Natalija Švab

'Jaz nisem videl tiste njene tvorbe, samo eno veliko ljubezen'

29. 11. 2024 09.00

Da nekaj ni, kot bi moralo biti, so staršem povedali ob morfološkem pregledu ploda med nosečnostjo. A da bi se svoji punčki odpovedala, nista nikoli resno razmišljala in svoje odločitve ne obžalujeta niti v najtežjih trenutkih. Mia Plejnšek iz Gradišča v občini Sveti Tomaž je danes prikupna triletnica. Po eni strani nežna deklica, po drugi neomajna borka, ki se pogumno spopada z zdravljenjem, ki pa v Sloveniji žal ni na voljo. Tako odhaja v tujino, česar pa slovenska zdravstvena zavarovalnica ne krije. Mija zato potrebuje pomoč dobrih ljudi. Njihova dobrota je že večkrat ganila njeno družino, tokrat pa je mogoče prispevati z nakupom umetniških del ali finančnim prispevkom.

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'

27. 11. 2024 12.21

Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?

27. 11. 2024 08.38

Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Zgodovinski povratek Donalda Trumpa: z januarjem znova v Beli hiši

05. 11. 2024 22.30

Donald Trump je na ameriških volitvah uspel osvojiti štiri ključne zvezne države – Severno Karolino, Georgio, Pensilvanijo in Wisconsin, s čemer je prestopil magično mejo 270 elektorskih glasov ter jih zbral 292. Izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Že pred tem je republikanec stopil pred privržence na Floridi in razglasil svojo zmago. Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Iz Nemčije želel s kolesom v Palestino, a je v BiH ostal brez kolesa

22. 10. 2024 14.41

Palestinec Abed Hasan je krenil na dolgo kolesarjenje iz Nemčije do Palestine, da bi opozoril na trpljenje svojega naroda. Na svoj način je želel simbolično predstaviti stiske, ki jih Palestinci vsakodnevno preživljajo, usmeriti pozornost na humanitarne razmere v svoji domovini. Vendar se je njegova pot predčasno končala v Sarajevu.

Povprečni dohodek 5238 evrov, lagodno življenje. Zdaj jih je strah prihodnosti

22. 10. 2024 14.32

Wolfsburg, nemško mesto, ki je neločljivo povezano z avtomobilskim gigantom Volkswagen (VW), se sooča z negotovo prihodnostjo in je danes pred eksistencialno krizo, ki jo povzroča prestrukturiranje in prehod avtomobilske industrije k električnim vozilom.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative

10. 10. 2024 09.00

24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'

06. 10. 2024 08.00

"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'

05. 10. 2024 09.15

Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje

19. 09. 2024 07.09

Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Vojaku in ministrstvu ne bo treba plačati zdravljenja za poškodovane osebe

16. 09. 2024 14.42

Epilog doživlja odmevna nesreča na vojaškem taboru leta 2021. V nesreči so se poškodovale tri osebe, nastala pa je tudi materialna škoda. Dobra tri leta po nesreči je nato Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) z regresnim zahtevkom zahteval plačilo nadomestila za plačilo zdravljenja treh poškodovanih oseb v skupni višini 34.597,02 evra, in sicer solidarno od Republike Slovenije, ministrstva za obrambo, in poklicnega pripadnika Slovenske vojske, ki je bil voznik vozila, poškodovanega v prometni nesreči.

'Obtičal sem na 'terminalu' med Vzhodom in Zahodom'

12. 09. 2024 14.44

Srbsko prizivno sodišče je preklicalo odredbo o izročitvi beloruskega režiserja in sodelavca opozicije Andreja Gnjota v Belorusijo, kjer ga v primeru izročitve čaka mučenje in precej verjetno celo smrt, saj se je drznil upreti režimu Aleksandra Lukašenka. A sage s tem še zdaleč ni konec. Sodišče namreč Gnjota ni izpustilo iz krempljev oblasti, ampak je zadevo le vrnilo nižjemu sodišču. Agonija 42-letnika se v Srbiji tako nadaljuje.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'

12. 09. 2024 08.00

Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

'To je igra in navadno sranje. 52 jih je izpustil, 53 zaprl. Staro meso je zamenjal za novo'

07. 09. 2024 06.41

Andrej Gnjot v Beogradu čaka na novice o svoji usodi. Na sodišču se je odvilo še zadnje dejanje sage proti izročitvi 42-letnega režiserja Belorusiji, kjer ga želi režim preganjati zaradi podpore protestnikom, ki so leta 2020 želeli zrušiti režim diktatorja Aleksandra Lukašeka. Izročitev pomeni mučenje in smrt, je prepričan. A dodaja, da ničesar, kar je storil v podporo prodemokratičnemu gibanju, ne obžaluje. Medtem ko Gnjot čaka odločitev oblasti Srbije, se Lukašenko pripravlja na naslednje volitve. Tudi tako, da izpušča politične zapornike. Pa jih res?

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Golob: 'Nerazumljiv svet je to, opravka imamo z nepredvidljivimi ljudmi, ki nimajo dobrih namenov'

03. 09. 2024 08.27

Na Bledu bo drugi - in hkrati zadnji - dan tokratnega Blejskega strateškega foruma posvečen iskanju odgovorov na izzive sodobnega sveta. Forum, na katerem sodeluje več kot 180 govorcev iz 48 držav, letos poteka pod naslovom Svet vzporednih realnosti. In o tem, da obstajajo vzporedne realnosti, ki jih je težko preseči, ker smo v zadnjih letih nekje izgubili zmožnost pogovora in se zaprli v lastne aktivistične mehurčke, je bilo prvi dan foruma mogoče videti kar na kraju dogajanja.

'Čas je za ločitev Izraela in Palestine': 'Nihče pa ne želi Hamastana'

02. 09. 2024 18.20

Dogajanje v Gazi je ena osrednjih tem letošnjega Blejskega strateškega foruma. Rešitve zaenkrat ni na vidiku, vojna v Gazi pa bo žal kmalu obeležila neslavno prvo obletnico.

Putin ji je ubil moža, zdaj ima za evropske politike samo eno vprašanje: Kakšna je vaša strategija?

02. 09. 2024 16.11

Julija Navalna, vdova umorjenega ruskega protikorupcijskega aktivista Alekseja Navalnega, je v okviru Blejskega strateškega foruma prejela posebno nagrado. Predvsem pa je spregovorila o izzivih Rusije in izzivih mednarodne skupnosti, povezanih z Rusijo.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'

02. 09. 2024 14.27

Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Von der Leynova se je po enem letu vrnila v Črno na Koroškem: 'To je zame zelo čustven obisk'

02. 09. 2024 06.43

Nekaj več kot leto dni po tem, ko je po katastrofalni ujmi Črno na Koroškem obiskala 9. avgusta lani, se tja danes skupaj s predsednikom vlade Robertom Golobom vnovič odpravila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Seznanila se je z odpravo posledic lanskih katastrofalnih poplav.

'Putin ima načrt, Kitajska ima načrt, islamski radikalci imajo načrt. Mi pa nimamo načrta'

01. 09. 2024 11.49

Na Bledu bo 2. in 3. septembra potekal 19. Blejski strateški forum. "Svet vzporednih resničnosti" je letošnja tema. "V času, ko se mednarodna družba sooča s ciklom tekmovalnosti, negotovosti in antagonizmom, ki se izražajo v nestabilnosti, nasilju in konfliktih, so potrebne trajnostne rešitve. Zavedanje, da živimo v svetu vzporednih resničnosti, nas spodbuja k združevanju teh resničnosti v korist skupnega dobrega," pravijo organizatorji.

'Mislim, da me čaka smrt. In tako je še najbolje'

21. 08. 2024 06.00

27. avgust bo za 42-letnega Andreja Gnjota dan D. To je dan, ko bo sodišče v Srbiji odločalo, ali ga bodo izročili Belorusiji. V roke režimu, ki ga preganja, ker se ne strinja z njim. Če se bo to zgodilo, ga skoraj zagotovo čaka smrt. Pravzaprav bi v primeru izročitve tudi sam raje zaprosil za smrtno kot zaporno kazen: "Ker me ubijejo in to je to. Si predstavljate leta mučenja? Bolje je biti mrtev." A zaenkrat upa, da do tega ne bo prišlo. Da bo država, ki želi sedeti na dveh stolčkih – proruskem in proevropskem – le spregledala.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'

04. 08. 2024 07.39

"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Biden naj bi iz predsedniške tekme izstopil še ta konec tedna

18. 07. 2024 17.48

Ameriški predsednik Joe Biden, ki se po nizu težav zdaj bori še s covidom, naj bi se že ta konec tedna poslovil iz predsedniške tekme. Demokrati naj bi tako poiskali novega kandidata, ki bi se novembra pomeril z Donaldom Trumpom – ki mu je že tako kazalo relativno dobro, po poskusu atentata pa so se njegovi volivci strnili okoli njega.

1600 evrov minimalne plače, v pokoj pri 60, zamrznjene cene in ljubezen do diktatorjev

11. 07. 2024 07.00

Kakšna bo realnost, ko se bodo glave po francoskih volitvah še nekoliko bolj ohladile? Prva reakcija je bilo veselje, ker je bil "ustavljen pohod skrajne desnice". Kaj pa bo Franciji in EU prinesla (skrajna) levica, ki želi precej radikalne spremembe? Olajšanje ali se bodo sčasoma uresničile napovedi Marine Le Pen o "odloženi zmagi"?

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'

07. 07. 2024 06.38

Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.