Naslovnica

Bajuk in Podobnik podpisala pogodbo o brezplačnem internetu

Ljubljana, 13. 10. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik slovenske vlade Andrej Bajuk in predsednik uprave Telekoma Slovenije Marjan Podobnik sta danes podpisala petletno pogodbo, katere vrednost znaša 390 milijonov tolarjev letno, o pogojih zagotavljanja zmogljivosti telekomunikacijskega omrežja za dostop vzgojno-izobraževalnih in raziskovalnih ustanov do ponudnikov internetnih storitev. S tem se je začel uresničevati projekt o brezplačnem internetu za omenjene ustanove.

Premier Bajuk je ob tej priložnosti povedal, da je s podpisom pogodbe Slovenija na akademsko raziskovalnem in izobraževalnem področju prehitela večino držav zahodne Evrope in se s tem postavila ob bok informacijsko najrazvitejšim državam, kot so ZDA, Kanada in skandinavske države.

Bajuk je še poudaril, da omenjena pogodba ne bo zahtevala dodatne obremenitve za proračun, saj gre le za prerazporeditev sredstev, ki jih je vlada že doslej namenjala v te namene. Predsednik uprave Telekoma Marjan Podobnik pa je izrazil zadovoljstvo, da je prišlo do podpisa pogodbe, in ob tem dejal, da je s tem izpolnil obljubo, ki jo je dal ob imenovanju za predsednika uprave Telekoma.

S podpisom pogodbe sta Telekom Slovenije in slovenska vlada 1452 ustanovam s področja vzgoje, izobraževanja, športa in kulture zagotovila neomejen dostop do ponudnikov internetnih storitev. Tako sta zagotovila možnost uporabe internetnih storitev celotni šolajoči populaciji oz. 240.000 uporabnikom. Doslej je bil tak dostop omogočen 234 zavodom prek zakupljenih vodov ter 35.000 uporabnikom, predvsem v urbanih središčih, prek klicnih dostopov v telefonskem omrežju.

Nadzorni svet Telekoma Slovenije je na današnji seji dal soglasje za podpis pogodbe med vlado in Telekomom o pogojih zagotavljanja zmogljivosti telekomunikacijskega omrežja za dostop vzgojno-izobraževalnih in raziskovalnih ustanov do ponudnikov internetnih storitev. Telekom Slovenije se je s podpisano pogodbo zavezal, da najkasneje v enem letu zagotovi vso potrebno informacijsko infrastrukturo po najugodnejših in najbolj sprejemljivih pogojih.