Zanimivosti

Baconovo delo prodano za rekordnih 106 milijonov evrov

New York, 13. 11. 2013 11.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Triptih britanskega slikarja Francisa Bacona je bil na dražbi v torek prodan za 142,4 milijona dolarjev (106 milijonov evrov). Tako je postal doslej najdražja umetnina, prodana na dražbi. Za najdražjo umetnino sicer velja delo Paula Cezanna.

Umetnina Francisa Bacon
Umetnina Francisa Bacon FOTO: Reuters

Triptih britanskega slikarja Francisa Bacona z naslovom Tri študije Luciana Freuda je bil na dražbi v torek prodan za 142,4 milijona dolarjev (106 milijonov evrov).

Tako je postal doslej najdražja umetnina, prodana na dražbi. Pred dogodkom v hiši Christie's v New Yorku delo nikoli ni bilo ponujeno na dražbi.

Delo Tri študije Luciana Freuda, ki doslej še ni bilo razstavljeno v kakšnem muzeju, si bodo obiskovalci odslej lahko ogledovali v newyorški galeriji Acquavella Galleries.

Dražba Baconovega dela je potekala šest minut. Izklicno ceno 80 milijonov dolarjev (skoraj 60 milijonov evrov) je preseglo v trenutku, nato pa so ponudbe začele eksponentno naraščati. "Zgodovinski dogodek," je dražbo pri 126 milijonih dolarjev pokomentiral dražitelj Jussi Pylkkanen.

Pred dražbo, na kateri so prodali 63 del povojne in sodobne umetnosti, je bil najdražji Bacon prodan za 86 milijonov dolarjev (64 milijonov evrov).

Na dražbi, kjer je lastnike zamenjalo rekordnih 691,6 milijona dolarjev (514,5 milijona evrov), je sicer padlo še deset rekordov, med njimi za delo še živečega avtorja. Kip psa (Balloon Dog) Jeffa Koonsa so prodali za 58,4 milijona dolarjev (43,4 milijona evrov).

Francis Bacon - Tri študije Luciana Freuda (Three Studies of Lucian Freud) - 1
Francis Bacon - Tri študije Luciana Freuda (Three Studies of Lucian Freud) - 1 FOTO: Reuters

Ob dražbi je Brett Gorvy, ki pri Christie's vodi oddelek povojne in sodobne umetnosti, dejal, da bodo cene sodobnih del le še naraščale. "Resnično verjamem, da smo na začetku nečesa novega. Ne gre le za mehurček. Je nekaj, kar ima res močne temelje," je dodal.

Prejšnji rekord umetnine, prodane na dražbi, je bil v ''rokah'' Krika Edvarda Muncha, ki so ga leta 2012 prodali za 119 milijonov evrov. Za najdražjo umetnino sicer velja delo Paula Cezanna, ki so ga leta 2011 prodali za 259 milijonov dolarjev (192,7 milijona evrov), a ga niso prodali na dražbi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Frane Šajn
18. 11. 2013 09.40
No in zato imajo tele naslikane človeške blodnje tako veljavo tu je umešan denar. In ni ga bog dal, da to ovrže razen će se od nekot prikaže nov bogati mesija in bo ob pogledu na te zmazke odkrito vskliknil kot otrok v pravljici cesarjeva nova oblačila pa saj nimajo nič na sebi ker tudi dejansko nič nimajo. Takoj ko se je umetnost skomercializirala se spajdašila s plačanimi kritiki, da pribijejo neko malarijo v nebo to ni več umetnost, ampak preprosto vsiljevanje še samemu avtorju nerazumljivega premaza na platnu vesoljnemu občestvu in češ glejte neuki vi slepi za ars to je to. Ne ni to to to je denar, ki ga morate gledati, da ne ispade mecen neuk in neumen ker zabije take vsote v kakšen kvadrat s cenenim akrilom premazanega platna in podprto s par sto tujk še kritiku samemu nerazumljivih kritik. Kdo je že izjavil, da lahko rečemo lepi umetnosti lahko noč ker je v glavah ožje vodilne elite , ki usmerja in potrjuje te kvazi umetnine v svetovnem merilu ni več zaslediti. Ne tu ni več nič za navadne smrtnike ni tisto lepo kjer , bi si človek zjutraj s pogledom na zid odpočil dušo in bi začel nov lep dan. Hvala bogu za realizem in ljudem , ki z njim vstrajajo in ga cenijo ne sme izumreti in vse slikarje pozivam ne obrnite mu hrbta zato, da boste zdostili nekim bolnim idejam plačane kritike, ki še sama ne ve kaj pričakuje od vas.