generacij je dokazala, da za športne podvige ni ključna mladost, ampak sodelovanje in razumevanje. Kaj vse so fantje doživeli?

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja

12. 11. 2022 09.02

Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

Slavospevi vinski kapljici po vsej Sloveniji; za volan le trezni

11. 11. 2022 06.00

Po dveh letih premora zaradi covidnih omejitev bodo na svoj račun prišli vinarji, vinogradniki in vsi, ki jim je žlahtna kapljica pri srcu. Ta konec tedna bo ponovno na sporedu množično praznovanje martinovega, ki v vinorodnih okoljih predstavlja pomemben čas. Takrat se namreč po starih šegah mošt s krstom spremeni v vino. Čeprav praznovanje pomeni nadaljevanje tradicije, pa naj čast zlati pijači izkazujejo zgolj tisti, ki ne bodo sedli za volan, so spomnili policisti voznike na odgovorno ravnanje. Kako bo Slovenija obeležila martinovo?

Slovenski alpinisti preplezali 1100-metrsko steno v Himalaji, ki je ni še nihče

10. 11. 2022 12.04

Matija Volontar, Bor Levičnik in Žiga Oražem so konec oktobra zagrizli v 6180 metrov visoko himalajsko goro Pomlaca, ki se je po zahodni steni ni lotil še nihče. Preplezali so 1100 metrov dolgo smer in jo poimenovali Screaming Barfies, saj si jo bodo zapomnili po 'peklenskem' mrazu. Njihov prvotni cilj je bil skoraj 7000 metrov visok Tengi Ragi Tau, a med aklimatizacijo so opazili Pomlaco, ki jih je priklicala s svojo tančico skrivnosti. Gora se namreč ne bohoti tako kot okoliški višji himalajski nebotičniki, zato je očitno manj privlačna za osvajalce vrhov in tako slabo raziskana.

Šerkezi: Pomisli, da video gledajo mladi in jih s tem spravljaš v smrtno nevarnost

09. 11. 2022 15.45

Ali sodijo objave in celo dobro zmontirani filmi o padcu z gore zaradi neznanja uporabe opreme na družbena omrežja? S tem se ne strinjata niti inštruktor gorskega reševanja Matjaž Šerkezi, ki je tudi strokovni sodelavec pri Planinski zvezi Slovenije, niti GRZS. Slovenski mladenič je nedavno objavil film, ki ga je posnel sam, kako se je odpravil na Triglav, kjer so že zimske razmere. Na pol poti do vrha je ugotovil, da je sneg zaradi sonca postal premehek, zato se je obrnil. Pri sestopu pa nesreča – fant je kljub zimski opremi zgrmel 100 metrov v globino, a je na srečo preživel. Kakšen namen in sporočilo imajo tovrstni filmi?

Porast okužb na Kitajskem: največ v zadnjih šestih mesecih

07. 11. 2022 14.31

Pristojni so na Kitajskem evidentirali več kot 5600 novih primerov okužb z novim koronavirusom, kar je najvišje dnevno število okužb v zadnjih šestih mesecih. Zaradi porasta okužb so oblasti ponekod v Pekingu odredile zaprtje šol, nekatera podjetja pa so svojim delavcem naročila, naj začasno delajo od doma. Oblast je sicer ponovila, da bo ostala neomajna pri svoji politiki ničelne tolerance do covida-19, kljub vse večjemu razočaranju javnosti, ki meni, da strogi ukrepi stanejo prav tista življenja, ki naj bi jih zaščitili.

'Vsaka naslednja rolka je bila boljša od prejšnje, ogromno sem se učil iz napak'

06. 11. 2022 11.46

22-letni študent kranjske Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru je že od malih nog navdušen nad športom, predvsem ekstremnim. Sprva je njegova strast postalo surfanje, nato BMX kolo, potem rolkanje. Ker je od nekdaj rad tudi ustvarjal in ker ni bil zadovoljen s kolesi na rolki, je dobil spodbudo, da razvije svojo lastno. Bohanel Šardi je tako izpeljal svojo idejo in postal mladi podjetnik. Sprva so zaživele lesene rolke, zdaj je šel ustvarjalec korak dlje in si drznil ustvariti rolko iz kamna.

Alkohol razlog za vsako tretjo smrtno prometno nesrečo

04. 11. 2022 12.23

Nadzorni centri možganov se z višanjem stopnje alkohola druga za drugim izklapljajo, nadzor pa prevzemajo avtonomni centri. To pomeni, da se pijani osebi slabšajo vid, ravnotežje in reakcijski čas, kar ima za volanom številne posledice, ki so lahko usodne. V letu 2021 je bila v Sloveniji registrirana poraba alkohola 10,62 litrov čistega alkohola na prebivalca, starega 15 let in več – v primerjavi z letom 2020 se je zvišala za skoraj en liter, so opozorili na Agenciji za varnost prometa in ob tem najavili, da se v ponedeljek začne nacionalna preventivna akcija za preprečevanje vožnje pod vplivom opojnih substanc. Policisti bodo poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov.

Hrvaška vlada po novici, da v Fortenovo vstopa arabski investitor: Vse bomo preverili

03. 11. 2022 11.12

Hrvaška vlada se je odzvala na novico o investitorju iz Združenih arabskih emiratov Saifu Alketbiju, ki je od ruske državne banke Sberbank kupil 43,4-odstotni delež hrvaške skupine Fortenova, pod katero spada tudi največji slovenski trgovec Mercator. Na vladi so zatrdili, da uradnih informacij o prodaji nimajo, bodo pa vse navedbe o tem preverili, poročajo hrvaški mediji. Šejk je direktorjem v Fortenovi poslal pismo: "Sodeloval bom pri vseh strateških odločitvah." Mediji Združenih arabskih emiratov o skrivnostnem Arabcu sicer poročajo bore malo, kljub temu da je bil pred sedmimi leti vodja urada dubajskega prestolonaslednika.

25 planinskih koč: nove fasade, sončne elektrarne, pohištvo ...

03. 11. 2022 13.11

25 slovenskih planinskih koč je izkoristilo pet milijonov evrov, ki jih ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo razpisalo za energetsko in okoljsko prenovo koč. Denar so porabile predvsem za boljšo izolacijo in zamenjavo stavbnega pohištva. Investirale so tudi v zamenjavo toplotnih naprav in v različne ukrepe, ki pripomorejo k zmanjšanju porabe vode. Sredstva sta med drugim prejeli planinski koči Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh, ki sta pred leti pogoreli v požaru. Predvidoma bosta odprti v letu 2023.

Boscarol izpolnil obljubo: gasilci na račun dobili 1,47 milijona evrov

02. 11. 2022 10.49

Medtem ko so se slovenski gasilci poleti na Krasu spopadali z uničujočimi ognjenimi zublji, je podjetnik Ivo Boscarol spodbudil njihova prizadevanja in obljubil, da bo podvojil znesek nagrade, ki ga je gasilcem sicer napovedala vlada. Boscarol je zavezo izpolnil in Gasilski zvezi Slovenije nakazal 1,47 milijona evrov v zahvalo za pomoč pri gašenju požarov na Krasu. Slovenski gasilci bodo za intervencijo ob požaru na Krasu sicer prejeli skoraj šest milijonov evrov.

Stanovanjski stroški so veliko breme za dobro petino Slovencev

31. 10. 2022 13.35

Najemnina, zavarovanje, stroški rednega vzdrževanja in popravil, obresti za stanovanjski ali hipotekarni kredit, stroški za vodo, kanalizacijo, odvoz odpadkov, elektriko, plin, ogrevanje, redno vzdrževanje, popravila ... so izdatki, ki jih upoštevamo, ko računamo, kolikšni del plače nam odškrtnejo stanovanjski stroški na leto. Lani je 22 odstotkov slovenskih gospodinjstev potožilo, da plačevanje stanovanjskih stroškov zanje predstavlja veliko breme, za 6 od 10 gospodinjstev so bili ti stroški srednje veliko breme. V slabih stanovanjskih razmerah je lani živelo 19 odstotkov Slovencev, 98 odstotkov pa jih je zatrdilo, da so lani lahko primerno ogrevali svoje domove, kažejo podatki Sursa.

CrossFit Ljubljana: 10 let športa, 60.000 evrov za socialno šibke

24. 10. 2022 16.17

Ne zgolj vlagati v šport, zdrav način življenja in v skupnost CrossFit, člani centra CrossFit Ljubljana se trudijo pomagati tistim, ki so se zaradi različnih razlogov znašli na socialnem robu in so prikrajšani za 'normalno' življenje. Svojih dobrodelnih korakov, udejstvovanj in družinskih druženj, ki presegajo zgolj športne vzgibe, so se spomnili, medtem ko so upihnili svečko ob 10-letnici svojega delovanja. V tem času so zbrali prek 60.000 evrov denarja in ga namenili socialno šibkim.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki

23. 10. 2022 11.08

Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

Kako so vlade s političnim kadrovanjem zaposlovale svoje ljudi?

19. 10. 2022 14.06

Komisija za preprečevanje korupcije je pod drobnogled vzela zaposlovanje med menjavami vlad v zadnjih štirih letih. Kot razkriva njena analiza, se je največ ljudi, ki so bili zaposleni na zaupanje – to pomeni, da je bila njihova zaposlitev oprta na mandat funkcionarja oz. vlade –, zaposlilo v času vlade Janeza Janše. Takšnih zaposlitev je bilo 183. Najmanj se jih je zaposlilo, ko je stolček zapustila vlada Alenke Bratušek – 65.

'Indijansko poletje za sever visokogorja ne velja, nujna je zimska oprema'

19. 10. 2022 10.52

Če so v sredogorju oz. na južnih straneh vršacev prijetne in kopne razmere, pa visokogorje že diši po hladnem, zimskem delu leta. Gore, kot so Mangart, Jalovec, Triglav, Kanjavec, so v višje ležečih predelih severnih strani ponekod prekrite s poledenelimi zaplatami snega, zato je nujna oprema za zimske razmere v gorah, so opozorili v GRZS. Reševalci so namreč zaradi poledenele podlage in snega v ponedeljek in torek rešili že šest obnemoglih planincev.

Mit, da se pogrešane osebe same vrnejo domov, ne drži

18. 10. 2022 13.17

V Sloveniji je trenutno pogrešanih 244 oseb, ki so vpisane v evidenci pogrešanih oseb, vsako leto pa svojci prijavijo povprečno okoli 500 pogrešanih, so navedli na Generalni policijski upravi. Največ pogrešanih je odraslih in starejših oseb, še posebej pogosto se izgubijo osebe z demenco ali drugimi starostnimi boleznimi. Več primerov je tudi takih, ko zaidejo osebe v gorah ali posamezniki zapustijo zdravstvene ali negovalne ustanove. Delež mladoletnih je vseskozi nekje okoli 30 odstotkov vseh pogrešanih oseb, opažajo na Policiji in poudarjajo: Mit, da se pogrešane osebe tako ali tako same vrnejo domov, ne drži.

32 novih človeških ribic bo kmalu uzrlo temo jame

17. 10. 2022 12.31

V Postojnski jami se veselijo novih mladičev človeške ribice. Samica je v začetku junija odložila 43 jajčec, življenje v temi pa bo ugledalo 32 mladičkov. Nekaj se jih je že izleglo, ostali so še odeti v želatinaste ovoje. To je izjemen uspeh, so prepričani v Postojnski jami, saj v statističnem pogledu pomeni rekordno, 74-odstotno reprodukcijsko uspešnost. Iz prejšnjega legla pred šestimi leti je Postojnsko jamo obogatilo 22 malih 'zmajev'.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka

16. 10. 2022 07.00

Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.