Tujina

Berlusconi: Montijeva pronemška vlada je še poglobila krizo v Italiji

Rim, 11. 12. 2012 10.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Berlusconi meni, da je Montijeva tehnična vlada povzročila, da se je v Italiji kriza še poglobila. Prepričan je, da je bilo v državi bolje, ko je bil on premier. Monti pa odgovarja, da bi morale o spodbujanju gospodarstva razmišljati že predhodne vlade.

Berlusconi: Z Monitjem se je vse poslabšalo, njegova vlada je v celoti pronemška.
Berlusconi: Z Monitjem se je vse poslabšalo, njegova vlada je v celoti pronemška. FOTO: Reuters

Italijanski politik Silvio Berlusconi, ki je pred dnevi napovedal, da bo vnovič kandidiral za premierski stolček, je začel kampanjo s polno paro. V intervjuju za italijansko televizijo Mediaset je ostro kritiziral premierja zdajšnje tehnične vlade Maria Montija.

Berlusconi meni, da njegova vrnitev na politično sceno Evropske unije ni prav nič skrb vzbujajoča. Kot je dejal, je bil, dokler je predstavljal Italijo, eden od dveh ali treh bolj verodostojnih vladnih voditeljev v Evropi. Bil je edini, ki je prihajal iz gospodarstva. Dodal je, da se je, ko je bil na položaju premierja, upiral nemškim zahtevam, ki so Grčijo pripeljale skoraj do državljanske vojne.

Nemčijo je obtožil, da je iz lastnih interesov svojim bankam naročila prodajo italijanskih državnih obveznic, kar je povzročilo strah in prodaje ameriških in drugih tujih skladov. Nemčija se je tako okoristila na račun držav, v katerih investitorji zahtevajo visoke donose, je dejal Berlusconi.

Berlusconi je dejal tudi, da gre pri razliki med italijanskimi in nemškimi obveznicami za zavajanje. Glede pribitkov je dejal, da so le goljufija. "To je izmišljotina, s katero se je poskušalo izničiti voljo večine Italijanov in spodnesti tiste, ki so vodili državo. Pred tem se ni nihče pogovarjal o tem, pogovarjamo se zadnje leto in kaj nam mar," je dejal Berlusconi.

Glede italijanskega javnega dolga je dejal, da ni tako visok, kot se skuša prikazati, saj da ima Italija okoli 6600 milijard evrov naložb in je s tem drugo najbolj trdno gospodarstvo za Nemčijo.

Javni dolg Italije se približuje 2000 milijardam evrov in presega 120 odstotkov bruto domačega proizvoda.

Ljudje v Italiji z varčevalnimi ukrepi niso zadovoljni, svoje nasprotovanje so izrazili tudi na ulicah.
Ljudje v Italiji z varčevalnimi ukrepi niso zadovoljni, svoje nasprotovanje so izrazili tudi na ulicah. FOTO: Reuters

"Montijeva vlada je poglobila krizo"

Montijevi vladi pa Berlusconi očita, da je sledila nemško-sredinski politiki, ki jo je poskušala Evropa vsiliti vsem drugim državam, tudi Italiji. Berlusconi meni, da je tehnična vlada povzročila, da se je v Italiji kriza še poglobila. "Vsi gospodarski kazalci so slabši kot takrat, ko smo bili mi v vladi. Vse se je poslabšalo." je dejal.

Vlagatelji se bojijo posledic odhoda Montijeve vlade

Trgi se na Berlusconijeve izjave že odzivajo negativno. Pribiti na italijanske obveznice so se v primerjavi z referenčnimi nemškimi približali že 360 bazičnim točkam, kar je še za deset odstotnih točk višje kot v ponedeljek.

Vlagatelji se bojijo predvsem, da bo Italija po odhodu tehnične vlade zavrla proces finančne konsolidacije in sprejemanja strukturnih reform.

Ena od posledic predčasnega konca mandata Montijeve vlade je tudi padec reforme pokrajin, ki je predvidevala precejšnje skrčenje števila pokrajin in s tem več stomilijonske prihranke.

Ker vlada nima več večine in ker je bilo vloženih preveč dopolnil, je bila prisiljena dekret umakniti, so poročali italijanski mediji.

Monti še ni razkril, kakšna bo njegova pot, potem ko bo odstopil.
Monti še ni razkril, kakšna bo njegova pot, potem ko bo odstopil. FOTO: Reuters

Monti: Recept za rešitev bi morali najti kakšno leto prej

Monti se je odzval na Berlusconijeve besede in dejal, da bi morale že predhodne vlade spodbujati gospodarsko rast. "Pred 13 meseci se je Italija znašla v zelo težkih finančnih pogojih. Če danes pogledamo poročila državnih institucij, lahko vidimo, da smo napredovali. Cena tega je bila, da nismo imeli rasti. Sprašujem pa, kako bi bilo mogoče rešiti Italijo pred grško usodo in imeti hkrati gospodarsko rast: ta recept bi morali najti kakšno leto prej, ko smo še imeli možnost," je dejal.

Monti brani varčevalne ukrepe njegove vlade kot nujne za ponovno vzpostavitev zaupanja v finančno prihodnost Italije. Politike, ki bodo tekmovali na parlamentarnih volitvah, je opozoril, naj volivcev ne zavajajo s trditvami, da obstaja lahka pot iz finančne krize Italije. "Pomembno je, da... se izognemo nagnjenosti k pretiranemu poenostavljanju in obljubljanju čarobnih rešitev državljanom," je poudaril Monti.

Napovedani odstop Montija in vnovična kandidatura Berlusconija za premiera prihodnje vlade vzbujata strah, da bo Italija stopila z reformne poti in odpravila kakšno od doslej sprejetih reform.

Monti še ni razkril, ali bo res kandidiral za premierja. Je pa v nekem intervjuju povedal, da je politika najprej kultura, katere namen je pomagati ljudem, da se orientirajo. "Katero koli obleko si bom nadel v prihodnosti, bom to še vedno počel," je zagotovil.

Podporniki si želijo, da bi na volitvah vodil sredinsko opcijo. Drugi menijo, da bi si lahko Monti poskušal zagotoviti položaj predsednika države, nekateri pa špekulirajo, da bo zasedel kakšnega od stolčkov v Bruslju.

Danes je Monti poudaril le, da Italija "ima vlado in tako bo, dokler ne bo imenovana nova". V zvezi s špekulativnimi napadi, ki so posledica napovedi njegovega odhoda, pa je izrazil zaskrbljenost in dodal, da upa, da bodo trgi uvideli, da v Italiji "ni brezvladja".

Hkrati s parlamentarnimi še regionalne in administrativne volitve

Parlamentarne volitve bodo v Italiji 17. ali 24. februarja, končni datum pa je odvisen od tega, kdaj bo predsednik republike Giorgio Napolitano razpustil parlament, je sporočila ministrica za notranje zadeve Anna Maria Cancellieri.

Hkrati s parlamentarnimi volitvami bodo potekale tudi regionalne in administrativne volitve v deželah Lombardija in Molise, s čimer računajo na precejšnje prihranke. V Laciju bodo regionalne in administrativne volitve potekale v začetku februarja.

V deželi Furlaniji – Julijski krajini bodo deželne volitve 21. aprila, je poročal Primorski dnevnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Die einemaister
11. 12. 2012 17.41
+3
Samo momement italjani so zapravili državo v 150 letih mi u pičlih 20 ih
babicagrenajug
12. 12. 2012 00.55
+1
Die einemaister
12. 12. 2012 16.51
+1
še tolko slabši če je manjša, glede na predispozicije bi morali biti kot Švica, kar pa seveda smo le po velikosti
modrook
11. 12. 2012 16.28
+3
Mario Monti je moral leta 1999 oditi kot eu komisar zaradi dokazane finančne prevare in nepotizma..
Jimi1
11. 12. 2012 15.41
+4
He,he...Angelca uči, da se gospodarska rast dosega izključno z uničevanjem porabe in povpraševanja....po tem pa se viške proizvodnje Marsovcem prodaja.... No je, če omaš izdelke ranga BMW,M.BENZ,AUDI,VW, Henckler˛&Koch,Mauser.... KI jih lahko bogatim Arabcem prodajaš.... Slovenci žal takšnih izdelkov nimamo, pa je tovrstna ekonomska politika za nas popolnoma zgrešena....
olyca
11. 12. 2012 18.10
+2
Ma kdo še posluša to hitler jungen babo, cela je gnila, kje je tu logika, pas zategniti, gospodarstvo povečati. Teh nacistov se je treba bati, Slovenija mora po svoje in ne verjet prevaram Murklce.
fastx
11. 12. 2012 14.29
-1
berlusconi legenda
24uric
11. 12. 2012 14.21
+3
kaj bo ta monti a sploh še razumno razmišlja...je star kot galopaška želva
kamen spotike
11. 12. 2012 14.19
+2
Bojim se, da moram dati Berlusconiju kar prav. Z zunanjimi pritiski so ga odstavili le zato, da so sprivatizirali se nekaj firm in izpeljali reforme, ki niti slucajno ne tezijo k socialni drzavi, temvec ravno nasprotno. Privatizirale, pokupile so nemske firme ter nekaj korporacij, ki so napajane z OECB oz. IMF. S tem so tudi poskrbeli, da se Berlusconijeva "klika", ki je sicer italjanska ne bo napajala temvec se bo napajala klika iz Nemcije, Francijer, Nizozemske in Belgije. Kaj bi bilo boljse za italjanski narod glede na to, da je "berlusconijeva klika" placevala davke v maticni drzavi, presodite kar sami. To caka tudi nas in nikakor ne pelje k socialni drzavi, temvec dalec dalec stran od nje. Socialno drzavo, kot smo jo poznali zadnjih 17 let na 50 podlage, lahko pozabimo v naslednjih 30 letih. Si nisem mislil, da bom dal Berlusconiju kdaj prav, vendar tukaj ga podpiram. Zal.
brgnt
11. 12. 2012 16.04
+2
jaja zdej ma še berlusconi prav, Če mamo prazn tošl se pa zapufamo. To je najbolš
johanov
11. 12. 2012 12.40
+6
čunga - lunga ? ne...Bunga-Bunga !
Vance
11. 12. 2012 12.10
+11
Zelo zadolžena Italija s sladkim življenjem je morala sprejeti vrsto neprijetnih ukrepov,ki so radikalno posegli v njihov standard.Posegli so tudi v sodni sistem in odvzeli imunost Berlusconiju,ki se sedaj skuša na vse možne načine vrniti na oblast in s tem zakriti vse nečednosti iz njegovega koruptivnega delovanja.Scenarij,ki se dogaja tudi pri nas v naši politiki.
kiboko
11. 12. 2012 12.08
+3
"Sprašujem pa, kako bi bilo mogoče rešiti Italijo pred grško usodo in imeti hkrati gospodarsko rast: ta recept bi morali najti kakšno leto prej, ko smo še imeli možnost" To pa velja za Slovenijo, če Janša ne bi državne porabe zvišal za dve milijardi v svojem prvem mandatu, bi toliko denarja ostalo za gospodarsko rast in bi bili danes bolj podobni Nemčiji kot Grčiji.
jani666
11. 12. 2012 11.31
+12
Adijo Italija, bunga bunga prodajalec sanj vas bo spravil v bankrot !
26277
11. 12. 2012 11.12
+2
bravo Berluska,kar je res, je res -isto je v Sloveniji.
DeBill
11. 12. 2012 11.23
+7
kaj je res? tisto kar on trdi sigurno ne, in podobnosti s Sovenijo ni.