V Tolu je dejansko začelo vreti že ta ponedeljek, ko je približno 180 delavcev namesto marčnih plač prejelo le akontacijo v višini 25.000 tolarjev. Na ponedeljkovi seji nadzornega sveta je direktorica zaradi kritičnih razmer v Tolu, ki naj bi imel za več kot 140 milijonov tolarjev dolga, ponudila odstop. Največji dolžnik podjetja je tržiški Peko, ki je Tolu po neuradnih podatkih samo za opravljeno delo brez uporabljenega materiala dolžan okoli 15 milijonov tolarjev.
"Še se nisem odločil, ali bom prevzel vodenje Tola, saj sem šele včeraj začel preverjati razmere v podjetju. Odgovor bom sporočil prihodnji ponedeljek. Če bom postal prvi mož Tola in se bomo lotili sanacije, bo ta potekala po določenem že preizkušenem programu," je povedal Dušan Koprivnik, predsednik uprave podjetja Inde Vransko, ki se ukvarja s proizvodnjo usnja in usnjene konfekcije.
Usnjarsko podjetje Inde je bilo po Koprivnikovih besedah leta 1999 v podobnem položaju kot je sedaj Tolo, saj je 58 delavcev več let bilo bitko z izgubo. Z ustreznim sanacijskim programom in ob pravilnih poslovnih odločitvah so bitko dobili. Leto 2000 je bilo za Inde uspešno in dobičkonosno, trend takega poslovanja se nadaljuje tudi letos.
Po besedah sekretarja tekstilne, kmetijske in obrtne dejavnosti pri celjski Območni zvezi svobodnih sindikatov Forta Turka bodo Tolovi delavci ne glede na to, kdo bo prevzel vodenje podjetja, vztrajali pri izplačilu marčnih in aprilskih plač in ne bodo dovolili njihovega znižanja, saj so plače v tej gospodarski panogi že precej nizke. Odprto je tudi vprašanje letošnjega regresa za letni dopust. Lani so se mu Tolovi delavci prostovoljno odpovedali, saj so na ta način želeli vodstvu podjetja pomagati pri iskanju rešitev iz neugodnih finančnih tokov.