Nuša Lesar

Naj učiteljica nekoč želela postati turistična vodička, naj zdravnik športnik

02. 01. 2025 18.42

Nuša Lesar se je v decembru odpravila na čudovito okrašen in večkrat nagrajen Lent oziroma Sodni stolp. In prav v Mariboru sta s študijem svojo poslovno pot in tudi poslanstvo začela oba njena sogovornika. "Naj učiteljica" Simona Šarlah, ki poučuje na Osnovni šoli Vojnik, in "naj zdravnik" Sašo Duh, ki zdravi v Zdravstvenem domu Ljutomer. V zadnjih minutah leta sta z ženo pričakala tretjega otroka.

Najbolj prepričljiva Pausa Pizza

12. 12. 2022 19.02

Sinoči se je končala že sedma sezona projekta Štartaj Slovenija, ki daje priložnost neuveljavljenim podjetnikom, da razvijejo svoj produkt in ga na koncu tudi postavijo na police Intersparovih trgovin. Od jabolčnega soka z zelišči, cimetovih rolic z drožmi, ekološke gobice za pomivanje posode, ki je narejena iz buč, do prehranskega dopolnila, kozmetičnih linij za kožo in mask za lase boste lahko še naprej našli v trgovinah, najbolj pa vas je, kot kaže, navdušil Dan Strajnar s svojimi edinstvenimi zamrznjenimi picami z drožmi. Pausa Pica je namreč hit produkt leta.

'Ostala je ena velika praznina, ki je nič ne more zapolniti'

09. 03. 2019 09.24

Ko izgubimo družinskega člana, se nam ustavi svet. Družina Golob se je leta 2017 soočila s hudo izgubo, ko je njihovo hčerko in sestro na prehodu za pešče do smrti zbil 21-letnik. Kako živeti naprej po takšni tragediji?

Njihov svet: 'Rekel sem si, Matic, solze stran, in znova zaživel'

23. 02. 2019 07.59

"Že ko sem ležal pod avtomobilom in videl, da je moja noga hudo poškodovana, sem si rekel, v redu je, Matic, tudi če ne boš imel noge, važno, da je glava ista, da je srce isto. Bom že zaživel in se boril."

V šestem mesecu nosečnosti izgubila otroka, namesto joka v porodni sobi solze

16. 02. 2019 07.00

Verjetno ena najhujših izkušenj je izguba otroka. Natalija Slatner se je v šestem mesecu nosečnosti morala posloviti od svojega sina. Namesto joka otroka so ob porodu tekle solze vseh v porodni sobi. Kakšen je njen svet po izgubi Gabriela?

Njihov svet: 'Najbolj sem se bala, da mi bo vzel otroka'

03. 02. 2019 16.20

Vsaka druga ženska v Sloveniji starejša od 15 let je že doživela ali doživlja eno od oblik nasilja. Po mednarodni raziskavi je v več kot 90 odstotkih povzročitelj nasilja v družini moški, žrtev pa ženska. Večja verjetnost je, da bo žensko napadel, poškodoval, posilil ali umoril njen nekdanji ali sedanji partner kot kdorkoli drug.

Stiska, nemoč, obup – po težki preizkušnji postala starša dvojčkov

02. 02. 2019 16.04

Vprašanja, kot so "Kdaj bosta pa vidva imela otroka?", lahko zelo bolijo. Nataša in Tomaž Čebokli imata po dolgoletnem boju z neplodnostjo še eno težko izkušnjo – umetna oploditev se je končala s smrtjo otroka v drugem tromesečju. A sta se pobrala in prav v veselje ju je nekaj let pozneje gledati s hčerko Inti in sinom Jonom, dvojčkoma, ki sta ju posvojila v Afriki.

Po boju z neplodnostjo sta zdaj srečna starša dvojčkov

27. 01. 2019 11.25

Vsak šesti par v Sloveniji ima težave z zanositvijo. In kljub temu da je statistično nemogoče, da ne poznate vsaj ene osebe, ki bi imela težave z neplodnostjo, je vprašanje, ali veste zanje. Čeprav je neplodnost pogostejša od marsikatere druge bolezni, jo je težko priznati. Pari se soočajo s stisko, nemočjo, krivdo, sramom, zato o težavah pogosto ne govorijo.

'Prvo hčer sem prvič previla v porodnišnici, sina pa šele, ko je bil star 9 mesecev'

20. 01. 2019 15.27

Lara Slivnik je v svojih 30 letih rodila drugega otroka. Vesela, da sta po hčerki z možem dobila še sina, je po porodu zaspala kot večina izmučenih mamic, mož pa se je z dobrimi novicami odpravil seznanit triinpolletno hčerko, da je postala starejša sestrica. A dobri novici je kmalu sledila še slaba. Lara se je namreč zbudila v popolnoma nov svet.

'Moj čas se še ni iztekel, še me čaka življenje, in to lepo!'

13. 01. 2019 08.00

Vse se je začelo z zobobolom. Na lep, sončen dan se Urši Ulaga niti sanjalo ni, da bo poletni dopust prekinila bolezen, da bo njeno življenje viselo na nitki, da bo minilo več tednov, preden bo spet videla dveletnega sina.

'Nič ne bom imela od tega, če sedim in jokam, zato sem se borila'

12. 01. 2019 14.00

Zgodba Irene Centner je težka, a ima srečen konec. Pri 32-letih je zbolela za možganskim tumorjem. Ob zdravljenju je doživela še obojestransko pljučno embolijo, med kemoterapijami pa jo je zapustil tudi partner. Ostala je sama z dvema majhnima hčerkama. Na srečo pa je ves čas ni zapustila volja do življenja in zato vam danes, osem let kasneje, lahko pove, kakšen je njen svet.

'Kot da se to ne dogaja meni, to se ne more dogajati meni'

06. 01. 2019 07.00

Ob novem letu dobre želje brbotajo kot mehurčki v penini ob nazdravljanju na silvestrski večer. Vsi vsakemu, še tako bežno poznanemu sočloveku mimogrede zaželimo zdravo in srečno novo leto. Stisk roke, pogled v oči, objem, poljub.

Soočenje Popoviča in Bržana: 'Kampanja naj bo brez neresničnih izjav'

22. 11. 2018 18.32

V oddaji Svet na Kanalu A sta se soočila aktualni župan Mestne občine Koper Boris Popovič in njegov izzivalec v drugem krogu Aleš Bržan. Teme pa: podhranjeno podeželje, pomanjkanje stanovanj, financiranje športnih klubov. Nenazadnje pa tudi obtožbe staršev mladih koprskih nogometašev na račun Popoviča, ki naj bi dosegel, da so eno od mater, ker je hotela otroka izpisati iz kluba, odpustili.

Imate kronično bolečino? Niste edini. Skoraj četrtina Slovencev jo ima

11. 10. 2018 18.13

V Sloveniji zaradi kronične bolečine trpi skoraj četrtina prebivalcev. Raziskava Slovenskega združenja zdravnikov proti bolečini ugotavlja, da je povprečni prebivalec Slovenije s kronično bolečino manj izobražena ženska, stara 49 let, ki jo že 4,8 leta boli križ. Povprečno sicer v Sloveniji za kronično bolečino trpi 23 odstotkov prebivalcev, skupaj z Belgijo smo na tretjem mestu v Evropi.

Še vedno veliko pomanjkanje otroških ortodontov

28. 09. 2018 18.15

V slovenskem zdravstvu se še vedno borimo tudi s čakalnimi dobami, ki so sicer ponekod že krajše, še vedno pa ostajajo težava. In enako je tudi v otroški ortodontiji, kjer bi potrebovali še vsaj 40 programov, da bi odpravili čakalne vrste. Nepravočasna oskrba otrok, ki potrebujejo ortodontske storitve, pa jim lahko v odrasli dobi povzroči težave, ki bodo tudi s finančnega vidika bolj zahtevne.

Kdo si bo še upal prevzeti vlogo sindikalnega zaupnika?

26. 07. 2018 19.09

Samo v zadnjih treh do štirih letih so delodajalci odpustili več sindikalnih zaupnikov kot v zadnjih 25 letih. Zadnji tak primer je iz Kovinoplastike Lož, kjer je vodstvo dolgoletnemu sindikalistu Alešu Hogetu izročilo izredno odpoved pogodbe o delovnem razmerju. Še pred tem pa so njemu in njegovim bližnjim celo sledili z detektivom. 

Kar petina uporabnikov konoplje pri sebi opazila znake zasvojenosti

10. 05. 2018 19.55

Slovenci smo sodelovali v največji raziskavi na področju drog na svetu. 130 tisoč uporabnikov drog iz 40 držav je odgovarjalo na vprašanja glede težav pri nadzoru nad uporabo drog in skrbi, povezanih z uporabo in prenehanjem uporabe posamezne droge. Iz Hrvaške pa prihaja novica, da so tamkajšnji zdravniki zaradi porasta števila otok, ki uživajo zelo nevarne sintetične droge oziroma sintetične kanabinoide, sprožili alarm.

'Sanjajte sanje, ki jih skoraj zagotovo ne boste mogli ujeti'

07. 05. 2018 17.51

Eden najbolj prepoznavnih Slovencev, glasbenik Jan Plestenjak, je bil kot mladostnik debelušen in neroden. Danes svoje sanje živi vsem na očeh, odgovarja pa tudi na vprašanje, zakaj še vedno ni našel sorodne duše. Po vsej glasbeni kilometrini mu kariera še vedno veliko pomeni, celo preveč, in včasih je jezen, ker je tako.

Njihov svet: Kakšen je občutek, ko te 'pozna' prav vsak Slovenec?

06. 05. 2018 11.02

Jan Plestenjak je eden najuspešnejših slovenskih glasbenikov, če vam je to všeč ali ne. Pika. In njegov svet je poseben. Bolj kot sem pričakovala.

Njihov svet: netipična upokojenka, ki se najbolj boji zloma noge

30. 04. 2018 18.29

Ana Dejak je upokojenka iz Ribnice, ki bi jo v množici zagotovo opazili. Življenja ne jemlje smrtno resno, zaveda se, da mora za svojo srečo poskrbeti sama, ne njeni otroci. Priznava pa, da ima veliko srečo, ker se ji ni treba preživljati z minimalno pokojnino.

Ne jamra, sama kuje svojo srečo

29. 04. 2018 13.48

V Sloveniji imamo okrog 617.200 upokojencev. Povprečna pokojnina znaša 634,23 evra. Manj kot 600 evrov mesečne pokojnine dobi 60.590 upokojencev.

Njihov svet: kako se je spremenilo življenje petčlanske družine po rojstvu otroka z Downovim sindromom?

23. 04. 2018 18.10

Iva je mlada mamica najstnika ter dveinpolletnih dvojčkov. Vso nosečnost jima s partnerjem nihče, na nobenem pregledu ni niti namignil, da bi s katerim od otrok lahko bilo kaj narobe. Dan po porodu pa šok. Eden od dvojčkov ima Downov sindrom. Iva življenje svoje družine opisuje v svojem blogu Ljubezniva; z nami pa je govorila o tem, kakšen je Njen svet.

Enemu najlepših dni v življenju je sledil še eden najhujših dni

22. 04. 2018 13.30

Ivo spremljam in občudujem, odkar vem za njen blog Ljubezniva. Njene fotografije in zapisi prikazujejo življenje 5-članske družine. Ive, njenega partnerja Marka in treh otrok. Gala, Mile in Davida.

Rodil se je popolnoma gluh, a zaradi vztrajnosti premaguje tudi najboljše

16. 04. 2018 18.14

Marino Kegl je najboljši slovenski teniški igralec. Če še niste slišali zanj, je to zato, ker tekmuje med gluhimi igralci. Rodil se je popolnoma gluh, z zelo oslabljenim ravnotežjem in občutkom za prostor. To, da danes igra na vrhunskem nivoju in premaguje tudi uspešne igralce, ki slišijo, je zasluga njegove vztrajnosti in finančne pomoči mame, babice in očeta.

Kot film brez tona – svet gluhega Marina v vrhunskem tenisu

15. 04. 2018 07.51

Dobro, priznam, moja šibka točka je tenis. Šibka v tem smislu, da mi je všeč ta šport in šibka tudi v smislu, da sem v njem zares zanič. Pod črto to torej pomeni, da rada gledam tenis in seveda tudi tiste, ki ga znajo igrati, sama pa se igrišču približam le do tribun.

41-letni Petri življenje krojita Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen

09. 04. 2018 18.02

Petra je 41-letna mamica, ki se spopada s težko diagnozo, Alzheimerjevo in Parkinsonovo boleznijo. Zato ima težave z orientacijo, zelo slab kratkoročni spomin, prav tako ne more več pisati ali računati. Težko tudi razmišlja in slabo razume, če kdo govori prehitro ali tvori daljše stavke. Njene roke in noge pa se ves čas rahlo tresejo.

Njihov svet: Mamici prvošolke Parkinson in Alzheimer ukradla življenje

08. 04. 2018 08.00

Njen svet je tako pretresljiv, da se med pogovorom nisem mogla zadržati, da ne bi jokala. Jokala sem ob poslušanju najglobljih strahov in ob poslušanju najiskrenejšega upanja.

Življenje Roma. Devetošolec Marsel o svojem svetu v slovenski družbi

01. 04. 2018 14.00

Slovenija je druga država v Evropski uniji, ki ima pravico do vode zapisano v Ustavi. Ne samo, da te pravice nimajo vsi, odkar smo to pravico zapisali, nismo naredili praktično nič, da bi tudi v praksi vsi prebivalci Slovenije lahko odprli pipo in si natočili kozarec pitne vode.

Prestala je več kot 20 operacij: Moje opekline me niso podrle, niso mi vzele samozavesti

25. 03. 2018 07.00

Pred 37 leti se je malo manj kot leto dni stara Pika Petra kobacala po stanovanju, medtem ko so bili njeni starši že v službi. Ni šlo drugače, kot da sta edino deklico od njunih štirih otrok za nekaj ur pustila v varstvu. In Pika Petra pač, tako kot vsak dojenček, niti 30 sekund ni zdržala na mestu, kjer so jo odložili ... Krčevit jok je opozoril, da se je zgodilo nekaj hudega.

Doktorica znanosti, ki so ji rekli, da ne bo končala osnovne šole. Njihov svet.

18. 03. 2018 14.00

Mateja Forte je naslednja v nizu ljudi, ki nam odkrivajo svoj svet. Od rojstva je slabovidna, na eno oko vidi približno 30-odstotno, na drugega le 12-odstotno.