V borzni kotaciji je najbolj padel tečaj delnice Dela prodaje, ki je izgubil 6,66% in je vreden 4.220 SIT. Ostali tečaji so se gibali takole: Lek je izgubil 0,21% in je vreden 44.408 SIT, Sava je pridobila 0,68% in je vredna 15.532 SIT, Krka pa je pridobila 0,39% in je vredna 27.041 SIT. Pri dogajanju v borzni kotaciji je potrebno omeniti, da morajo podjetja iz omenjene kotacije do konca tega meseca objaviti nekonsolidirane računovodske izkaze.
Na prostem trgu sta padli delnici Nacionalne finančne družbe. Enka za 0,11% na 103,16 SIT, dvojka pa za 1,98% na 33,44 SIT. Za razliko od prejšnjih trgovalnih dni, ko je večinoma mirovala je danes zrasla delnica Infond zlata za 0,19% na 51,1 SIT.
Glede na razmere, ki trenutno vladajo na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev je v tem trenutku za dolgoročne investitorje vsekakor čas selektivnih nakupov.
Tuji trgi
Včerajšnji dan je bil na svetovnih delniških trgih v znamenju govoric, da bi ameriška centralna banka, FED, vendarle utegnila še v tem tednu ponovno nenapovedano znižati obrestne mere. Zato so bili investitorji nekoliko pogumnejši, kar je pomagalo delniškim indeksom do nekoliko višjih nivojev.
V Frankfurtu je tako Deutsche Telekom skočil 6%, potem ko so v četrtek te delnice padle na 26-mesečni najnižji nivo. Tako so se včeraj zaključile ponovno na 26,10 evrih. Vendar pa je nekoliko izgubil na svoji vrednosti DaimlerChrysler, tretji največji proizvajalec avtomobilov na svetu. Po razgrnitvi svojih načrtov do leta 2002 so investitorji ostali neprepričani, zato je ta delnica izgubila dober odstotek in se zaključila na 52,08 evrih za delnico. Vodilni nemški indeks DAX se je tako zaključil dober odstotek više, na 6.164,11 indeksnih točkah. Večji dobiček so imele tokrat delnice v inteksu nove tehnologije, Nemax 50, ki je beležil porast za dobre 3%.
Londonski FTSE 100 je bil včeraj manj prepričljiv, saj je ponovno zdrsnil na 16-mesečni najnižji nivo, pri čemer so padec vodile delnice bančne skupine HSBC, ki so objavile slabe poslovne rezultate. Tako se je FTSE zaključil 27 točk niže, na 5.869,20 indeksnih točkah, kar je najnižji tečaj od 18. oktobra 1999. Vsekakor ni dober znak, da FTSE ostaja pod podpornim nivojem na 6000 indeksnih točkah.
V ZDA so se trgi na začetku odprli precej pozitivno, nato pa so pravi vzpon po mirnem trgovanju večino dneva delniški indeksi doživeli šele proti koncu trgovanja. Razlog temu so predvsem špekulacije o nenapovedanem znižanju obrestnih mer, ki imajo po najnovejših merjenjih na trgu že 80% možnost. Tako je Nasdaq s hitrim vzponom v zadnji uri ponovno zrasel, kljub šibkemu sektorju polprevodnikov. Ta sektor je bil včeraj v nemilosti predvsem zaradi svaril iz Texas Instruments in previdnih komentarjev o Intelu s strani velike borzne hiše Salomon Smith Barney. Tako se je Nasdaq s 45,71 točkami plusa zaključil na 2.308 indeksnih točkah.
Veliko bolj prepričljiv je bil tokrat indeks blue-chip delnic Dow Jones industrial, ki je pridobil več kot 200 točk in se ponovno zaključil preko 10.600 indeksnih točk, na nivoju 10.642 indeksnih točk. Tudi obširnejši indeks S&