V Veliki Britaniji bo danes drugo predvolilno soočenje voditeljev treh največjih britanskih strank. Tokrat bo tema zunanja politika. Oči so uprte zlasti v liberalnega demokrata Nicka Clegga, ali mu bo uspelo ponoviti nastop s prvega soočenja, na katerem je bil boljši od laburističnega premierja Gordona Browna in konservativca Davida Camerona.
Na prvem televizijskem soočenju, ki je bilo na temo notranje politike, je Clegg zasenčil tekmeca. Nekatere javnomnenjske raziskave so liberalne demokrate postavile celo na prvo mesto pred vladajočimi laburisti in konservativci, ki jim sicer večina raziskav na parlamentarnih volitvah 6. maja napoveduje največ glasov. Vendar bo moral Clegg, nekdanji evropski poslanec, ki govori pet jezikov, tokrat nastopiti še bolj prepričljivo.
Javnomnenjske raziskave kažejo, da verjetno ne laburistom ne konservativcem ne bo uspelo zbrati zadostne večine, da bi lahko sami oblikovali vlado, zato se že pojavljajo različni scenariji o odločilni vlogi, ki jo v nastalem položaju utegnejo odigrati prav liberalni demokrati.
Televizijsko soočenje, ki ga zvečer v Bristolu pripravlja Sky News, naj bi zaobseglo ne samo vprašanja, povezana z britanskim sodelovanjem v vojnah v Afganistanu in Iraku, temveč tudi odnos Velike Britanije do Evropske unije, še zlasti glede evra, pa tudi druge aktualne teme.
Čeprav so tovrstna predvolilna soočenja v tujini pogosta, v Veliki Britaniji zanje doslej ni bilo velikega navdušenja, tokrat pa so stranke vendarle našle skupno besedo. Predvolilne oddaje bodo potekale tri četrtke zapored, zadnjo, morebiti tudi ključno pred volitvami, pa bo 29. aprila pripravil BBC s poudarkom na gospodarstvu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.