Brežiška zdravnica Nada Cesarec, ki je bila obsojena zaradi opustitve zdravniške pomoči, mora v torek začeti prestajati zaporno kazen. Predsednik republike Borut Pahor še ni odločil o pomilostitvi. Na mizi ima pozive Iniciative zdravnikov ter sindikata družinskih zdravnikov za njeno pomilostitev ter negativno mnenje pravosodnega ministrstva o tem.
Cesarčevo je sodišče junija letos obsodilo na šest mesecev zaporne kazni zaradi opustitve zdravniške pomoči. Zdravnica je bila na dan dogodka razporejena na dve delovni mesti istočasno - imela je svojo ambulanto, bila pa je tudi dežurna zdravnica za intervencije na terenu.
Ob klicu o poškodovanem delavcu se je odločila in na teren poslala zgolj reševalno vozilo s tehniki, saj je imela sama v ambulanti prav tako nujen primer, je pojasnjevala na sodišču. Poškodovanec je pozneje v bolnišnici umrl.
Sodbo okrajnega sodišča je potrdilo še višje sodišče.
Podali prošnjo za pomilostitev
Zdravničin zagovornik je v urad predsednika republike podal prošnjo za pomilostitev. Ob tem je v imenu Cesarčeve prosil tudi, da bi namesto zapora opravljala družbeno koristno delo, kar je sodišče zavrnilo.
V bran brežiški zdravnici so se postavili njeni kolegi. V Iniciativi zdravnikov so julija predsednika Pahorja pozvali, naj zdravnico pomilosti. Podobno so storili tudi v sindikatu družinskih zdravnikov Praktikum.
Zdravniki so prepričani, da je Cesarčeva le žrtev sistema in da je bila v obravnavanem primeru prekomerno obremenjena. Tudi predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina je ocenil, da je bila sodba sodišča prestroga in opozoril na sistemske razloge za nesrečni dogodek.
Da so zdravniki preobremenjeni, je poudaril tudi zdravnik Erik Brecelj. "Jaz sem stalno v takem. Recimo, danes imam za pogledati 60, 70 ljudi, in to ni normalno, verjetnost napake je pri taki frekvenci visoka. Sem bedak, da se v to spuščam. Ko se bo kaj zgodilo, bom za to odgovarjal," je dejal za oddajo 24UR.
Negativno mnenje k pomilostitvi je doslej podalo ministrstvo za pravosodje. Svoje stališče je oblikovalo na podlagi mnenja sodišča in pristojnega državnega tožilca. Svoje mnenje naj bi v prihajajočem tednu podala tudi komisija za pomilostitve v uradu predsednika republike, a šele po 1. oktobru, ko mora Cesarčeva nastopiti prestajanje kazni.
Odločitev o določeni prošnji za pomilostitev je po ustavi v celoti v domeni predsednika republike, ki ni dolžan upoštevati nobenega od mnenj, ki jih prejme. Ob tem velja spomniti, da je bil Pahor v času predsedniške volilne kampanje izrazito nenaklonjen pomilostitvam, doslej tudi še ni podpisal nobene
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.