
Italijanska vlada je danes zamrznila sporni davek na nepremičnine, s čimer je deloma izpolnila predvolilno obljubo stranke Ljudstvo svobode nekdanjega premierja Silvia Berlusconija. Davek na nepremičnine so v Italiji uvedli v času tehnične vlade Maria Montija, saj so z njim želeli nadomestiti izpad davkov zaradi krize.
V začetku januarja se je izkazalo, da je italijanski vladi z nepremičninskim davkom in nekaterimi drugimi novimi ali višjimi davčnimi dajatvami, na primer z zvišanjem trošarin na pogonska goriva, z dodatnimi dajatvami na obresti na depozite in kapital ter z zvišanjem dajatev na različne bančne in finančne storitve, uspelo več kot nadomestiti izpad davčnih prilivov zaradi krize.
A Italijani so bili z nepremičninsko obdavčitvijo skrajno nezadovoljni, Berlusconi pa jim je v predvolilni kampanji obljubljal, da bodo davek, če bo njegova stranka prišla v koalicijo, odpravili. Berlusconijeva stranka je res postala del koalicije in Berlusconi je začel groziti, da bo zrušil vladno koalicijo, če davek ne bo ukinjen.
Italijanski premier Enrico Letta je napovedal, da bodo do 30. avgusta zadevo reformirali. Prvi korak pa je, da je plačilo davka, ki zapade prihodnji mesec, zamrznjeno, je povedal. Namestnik premierja Angelino Alfano iz vrst Ljudstva svobode pa je dejal, da je ta ukrep kot "svež zrak za številne družine".
Italijanska vlada je danes potrdila tudi več zakonov, med drugim o odpravi dvojne plače za ministre, ki so hkrati poslanci. Poleg tega je vlada v Rimu zvišala obseg sredstev v javnem skladu za odpuščene delavce za milijardo evrov. V Italiji brezposelnost dosega rekordno raven, zaradi česar se je sklad, iz katerega izplačujejo nadomestila brezposelnim, znašel pod hudim pritiskom. O vseh zakonih mora zdaj glasovati še parlament.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.